صندوق وام - خانه سازمانی

از دوستان محترمی که مسئولیت اطلاع رسانی بر عهده آنان است خواهش میکنم در صورتی که دانستن را حق کارکنان می دانند , اطلاعات صحیح و به روز شده را در اختیار کارکنان قرار دهند یا فردی که اطلاعات درستی دارد برایم ارسال کند تا من منتشر کنم. اطلاعات محرمانه ای هم نیست که نشود منتشر کرد.

بخشی از آن پست پیرامون پس انداز سهم کارمند است که همه ماهه در پرفراژ حقوقتان آن را می بینید و در ابتدا بخشی از آن پست را با هم مرور می کنیم:

 "مبنای محاسبه پس انداز, حقوق پایه فرد است . هر ماهه 6 درصد از حقوق پایه از فرد کسر میشود و 7   درصد هم شرکت اضافه می کند و به عنوان پس انداز سهم کارمند و کارفرما ذخیره میشود. کارمند میتواند پس انداز سهم کارفرما را  پس از 10 سال به همراه سهم خودش دریافت کند. در صورتیکه پس از 5 سال درخواست گرفتن پس انداز را بنماید به نسبت سابقه کار فرد به ده سال از سهم کارفرما میتواند به او پرداخت شود. و قبل از 5 سال سهم کارفرما به کارمند پرداخت نمیشود.

باز هم روشن نوشته نشده است و سلیس نیست. ای کاش یک نفر کارشناس اهل ادبیات فارسی و ویراستار خوب بکار میگرفتند تا متون را بخواند و تصحیح کند. مشکلی که در مستندات و مدارک فنی ما هم وجود دارد و قبلا در آن باره نوشته ام و باز هم خواهم نوشت. حتی فاصله گذاری را هم در تایپ مراعات نکرده اند و به آن اهمیتی نداده اند اگر شک داشتید بگویید تا آن را برایتان ایمیل کنم.

از محل همین پس انداز های سهم کارمند و کارفرما به شما وام پرداخت میشود. آنهم وامی که بدون بهره (ببخشید کارمزد) است. و کارمند چه حظی میبرد وقتی 2 یا 3 یا 8 یا 10 میلیون وام بدون بهره میگیرد و در اقساط 50 ماهه پرداخت میکند. ولی آیا قدر آن میداند و قدردان شرکت و مدیریت هست؟ و آیا شکر آن بجا می آورد؟

شکر نعمت ، نعمتت افزون کند

در قدیم ، شرکت به جای 7%، دوازده درصد سهم کارفرما کنار میگذاشت. اما در یک تغییر ساختار آن را کاهش داد. البته سیمولیشن کردند که از نطر ریالی کمتر از قبل نباشد. ولی استثناهائی هم وجود داشت که علیرغم اعتراض گوشی به آن داده نشد."

 

باز هم متذکر شوم که شاید ارقام فوق تغییر کرده باشند و آیین نامه یا دستورالعمل جدیدی وجود داشته باشد که من از آن بی خبرم. بی خبری من از آنجا ناشی می شود که مدت هاست ایزوله ام. متأسفانه موارد را هم نمی توانم پیگیری کنم.

اما بحث امروز من چیز دیگری است و آن اینکه تقریباً 6 ماه است که وامی به کارکنان پرداخت نشده است و دلیل آن هم از طرف مسئولین عدم وجود نقدینگی عنوان شده است. از قدیم برای این مشکل من راه حلی داشتم که هر وقت اظهار کردم کسی گوش نکرد. و آن راه حل این است که صندوق وام از صندوق شرکت جدا شود.

1-     همه ماهه حق پس انداز از کارکنان کسر میشود.

2-     همه ماهه شرکت سهم خود را به صندوق وام بپردازد.

3-     همه ماهه بازپرداخت وام کارکنان (اقساط) وجود دارد.

4-     کمک های اولیه شرکت ایریسا به صندوق وجود دارد.

4 مورد فوق را با هم جمع کنید. پولی همه ماهه در صندوق وام جمع خواهد شد. کمیته وام هم وجود دارد. اختیار صندوق را به کمیته وام بدهید. خودش مسائل وام را حل میکند. همه ماهه به کارکنان طبق نوبت و آیین نامه وام پرداخت خواهد شد و از همه مهمتر باری از دوش شرکت برداشته میشود. کارکنان منتظر وام هم دیگر اظهار نارضایتی نخواهند کرد. امید که به گفته فوق توجه شود. اگر هم پیشنهاد من اشتباه است شما راه حل بهتری بدهید. من فقط موضوع را مطرح کرده ام و داعیه دیگری ندارم.

از اینها گذشته چرا ما به قدرت اتحاد خود باور نداریم؟  اگر همه کارکنان ماهیانه 50 هزار تومان در این صندوق بگذارند, میدانید چه حجمی از پول ماهیانه جمع میشود؟ و می توان از همین منبع نیازهای همه کارکنان به وام را تحت یک نظام منسجم و با یک کمیته وام انتخابی حل کرد.

موضوع دیگری که میخواهم مطرح کنم, خانه های سازمانی است. که ایریسا 2 خانه سازمانی دارد. که 2 آپارتمان کوچک و خیلی قدیمی در کوی امام در شهر اصفهان هستند. اینها در زمان دکتر بقائی خریداری شده اند و قرار بر این بوده در اختیار کارکنان متخصصین بنابر شرایط خاص قرار گیرند. که فکر بسیار خوبی بوده است و هنوز هم میتواند باشد. تا آنجا که من کنکاش کرده ام این منازل تا کنون در اختیار این افراد بوده است:

1-     آقای رضا سلیمی اکبری که یادش بخیر دیگر در ایریسا نیست.

2-     آقای حمید آقائی

3-     آقای علی اکبر جهاد محمدی

4-     آقای منصور نصر اصفهانی

5-     آقای رضا نیری

6-     آقای علی پناهنده که دیگر در ایریسا نیست.

7-      آقای علی اکبر شیرانی

البته لیست فوق را شما میتوانید تکمیل کنید.

مشکلی که بعضی مواقع اتفاق افتاده و میتواند باز هم اتفاق بیافتد این است که بعضی از ساکنان پس از سکونت جا خوش می کنند و به این آسانی ها منزل را تخلیه نمی کنند تا امتیازهائی بگیرند. یا به موقع تخلیه نمی کنند. برای مشکل فوق بالاخره شرکت راه حلی پیدا میکند و مشکل آنهاست و به من هم ربطی ندارد.

 آنچه به من مربوط است و همیشه از آن دفاع می کنم این است که منزل سازمانی را به کسی بدهید که مشکلی اساسی از سازمان شما حل کند. آیا تا کنون چنین بوده است. داده ها چنین میگویند که در چند مورد چنین نبوده است هرچند بعضی ها واقع شایسته سکونت در منازل سازمانی بوده اند که تعیین مصادیق آن با خود شماست.

/ 4 نظر / 6 بازدید
بی طرف

با سلام خدمت احمد اقا اقای هومان تصدیقی را هم به لیست اضافه فرمایید ظاهرا اطلاعات شما از بخش اتوماسیون بسیار کم می باشد دررابطه با در صد پس انداز سهم شرکت وکم کردن ان به 6 در صد هم باید بگوییم از این موارد زیاد داشته ایم که حق وحقوق پرسنل مخصوصا انتقالی ها که شرکت به انها تعهد داشته پایمال ویا ضایع گردیده به طوری که اکنون دیگر قابل مقایسه به هم ردیفان خود در مجتمع نمی باشند شاید یکی از دلایل مشکلات فعلی ایریسا همین ضایع شدن خق این گروه از پرسنل بوده که برکت را از ایریسا گرفته البته بقیه همکاران هم شاید ازاین نوع مشکلات داشته باشند که میتوانند بنویسند شاید یکجایی گوش شنوایی وجود داشته باشد

من هم با صحبت شما موافقم،الان خیلی وقته که به بچه ها وام ندادن و میگن پول نداریم در صورتیکه این صندوق همیشه داره پول براش میاد،اشکال کار تو مدیریته،ضعف مدیران همه جانبه ست

من

نامردی که نظر منو سانسور کردی

بي طرف

با سلام احمد آقا طبق بايد بگويم كه يكي از واحدهاي كوي امام چندين سال است كه تجهيز و در اختيار مهمانان ايريسا به جاي اجاره هتل قرار مي گيرد و طبق آخرين اطلاع من آقاي شيراني نيز منزل را تخليه نموده اند كه قرار است منزل فوق نيز جهت استفاده مامورين و مهمانان تجهيز و در اختيار قرار گيرد.