به انسجام خانواده ایریسا بیاندیشیم.

این مفهوم سازمانی را اندکی رها کنم تا بعداً به آن بپردازم. امروز 25 اردیبهشت قرار بود مجمع عمومی سهامداران ایریسا برگزار شود که نشد. میگویند برگزار نشد تا آقای دکتر بهرام سبحانی مدیر عامل محترم فولاد مبارکه سهامدار عمده ایریسا نیز در مجمع حاضر شوند. برداشت اشتباه نشود آقای سبحانی سهامدار ایریسا نیست. بلکه فولاد مبارکه است که نزدیک 70% سهام ایریسا را دارد. پارسال نیز همین اتفاق افتاد. مجمع اولیه به حد نصاب نرسید تا آقای دکتر سمیعی نژاد مدیرعامل پیشین فولاد مبارکه در جمع سهامداران حاضر شود.

آقای دکتر در آن مجمع حضور داشتند. و  به خاطرم چنین اندر است که در همان جلسه تصمیم گرفتند در مدیریت ایریسا تغییر ایجاد کنند. چرا که بلافاصله مهندس شهریاری مدیر عامل ایریسا جای خود را به مهندس آقاجوهری دادند. در آن جلسه مهندس گزارش خوب خود را درست ارائه نکردند و این درسی است که هر مدیر عاملی باید بیاموزد. گزارش مدیر عامل در جلسه باید خوب و مکفی و قانع کننده باشد. باید هم عملکرد خوب شرکت در سال مالی را به نمایش بگذارد و هم برنامه های آتی را به خوبی به تصویر کشد.

در اینجا میخواهم نحوه برگزاری مجمع را به تصویر کشم تا دست اندرکاران از این به بعد چنین کنند.

1-       مجمع باید در مکانی مناسب و خوب برگزار شود. ساکت باشد. نور کافی وجود داشته باشد. معمولاً جلسات ایریسا در سالن آموزش برگزار می شود. این سالن کفپوش پارکت دارد که هر کس وارد میشود صدای پای او حواس همه را پرت میکند. و اصلاً من نمیدانم چه کسی این درایت را به کار برده است که کف سالن آموزش باید پارکت باشد. سالن آموزشی که باید سکوت در آن حاکم باشد. این بار که به سالن رفتید به مشکل صدای پا و  به نور پردازی آن هم دقت کنید که غیر از خستگی چشم چیزی به ارمغان ندارد.

2-       صدا باید مناسب باشد. تاکنون در جلسات یک سیستم صوتی خوب وجود نداشته است. بلند گو ها خرخر می کنند. میکروفون به تعداد کافی وجود ندارد.

3-       هر وقت هم که چادر و خیمه برپا کرده اند و مجمع در محیط باز برگزار شده است نور مناسب نبوده است. و پرده نمایش که اسلاید ها را باید به خوبی نمایش دهد موجب آزار شده است.

4-       مدیر عامل باید با اعتماد به نفس بالا گزارش خود را ارائه دهد.

5-       مدیر عامل در ارائه گزارش نباید عجول و هراسان باشد.

6-       مدیر عامل با زمان سنجی از قبل انجام شده تمام اسلاید های خود را به نمایش بگذارد. و در وسط ارائه گزارش نگوید که وقت کافی نیست و از اسلاید ها رد شود. اسلایدها را از قبل حساب شده  انتخاب کرده باشد و تمام آنها را با عشق و علاقه توضیح دهد.

7-       سهامداران در جلسه شأن سهامدار داشته باشند و از ارزش سهام خود و سود دریافتی دفاع کنند. از هیئت مدیره بخواهند که برای نقد شوندگی سهام آنان کاری کند. چندین سال است که سهام ایریسا قدرت نقد شوندگی خود را از دست داده است و مثل این است که سهامداران قدری خاک بی ارزش در مشت دارند. و گویا پول خود را در قرض الحسنه به امانت داده اند.  شما این عدم سود دهی مناسب و عدم نقد شوندگی را چگونه توجیه می کنید؟ و چه کسی را مسئول میدانید؟ تعدادی از سهامداران از ایریسا رفته اند و مال آنها در ایریسا بلوکه شده است. آقای دکتر سبحانی و مدیریت ایریسا چه جوابی دارند. احمد سوددهی خوب شرکت را حاصل مدیریت خوب و بهره وری بالای کارکنان میداند و عدم سود دهی مناسب دلیلی بر سوء مدیریت و بهره وری پایین است.

بحث مجمع تمام شد. اما بحث خانواده ایریسا.  که برای خیلی ها دردناک شده است. برای فرزندی که تبعیض را در خانواده می بیند. برای فرزندی که می بیند پدر بین فرزندان خود تبعیض قائل میشود. پدری که به هزینه ها و صرفه جوئی می اندیشد ولی نمیداند که این صرفه جوئی به بهای بزرگی برای روحیه فرزندانش تمام میشود و نمی داند که اساس خانه و خانواده را به ویرانی می کشد. و احمد امروز به آن پدر هشدار می دهد که هر چه زودتر جبران مافات کند.

از روزی که تعدادی بازنشسته شدند و قرارداد آنها به پیمانکاری فردی تبدیل شد, این بی توجهی به خانواده خود را نشان داد. گریزی نبود, باید نوع قرارداد پیمانکاری می شد. اما مزایای پرداختی به آنان طوری است که موجب انشقاق در خانه است. موجب دلسردی و بی تفاوتی در بین فرزندان است.

روز زن از راه رسید و به تمام کارکنان مرد مبلغ 150 هزارتومان دادند تا به زنانشان هدیه کنند. و به هر زن کارمند یک ربع سکه اهدا کردند. چند روز بعد روز مرد فرا رسید و به هر زن و مرد کارمند مبلغ 120 هزار تومان هدیه دادند. روز دانش آموز به تمام فرزندان کارکنان هزینه کمک تحصیلی دادند. روز تولد همسر, هر کارمندی را همراه خانواده به مهمانی دعوت می کنند که یادگار باقیمانده از دکتر بقائی است. و از تمام این مزایا که برشمردم پیمانکاران را استثناء کردند.

به تمام کارکنان هزینه غذای نهار روزانه و ایاب و ذهاب میدهند ولی از پیمانکار یک غذا را هم دریغ میدارند. اینگونه موارد و دیگر موارد موجب دلسردی و بی تفاوتی پیمانکاران میشود. همان پیمانکارانی که به کار و تجربه آنها نیاز داریم ولی حاضر نیستم به آنها احترام بگذاریم و آنها را هم چون یک کارمند ببینیم.

البته مسئولین می گویند همه مزایا در قرارداد آنها دیده شده است. احمد می گوید راه و روشتان اشتباه است. از قراردادشان کم کنید و مانند دیگر کارکنان با آنها رفتار کنید. این به نفع سازمان است. باید به جمع بیاندیشیم. همان جمعی که هر کدام از آنها عضوی از خانواده بزرگ ایریسا است. مطمئن هستم کسی به حرف احمد گوش نمی دهد. علیرغم اینکه این خبر به گوششان می رسد. هر چند امیدوارم که به خانواده ایریسا بیاندیشند.

/ 2 نظر / 2 بازدید

سلام در مورد مجمع نکات بسیار خوبی را گوشزد کرده ای امید به گوش مسئولین برسد. در مورد بازنشسته ها به نظر من واقعیت این است که جایگاه خوبی ندارند. مهمتر از این امتیازات که شما شمردی من بحث دیدگاه و ذهنیت مدیران و پرسنل ایریسا را دارم. به نظرم مدیران به نوعی دو دوزه بازی میکنند از طرفی نیاز به اینان را مطرح میکنند و از طرفی جایگاه واقعی اینان راقائل نیستند و نمیدهند

همکار

سلام احمد آقا. ممنون از نکات خوبتون. لطفا از تغییر ساختار is بنویسید. فکر کنم میزان نارضایتی ها زیاد شده. انگیزه داره از بین میره!