اینچنین می اندیشم که:

اینچنین فکر می کنم که اگر شجاع و با اراده باشیم , دانستن مشکلات ما را بیدار می کند که چگونه حرکت کنیم. چگونه برنامه ریزی کنیم و چگونه از مشکلات و تنگناها بیرون رویم. اینچنین می اندیشم که هر کارمندی باید بداند که فقط نباید در روزهای خوشی و خرمی در کنار شرکت باشد, بلکه باید در سختی ها و مشکلات هم در کنار شرکت باشد و خود برای حل مشکلات پیشقدم شود.

اینچنین فکر می کنم که مدیریت باید مشکلات و مسائل را بدون ترس و واهمه, همراه اطلاعات لازم در اختیار کارکنان قرار دهد و سختی ها و تنگناها را برای کارکنان بازگو کند و برای آنها بگوید که شرکت و سازمان با چه مشکلات و چالش هائی روبرو است.

اینچنین می اندیشم که مدیریت شرکت پس از روشن کردن چالش ها برای کارکنان باید از آنها کمک و راه حل بخواهد. اگر کارکنان خود را متعلق به شرکت بدانند و سازمان را خانه خود بدانند در حل مسائل مشارکت خواهند کرد. مطرح کردن مشکلات با کارکنان, یعنی مشارکت آنان را خواستاریم و به ایده ها و راه حل هایشان احترام می گذاریم.

اینچنین می اندیشم که نه تنها چالش ها را با کارکنان مطرح کنیم بلکه آنها را به مسابقه بگذاریم. با مسائل و مشکلات بطور واقعی برخورد کنیم. سئوالات و مسائل واقعی را در معرض مسابقه قرار دهیم نه سوالات تئوریک و بی خاصیت را.

اینچنین می اندیشم که برای مشکلات خود در سطح شرکت فراخوان بدهیم و علاوه بر آن, به بهترین راه حل ها پاداش و جایزه نیکو بدهیم. لطفا کمی در رابطه با آنچه نوشتم بیندیشید.

این مدیران شرکت هستند که باید بگویند مشکلات ما چیست؟ من چند نمونه را بر می شمارم. که هر کدام بسیار مهم است و اگر با آنها به طور جدی برخورد نکنیم باید منتظر شرایط بد و سخت در آینده باشیم.

-         مهمترین مسئله بهره وری است. از نظر من بهره وری شرکت بسیار پایین است. شاهد آن دیر به ثمر رسیدن پروژه هاست. از کارکنان بپرسید چرا پروژه ها با تأخیر مواجه اند؟ دلایل آن چست ؟ راه حل آن چیست؟

-          مسئله دیگر بی توجهی کارفرمایان است. این روزها کارفرماها یا مشتریان نیز شرایط خوبی ندارند. به دنبال بستن قراردادهائی با قیمت پایین هستند. بعضی ها قرارداد فی مابین را با تأخیر چند ساله تنفیذ می کنند. بعضی ها صورت حساب ها را دیر پرداخت می کنند. و بعضی بدهی خود را پرداخت نمی کنند. برای نوع مواجهه با مشکل بی توجهی , قرارداد با مبلغ پایین, عدم وصول مطالبات چه باید کرد؟

-         مسئله فوق, ما  را با مشکل نقدینگی مواجه می کند. و این مهم است چون در پایان هر ماه باید حقوق چند میلیاردی کارکنان را پرداخت کرد. نقدینگی را چگونه باید مدیریت کرد. از کجا پول بیاوریم؟

-         مسئله دیگر هزینه هاست که مرتب و سالیانه رو به افزایش دارند. این هزینه ها چیست و از کجا ناشی میشوند؟ مدیریت باید هزینه ها را فهرست کند و از کارکنان بخواهد برای کاهش آنها راه حل بدهند و چاره جوئی کنند. مثلاً یکی از این هزینه ها هزینه اضافه کاری میلیونی است که هر ماه رو به صعود بر قله اورست دارد. ساعات اضافه کاری کارشناسان بسیار بالاست. بسیاری از کارشناسان بالای صد ساعت اضافه کاری ماهانه دارند. مسئله اضافه کاری مسئله ای است که از ابعاد مختلف انسانی و مادی میتوان آن را بررسی کرد و بهتر است از خود کارکنان بخواهیم که ابعاد آن را بررسی و برای آن راه حل بدهند. مسابقه بسیار جالبی خواهد شد. آیا اضافه کاری نیاز است؟ چطور از آن جلوگیری شود؟ کارکنان بهتر می دانند.

در رابطه با موضوع هزینه ها و اضافه کاری مطالب زیادی نوشته ام. بد نیست یکبار دیگر مقاله "اضافه کاری به چه قیمت؟" را که در 5 تیر ماه 1390 یعنی 4 سال قبل نوشته شده بخوانید:

Raheirisa.persianblog.ir/post/140

در پست فعلی بر این موارد تأکید شد: مشارکت کارکنان. مشکلاتی همچون بهره وری. عدم پرداخت به موقع صورتحسابها توسط مشتریان. عدم توجه مشتریان به قراردادها و تعهداتشان. مشکل نقدینگی. هزینه ها. هزینه های سرسام آور اضافه کاری. فراخوان از همکاران برای ارائه راه حل برای رفع مشکلات. تأکید و اصرار بر اجرای مسابقه در بین کارکنان برای ارائه راه حل ها در باره هر یک از موارد فوق.

/ 23 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ایریسائی

دوست عزیز سلام دغدغه ونگرانی شما درست است و همه دارند اما این همه مسعله از کجا آمده است 1- بهره وری کم حاصل استخدام بی رویه باز نشسته گان با بازدهی صفر و تاثیرمنفی روی افراد توانا 2-اضافه کاری نتیجه تصمیمات مدیران که حقوق پرسنل را تقسیم کردند وبه صورت پاداش پرداخت کردند و حالا با دو گروه در شرف بازنشستگی و گروه عادی مواجه هستند که گروه اول اضافه کاری را برای حقوق بازنشستگی میخواهد و گروه دوم برای ترمیم حقوق درضمن اون پاداش را هم دارند حذف می کنند در زمان آقای ارباب شیرانی هیچ یک از مدیران امور اضافه کاری دریافت نمی کردند ولی حالا مدیران برای دیگران تصمیم میگیرند 3-هزینه های زیاد هم حاصل بی رویه خرج کردن می باشد مانند جشن بازنشستگی-پاداش به برخی که کار عادی خود را خوب به نمایش گذاشته و توسط یک بیکار شرکت (آقای .... و گروه شان) جوایزی دریافت می کنند و... حال دنبال چی میگردی

نظر قبلی من را که سانسور کردید وعلت آن هم اشاره به خودتان و... بود ولی آیا خود شما تا قبل از بازنشستگی مخالف اضافه کار بودی ؟ البته برای من اضافه کاری نفعی برای بازنشستگی ندارد و حالا تا ده پانزده سال دیگر خیلی اتفاقات خواهد افتاد.

آقای ایریسایی اگه الان شما احترام بازنشستگان نداشته باشی مطمین باش زمان بازنشستگی خودت به مراتب بدتر با شما برخورد میشه توجه داشته سعی کنیم خلیفه کشی رو باب نکنیم تا زمان خود ما هم خلیفه کشی عادی نشده باشه

خدایاری

متاسفانه در برخی از کامنتها نفرت و مخصوصا حسادت موج می زند

فرشاد

بابا جان مگه ایریسا مدیر عامل و مدیر اداری نداره، خوب مگه اونا حواسشون به بازنشسته ها نیست که اینقدر بحث می کنین، ول کنین بابا، اصافه کارا را هم کم کنین اما نه جوری که به ضرر بچه ها بشه

ايريسايي ها

برگزاري جشن بازنشسته ها و جايزه هاي نواوري كار خيلي قشنگ و جالبي بود و من از ديدن دكتربقايي و همكارهاي قبلي خوشحال شدم و از همه دست اندركاران ان اقاي خسروي و اقاي بابايي و اقاي نوريان عزيز و اقاي سلماني و منصوري و مديرعامل و بقيه كه زحمت كشيدند تشكر مي كنم

يك مدير پروژه

اضافه كاري از آن دست واژه هاست كه در هرجايي معني خاص خود را دارد و يكي از آن بحث هاي هميشه داغ و مطرح در همه سازمان ها است. انگار قرار نيست هيچگاه هم راه حل مناسب و راضي كننده اي براي پرداخت آن پيدا شود. چانچه که در هر راه حلی هم موافق بسیار دارد و هم مخالفان بسیار . مقرر است از اول مرداد 94 , این مجوز حضور با تایید مقام بالادست باشد . روشی که قبلا هم در ایریسا وجود داشت و بعلت کم لطفی برخی همکاران به شکست انجامید . کارشناس محوری است ، یکی از عارضه هایی است که متاسفانه گریبانگیر مدیران است . اگر به اقا و یا خانمی اجازه اضافه کاری را ندهیم , فردا همان خانم و اقا بخاطر این مسئله پروژه شما را یک یا دو ماه عقب می اندازد و وقتی پروژه تاخیر داشته باشد , همین کارشناس دم از عدم کفایت مدیر میزند و مدیر پروژه متهم به نداشتم برنامه می کنند . وقتی سازمان به برخی کارشناس اینگونه بها بدهد . پس من مدیر پروژه چرا هوای کارشناس را نداشته باشم ؟؟؟؟؟

سلام. مشكل اضافه كاري تنها با به كار انداختن وجدان ها درست مي شود

كارشناس

سلام احد اقا لطفا بحث اضافه كاري را دنبال كن تا به يه جا برسه. به نظر من بهتره برا اضافه كاري هر پروژه سقف تعيين بشه در بودجه پروژه و از مدير پروژه هم خواسته بشه درمورد سقف اضافه كاري پروژه اش پاسخگو باشه

سلام احمد آقا چرا پستي كه ديشب در مورد 23 سالگي ايريسا گذاشته بودي را برداشتي ؟