ایریسا و چالش بازنشستگان

هنوز دو دلم و تصمیم نگرفته ام که آیا این پست همگانی باشد و یا اینکه فقط در اختیار کلید داران قرار گیرد. مقصود از کلید داران کسانی هستند که کلمه عبور را از احمد دریافت کرده و میتوانند از مرز عبور کرده و خود را به سرزمین وبلاگ " راه ایریسا " برسانند. چند روزی فرصت دارم تا تصمیم نهائی را بگیرم.

درد بی درمان و گلایه ام از این است که هنوز خیلی ها کلمه عبور از من نگرفته اند. البته میدانم که تعدادی از دوستان از دیگران گرفته اند. تا کنون دو کلمه رمز تعریف شده و هر از چندگاهی آنرا تغییر میدهم تا به دست نامحرمان نیفتد. و بعضی از پستها هم بدون رمز است تا همه از آن بهره مند شوند.

رمز دار شدن فقط 2 عیب دارد اول اینکه خیلی ها از خواندن پست محروم میشوند و دریافت رمز هم کمی وقت و حوصله میخواهد. دومین عیب این است که فقط احمد میداند چه کسانی دوست دار وبلاگش هستند و این هم برای بعضی ها خوشایند نیست.

اما برویم بر سر اصل مطلب. که بازنشستگان باشند. اول کمی از درد دل بازنشستگان بگویم. که اینان اگر از نظر مالی تأمین بودند و حقوق مستمری بازنشستگی کفایت زندگی آنها را میکرد, خیلی هایشان حاضر به کار دوم نبودند. و بعضی هایشان هم دلشان میخواهد که تا جائی که برایشان امکان هست کار کنند و تجربه و دانش خود را در اختیار فرزندان این مرز و بوم قرار دهند.

بازنشستگی آدمی زمانی فرامیرسد که سنی بالای 50 سال از او گذشته است. دیگر نیروی جوانی و حوصله ای نیست و باید ابتدای آرامش آدمی باشد. اما بازنشسته بیچاره در این سرزمین چه کند که حقوقش اندک است و تازه طوفان خرج و مخارج از راه میرسد. ابتدای بیماری های بازنشسته و همسر است و هزینه های درمان چند برابر شده است. روزگاری فقط او و همسرش بر سر سفره بودند و یکی دو فرزند با هزینه معقول و برابر با حقوق. اما اینک چند فرزند دانشگاهی که بعضی در دانشگاه آزادند و شهریه آنچنانی. و بعض فرزندان در بورس خارج از کشورند و باید دلار آزاد خرید و برایشان فرستاد. فرزند پسر میخواهد عروس بیاورد و باید پدر به او کمک کند و دختر میخواهد به خانه شوی برود و جهیزیه و صدها خرج دارد. و هر شب یکبار تمام فرزندان و عروس و داماد بر سر سفره بازنشسته مهمان اند. آری اول خرج های آنچنانی است و مستمری اندک. و این شتر بازنشستگی بر درب منزل همه ما بار خواهد انداخت. پس ما که بازنشسته نشده ایم به یاد داشته باشیم که نوبت ما هم میرسد.

یادآور شوم که بازنشستگانی که حقوق بازنشستگی شان کفایت زندگی کند کم هستند ولی اکثریت به مرور زمان, کمی حقوق را با توجه به تورم حس خواهند کرد. پس اگر بازنشستگان همچنان تمایل به حضور در سر کار دارند نباید تعجب کنیم. و نباید مخالفت کنیم. نباید تنگ نظر باشیم که چرا در ایریسا سر کار می آیند.

در حال حاضر تعدادی از کارکنان ایریسا, بازنشسته ها هستند که یا از جای دیگر باز نشسته شده و به ایریسا آمده اند که تعدادشان از تعداد انگشتان یک دست تجاوز نمیکند. و یا کسانی هستند که روز به روز تعدادشان اضافه میشود و اینها کسانی هستند که از شرکت ایریسا بازنشسته شده و دوباره به کار دعوت شده اند.

بازنشسته های دسته دوم را که از ایریسا بازنشسته شده اند بر میشمارم. البته بهتر است اینها را بازنشسته های تأمین اجتماعی بنامم. یعنی حقوق مستمری دوران بازنشستگی را از بیمه تأمین اجتماعی دریافت میکنند. و از این پس هر کس هم که از ایریسا بازنشسته شود بازنشسته تأمین اجتماعی است.

افراد زیر از ایریسا بازنشسته شدند و دیگر پایشان را در ایریسا نگذاشتند یا رفتند و پشت سر خود نگاه نکردند. و من آنها را می ستایم که این علو طبع را داشتند که بروند و با همه چیز خداحافظی کنند. اولین شان آقای حیدر اصلانی بود که رفت و خدای را شکر عاقبت به خیر شد و هم اکنون در داروخانه دی در خیابان توحید مشغول است و آدم  فعالی است و رشته حقوق هم میخواند و داروخانه هم داروخانه خانوادگی خودشان است. به همت و برنامه ریزی و آینده نگری ایشان احسنت میگویم.

دومین آنها آقای علی عطاری بود که تخصص و عملکردش بی نظیر بود. او هم رفت و فقط من مانده ام که چگونه یک متخصص میتواند با تخصص خود خداحافظی کند. البته مدتی قبل, هنگام ارتقای کامپیوترهای زیمنس قرار بود از خدمات ایشان بطور پاره وقت استفاده شود ولی متأسفانه تنگ نظری و بدخواهی و مخالفت کارشناسانی که خود از شاگردان عطاری بودند و از او چیزها آموخته بودند , موجب شد تا مدیر مربوطه در فراخوانی او به کار, تردید کند. آری ما کارکنان هم مسئله اخلاقی داریم. و این وظیفه مدیریت بود که در برابر بدخواهی بعضی ها بایستد. آری در ایریسا آتوریتی وجود ندارد و این چیزی است که تا کنون ایریسا را زمین گیر کرده و شاید او را در خاک کند. این را از احمد بپذیرید که در ایریسا مدیران هم مدیریت میشوند.

سومین نفر که بازنشسته شد و دیگر در ایریسا نیامد و به شهرستان کرج کوچ کرد دوست قدیمی جهانگیر احمدی بود که هر جا هست خداوند به سلامتش دارد.

چهارمین نفر را من سراغ و به خاطر ندارم. شما که خبر دارید یادآورم شوید.

اما تعداد زیادی از ایریسا بازنشسته شدند و به خاطر نوع کارشان و نیازی که شرکت به آنها داشت و شرکت میخواست از تجربه و دانش آنها استفاده کند به کار فراخوانده شدند. و به نظر احمد اینها باید بمانند تا پروژه توسعه شرکت فولاد مبارکه به ثمر بنشیند. این ها از نسلی هستند که سیستمهای اطلاعات مدیریت و یا اتوماسون صنعتی را به خوبی میشناسند و میتوانند برای آینده کاری کنند. و اگر این نسل و بقیه بازخریدی ها این کار را نکنند بدانید که کار عقیم خواهد ماند.

بازنشستگان محترم تأمین اجتماعی ایریسا که در ایریسا به کار مشغولند عبارتند از: آقای مسلم عموسلطانی و  آقای حیدر آقائی که چندین سال قبل از بخش اتوماسیون صنعتی بازنشسته شدند و  حالا با قراردادهای پیمانی فردی در پروژه های مهمی از فولاد مبارکه و فولاد خوزستان مشغول هستند.  این افراد به دلیل ارتباطات خوبی که با کارفرما دارند و تجربیات ارزنده در پروژه های اتوماسیون واقعا ً کارگشا هستند.

از بخش سیستمهای اطلاعات آقای جعفر احمدی و آقای مرتضی نجفی و آقای بهنام فرهمند و آقای مجید نقش نیلچی و محمدرضا ریاحی از بازنشستگان عزیزی هستند که حاضر شده اند همچنان برای ایریسا کار کنند. که امیدوارم تمام بازنشستگان تخصص خود را به دیگران بیاموزند و روزی که کاملاً از ایریسا میروند با خاطری آسوده بروند و بدانند که دینی بر گردنشان نیست بلکه زکات علم و دانش خود را داده اند و بدانند که خدا هم از آنان راضی است.

آقای مهندس رضا اخوان نیز یکی از بازنشستگان است. وی متخصص بخش اتوماسیون صنعتی بود که از مجتمع فولاد به ایریسا پیوست. مدتی مدیر پروژه سیستمهای اطلاعات در فولاد مبارکه بود. مدتی در بخش بازرگانی و امور قراردادهای اتوماسیون صنعتی بود و در بخش زیرساخت و شبکه بود که بازنشسته شد. آخرین کار او جمع و جور کردن پروژه SOC  بوده است و حالا او که یکی از امیدهای مدیر عاملی در ایریسا بود, بازنشسته شده و در ایریسا با قرارداد پیمانی مشغول به کار است. ( به نیمه شب از خواب بر میخیزم و در داخل پرانتز می نویسم که بارها در این وبلاگ آقای اخوان را به عنوان مدیر عامل نامزد کرده ام. برای خود دلایلی داشتم چون او در هر سه حوزه کاری ایریسا کار کرده است و ذارای تخصص است. پیگیر است. هیچکس را همچو او پیگیر کارهای پروژه فولاد مبارکه ندیدم. در بحث خصوصاً با خارجی ها دارای تجربه است. آلمانی و انگلیسی را میداند. دفتر یادداشت اش از همه شلوغ تر است. دارای ایده است. حیف که کار از کار گذشت. هنوز هم در ایریسا نه از قدیمی ها و نه از جدیدی ها کسی را چون او نمی شناسم. میگوئید نقطه ضعفی هم دارد ولی به من بگوئید چه کسی ندارد. )

آقای مهندس محمدعلی جلالپور نیز کارمند تخصصی اتوماسیون صنعتی بود و در زمان مدیرعاملی مهندس ارباب شیرانی به سمت مدیر امور تدارکات منصوب شد و حالا یک سال است ایشان نیز بازنشسته شده و به کار ادامه می دهد.

آقای مهندس عباس ارباب شیرانی متخصص اتوماسیون صنعتی از فولاد مبارکه بازخرید و به ایریسا آمد. ایشان نزدیک ده سال مدیرعامل ایریسا بود و با آمدن آقای شهریاری بازنشسته شد و به بی مهری گرفتار و مجبور به ترک ایریسا شد. و باید تأسف خورد که ما نتوانستیم از تجربه ارزنده ایشان در ادامه کار ایریسا استفاده کنیم.

بازنشسته دیگری در ذهن ندارم و احمد بر این باور است که اگر از ایریسا برود و کسی نتواند کارش را به راحتی تحویل بگیرد و انجام دهد و جانشینی برای خود نداشته باشد آنچه کرده است ابتر و ناقص است و فردا نزد خدای و وجدانهای بیدار باید پاسخگو باشد.

اما نقطه چالش کجاست و محل بحث کجاست و چه حرفها مطرح است؟

از حرف های خاله زنانکی و تنگ نظری ها و حسادت ها که بگذریم, حرفهای حسابی مطرح است که باید به آنها گوش سپرد. احمد بخشی از حرفها را جوسازی اشخاص تنگ نظر میداند که از روی هوا و هوس حرف میزنند ولی بر این باور است که به حرفهای منطقی باید گوش داد و راه حلی پیدا کرد.

حرف منطقی که باید به آن گوش داد حرف جوانان است که میگویند بازنشسته ها میدان را برای ما تنگ کرده اند. آنها پستهای کلیدی را اشغال کرده اند و جای رشدی برای ما نیست. میگویند ما هم میخواهیم رشد کنیم. ما هم میخواهیم سرپرست و مدیر و معاون شویم. و پست گرفتن ما جوانان وقتی امکان پذیر است که قدیمی ها برای ما جا باز کنند.

به این حرف جوانان باید دل سپرد و برایش راهی جستجو کرد. و همین حرف جوانان است که به مدیریت ارشد و هیئت مدیره محترم فشار میآورد. و هیئت مدیره از مدیرعامل میخواهد که جوان گرائی کند. و لذا آقای شهریاری مدیر عامل سابق و آقای آقاجوهری مدیر عامل فعلی را بر آن میدارد که بازنشسته ها را به نوعی محدود کنند.

چالش بزرگ دیگر این است که اداره بیمه گیر داده است که بازنشستگان تأمین اجتماعی که از صندوق تأمین اجتماعی مستمری می گیرند نمیتوانند و نباید در ایریسا و یا هر اداره دیگری که تحت قانون تأمین اجتماعی است, کار کنند.  آری طبق قانون تأمین اجتماعی کار این دسته از همکاران بازنشسته در ایریسا ممنوع است. و اداره بیمه میگوید اگر این تخلف صورت گیرد هم شرکت ایریسا را جریمه می کند و هم مستمری بازنشسته ها را قطع میکند.

پس به سه دلیل زیر ایریسا میخواهد نوع کار بازنشستگان تأمین اجتماعی را در ایریسا تعویض و یا محدود کند و با آنان به نوع دیگری قرارداد بسته و از خدمات آنان استفاده کند:

الف : جوان گرائی

ب: فشار نیروهای جدید

ج : قانون تأمین اجتماعی

و در این رابطه حل کردن مشکل آسان نیست. ایریسا به دلایل زیر میخواهد از بازنشستگان استفاده کند:

الف : استفاده از تجربه و تخصص آنان

ب: احترام به بازنشستگانی که به کار و تأمین معاش نیازمندند. البته بعضی هم میخواهند سر به تن بازنشستگان نباشد که حوالت این افراد را به خدای باید کرد.

ج: جذب بازنشستگان متخصص توسط رقبای جدی ایریسا

احمد میتواند باز هم به ذهن خود رجوع کند و بنویسد اما به شما سفارش میکند بیایید و کمک کنید تا راهی پیدا کنیم. راهی که مشکل سازمان را حل کند. راهی که به جوانان اهمیت دهد. راهی که قدر بازنشستگان نیز بداند و از تخصص آنان استفاده کند. راهی که جوابگوی سازمان تأمین اجتماعی هم باشد.

مواردی نیز از قراردادهای موجود با بازنشستگان وجود دارد که موجب آزار و دردناک است و جا دارد در پست بعدی به آن بپردازم. به بازنشستگان پرداختم تا از آنان دفاع و آنان را حرمت گذاشته باشم. با این امید که از این سرمایه های با تجربه به نحو احسن استفاده شود. مگر عدم استفاده مناسب از نعمت ها کفران نعمت نیست. بیایید و قدر آنان بدانیم.

بالاخره تصمیم گرفتم که این پست با رمز باشد. اگر دوست داشتید آن را برای دیگران بفرستید و یا به دیگران هم کلمه رمز را بدهید. منتهی شرطش این است که افراد ایریسائی باشند.

/ 3 نظر / 2 بازدید

روندی که در حال حاضر وچودداره اگر یک فکر اساسی برای شدکت ما نکنن هم همکاران بازنشسته وهم غیره بازنشسته که دانش وتوانمندی دارن در شرکت نمی مونن

28س

مدیر که با تجربه باشه همه را در جای خودشون استفاده می کنه کدشته شرکتم این رو نشون داده ولی وقتی مدیر کم تجربه باشه با تجربه ها براش می شن یه مشکل.چیزی که حالا هست.

یک همکار

سلام 1- شاید بجا بود از دیگر همکاران که عمری در ایریسا زحمت کشیده اند نیز نامی برده می شد مهم نیست نحوه بازنشستگی آنان چگونه بود مثلا آقایان جمال فرزانه ؛ جبه داری ؛ خسروی و ... 2- من نیز با نظر شما در مورد آقای اخوان موافقم. حیف که از تمام ظرفیت ایشان و افرادی مثل ایشان استفاده نمیشود 3- به نظرم کار در شرکت مثل دو امدادی است یعنی یک نفر باتوم(تکه چوب یا فلز) را گرفته می دود و نفر بعد شروع به دویدن میکند و مدتی نیز همراه نفر اول می دود و زمانیکه به سرعت لازم رسیده چوب را تحویل می گیرد. جوانگرایی نیز باید بدین منوال باشد نه اینکه عده ای کنار گذاشته شوند به این امید که دونده بعدی خوب بدود. در این حالت از مسابقه عقب خواهیم ماند 4 – نمیدانم عکسی هم از این عزیزان دارید یا نه؟ بسیار بجاست اگر بتوانید عکسی از آقایان بقایی و سایر عزیزان که نام بردید اضافه کنید