کار , تبلیغ هم میخواهد.

حالا چندین موضوع خرد و کلان را به اشاره مطرح میکنم. که هر کدام به نوعی تبلیغ است. و باز قبل از آنکه اصل موضوع را بگویم این را یادآور میشوم که "رزق و روزی خوانندگان وبلاگ وسیع است". باور کنید تا عصر روز 24 ام نمیدانستم کدام موضوع را مطرح کنم. کیبورد را که به دست گرفتم مطالب همچون یک چشمه جوشان فوران کرد. و این از خوش شانسی من نیست. از رزق و روزی شماست که بدون منت از آسمان فرو می رسد. و من برایتان می نویسم.

الف : ایمنی و بهداشت شرکت برنامه ریزی میکند و زحمت میکشد و امور اداری و نیروی انسانی موافقت ها و بودجه را فراهم میکند و امور مالی پولش را میدهد و کارکنان را برای طب صنعتی به مراکز بهداشتی می فرستند تا معاینه سالیانه شوند. آنگاه این موضوع هیچ انعکاسی در کارکنان ندارد و جوش و خروشی به بار نمی آورد. و اطلاع رسانی همگانی نمی شود تا کارکنان در چند و چون قضیه قرار گیرند. و این است که همه می پرسند بخش بهداشت و ایمنی چه وظایفی دارد. احمد این روش را نمی پسندد و میگوید باید تبلیغ کرد و اطلاع رسانی کرد و آگاهی بخشید. ما برای شخص خودمان کار نمیکنیم بلکه برای یک سازمان کار میکنیم و کارمان باید انعکاس لازم را داشته باشد.

ب : امور اداری به مناسبت روز دانش آموز به دانش آموزان نمونه کارکنان هدیه ای میدهد. ولی این کار هیچ نمودی ندارد. هزینه ای شده است ولی نتیجه دلخواه و بالائی به دست نمی آید. شاید خود شما هم تا حالا از موضوع خبردار نشده اید. به نظر شما نباید این کار را تبلیغ می کردیم؟ البته احمد به چند و چون موضوع و کیفیت آن هم کاری ندارد و افسوس میخورد که کجا بوده ایم و به کجا رسیده ایم. دانش آموز که سکه گرمی را در نمی یابد. او یک بارک الله و تشویق رو در رو را میخواهد. ای کاش دانش آموزان هر کلاس را یک روز در شرکت دعوت میکردیم و نیم ساعت در کنار همدیگر عکسی از آنها می گرفتیم. ارزش و اثرش صد چندان بود. 

ج: هفته ای نیست که یکی از روزنامه های یومیه را بخوانید و نامی از "شرکت همکاران سیستم" نباشد. مثلا روزنامه دنیای اقتصاد را ببینید. در بیشتر روزها خبری از دنیای I.T در این روزنامه درج میشود که منبع آن همکاران سیستم است. یا مجلات را نگاه کنید که کارشناسان و متخصصان مقاله ای ارائه کرده اند و نام آن کارشناس و سازمان متبوعش در بالای آن مقاله نوشته شده است. این یک درد بزرگ است. و دل احمد را به درد میآورد که کارشناسان ایریسا کجایند و کارشناسان دیگر شرکت ها کجا؟ باید بر سر این کارشناسان فریاد زد. البته میدانم کار مقاله متولی میخواهد و برنامه ریزی میخواهد و اراده مدیریت را میخواهد و اگر اینها باشد و علاقه کارشناس متخصص هم باشد آنگاه نتیجه دلخواه را میگیریم. و اضافه کنم وقتی گرفتن ارتقاء و گروه شغلی را به یک سری پارامتر وصل نکنیم صد البته انگیزه ها برای حضور در مجله ها به محاق می رود.

د: وقتی شرکتی را میبینم که برای خودش یک مجله فنی و تخصصی دارد و مثلاً یک شرکت نرم افزاری و کامپیوتری مجله "سما" را با کیفیت عالی و محتوای کم نظیر تولید و در سطح کشور توزیع می کند تمام وجودم را حقارت فرا می گیرد که بخش های بازرگانی و فنی و روابط عمومی ما باید بروند و یاد بگیرند. و ما که ادعا میکنیم اتوماسیون را در تمام سطوح در کارخانه ها پیاده میکنیم. اگر هشیار باشیم میبینیم حرفی برای گفتن نداریم و یا قادر به بیان حرفه خود در تمام سطوح نمی باشیم.

باور کنید 10 مورد دیگر را میتوانم فی البداهه برایتان ردیف کنم ولی از فرط ناراحتی قلم را فرو میگذارم. و نوشته خود را مرور و تعدیل میکنم. امیدوارم درد مرا شما هم احساس کنید. و برایم دردناک است که مطلبی را مینویسم که حتی یک کارمند از بخش اتوماسیون صنعتی کلمه رمز را ندارد که بخواند. افسوس.

ه : دوستی نوشته بود کلمه رمز را برای کارکنان ارسال کنم. برایش نوشتم احمد این کار را نمی کند. یعنی تبلیغ خود را نمیکند. اگر شما لطفی در آن می بینید و مطلب را مفید میدانید خودتان زحمت بکشید و مطلب را در اختیار دیگران قرار دهید.

/ 0 نظر / 2 بازدید