توضیحات و جوابیه آقای مهندس یداله پور در رابطه با IPSO

جناب آقای "احمد"

با سلام و احترام

در ده روز گذشته با وجود آنکه دوست عزیزمان جناب آقای خندان تلویحاً خود را نماینده کل کارشناسان ایریسا معرفی کرده بودند، بنده هیچ تماسی از طرف حتی یک نفر برای بررسی موضوعات مرتبط با پروژه IPSO در یک جلسه و بصورت حضوری دریافت نکردم. در هر صورت و برحسب وظیفه خود، قسمتی از جوابیه ایشان که قابل انتشار در وبلاگ جنابعالی است را به پیوست ارسال کرده ام. امیدوارم این نوشته قسمتی از واقعیات مرتبط با این موضوع را برای همکاران محترم ایریسایی روشن سازد.

با تشکر،

موفق و موید باشید.

محمدرضا یداله پور

با سلام خدمت جناب آقای خندان

دوست گرامی، بزرگی توصیه هایی به بنده کرده است که مطرح کردن برخی از آن ها را در اینجا خالی از فایده نمی بینم:

1-       همواره در نظر داشته باشید آنچه می شنوید یا حتی می بینید، لزوماً واقعیت ندارد، و یا اگر داشته باشد، لزوماً تمام واقعیت نیست.

2-       اطلاعات خود را از افراد مختلف، منابع مختلف، خبرگزاری های مختلف و طرفین مخالف تأمین کنید، در غیر اینصورت قطعاً دچار گمراهی خوهید شد.

3-       هیچگاه به هیچ فرد یا هیچ گروهی بطور مطلق و بی چون و چرا اعتماد نکنید، اعتماد کورکورانه و حمایت سینه چاکانه در هر زمینه ای قطعاً باعث ناامیدی خواهد شد، چراکه افراد خواسته یا ناخواسته، عمداً یا سهواً دچار اشتباه یا لغزش خواهند شد.

4-       بدون اطلاعات دقیق و کامل در موردی نظر ندهید یا از جریانی پیروی نکنید، در غیر اینصورت قطعاً ظلم خواهید کرد (وَلاَ تَقْفُ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُولـئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً «سوره الاسراء آیه 36»: از پی آنچه ندانی که چیست مرو، زیرا گوش و چشم و دل، همه را، بدان بازخواست کنند).

5-       در هنگام عصبانیت و لجاجت تصمیم نگیرید که قطعاً پشیمان خواهید شد.

6-       برخلاف تصور بسیاری از افراد در بدترین شرایط ممکن نیز، مثل بحران های مالی و غیره "هدف وسیله را توجیه نمی کند".

7-       تحلیل ها و نتیجه گیری هایی که براساس ظاهر وقایع، درست به نظر می رسند، غالباً غلطند.

امیدوارم اشاره به این توصیه ها را حمل بر جسارت بنده نکنید. من نیز ادعا نمی کنم که همواره این توصیه ها را رعایت کرده ام، ولی همواره به درستی آن ها ایمان داشته و هرگاه رعایت نکرده ام،‌ به اشتباه افتاده ام.

دوست عزیز، در مورد این تهمت جدیدی که در ارتباط با "توان کارشناسی ایریسا" به بنده و خانم کاوش زدید و آنرا توجیه تهمت ها، بی انصافی ها، توهین ها و تاخت و تازهای قبلیتان دانستید، و هدفتان بسیج کردن کارشناسان ایریسا علیه تاکبن است، قصد جسارت به جنابعالی را ندارم، مرا ببخشید، ولی در این مواقع در اصطلاح می گویند شنونده البته عاقل که هست باید کمی هوشمندتر باشد. چطور ممکن است کسی چنین ادعای کلی و بی ربطی کرده باشد!؟ بنده چنین اظهار نظری را از طرف خودم، خانم کاوش یا پرسنل تاکبن، اکیداً تکذیب می کنم. در مورد این موضوع لازم است حتماً به برخی از توصیه های بالا سری بزنید. در ایریسا ده ها تخصص مختلف وجود دارد که بنده، خانم کاوش و افراد تاکبن هیچگونه اطلاعی در مورد آن نداشته و اجازه هیچ گونه اظهار نظری را نیز در این ارتباط به خود نمی دهیم. لازم است اضافه کنم برخلاف تصور شما، ما حتی در مورد IPSO نیز ادعای خبرگی نداشته و خود را در ابتدای این راه می دانیم.

برادر گرامی برداشت شخصی جنابعالی از اتفاقات، محترم است، لکن مختصر احتمالی بدهید که برداشت درستی نباشد، چراکه اطلاعات جنابعالی در این ارتباط، چه در ابعاد فنی و چه در ابعاد غیرفنی آن، بسیار بسیار ناقص و در حد پوسته ظاهری اتفاقات است. شما نظرات خودتان را در همین سایت مربوط به تیرماه امسال که بنده اخیراً آنرا خواندم، مجدداً بررسی کنید (البته اگر خوشبینانه فرض کنیم که شما همان شخص هستید!)، در آن زمان تصور شما این بود که تاکبن قرار است وظیفه برنامه نویسی را انجام دهد، یا IPSO را زیرمجموعه سیستم های قبلی MIS می دانستید، یک سمینار کلی و آموزشی را، ارائه الگوریتم IPSO تشخیص داده بودید و نظرات بسیار عجیب و بهت آور دیگر! آیا هم اکنون خودتان نظرات قبلیتان را تأیید می کنید؟ نکته بسیار جالب آنکه برخی از همکاران محترم که آن ها نیز مثل شما بدلیل عدم رعایت توصیه های فوق، بدون دلیل از بنده یا خانم کاوش کینه به دل گرفته اند و با این نوشته شما بسیار مسرور شدند، در آن زمان از اظهار نظرهای شما به شدت عصبانی شده بودند! شما با آن سطح اطلاعات نیز خود را مجاز دانستید بعنوان منجی ایریسا و در قالب یک انسان هوشمند، تیزبین و پیشرو در زمان که همه چیز را بهتر از بقیه می فهمد و نیز یک دایه مهربان تر از مادر، با اظهار نظرهای ناپخته، به تخریب تاکبن و حتی نفرات خود ایریسا از تیم IPSO بپردازید. کشفیات خود را با هیجان خاصی بیان کردید و به زعم خود پته تاکبن، کاوش و تیم IPSO را به آب دادید. دقت کنید که این موضوع به قبل از ارائه پیشنهادیه به اصطلاح شما میلیاردی تاکبن و قبل از استعفای رسمی خانم کاوش برمی گردد. دقت به این موضوع خود بسیاری از مسائل را روشن می کند.

تحلیل ها و برداشت های جنابعالی در مورد ابتدای داستان IPSO، ترتیب وقایع رخ داده، ماهیت پروژه IPSO و ارتباط آن با سیستم های قبلی MIS، در مورد شرکت تاکبن و جایگاه آن در پروژه IPSO و نحوه تعاملش با ایریسا، پیشنهادیه این شرکت، قیمت پیشنهادی آن، به اصطلاح شما شرط و شروط آن، جیب بنده که لازم است اشاره کنم مثل شما حقوق من را نیز ایریسا تعیین می کند با این تفاوت که حقوق شما را می پردازد ولی حقوق من را نه!، اینکه IPSO و نوعاً این کسب و کار کسی را پولدار می کند، دلایل استعفای خانم کاوش، شگفتزدگی از این استعفا که جهت اطلاعتان بگویم ایشان در اعتراض به روند پروژه و تصمیمات اتخاذ شده در آن، بصورت غیررسمی حداقل دو ماه قبل از ارائه پیشنهادیه تاکبن و بصورت رسمی قبل از تصمیم ایریسا به بیرون انداختن تاکبن از پروژه (ثبت آگهی استخدام نیروی مدلساز در سایت ایریسا) استعفای خود را اعلام کرده بود، و این استعفا اگر برای برخی مسرت بخش نبوده باشد، حداقل کاملاً مسجل بود؛ اطلاعاتی که ایریسا به تاکبن منتقل کرده است، اطلاعاتی که تاکبن به ایریسا منتقل کرده است، انتقال دانش ایریسا به تاکبن، عملکرد قبلی ما، پروژه HSM Optimizer، "تخم دوزرده"،‌ فراوانی نیروی متخصص در زمینه مدلسازی IPSO، میوه ندادن تاکبن که قسمتی و نه همه همین پروژه میلیاردی IPSO فقط یکی از میوه های آن است، دلایل حمایت مجتمع فولاد از ما، محوریت تاکبن، لزوم انحلال تیم IPSO و ادغام آن با گروه تولید، دلایل حمایت برخی از کارشناسان ایریسا از تاکبن که آن ها نیز حداقل به اندازه شما کارشناسند، استفاده از گزینه خارجی، عملکرد بنده در تاکبن و ... همه و همه اشتباه و در خوشبینانه ترین حالت دلیل آن نقص مفرط اطلاعات جنابعالی است. همانطور که خودتان گفتید فقط افرادیکه در بطن یک پروژه هستند، از تمامی جزئیات و ریزه کاری های آن مطلعند و جنابعالی در ارتباط با پروژه IPSO به هیچ عنوان جزء این افراد نیستید. پروژه IPSO یک تاریخچه چهار ساله و جزئیات فنی و غیرفنی بسیار زیادی دارد که شما از آن ها کاملاً بی اطلاعید. با این وجود حتی برداشت غلط جنابعالی از اتفاقات نیز محترم است، لکن مادامیکه آن را در یک مکان عمومی منتشر نکرده باشید. هرگز به خودتان اجازه ندهید بدون داشتن اطلاعات عمیق از یک موضوع آبروی کسی را در معرض تهدید قرار دهید، چراکه حتی اگر به اشتباه خود پی ببرید، جبران آن غیر ممکن خواهد بود.

بنده جوابیه یا به عبارتی مصیبت نامه مفصلی برای موارد مطروحه جنابعالی و دیگر ادعاهای برخی بزرگواران، که شما از قلم انداخته بودید آماده کرده ام. این جوابیه شامل ناگفته های بسیاری از این پروژه و عملکرد برخی عزیزان است که حداقل در مقطع فعلی، انتشار آن را به صلاح نمی دانم، لکن درصورت نیاز و با مشورت آقای مهندس شهریاری این کار را خواهم کرد.

در اینجا بر خود لازم می دانم توضیحی در مورد برخی از همکاران محترم ایریسایی که آن ها نیز از گزند اتهامات شما در امان نبوده اند بدهم. دوست عزیز در جایی از بیاناتتان، شما تلویحاً افرادی از ایریسا که به هر دلیل موجه یا ناموجه، به نوعی از بنده، تاکبن یا خانم کاوش حمایت کرده اند را متهم به گرفتن پول از تاکبن کرده و یا حداقل شائبه آن را طرح کرده اید! خداوند از سر تقصیرات شما بگذرد. مگر آن ها حق نظر دادن ندارند؟ مگر آن ها انسان نیستند؟ مگر آنها کارشناس نیستند؟‌ آیا سند "کارشناسی" فقط پشت قباله جنابعالی و برخی دیگر از بزرگواران است؟ چه کسی شما را بعنوان نماینده کل کارشناسان ایریسا منصوب کرده است؟ چه کسی شما را بعنوان هوشمندترین کارشناس ایریسا انتخاب کرده است؟ ممکن است برخی از این عزیزان برحسب اتفاق، اطلاعات بسیار کامل تری نسبت به شما از پروژه IPSO داشته و یا حداقل قرابت بیشتری با این موضوع داشته باشند... بنده از این طریق از همه این عزیزان عذر خواسته و بخاطر این اتهامات، شرمنده این بزرگواران هستم.

در این ارتباط لازم است اضافه کنم تا این لحظه و تا زمانی که بنده در شرکت تاکبن مسئولیت داشته باشم، حتی یک ریال از طرف تاکبن به هیچ فردی از ایریسا پرداخت نشده و نخواهد شد. حتی اعضای هیأت مدیره تاکبن که در همه شرکت ها متداول است حق جلسه و پاداش می گیرند، تا به حال کاملاً فی سبیل اله کار کرده اند و مِن بعد نیز اگر منابع مالی شرکت اجازه داد که حقوقی به ایشان پرداخت شود، این حقوق کاملاً ‌در قالب و چارچوب قوانین وعرف بوده و چیزی ورای آن نخواهد بود. در مورد شخص آقای نجف آبادی هم که شما نام آورده بودید، لازم است بدانید ایشان نه تنها هیچ منفعتی از تاکبن نداشته اند، حتی در زمان تأسیس این شرکت برای مدت شش ماه، قسمتی از سرمایه شرکت را از هزینه شخصیشان تأمین کردند. هیچکس نمی تواند منکر سلامت شخصیت ایشان شود. البته در عرصه مدیریت، مثل هر مدیر دیگری به عملکرد ایشان نیز ممکن است نقدهایی وارد باشد و اصولاً‌ فقط نامه نانوشته بی غلط است. به شما اکیداً توصیه می کنم حداقل از ایشان حلالیت بطلبید.

دوست گرامی زمستان می گذرد و روسیاهی آن به ذغال خواهد ماند. گرد و غبار فرو خواهد نشست، عصبانیت ها فروکش خواهد کرد، لجاجت ها رنگ خواهد باخت، منطق حاکم خواهد شد و حقایق یکی پس از دیگری خود را نشان خواهد داد. گذشت زمان معجزه ها می کند. دوستی ها جای خود را به دشمنی و دشمنی ها جای خود را به دوستی خواهد داد. ممکن است کسانی که هم اکنون یک روحند در قالب دو جسم و هریک خود و دیگری را معصوم و مبرا از هر گونه خطای عمدی و سهوی می پندارد، روزی در مقابل هم بایستند که امیدوارم هرگز چنین نشود. شما ممکن است بجای خندیدن به تشکیل شرکت تاکبن و تیم IPSO، روزی به منحل کردن این تیم و بیرون انداختن تاکبن و خانم کاوش از پروژه آن هم بدلایل واهی و استخدام نیروی جدید، بخندید. خائنان امروز ممکن است به قهرمانان فردا و وفاداران و دلسوزان امروز ممکن است به گمراهان فردا مبدل شوند. گذشته مملو از این موارد است. گرد بودن زمین که اکنون از بدیهیات کودکان است، روزی سر دانشمندی را به باد داد. این سنت لایتغیر تاریخ است و IPSO نیز قطره ای بسیار کوچک از اقیانوس بیکران تاریخ. آری داستان IPSO نیز با تاکبن یا بدون تاکبن، موفق یا ناموفق (که ان شاء اله درهرصورت موفق،) به تاریخ خواهد پیوست،‌ فقط باید مراقب بود که بعد از آن در دسته روسیاهان نباشیم.

برای شما و دیگر پرسنل محترم ایریسا و مدیریت این شرکت آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

محمدرضا یداله پور

نامه آقای یداله پور تمام شد. تأکیدها از ایشان است. با درود به همه آنان که برای ایریسا تلاش می کنند.

 

/ 15 نظر / 69 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دخترحاجي

(و يک مورد ديگر . تا آنجايي که من ديدم گروه اتوماسيون شرکت زيرک تر از گروه IS هستند. يا لا اقل تا اينجاچنين نمود مي دهدشما نوشته اي که حاکي از اختلاف بين آنها باشد نمي بيني.يا شايد ندارند احساس من ميگويد آنان با کياست تر و با هوشتر هستند تا نظر شما چه باشد. آن دوستي که دنبال نوشته هاي کوتاه است نخواند)

بی پروا

خطاب به آقای بابایی با سلام آقای بابایی ، از شما یک سوال دارم ،آیا زمانی که دولت اعلام تعطیلی میکند به علت آلودگی شدید. چه توجیهی میتواند دفتر ایریسا را تعطیل نکند. آیا واقعا درست است سلامتی افراد را سرسری گرفت!!! آیا سلامتی دیگران مهمتر از ماست!!!! آیا این یک خیانت به خانواده کارکنان نیست!!! اینهاست که باعث عدم تعلق خاطر در شرکت میشود.

دلسوز

لااقل برای ورود به وبلاگ یا نظرها یک تمهیدی ببینید که فقط اعضا که همان پرسنل ایریسا هستند بتوانند به این مطالب دسترسی داشته باشند مثلا با user , password مربوط بهmail ايريسا . في الواقع اگر در اتوماسيون اين بحثها نيست بخاطر عدم وجود قهرمان در آن است و همه با اختلاف حقوق كم و معقول در كنار هم كار مي كنند.

دلسوز

قرار نشد چون پيام ما با منافع is كمي سازگار نبود سانسورمان كنيد بهتر است اين واقعيات را منتشر كنيد تا ... به نظر من هم حفظ اسرار شركت مهم است و امنيتي براي اين نوشته ها ايجاد كنيد تا نامحرمان از آن سوء استفاده نكنند. به جاي سانسور!

هادی

با سلام از اینکه برخی همکاران، ایریسا را با دیگر شرکت های ایرانی مقایسه می کنند جای تعجب است، و این قابل توجیه نیست که اگر دیگر شرکت ها کاری را انجام می دهند ما نیز باید بدان طریق عمل نماییم و مثل این است که بگوییم در فلان شرکت مدیران کارمندان خود را فلک می کنند ، ما نیز باید هر روز صبح به ترتیب قد جلوی درب شرکت دراز بکشیم و آماده فلک شدن باشیم، شرکت ایریسا با همه شرکت ها تفاوت زیادی دارد زیرا ایریسا به کارشناسان خود کاملا متکی است ، اگر دیگر شرکت ها یا سازمان ها ، منابع و امکاناتی را در اختیار کارکنان خود قرار می دهند در شرکت ما کارمندان هم نقش منابع را ایفا می کنند و هم خود امکانات کار خود را فراهم می نمایند. و در این شرایط که کارشناسان شرکت، خود را وقف ایریسا کرده و همه هم و غم خود را صرف ارتقاء سطح دانش در شرکت کرده اند و با وجود همه مشکلات و محدودیت ها به کار خود ادامه داده اند نمیتوان ساکت بود و نظاره گر این بود که برخی از مدیران، شرکت را به هر سمت و سویی که میخواهند بکشند و جای بسی امیدواری است که مدیران از نظراتی که داده می شود ناراحت شوند زیرا این خود مقدمه ایجاد تغییر در رفتار آنان است

هادی

از اینکه جناب آقای یدالله پور جوابیه کاملی منتشر کردند جای تشکر دارد اما در این متن هنوز نکات مبهمی وجود دارد و اندکی حب و بغض در آن نمایان است 1- ایشان در ابتدا اظهار داشتند میخواهند قسمتی از واقعیات را روشن سازند ولی بیشتر به بیان توصیه های اخلاقی پرداختند که البته توصیه های بجایی بود 2- ایشان میفرمایند" حقوق من را نیز ایریسا تعیین میکند با این تفاوت که حقوق شما را می پردازد ولی حقوق من را نه" پس چرا حاضر نشدند مانند ما استخدام ایریسا شوند تا حقوقشان را به موقع دریافت کنند. 3- در ایریسا چه تصمیماتی گرفته شد که باعث استعفای سرکار خانم کاوش شد 4- در پست مذکور هیچ شخصی به گرفتن پول از تاکبن متهم نشده، چرا ایشان سود را فقط در گرفتن پول می دانند، اگر کاشناسان ایریسا به دنبال پول بودند هرگز در ایریسا نمی ماندند، زیرا با همین انرژی که در ایریسا صرف میکنند ، میتوانند چندین برابر حقوق ایریسا را بدست بیاورند و در مورد آقای نجف آبادی نیز این مطلب صادق بوده د زیر ایشان نه تنها به دنبال منفعت شخص خود نیستند ، بلکه زندگی خود را فدای ایرسا کرده اند، بنده به عملکرد ایشان انتقاد دارم نه به صداقتشان

ايريسا

يه فكر به حال وام و پاداش كنيد

محمدرضا یداله پور

با سلام خدمت جناب آقای خندان (0) اگر به مقدمه دقت می کردید،‌ متوجه می شدید که قرار نبوده است این متن همه نکات را روشن کند. اندک حب و بغض آن را به بی حب و بغض بودن نوشته های خودتان بر من ببخشید. (1) خدا را شکر که آن ها را توصیه های بجایی دانسته اید، امید است همگی موفق به انجام آن ها شویم. (2) احتمالاً به همان دلیلی که جنابعالی می توانید چند برابر، بیرون از ایریسا پول در آورید ولی در ایریسا مانده اید. البته دلایل شخصی دیگری نیز دارد که اگر اجازه دهید، شخصی بماند. (3) در نامه هایی که برای آقایان مهندس شهریاری و نجف آبادی نوشته ام،‌ مفصل به این موضوع پرداخته شده است. به ایشان مراجعه کنید، اگر آن ها نیز متقابلاً به صداقت و امانتداری شما اعتقاد داشته باشند، نامه ها را در اختیارتان قرار خواهند داد. (4) آنچه نوشتید و آنچه قبلاً‌ نوشته بودید و آنچه نوشتم، همه موجود است، قضاوت را بر عهده خواننده بگذاریم. (5) لطفاً و خواهشاً مستدعیست اگر سوال دیگری از بنده دارید،‌ با ایمیل مستعارتان به m.r.yadollahpour@gmail.com ایمیل بزنید. موفق و موید باشید.

ایریسایی

پرسنل 1000 تا مشکل از قبیل وام و پاداش دارن و مشکلات مالی حالا شما موضوع میزارین راجع به آقای یداله پور . اینجا که محل رفع مشکلات آقای یداله پور نیست ...

علیرضا

به نظر من بازهم نامه آقای بدالله پور مساله رو روشن نمیکنه. اگر واقعا راه ایریسا دنبال این هست که به نتیجه ای برسه آقای احمد بیاد دعوت مناظره آقای یدالله پور رو عملی کنه تا ایشون حرفش رو بزنه. درضمن آقای هادی خندان شما چطور به خودت اجازه میدی اگر کسی موافق تاک بن باشه رو به دریافت عواید از این شرکت متهم کنی؟ مشکلات شخصی رو لطفا قاطی نکنید