تشویق وظیفه ماست

مدتهاست که میخواهم این موضوع را مطرح کنم ولی فرصت نشده است. کار ما فقط انتقاد کردن نیست. تشویق دیگران و قدردانی کردن از آنها که ارزش آفرین هستند نیز از وظایف ماست. کار ما فقط بیان مشکلات نیست بلکه ارائه رهنمود هم از وظایف ماست. ارائه پیشنهاد هم از وظایف ماست. پیشنهادی که در جهت بهتر شدن امور باشد. پیشنهادی که در جهت سازندگی محیط کارمان باشد.

همینطور که این کلمات را تایپ می کنم به یاد آن می افتم که روزگاری در شرکت "کمیته پیشنهادات" داشتیم. کمیته ای که برای خودش آیین نامه داشت. کمیته ای که برای خودش سازمان داشت. برای خودش اعضائی داشت و دبیری و دفتر و دستکی. ولی به مرور رو  به فراموشی گذاشت وشاید شما خواننده با این جملات به یاد آن روزها می افتید. آه , چه ها که داشته ایم ولی به لطف بی لطفی دیگران به دست فراموشی سپرده شده اند. کمیته ای که هر سال به بهترین پیشنهاد جوائز سالیانه می داد.

باور کنید موضوع کمیته پیشنهادات بطور ناگهانی به یادم آمد و از قبل روی آن فکر نکرده بودم. حالا مطرحش کردم. و روزگاری باید که آسیب شناسی کنم که چرا به این روز افتاد. فقط میتوانم بگویم ای کاش دوباره احیا می شد. ولی کاری است بسیار سخت و به فرهنگ سازی عمیق نیاز دارد. به این نیاز دارد که عشق و امید به آینده را در دل کارکنان زنده کنیم. نیاز به تحول داریم.

راستی وقتی آدم می نویسد موارد جدید به یادش می آید. از تحول گفتم. آری به تحول نیاز هست. و 2 سال پیش هم کمیته های تحول شکل گرفت ولی تحولی حاصل نشد و آن هم رو به سردی می رود. به راستی چرا؟ مسئولین کمیته های چندگانه تحول میتوانند هرکدام چند خطی بنویسند و گزارشی بدهند که چه تحولی در سازمان ایجاد کردند. آن هم آسیب شناسی میخواهد. و از ابتدا باید آدم ها تحول خواه باشند تا تحول ایجاد شود.

در طول سالیان دراز به این نتیجه رسیده ام هر کس را به هر کاری می گماریم باید عاشق آن کار باشد. تخصص تنها کافی نیست. تخصص لازم است. ولی آنچه مهمترین است عشق به آن کار است. حتی نیاز به کار و معاش هم کسی را به کار وا نمیدارد. شاید کار کند اما اثر بزرگی آفریده نمی شود. کارهای بزرگ و آثار بزرگ را آدمهای فداکار و عاشق کار به دنیا عرضه کرده اند.

غرض از این پست فقط تشکر از آنانی است که کار میکنند و با جدیت و علاقه هم کار می کنند. آیا می دانید در شرکت در بخش اتوماسیون صنعتی خانم کارشناسی هست که برای رفتن به مأموریت اهواز مجبور است فرزند کودک و عزیزش را هم با خود به مأموریت ببرد. و تا آنجا که می دانم مادرش را هم با هزینه خود به مأموریت می برد تا در محل مأموریت از فرزندش نگهداری کند. من عمل این زن فداکار را می ستایم. به هر دلیلی که باشد کارش ستودنی است. او را باید معرفی کرد. او را باید ستود. نامش را من نمی گویم تا مسئولین بگویند.

آیا می دانید در بخش IS در واحد تولید خانم برنامه نویسی هست که بیشترین اضافه کاری را دارد تا پروژه به موقع تمام شود. پروژه ای که متعلق به فولاد مبارکه است و آیا می دانید که شب هنگام پس از اضافه کاری باید راه درازی را تا شهرستانی دور دست در اطراف اصفهان راه بپیماید تا به منزل برسد. آیا اینها ستودنی نیستند.

فقط دو نمونه از زن ها را بر شمردم و عمداً نام نبردم. زنانی که مسئولیت خانه داری و شوهر داری و تربیت فرزند را نیز بر عهده دارند و باید آنها را به دیگران معرفی کرد تا الگوی کار صادقانه و سخت کوشانه در شرکت شوند. و البته تعداد این خانمها در شرکت ایریسا کم نیست.  و این زن ها همچون نگینی در ایریسا می درخشند و بدانند که همیشه منصورند و موفق.

حال می پرسم این معرفی وظیفه کیست؟ چه کسی باید این خوبی ها و ارزشها را به جامعه کارمندی و کارشناسی معرفی کند.؟ این از وظایف سرپرستان بلافصل این گونه کارکنان است که دست به این کار بزنند. و با ارائه تمام شواهد و مدارک مستند بگویند که چه کسانی در شرکت فداکاری می کنند. و در نهایت مدیریت ارشد شرکت به نحو احسن در جلسات سالیانه آنها را به عنوان نمونه و الگو معرفی کند.

معرفی کارکنان برتر و تشویق و قدردانی از آنان وظیفه همه ماست و رسالتی است که بر دوش همه ما است. و در این زمینه کوتاهی کرده ایم.  براستی مدیریت منابع انسانی یعنی چه؟ یعنی همین.

ایریسا را اینگونه افراد ساخته اند و در آینده هم میسازند. درود بر همه آنان که صادقانه برای سربلندی شرکت خود تلاش می کنند. درود. درود.

/ 22 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک دوست دیگر

می خواستم در جواب طاها یک نکته را بگم . من بعضی وقت ها توی ایریسا چیزهایی دیدم که وقتی می رفتم خونه با چشم گریون می خوابیدم . چند مورد رو می گم تا همه کسانی که اسم مدیر روی اون هاست یه کم فکر کنند : با چشم های خودم دیدم و با گوشهای خودم شنیدم که خانوم ... وقتی باردار بود با هاش چه رفتاری داشتند ؟ طفلکی فقط می گفت که من نمی تونم از پله بالا و پایین بشم . کاری به حقوق و لولش هم نداشت . فکر کنم هیچی سابقه کار توی ایریسا نداشت 10 سال سابقه کار داشت . بهش پاداش نمی دادند چون باردار بود و ... ، دیدم و شنیدم که با خانوم ... که هم دوران شیردهی و .. سپری کرده بود و فقط می خواست که یک لول که اون وقت 30 هزار تومن به حقوقش اضافه می شد چه رفتاری کردند؟ دیدم و شنیدم که همکاری که بچه اش توی تب می سوخت را به زور می کشوندنش شرکت در حالی که کارش رو کس دیگه می تونست انجام بده ولی دیدم با خانوم ... هم چقدر خوب تا کردند هر وقت می تونست می یومد هر وقت هم نمی تونست نمی یومد . آقای ... که اسم مدیر روی شماست از شما خانوم ... را می بینید و درک می کنید این خیلی خوبه ولی بقیه رو هم ببینید . به آقای طاها هم بگم که ایریسا جای گذشت و ایثا

داستانی مدیریتی در مورد لزوم توانمندسازی توسط مدیران

يك روز سوراخ كوچكي در يك پيله ظاهر شد. شخصي نشست و چند ساعت به جدال پروانه براي خارج شدن از سوراخ كوچك ايجاد شده درپيله نگاه كرد. سپس فعاليت پروانه متوقف شد و به نظر رسيد تمام تلاش خود را انجام داده و نمي تواند ادامه دهد. آن شخص تصميم گرفت به پروانه كمك كند و با قيچي پيله را باز كرد. پروانه به راحتي از پيله خارج شد اما بدنش ضعيف و بالهايش چروك بود. آن شخص باز هم به تماشاي پروانه ادامه داد چون انتظار داشت كه بالهاي پروانه باز، گسترده و محکم شوند و از بدن پروانه محافظت كنند. هيچ اتفاقی نيفتاد!

داستانی مدیریتی در مورد لزوم توانمندسازی توسط مدیران

بقیه داستان : در واقع پروانه بقيه عمرش به خزيدن مشغول بود و هرگز نتوانست پرواز کند. چيزی که آن شخص با همه مهربانيش نمي دانست اين بود که محدوديت پيله و تلاش لازم برای خروج از سوراخ آن، راهی بود که خدا برای ترشح مايعاتی از بدن پروانه به بالهايش قرار داده بود تا پروانه بعد از خروج از پيله بتواند پرواز کند. ------------- واقعاً مدیران ما چگونه اند؟ برخی پیله را خود برای ما باز می کنند و برخی برعکس: مانع می شوند که که همان سوراخ اولیه را هم ایجد کنیم و کلا اجازه رشد را از ما می گیرند!

دوست

با عرض سلام خدمت دوست1 و تشكر از نظراتشان مي خواستم چندتا نكته رو يادآور شوم: 1 - بهتر نيست براي يكبار صحبت هاي اين منتقدين رو شنيد شايد درست بگويند. 2 - در مقام مقايسه ابتدا بايد بين پرسنل شركت(قديمي و جديد با لحاظ كردن كليه شرايط) صورت پذيرد و بعد با شركت هاي ديگر مقايسه شويم 3 - آشفتگي در فرهنگ سازماني در دنياي صنعتي به نام بهداشت رواني كار بيان مي گردد و اهميت ويژه اي دارد. و اين بر مي گردد به كار اقاي دكتر عباسپور كه چند وقيه خبري ازش نيست! 4 - در مورد اخراج 10 الي 15 نفر بايد عرض كنم اين كار در شان شركت ايريسا نيست و ايا شما مي تواني تضمين بدهي حق كسي پايمال نشه و اشتباهي كسي اخراج نشه 5 - به نظر شما چرا شرايط شركت ما مثل مجتمع فولاد نيست سواد درست و حسابي براي كار نداريم يا بازار كار براي ايريسا خراب است؟

طاها

1.احمد آقا مطلبت رکورد زد تا الان که من مینویسم 16 نظر فقط میگی پرسنل مشارکت ندارن و نظر نمیدن موضوع درست انتخاب کن ! 2. در جواب یه دوست دیگر اینکه:صحبت های من منافاتی با صحبت های شما نداره ! منم این وضع رو میبینم ومیدونم برا همین به رفتار برخی مدیران اعتراض دارم . بعضی جاها اصلاً کارت مهم نیست رابطه ات با مدیر ملاکه . البته به قول یکی از دوستان ( با عرض معذرت )" قانون ماله آدم های احمقه!" خیلی مواقع واسه کسی مدیریش دوستش داشته باشه خیلی راحت قانون زیر پا میره ولی واسه بقیه قانونه شرکته و نمیشه کاریش کرد . البته انتهای پیامتون ناقص مونده بود . 3. با همه این اوصاف ایریسا یکی از بهترین شرکت هاست خیلی از مشکلات خاص ایریسا نیست اگه اینجا انتقادی میشه هدف اینه که راهکاری ارائه بشه و مدیران نظر پرسنل رو هم بشنوند. 4.و"یه دوست دیگر " نمی دونم خودت اسم نیاوردی یا احمد اسامی رو حذف کرده ! چه اشکالی داره بقیه هم بدونن ! اگه مدیرش قدر دانش نیست پرسنل قدرش رو بدونن وازش تشکر کنن

دخترحاجي

(احمد آقا اگر تکرار شده حذف کن. نميدانم ارسال شد يا نه) با سلام خواندن برخي نظرات واقعا لذت بخش است و نيروزا چه خوب است همکاران ؛ مختصري از تلاشها وکارشان را به بقيه بگويند. اينکار باعث تلاش مضاعف همه ميشود. من معتقدم کسانيکه "وسيع و سربزير و سخت" تلاش ميکنند کم نيستند . دعاکنيم اندک مديران بي بصيرت! جايشان را به مديران واقعي بدهند

از پرسنل اتوماسیون

من از پرسنل ایریسا شاغل در امور اتوماسیون هستم. می خواستم تشکر کنم از همه مدیران ، آقای مهندس سلیمی، آقای مهندس طالبی، آقای مهندس هاشمی ، مدیران محترم پروژه ها و مدیران گروه های تخصصی و همه پرسنل اتوماسیون که در شرایطی که اکثر شرکت های اتوماسیونی در کشور در رکود و مشکلات مالی فراوان هستند، با تلاش و همت خود توانسته اند اتوماسیون و ایریسا را با گرفتن پروژه های بزرگ و انجام آن شکوفا کنند. همه می بینیم که چگونه همه دست در دست هم داده اند تا به این شرایط درخشان رسیده ایم. افتخار می کنم که در شرکت ایریسا و در اتوماسیون و با چنین همکاران خوبی کار می کنم

پسر حاجی

دختر حاجی ای ناکس ، کی تا حالا با احمد پسر خاله شده ای ؟ خیلی خودمونی شدی ؟ ضمنا این همه بصیرت را از کجا آوردی ؟ فکر کنم این همه بصیرت را قبل از اینکه بیائی ایریسا بدست آوردی؟ چون از توی ایریسا که بعیده ..... راستی این بصیرت که گفتی یعنی چه؟ راستی ان دک منطورت چیه ؟

خداحافظ امیرحسین

سلام احمد جان امروز یکی از گل های ایریسا امیر حسین قرابه چیان هم خداحافظی کرد و رفت امیدوارم پست بعدی رو اختصاص بدی به مهاجران ایریسا.خلاصه به همت خانم علیزاده اش رشته پخته شد و در یک مراسم خداحافظی شاد در حضور همکاران اتوماسیون و ستاد مراسم خداحافظی قشنگی گرفته شد.متاسفانه امیر حسین رفت.تنها علتش هم این بود که توی یکی از بدترین بخش های اتوماسیون (سخت افزار) کار می کرد و هیچ وقت هم دیده نشد.انشالله هرجایی که میره موفق باشه

فی فی

جناب پرسنل اتوماسیون .تشکر را باید از کارشناس های اتوماسیون انجام بدی نه مدیران اتوماسیون .یادت باشه این کارشناس ها و تکنسین های اتوماسیون هستند که پروزه ها را پیش می برند و ایا پروز ه های بزرگی همچون احیا خرازی و سبا رو مدیر پروزه تمام کرد یا کارشناسانی همچون روزبه صادقیان و.... تمام کردند .