آیا پرداخت حقوق دیر میشود؟!!

در ابتدا نوشته بودم "چرا پرداخت حقوق دیر میشود؟!" اما دیدم بهتر است منصف باشم و عنوان طوری نباشد که هرکس عنوان را میبیند فکر کند ایریسا حقوق کارکنانش را دیر پرداخت میکند. ممکن است از این حرف من خیلی ها ناراحت شوند اما دوستان باید واقعیت را گفت. ما اگر بدی ها را میگوییم باید خوبی ها را هم بگوییم. اگر نقاط ضعف را میبینیم ، نقاط قوت را نیز ببینیم.

ممکن است من به حقوق سر ماه نیاز نداشته باشم. اما خیلی از همکاران هستند که اجاره نشین هستند، مخصوصآ آنها که تازه استخدام شده اند و در این بین کسانی هم هستند که تازه ازدواج کرده اند و باید سر ماه اجاره منزل را نیز پرداخت کنند. و شاید وام هائی هم دارند که باید اقساط آن را بازپرداخت نمایند. لذا برای این دسته از کارکنان پرداخت به موقع حقوقشان بسیار ضروری است و من هم از امور اداری خواهش میکنم که این دسته از کارکنان را مورد توجه قرار دهد.

به نظر شما آیا راه حلی هم وجود دارد که مشکل این دسته از کارکنان را حل کنیم. به نظر من آری. میگویند آیزنهاور قبل از اینکه به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود، ریاست یک دانشگاه را بر عهده داشت و روزی مسئول فضای سبز دانشگاه به او مراجعه کرد که دانشجویان از وسط چمنها یک راه میانبر درست کرده و به دانشکده خود میروند و از مسیر های تعیین شده نمیروند. آیزنهاور گفت "خوب شما در وسط چمنها همین راه میانبر را درست کنید که چمنها خراب نشوند و دانشجویان هم راه کوتاهتری بروند". آری اگر اراده حل مشکل کارکنان وجود داشته باشد، مشکل این دسته از کارکنان نیز حل میشود.

راه حل من این است که اولا بررسی کنید چه تعداد از همکاران این مشکل را دارند. اگر تعداد آنها زیاد بود درصدی از حقوق آنان را در آخر ماه پرداخت کنید و وقتی که حقوق واقعی را پرداخت میکنید مبلغ مذکور را تسویه حساب کنید و این موضوع هم اتوماتیک باشد که کار حسابداری زیاد نشود.

و به همکاران خوب خودم هم میگویم که امور اداری اعلام کرده است که از دهم تا پانزدهم هر ماه حقوق ماه قبل کارکنان را پرداخت میکند. که فکر کنم تا کنون به این مورد عمل کرده است و اگر چنین اتفاقی افتاده باشد که حقوق دیر پرداخت شده باشد یک استثنا است که من از آن خبر ندارم.

و به دوستان و همکاران خودم توصیه میکنم که مگر ما برای دیگران برنامه ریزی نمیکنیم؟ پس چرا با توجه به حقایق فوق برای خودمان برنامه ریزی نمیکنیم؟ حالا به نظر شما اگر چند روزی پرداخت حقوق ما به تعویق افتاد باید اعتراض کنیم؟

یک سؤالی الان به ذهن من رسید. آمدم و روزی ایریسا نقدینگی نداشت که حقوق کارکنان را سر وقت بپردازد و مثل خیلی از کارخانجات تا چند ماه نتوانست پرداختی به کارکنان داشته باشد. به نظر شما آستانه تحمل ما تا کجا باید باشد؟ آیا باید بلافاصله دنبال کار دیگری باشیم یا باید چند ماهی را صبر کنیم. من که از نیروهای قدیمی هستم و خیلی ایده آلیستی فکر میکنم و مثل ژاپنی ها خیلی به محل کار خودم عشق میورزم میگویم باید چندین ماه با ایریسا و سازمان خود بسازیم تا مشکلات حل شود. بالاخره هر شرکتی فراز و نشیب دارد. در زمان شادی و فراوانی در کنار هم هستیم در زمان تنگدستی هم باید در کنار هم باشیم. البته اینها به شرط آن است که سازمان هم در زمان نیاز کارکنان در کنار آنان باشد و مشکلات آنان را راهگشا باشد.

حالا بیاییم سر اصل مطلب که چرا پرداخت حقوق چند روزی دیر میشود؟ چندین دلیل دارد:

 اول آنکه امور اداری میگوید تعدادی از سرپرستان و مدیران امور کارکرد کارکنان و تخصیص کارکرد آنها به پروژه ها را دیر تآیید میکنند.

 دوم اینکه توزیع پاداشهای ماهیانه توسط مسئولین مربوطه دیر انجام میشود.

 سوم آنکه موقع امضای مدیر عامل که میرسد ایشان در مآموریت هستند.

 چهارم اینکه چک پرداخت را که جهت امضای دوم برای ریاست هیئت مدیره جناب آقای مهندس شهریاری میفرستند، ایشان دیر امضا میکند و زمانی هم طول میکشد تا چک از دفتر آقای شهریاری به حسابداری ایریسا برسد و بعد هم آقای شریف زاده به بانک مراجعه کند و پول را به حساب ها بریزد و طبیعتآ آنها که در شهرستان مبارکه و اهواز و تهران هم هستند با یک روز تآخیر بیشتر پول را دریافت میکنند.

اما باز هم میگویم کارها راه حل دارد. بیخود نیست که دیگران میشوند آیزنهاور. برای اینکه فکر باز دارند و کارها را سهل میگیرند و به دیگران اعتماد دارند. ما الان نزدیک 18 سال است که حقوق میپردازیم یعنی حدود 216 بار(18*12). و همین مشکلات کم و بیش وجود داشته است.

چرا مدیر امور مالی حق امضا برای پرداخت چک ندارد؟ آیا اعتمادی نیست؟ باید تا به حال اعتماد کرده باشیم و با مکانیزمهای علم حسابداری مشکل را حل کرده باشیم. خوب یک امضا را بگذارید برای مدیر امور مالی.

چرا باید یک امضا را آقای شهریاری انجام دهد که هیچوقت در ایریسا نیست. قبلآ در پستی با عنوان هیئت مدیره دلخواه ما این موضوع را اشاره کرده ام. خیلی از مواقع سازمان گیر یک امضای ایشان است. و بعض مواقع مشکل رئیس دفتر ایشان هم اضافه شده که اگر ایشان میلش نباشد تا سریعآ چک را برای امضا در کارتابل بگذارد باید صد تا تلفن به ایشان بشود.

همین دو مورد اخیر را شما حل کنید بقیه موارد به راحتی حل میشوند و حقوق به موقع پرداخت میشود.

البته از جاده انصاف دور نشویم ایریسا تا کنون حقوق کارکنانش تآخیر نشده است و اگر بحث مقایسه با دیگر سازمانهای مشابه پیش آید باید کلاهمان را تا آن بالاها پرواز دهیم.

این بود حرف های من حالا اگر خوب و اگر بد و ناقص بود و شما را خوش آمد و یا نیامد شما همت کنید و تکمیلش کنید که من هم سخت محتاج راهنمائی ام.

درود به همه همکاران منصف و قربون هرچی آدم با انصاف.

حالا که حرف حقوق و پرداخت شد یک موضوع دیگر هم یادم آمد که باید زمانی بطور مبسوط پیرامون آن بنویسم و آنهم آیتم با شماره کد حساب 1075 در پرفراژ حقوقی کارکنان است. آیا این آیتم در پرفراژ حقوقی شما هست اگر نیست متآسفم. من برای این کد طرحی دارم.

/ 9 نظر / 30 بازدید
آرزوی من

آرزو و تلاش من برای رسیدن به ایریسا مثل تلاش کنکوری است برای قبولی در دانشگاه شریف

ندید بدید

بابا چه خبره؟ احمد آقا شما هم شدی تبلیغات چی ایریسا ها اوایل وبلاگت خیلی نظریاتت متفاوت تر از حالا بود فکر کنم تهدیدی چیزی شدی دانشگاه شریف !!! ایریسا !!!! انصافا که خیلی ندید بدیدن بعضی ها شما هم به جای اینکه نظرات انتقادی دیگران رو منعکس کنی مدام داری جواب ها رو با طرفداری از ایریسا میدی یه خورده جای نقد هم بگذار اگه میخوای وبلاگت مثل قدیم پر بیننده و جنجالی باشه و گرنه به همین سوت و کوری میشه که میبینی نه نظر خاصی ، نه حرف خاصی افراد واسه هم گل و بلبل میفرستند و شعرهای عاشقانه مینویسند کجاست اون وبلاگی که آقای نجف ابادی هم با اون همه مشغله و درگیری بعضا توی مباحث اش شرکت میکردند

ممد

این کد 1075 جریانش چیه عمو ؟

همکار شما

احمد آقا ف پیشنهاد میکنم یه نظر خواهی بذاری تو وب لاگت ببینی چند درصد همکاران موافق هستند که عضو شرکت فولاد مبارکه بشند . آخه اوضاع مجتمع وخیمه ....... ایریسا داره می ترکه .....

سلام بر همه دوستان سخت کوش در ایریسا با تمام نقطه نظرات و تنوع ایده ها ‘ ایریسا یکی از افتخارات کشور و استان اصفهان است. من در طول بیش از دو دهه خدمت در کنار شما ‘ در هر کجا بوده ام با شنیدن سخت کوشی و اهتمام همه همکاران به کیفیت و جلب رضایت مشتریان احساس آرامش کرده ام از خدا برای همگی و خانواده های صبور شان آرزوی سلامتی و شادی روز افزون دارم دست خدا به همراهتان که عزت این سرزمین و کشور هستید

عباس

به دوستان عزیزی که بزودی همکار می شوند و دوستانی که تلاش دارند بند همکاری را به امید روزگار بهتری پاره کنند : در ره منزل لیلی که خطرهاست به جان شرط اول قدم آن است که مجنون باشی ما که در راه خانه لیلی ره گم کردیم و میهمان مادر فولاد زره شدیم . خوش باشید

عباس

به دوستان عزیزی که بزودی همکار می شوند و دوستانی که تلاش دارند بند همکاری را به امید روزگار بهتری پاره کنند : در ره منزل لیلی که خطرهاست به جان شرط اول قدم آن است که مجنون باشی ما که در راه خانه لیلی ره گم کردیم و میهمان مادر فولاد زره شدیم امید که شما قدر ایریسا را بدانید . همینکه آرزوی کسانی پیوستن به ایریسا است نشان از جایگاه آن دارد و در هیچ اداره و کارگاهی همگان راضی نیستند . حتی برخی در جهنم نیز گلایه از تر بودن هیزم ها می کنند !! بد نیست گاهی دیده گانمان را بشوییم و یا عینک خود را عوض کنیم و اگر توان اینها را نداریم حداقل به روی شسته دیگران ایراد نگیریم خوش باشید و خوش آمدید که هنگام ورود و خروج از مجلسی تکرار می شود . ( دفعه قبل copy و paste درست عمل نکرده بود مانند گاهی که در تغییرات می بینیم X به Y تغییر نکرده و مدرک نیز به مقصد رسیده است !!! پوزش)

نیما

سلام احمد جان وبلاگ تو هم یک جورایی شده 90 ایریسایی فقط فرقت با عادل فردوسی پور اینه که اون انتقاد میکنه وتو طرفداری میکنی واین اشتباه شما ست شما یک جانبه فقط از شرکت دفاع میکنی مثلا همین یک نمونه اش پارتی بازی تو ایریسا هست همه میگند پارتی بازی میشه شما میگی نمی شه همین استخدام جدید تا اونجایی که من اطلاع دارم اقازاده ها گزینش شدند واین اطلاعیه استخدام برای بستن دهان فولاده که مجوز استخدام بهشون داده لطفا کمی منطقی تر باشید تا این شبهه که شما از اقایون طبقه سومی هستید وپاداش شما سوای دوستان است ایجاد نشود

ايريسا

با خبر شديم برادر همكار عزيزمون خانم عليزاده به ديار باقي پيوست به ايشان و خانواده محترمشون تسليت عرض ميكنم و بقاي عمر ايشان و صبري برايشان آرزو ميكنم.