شرحی بر 4 کامنت شما

آقای غضنفر چنین نوشته است:

بابا دست بردارید از این نامه نگاری های مسخره به دکتر!!, تا شرکت رو کامل نپوکونید دست بردار نیستیدا !! بابا ما یه عده جوونه زیر 30 سال داریم و میخوایم نون بخوریم از طریق شرکت !! همین شما ریش سفیدای قبیله !! هی نامه نوشتید و جوونا رو تحریک کردید که برید حقتون رو بگیرید تا شرکت رو دچار بحران کردید!!!  حالا سر خودتون ظاهرا بی کلاه مونده !!  دوباره دارید فتنه میکنید !!  کاشکی دکتر رضایت میداد این باقی مونده هم که میخوان برن مستقیم شن و خلاص و بشینن سر جاشون !! دست از سر این شرکت هم بردارن !!بابا کار و زندگی ندارین؟! شما که الان خرجتون بیشتر از دخلتونه بابا بشینین سر جاتون !! حالا اون زمان (73) اومدین ایریسا ضرر کردین یا نه به بقیه چه مربوط که میخواین یه شرکت رو که بیش از 400 نفر ازش نون میخورن بپوکونید !!مدیریت شرکت هم که اصلا با این رفتارها برخورد نمیکنه !! هر روز یه فتنه و یه چالش جدید !!خداییش بد جوری در حق شرکت خیانت کردید و دارید میکنید !!اینها در حافظه تاریخ خواهد ماند !! به خود بیایید!!

من از داستان نامه نویسی به آقای دکتر سمیعی نژاد خبر نداشتم ولی با این کامنت خبر دار شدم. ظاهراً بعد از افزایش حقوق که در ماه گذشته انجام شد و حقوق ها از 20 تا 50 درصد بر اساس گروه های مختلف اضافه شد, تعدادی از کارکنان پروژه فولاد مبارکه نامه ای به آقای دکتر نوشته اند که محتوای نامه را من خبر ندارم ولی شنیدم که نوشته اند: "نه تنها مبلغی را که قول داده بودند به حقوق ما اضافه نکردند بلکه از آن مقدار کمی هم که اضافه شد قسمتی را به صورت پاداش اضافه کردند." من محتوای کامل نامه را خبر ندارم ولی اگر یک نفر نامه را برایم بفرستد , میتوانم قضاوت کنم, که خوب نوشته اند و یا بد. و من هم با غضنفر موافقم که دوستان دست از نامه نگاری بردارند و یا حداقل حقایق را بطور کامل منعکس کنند. آقای سمیعی نژاد هم نباید حرف ها را به سادگی قبول کند بلکه باید از منابع رسمی شرکت, یعنی مدیر عامل و مدیریت امور اداری اطلاعات واقعی پرداختی ها را دریافت کند و یا یک نفر را مآمور نماید تا بررسی های لازم را انجام دهد.

از طرفی مدیریت امور اداری ایریسا میزان افزایش حقوق در هر رده شغلی را بر روی سایت خود منتشر کند تا کارکنان خود قضاوت کنند که آیا آن نامه نگاران راست میگویند یا نه؟ و حرفشان تا چه میزانی درست است.

واقعیت این است که مدیریت ایریسا بر اساس دخل و خرجی که کرده است تا آنجا که توانسته حقوق ها را بالا برده است و بیش از این درآمدی ندارد که آن را هزینه کند. حالا به نظر شما آیا باید باز هم فشار آورد و نامه نگاری کرد؟ مدیریت فولاد مبارکه اگر به واقع ایریسا را از آن خود میداند و میخواهد حقوق کارکنان ایریسا در سطح کارکنان فولاد مبارکه باشد , منابع آن را تأمین کند , ما که بخیل نیستیم. ما هم منتفع میشویم. و ای کاش از همان روز اول حق و حقوق انتقالی های 73 را درست محاسبه میکردند و می پرداختند و حساب آنها را از بقیه جدا می کردند. کسانی که من میدانم در نهایت ضرر کرده اند و در این باره به اندازه کافی قبلاً روضه ننه من غریبم سر داده ام.

در این میان بعضی بر این عقیده اند که باید با نامه نگارانی که نامه مینویسند و برای مدیریت شرکت مشکل می سازند, برخورد شود و موارد تنبیهی در نظر گرفته شود. میگویند: "یکی بر سر شاخ و بن میبرید. و دوستان با نامه نگاری شرکت را با چالش مواجه میکنند." حالا من میپرسم نظر شما چیست؟

 

خواننده ای بدون ذکر نام خود نوشته است:

سلام احمدآقا 
درود بر آقای مدیرعامل و خدا قوت. 
درمورد هزینه سفر میخواستم بگم که :
جناب مدیرعامل شما رو به خدا دیگه امسال هزینه سفر بستگی به گروه و لول و پایه و تخصص وشغل نداشته باشه.

به خدا مسافرت که میریم هتلها و رستورانها وجاهای دیگه ازگروه ما خبرندارند و همه هزینه ها رو یکسان حساب میکنند .
شما مثل روسای قبلی این فکررو نکنید که روسا و مدیران مسافرتشان با بقیه پرسنل فرق میکنه !!
مثل فولادمبارکه به همه اعضا خانواده(فردشاغل و همسر و فرزندان) یکسان هزینه سفرداده بشه !حالا چه یک ریال چه یک میلیون.

در جواب این دوست می نویسم. اولاً کمک هزینه سفر ها را حساب کردند و در پرفراژ حقوق مرداد ماه پرداخت کردند. ثانیاً فرمول محاسبه و ضوابط آن را من نمیدانم که بهتر است مسئولین مربوطه نحوه محاسبه را به اطلاع کارکنان برسانند. ثالثاً اگر میزان هزینه سفر کم است , من میگویم به کلمه "کمک" دقت کنند که فقط کمک است وگرنه هیچ شرکتی تمام هزینه سفر خانواده را که پرداخت نمیکند هیچ, حتی هزینه سفر یک نفر را هم به طور کامل نمیتواند بپردازد. تازه هزینه سفر را صد جور میشود حساب کرد. با هواپیما. با قطار. با وسیله شخصی. با اتوبوس. هتل 7 ستاره تا هتل بی ستاره. هزینه شام و نهار و صبحانه. خلاصه فقط بدانید که این یک کمک و کاتالیزور است که شما به سفر بروید و روحیه ای تازه کنید. در این باره قبلاً هم نوشته ام و با حوصله و دقت بیشتر و کامل تر.

از همه مهمتر من کاملاً به سیستم درجه بندی نظامی گری اعتقاد دارم. تمام امکانات در یک شرکت خصوصی باید بر اساس شایستگی و درجه و سودمندی افراد پرداخته شود. این فرمول ها را هم ما برای راحتی خودمان اختراع میکنیم. وگرنه به شرکت چه مربوط است که یک نفر 6 فرزند دارد و یک نفر اجاقش کور است. آیا فردی که اجاقش کور است و بهترین متخصص شرکت است باید کمتر از یک کارگر با 6 فرزند حق سفر بگیرد. و هزار اما و اگر دیگر.  البته هنوز به فرمولی بر اساس گروه شغلی و تعداد فرزند و تأهل و تجرد و تخصص ایمان دارم و آن را تأیید می کنم. و به راستی هر کاری که امور اداری بکند جمعی ناراضی اند. ولی بالاخره باید بر اساس صرفه و صلاح شرکت و رضایت اکثریت بهترین فرمول را پیدا کرد. که در این زمینه باید از تجربیات دیگر شرکتها نیز استفاده کرد. در رابطه با توزیع امکانات پست مورخ 15 بهمن 89 را بخوانید.

و شخصی با نام مستعار "ایریسائی اصیل" در جوابی به آقای "پیر" چنین نوشته است:

قابل توجه آقای پیر !
جالب اینکه بعضی از این آقایونی که به تازگی رفتن قند خوری و ربطی به پروژه مربوطه  هم نداشتن ! بیشترین غرغر رو تو شرکت می کنن !!هر جا میشینن از شرکت بد میگن !! همه رو تحریک به رفتن از شرکت میکنن ! بچه ها رو تحریک به کم کاری میکنن ! ظاهرا این روش بیشتر جواب میده تا بفرستنت قند خوری ! تازه بعدش هم قدر نمیدونن ! نمیگم شرکت منتی باید بذاره سرشون ! چون به هرحال بعدش باید برن تو پروژه جواب این آموزش رو بدن ! اما قدر شناسی هم خوب چیزیه !! بعدش گلگی میکنیم از بچه هایی که رفتن قرارداد مستقیم شدن !!خیلی از این همکارای ما آب ندیدن ! اگه چنین موقعیتی براشون پیش بیاد !خیلی بدتر عمل میکنن !! به مدیریت پیشنهاد میکنم پول شرکت رو خرج کسانی بکنند که به سازمان تعصب دارن !!و اندکی قدر شناس هستند ! به قول علی دایی"کجای دنیا اینجوریه !!بگو به من " اینکه دایم بشینی زیر آب شرکتی رو که توش کار میکنی و از مسیرش ارتزاق میکنی رو بزنی!!به قول یه خارجیه میگفت " دستی رو که بهت روزی میده گاز نگیر و یه جا دیگه میگفت  تو سفره و سینی که همه دارن ازش غذامیخورن ! اگه غذا رو دوست نداری یا سهمت کمه تف ننداز!".

با حرف های آقا یا خانم ایریسائی اصیل هم موافقم. و میگویم اکثریت کارکنان ایریسا خوب و نجیب و با اراده و متعهد هستند. و کسانی که شما به آنها انتقاد کرده اید, کم هستند. و آن دوستان خارج رفته و قند خورده به تعهد خود بر اساس وجدان کاری و قانونی عمل می کنند و به عسلویه هم خواهند رفت. و مسئولین شرکت هم حواسشان در این رابطه جمع است و جمع تر خواهد شد. البته در یک کامنتی نام افراد هم نوشته شده بود که احمد آن را به احترام دوستان سانسور کرد.

 و همکاری با نام مستعار "اهورا" چنین داد سخن داده است:

احمد آقا شما که دغدغه نوشتن داری ، یه پستت رو اختصاص بده به رفتار مدیران با زیر مجموعه هاشون . به تبعیض ها و بی عدالتی هایی که داره کف شرکت اتفاق میافته و مدیران ارشد بی خبرند.
تو این شرکت کار توسط کارشناسها انجام میشه اما مدیران نونش رو میخورند. افزایش لول میگیرند و پستشون بالاتر میره و سال به سال هم برای کارشناسها هیچ اتفاقی نمیافته.
یه پست بزن و ببین بچه ها چه چیزهایی برات مینویسند. چون اینطور که معلومه خودت در رده کارشناسا نیستی و همچین به مذاقت خوش نمیاد حرفی علیه مدیرای شرکت گفته بشه.

 در جواب مینویسم که : من و شما درد مشترکی داریم. مرا هم از خودت بدان. ما همه از یک قبیله ایم. فقط در رابط با لول برایتان بگویم و قبلاً هم نوشته ام که تنها راه حل, ایجاد یک کمیته یا گروه ارتقای شغلی است تا حق به حقدار برسد. تا وقتی دادن گروه به اراده یک نفر باشد همین است که هست. فرقی نمیکند که مدیر و یا سرپرست شما چه کسی باشد. هر کدام سلیقه شخصی و نظر خود را داشته و دارند. باید کمیته ارتقاء تشکیل شود و در این رابطه در یکی از پست ها مستدل برایتان این موضوع را شرح داده و درد دل کرده ام. در این رابطه می توانید پست مورخ 15 شهریور 89 را بخوانید. از همکاران ارجمند میخواهم که برای برپائی ضابطه بر ایجاد کمیته ارتقاء پافشاری کنند و نظر خود را بگویند. مدیریت ارشد به نظرات شما ارج خواهد گذاشت.

/ 12 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی

ادامه .... - آخه کي با کميته لول تعيين ميکنه !!! بابا ... رتبه‌ي 1 انفورماتيک کشور (!) ... يه چيزي هم به نام سيستم وجود داره ... - کي براي يک نامه ملتو جريمه ميکنه ...... - کدوم لول بر اساس شايستگي داده شده که حالا بر اساسش هزينه سفر ميديم - بعد هم براي ريال به ريال حقوق ، داريم کار مي‌کنيم حقوق ميگيريم کدوم شرکت بابت حقوقي که به پرسنلش ميده اينقدر منت ميزاره .... من نميدونم اگر کلمه‌ي ارتزاق کشف نشده بود جيکار ميکردين

ادامه .... ضمنا اون کارگري که فرمودين يه بار به خاطر کارگر بودنش داره از همه‌ي ما به اصطلاح تحصيل کرده‌ها کمتر حقوق ميگيره اگه شرکت نيازش نداشت براي چي استخدامش کرد ؟؟ اگه به جهت پرداخت صدقه به اين قشر مظلومه که به خدا کسي بابت صدقه هم منت نميزاره .... احمد آقاي محترم (!) .... زشته که افراد را به خاطر جايگاه اجتماعيشون تحقير بشن اين جمله‌ي خود شما در اين پست نيست ؟! :‌"آیا فردی که اجاقش کور است و بهترین متخصص شرکت است باید کمتر از یک کارگر با 6 فرزند حق سفر بگیرد" واقعا شرم‌آوره اسمشو چي بزاريم ... نژادپرستي ؟؟!! نه .. به نظر من بي جنبگي در برابر مدارک دانشگاهي بهتره ....

هيچکس

ادامه ... 4- به همه امکان مساوي دادن عدالت نيست ولي شما که حتما (!) نوشته‌ي من رو کامل خونديد جمله‌ي اول رو هم حتما ديديد : " اون کارگري که فرمودين يه بار به خاطر کارگر بودنش داره از همه‌ي ما به اصطلاح تحصيل کرده‌ها کمتر حقوق ميگيره " . يه بار حقوق کم دادن بعد دوباره از مزايايي که هيچ ربطي به تخصص نداره محروم کردن بي عدالتي است - تحقير مشاغل بي عدالتي است . 5- ضمنا اگر بي احترامي کردم عذرخواهي ميکنم من شما را يک شخص نمي‌بينم نماينده‌ي يک طرز تفکر ميبينم که اين طرز تفکر مخصوصا در رده مديريت شرکت متاسفانه وجود داره و به خودم اجازه مي‌دم که اين طرز تفکر را نپسندم و تا جايي که بتوانم با آن مقابله خواهم کرد چون دلم براي ايريسا مي‌سوزه

برو بابا احمدآقا معلومه که توهم ازقشرمدیران هستی وازآنها حمایت میکنی ! من به عنوان یک کارشناس میگم بله علم وتخصص جایگاه خودش را دارد وبسیارباارزش است مدیراگه واقعا تبعیضی نمیخاد قائل بشه علاوه بردادن گروه براساس شایستگی (که اصلااین آیتم درشرکت ماوجود نداره وسلیقه مدیران مهمتره و بعدهم چاپلوسی نفرات ) توی پاداش یا بقیه آیتمها بیاد برای کارشناسش مایه بزاره من فقط میگم پرداختهایی که عمومیت داره (بن ماه رمضان - بن عیدی - پاداشهای 4 ماهه - کمک هزینه سفرو...)بین خدمات و بقیه پرسنل وکارشناسها گروه ولول وتخصص وشغل جایگاهی نداشته باشه وگرنه گروه و تخصص وشغل که توی حقوق هست و هرماهه هم داریم ازشرکت میگیریم . احمدآقاشماهم معلومه که مثل روسای پیشین ضعیفکش به تمام معنا هستید !!! ولی بازهم جای شکرش باقیه که آقای مهندس شهریاری کم کم دارند این گونه افکار رو از بین میبرند و به زیردستان اهمیت میدند تا به مدیران بی خاصیت و به فکرجیب خودبودن !!

امیدوار

سلام سالها است که نگرانی ها و مشکلات همکاران رو از زبان خودشون شنیدم. این وبلاگ هم مکانی برای ابراز نظرات ایشان گردیده است. وسیله مهم نیست مهم امکان ارائه نظرات همکاران است. تامین نظر همه امکان پذیر نیست ولی شنیدن یا خواندن نظرات همه امکان پذیر است. اطلاع رسانی نتایج بررسی نظرات همکاران لازم است هر چند نظر همه را جلب ننماید. دوستان شرکت داری ساده نیست. مدیریت انسانها پیچیده است. انسانها به سادگی به سمت منفی گرایش می یابند. بررسی کنید در این مدت هر کس حرف مثبتی زد برچسب خورد و کسی حاضر نشد حمایتش کند. قبول دارم که به دلیل وجود نمونه های قبلی کسی اعتماد نمی کرد ولی نمونه های مثبت برای قبول حرفهای مثبت هم وجود داشت. بیایید منصف باشیم. بیایید قولهایی که داده می شود را پیگیری کنیم نه اینکه اگر اطلاع رسانی نشد تصورات خود را به صورت شایعه تسری دهیم. راستی اگر خود شما به جای این مدیران در مسند قضاوت بودید چند درصد این تصمیمها رو می گرفتید؟ چند نفر با نظراتتون موافق بودن؟ همین حالا تو پست فعلیتون چند نفر قبولتون دارن؟ آیا اگر زیردست دارید از دستتون راضین؟ بپرسید تا ببینید چی متوجه میشوید!

بي طرف

احمد آقاي گرامي بهتر است شمايي كه نظرات همه را ارزيابي مي كنيد و سپس انتقال مي دهيد يه نگاهي به مطالب خود بياندازيد و به كساني كه به قول شما اجاقشان كور است و يا 6 فرزند دارند توهين نكنيد حتما شما اطلاع داريد كه آينم هاي زيادي براي ارزشمندي افراد خاص نسبت به عام وجود دارد حتماٌ نيازي نيست در مورد هزينه سفر اين اختلاف را بررسي كنند، فكر نمي كنيد فقط پاداش ويژه شخصي كه 6 برابر كل حقوق نفري است كه 6 فرزند دارد براي شايستگي و درجه سودمندي افراد كافي باشه ؟؟؟؟؟ هزينه سفر را پيش كش !!!!!!!

هيچکس

من به خدا رياضي بلدم ها ميدونم اول 1 بعد 2 بعد 3 بعد 4 و 5 .... ايشان (احمد آقا) 1 و 2 و 3 را سانسور فرمودند من بي گناهم !!!!!!

نامدار

بعد از مدتها وقت کردم بیام پست ها و کامنتای دوستان و همکارانم رو بخونم . اما یه چیز مشترک بین همه هست و این که ایریسا هست و باید باشه . در این حرفی نیست . هست ؟ از طرفی احمداقا شمایی که اینگونه قلم را بر کاغذ می تابانی و کمیته گروه و شغل و لول و رتبه و ... را خواستاری . ببین دوست من تا زمانی که نظرات شخصی اعم از مدیر و معاون در انتخاب افراد دخیل باشد ‘ کمیته که سهل است ، سازمان و اداره هم بیاید تغییری نخواهیم دید. اقایان مدیران ایریسایی توجه کنید که تعداد نیروهای ستادی دارن تو ایریسا از نیروهای اجرایی فراتر می روند . تا کی می خواهیم کمبود نیروهای متخصص رو تحمل کنیم . یه تلنگر هم به مدیریت عامل ، به خدا ایریسا فقط برای مجتمع فولاد کار نمیکنه . بیاین تو هرمزگان و مخابرات و سایپا ببینید . بخدا این ادمها هم ایریسایی هستند

هيچکس

جناب احمدآقا مطمئنم که بيش از کامنت‌هايي که شما "سانسور نکرديد" رعايت ادب و احترام را مي‌کنم شما سانسورتو بکن دليلش رو هم نگو که مجبور نشي تهمت بي ادبي بزني فکر کنم تقريبا همه دليل سانسورها رو ميدونن و بهش عادت کردن خودتو ناراحت نکن در ضمن شماره‌هاي 1 و 2 و 3 توي يک کامنت بودن

امسال که قرار بود بعد از سالها به ما یه لول ناقابل بدن یه روز میگن تفاوت حقوقتون را بعدا میدیم یه روز میگن مدیر عامل حالا که به شما رسیده گفته به هیچ کس لول نمیدیم .واقعا که هر دم از این باغ بری میرسد...