آخرین قیمت هر سهم ایریسا

هفته گذشته در نیمه شهریور ماه و آخرین روزهای ماه رمضان یکی از کارکنان ایریسا که در  پروژه فولاد مبارکه کار میکند، سهام ایریسای خود را فروخت. البته یک نفر که نمیتوانست تمام سهام او را بخرد. زیرا مبلغ کل سهام بالا بود و لذا چندین نفر از کارکنان ایریسا که در پروژه فولاد هستند ، جمع شدند تا توانستند آن سهام را بخرند. و اسناد نقل و انتقال را در امور مالی شرکت ایریسا امضاء کنند.

بر اساس آنچه شنیده ام و البته این را هم در آسانسور شنیده ام ، هر سهم ایریسا به مبلغ هفت هزار تومان معامله شده است. آری این است آخرین قیمت معامله شده سهام شرکت ایریسا. گفتم آسانسور تا بدانید خبر در همه جا هست و خیلی خبرهای مهم را میشود در همین یک دقیقه ای که در آسانسور هستی به دست آوری. و بعضی وقت ها هم افراد درب آسانسور را نگه میدارند و حرف های مهم خود را میزنند که در همان حال بقیه در دیگر طبقات منتظر رسیدن آسانسور هستند.

برایتان بگویم که قیمت اسمی هر سهم ایریسا پنج هزار تومان است و تاکنون قیمت سهام حول و حوش همین 5 هزار تومان معامله میشده است و این برای اولین بار است که با افزایش قیمت 40 درصدی مواجه شده است و به مبلغ 7000 تومان رسیده است. خوب شاید فروشنده خیلی زرنگ بوده است و شاید متقاضیان سهام زیاد شده اند که معمولا از افراد جدیدالاستخدام هستند.  به نظر من که سهام ایریسا بیش از این ها ارزش دارد.

به یاد میاورم که در سال 1380 هر سهم ایریسا به مبلغ 21000 تومان معامله شده است و در سال 1383 قیمت هر سهم ده هزار و پانصد تومان معامله شده است. قیمت سهام در زمان های مختلف متفاوت است و همیشه ثابت نیست.

همچنین متذکر میشوم که به هر خرید و فروش جمعآ 4درصد مالیات تعلق میگیرد که بین خریدار و فروشنده توافق میشود. و امور مالی هم مالیات را طبق توافق طرفین از آنان کسر کرده و به امور مالیاتی پرداخت میکند.  البته 4% مبلغ اسمی.

پیش بینی میکنم که دهان تعداد دیگری از سهامداران هم آب بیفتد و آنها هم بخواهند سهام خود را بفروشند. ولی اگر نیاز ندارند عجله نکنند قیمت باز هم بالاتر خواهد رفت. کارکنانی هم که سهام ندارند یا سهام کمی دارند میتوانند الان بخرند که امید میرود سهام ایریسا آینده خوبی داشته باشد و سرمایه گذاری خوبی خواهد بود.

حال که بحث سهام است چند نکته میگویم که چه سهامی خوب است؟ و سهم خوب چه سهمی است:

1-     سهم خوب آن است که هر ساله سود خوبی بدهد و سهام ایریسا تا کنون چنین بوده است. و در هر سال سود خوبی را نصیب کارکنان کرده است.

2-     سهمی خوب است که قدرت نقدشوندگی بالائی داشته باشد و سهام ایریسا تاکنون نسبتآ  قدرت نقد شوندگی خوبی داشته است و با کمی صبر فروش رفته است و فکر میکنم وضع خرید و فروش آن بهتر شود.

3-     مبلغ سهام باید شرایط رشد داشته باشد و اگر هم سود کمی میدهد قیمت خودش بالا برود. سهام ایریسا تا کنون تقریبا به قیمت اسمی معامله شده است و با افزایش سرمایه ای که دو سال پیش داشت رشد خوبی داشته است.

خدمت شما عرض کنم هر سهمی وقتی خوب سود میدهد و قیمت آن بالا میرود که شرکت دارنده آن سهم، سرمایه اش و درآمدش بیشتر شود و سهام ایریسا هم از این قاعده مستثنی نیست. شرکت باید پروژه های بیشتری بگیرد و قراردادهای بیشتری را به دست آورد و کارکنان باید با بهره وری بیشتری کار کنند تا پروژه ها سود آور شوند.

بسیاری از پروژه ها در حال حاضر چندان سود آور نیستند چرا که بهره وری پایین است و پروژه به موقع تمام نمیشود و یا هزینه ها و نفر ساعت مصرفی پروژه ها بالاست. من انتقاداتی نیز نسبت به بخشی از کارکنان دارم که آن طور که باید و شاید از خود مایه نمیگذارند و در ارانه کار سهل انگای میکنند و کارها را به همدیگر پاس میدهند و بعضآ از زیر کار فرار میکنند و خلاصه دل به کار نمیدهند. و اینکه شور و شوق علمی ندارند که با استاندارد کار کنند و با همدیگر جلسات مباحثه علمی داشته باشند. و همین موارد است که ارزش سهام را پایین میآورد و ضرری است که خودمان به خودمان میزنیم و از آن غافلیم.

شرکت باید همه کارکنان را در سود سهام شرکت شریک کند و به همه سهم بدهد و همه دلسوزانه کار کنند و بدانند که اگر درآمد شرکت خوب باشد، هم از حقوق و مزایای بالائی برخوردار میشوند و هم از سود سهام خوبی بهره مند میشوند.

تعدادی از شرکت های کامپیوتری در بورس هستند و سهامی عام هستند و هرکسی میتواند سهام آنان را از سازمان بورس خریداری نمایند. قیمت اسمی هر سهم در بورس هزار ریال است ولی قیمت واقعی آن بالاتر است. مثلا بعضی از شرکت های انفورماتیک که در بورس هستند آخرین قیمت معامله شده آنها به قرار زیر است:

ایران ارقام  هر سهم 4847 ریال

داده پردازی ایران هر سهم  2188 ریال

خدمات انفورماتیک هر سهم  30000 ریال

شرکت ایریسا سهامی خاص است و در حال حاضر در بورس حضور ندارد.

سهام ایریسا فقط متعلق به کارکنان است و دیگران نمیتوانند آن را بخرند و هر کس هم که از ایریسا میرود باید سهام خود را بفروشد. البته کسانی که از ایریسا بازنشسته میشوند و یا کسانی که از فولاد مبارکه در سال 73 بازنشسته شدند و به ایریسا پیوستند از این قاعده مستثنی هستند و میتوانند سهام خود را نگه دارند.

ناگفته نگذارم که تعدادی افراد هستند که از ایریسا رفته اند و سهام خود را به طور داخلی و به روشی سوری به دوستان همکار خود فروخته اند که سهام به نام همکارشان است. البته این روش ممکن است در آینده مشکلاتی را برای آنان به بار آورد ولی تا حالا به خیر گذشته است.

در اینجا یادآوری کنم هرکس که میخواهد سهام ایریسا را بخرد یا بفروشد، میتواند در این وبلاگ اعلام کند. این وبلاگ در خدمت همکاران است و خواهد بود.

باور کنید میخواستم فقط چند خط در باره قیمت فعلی سهام بنویسم ولی وقتی شروع به نوشتن کردم، طولانی شد. و اگر مدت مدیدی است که به من سر نزده اید و پست قبلی مرا هم نخوانده اید حتمآ بخوانید.

/ 5 نظر / 4 بازدید
بی سهم

ما که با این حقوق ها نمیتونیم شکم زن و بچه های اینده مونو سیر کنیم پول از کجا بیاریم سهام بخریم . ای کاش می شد لااقل قسطی از حقوق مون بر می داشتن و یا یه نفر خیر پیدا می شد وام می داد ما هم سهام دار شرکت ایریسا می شدیم مثل باسا

عباس آقا

[شرمنده]من از مسافرت برگشتم، مواظب باشيد

قدردان

سلام خدمت احمد اقا خواهشم اينه كه به مسئولين پيشنهاد بدين براي اينكه مشكل جاي پارك در كوچه شلوغ هدايتي حل بشه و هم اينكه مشكل بي بنزيني هم براي ما تعديل بشه براي افراد ثابت دفتر اصفهان يه اتوبوسي،ميني بوسي چيزي در سراسر شهر بذارن تا پرسنل بتونن استفاده كنن. خيلي از شركت ها اين كار رو مي كنن. هفتاد درصد دفتر اصفهاني ها هشت مي يان و پنج و ربع هم مي رن.

کارمند ساده

از این اقای حق خورده ایریسا خبری نیست ؟

كارمند سابق

فروش تعداد 150 سهم به بالاترين پيشنهاد! havijur@gmail.com