یک نامه ، یک نکوداشت و یک خبر ناگوار

در ابتدا نامه آن دوست را درج میکنم. دوستی که مدتی قبل از او یاد کرده بودم و امروز متوجه میشوم که او هم خواننده وبلاگ من است و برایم نامه ای فرستاده. از او تشکر دارم که علیرغم عدم شناخت من ، اعتماد کرده و برایم نوشته است. حتمآ رگه هائی از صداقت و مهربانی و حرف حساب در لابلای مطالب من دیده است. و خوشحالم که این وبلاگ محل درد دل تعدادی از کارکنان هم باشد تا آنجا که وقتی کسی به حرف آنها گوش نمیدهد بیایند و درد خود را با این وبلاگ فریاد کنند و مقداری التیام پیدا کنند و مگر نه این است که همین نوشته های من هم التیامی است بر ناراحتی ها و غم های خودم.

پس عینآ نامه آن دوست را بخوانید که من کمی آن را ویرایش و آرایش کرده ام. البته گلها را او برایم به ارمغان فرستاده است:

زنده باد آنکس که گاهی یادی از ما می کند گل

با نگاهش ما غریبان،    غرق دریا می کند گل

حال ما می پرسد و با مهربانیهای خودگل

این دل رنجور ما را عطر گلها می کندگل

 

سلام،  سلام بر غریب آشنا   

ورود به فولاد مبارکه آذر 69 شرکت ایریتک

محل خدمت شهرک صفائیه

از شاهین شهر با اتوبوسهای آنچنانی بیا وسط خاک و خل های ورنامخواست پیاده شو تو سرما و گرما منتظر مینی بوس تا برسیم به شهرک صفائیه

هرروز کلاس و درس و امتحان.

ولی هر چی بود ایریتک قانون داشت روز اول بهت می گفت گروه تو  اینه ، سال دیگه اینه اگه بهتر باشی  بالاتر خواهی بود

برای یکسری حقوق اولیه  بحقت نباید حرص می خوردی

یا همه فکر این باشی به کی چی دادن تو بری ثابت  کنی که حق من هم هست

خلاصه  بعد از سه سال  ایریسا تشکیل شد،

قرار شد همکارهای فولادی و  ایریتکی جذب ایریسا بشوند

با دیپلم ها چون دوره و کلاسهای مربوطه دیده  بودن به عنوان کارشناس قرارداد ببندند

و امکانات رفاهی و تفریحی حداقل در سطح فولاد که قرارداد هم موجود است

ولی کم کم  با عوض شدن چارت سازمانی دیدیم کلی سنوات کسر میشه به خاطر اینکه دپیلم هستی

تا همین جا فعلأ بسه چون حسابی دارم قاطی می کنم

راستی راستی فکر کن  دپیلم باشی در پروژه فولادمبارکه سیستم غیر فنی و مهمتر از همه خانم باشی

و به خاطر اینکه خانم هستی چند برابر آقایان کار کن که ثابت کنی از آقایان اطلاعاتت کمتر نیست

بعد ازحدود بیست سال کار کردن کارفرما راضی

ظاهر امر شرکت هم راضی باشه از شما 

تازه حدود یکسال و اندی  گروهت 12 شد با دعوا و جنگ اعصاب و کلی منت رو سرت 

فعلا خدا نگهدار

شاد و سربلند باشید

 

و اما نکوداشت بازنشستگان

که اگر یادتان باشد برای اولین بار خودم در همین وبلاگ از آنها یاد کردم و پیشنهاد دادم که در یک جلسه از آنان قدردانی شود، و امور اداری هم برای نخستین بار جلسه نکوداشتی برای آخرین دسته از بازنشستگان برگزار کرد و این هم از برکات این وبلاگ بود که اگر دوستان حرف و حدیث و خواسته خود را بیان کنند، بالاخره گوش شنوائی پیدا خواهد شد.

برای یادآوری یکبار دیگر فقط اسامی آنها را در اینجا میآورم و میتوانید در پست های قبلی شرح مفصل را بخوانید:

1.       آقای مسلم عمو سلطانی که از این به بعد او را سلطانی بنامید که تغییر فامیل داده است البته برای ما همان عموی سابق است.

2.       آقای حیدر آقائی

3.       آقای مجید امامی که سه نفر نامبرده در بخش اتوماسیون مشغول بکار بودند و دوباره هم تجدید پیمان کردند و هنوز به کار مشغولند.

4.       آقای جهانگیر احمدی

5.       آقای هوشنگ قدیری

6.       علی عطاری مبارکه، که این سه تن در بخش سیستمهای اطلاعاتی کار میکردند و هر سه نفر در پروژه فولاد مبارکه کار میکردند و حالا بازنشسته شدند تا به امورات خود برسند و ظاهرآ پرونده کار با ایریسا را بسته اند.

همینجا برایتان بگویم من آن را میپسندم که پس از بازنشستگی دیگر به کار رجوع نکنیم بلکه به زندگی خود برسیم . به تفریح. به شادمانی. به در کنار خانواده و دوستان بودن. به مطالعه پرداختن. به مسافرت رفتن. و به آشنایان سر زدن که سی سال برای سرنزدن به آنها کار را بهانه کرده بودیم.

 البته هر کس بر اساس مشکلات خود تصمیم میگیرد. که امروز با توجه به وضع اقتصادی هر بازنشسته ای به فکر کار دیگری است تا زندگی را سر و سامان دهد. و ای کاش میشد نیمه دوم زندگی را به خلوت خویش بنشینیم و با خدای خود خلوت کنیم که "فاذا فرغت فانصب و الی ربک فارغب". و امید که شامل حال همه بازنشستگان شود.

و ای کاش وقتی بازنشسته میشدیم دریافتی ما کم نمیشد که اول خرج است و آبرو داری. از شما به عنوان بزرگ فامیل انتظار دارند. داماد داری و عروس و هزار خرج دیگر.

 

در این جلسه نکوداشت یک قاب خاتم که در آن متنی با امضای مدیر عامل ایریسا بوده از طرف مدیر عامل به بازنشستگان اهدا شده است. همراه یک کیف چرمی و نیز یک کتاب که آن را کادو گرفته بودند و کس نمیداند که چه کتابی بوده است.

و در این جلسه هر کدام از بازنشستگان خاطره ای تعریف کرده است که همه تعریف بوده و تمجید. آقای حیدر آقائی با هزار احتیاط گفته است که شاید او که از فولاد مبارکه آمده از نطر مادی ضرر کرده باشد اما خوشحال است که به ایریسا آمده و ایریسا را برگزیده است.

از همه علمی تر جهانگیر احمدی صحبت کرده که واقعآ همچون یک سیستم آنالیست پای تخته سیاه(سفید) رفته و با نمودار حرف هائی زده که خیلی ها هم متوجه نشده اند. و پیام او این بوده است که به نیروی انسانی اهمیت بدهید. به مغز  و افکار و اندیشه ها بیشتر بها بدهید. و خطاب او با مدیریت بوده است. و از همه خجالتی تر و مآخوذ به حیا تر بوده و کمی هم بر افروختگی و ناراحتی داشته که شاید بخاطر خاطره ای بوده که یکی از مدیران تعریف کرده است.

آقای ارباب شیرانی(مدیرعامل شرکت) هم سخنرانی کرده و آرزو کرده که همگی روزی دست نوه های خود را بگیرند و از دم در شرکت رد شوند و ببینند که ایریسا 10 و یا 20 برابر شده است. و آرزو کرده که ایریسا 100و 250 سال و حتی بیشتر عمر کند. و گفته این بازنشستگی یک قانون است و گرنه ما خوشحالیم که همچنان از خدمات کارکنان برخوردار باشیم. و گفته خودش هم امسال بازنشسته میشود و البته این بدان معنی نیست که ایشان از ایریسا برود و البته که ماندن ایشان به دست خودش نیست که مدیر عامل را معمولا هیئت مدیره انتصاب مینماید.

        من هم عکس و فیلمی ندارم که برایتان درج کنم، اگر بدست رسید برایتان میگذارم. علی الحساب به وبسایت ایریسا که زحمت کشیده اند و چند عکس گذاشته اند مراجعه کنید.

       به دوستان همکار خودم سفارش میکنم که به فکر دوران بازنشستگی هم باشید. پس انداز برای دوران پیری را فراموش نکنید که مصیبت بود پیری و نیستی. و کسب تجربه روزانه را فراموش نکنید که در آینده یک مشاور خوب و عالی باشید که بر اساس دانش علمی کار میکند. نه از آن دسته مشاوران که حرف مفت زیاد میزنند و مفتی حرف نمیزنند. سعی کنید سی سال تجربه بیندوزید. به قول دکتر بقائی سی سال یک کار را تکرار نکنید بلکه هر روز تجربه ای تازه که روزی بکار آیدتان.

 

و باز درسی دیگر. و  آنهم اینکه جمعی از کارکنان در فولاد مبارکه برای همکار بازنشسته خود کادوهائی به ارمغان فرستاده اند و در آن جلسه آقای آرش کاشفیان به نمایندگی از آن کارکنان چند کادو به آقای احمدی هدیه کرده و کارمندی دیگر کادوئی را تقدیم آقای عطاری کرده است. و این درس و رسم خوبی است اگر هر کس بازنشسته میشود دوستانش به رسم یاد بود هدایائی به وی بدهند. و چقدر خوب بود اگر تمام کارکنان از این کار تبعیت میکردند و هر کدام هدیه ای میدادند. و از آن بهتر اگر 500 کارمند هر کدام حداقل ده هزار تومان روی هم میگذاشتند و هدیه ای گرانبها به دوست بازنشسته خود میدادند. اگر دوستی این پیشنهاد را مدون کند و آن را برای کمیته پیشنهادات ارسال کند و آنان تصویب کنند، رسمی ماندگار میشود و من شخصا حاضرم حداقل 50 هزارتومان برای هر کس که بازنشسته میشود اختصاص دهم.

 

و اما آن خبر ناگوار.

شنیده ام که جمعی از دوستان همکار در فولاد مبارکه به جناب آقای شهریاری ریاست هیئت مدیره ایریسا مراجعه کرده اند و آقای شهریای معاونت تکنولوژی فولاد مبارکه نیز هست و از طرفی دستگاه نظارت بر ایریسا که معاونت مهندسی صنایع باشد زیر نظر ایشان است. مراجعه کرده اند که ما هم میخواهیم از کارکنان فولاد مبارکه باشیم. چرا مجتمع فولاد نیروهای دیگر پیمانکاران را استخدام کرده و ما را استخدام نمیکند.

البته این هم تخم لقی است که یکی از مقامات در دهان کارکنان پیمانکاری شکست و مجتمع فولاد، کارکنان تعدادی از پیمانکاران را جذب کرد و حالا خود یک معضلی برای خود فولاد مبارکه شده و پیمانکاران را هم بی نیرو کرد. پس خصوصی سازی و برون سپاری هم یعنی کشک.

و البته این رسم جذب نیروهای ایریسا در مجتمع فولاد مبارکه اولین بار در زمان تصدی آقای اسلامیان گذاشته شد که بهترین نیروهای ایریسا را جذب کرد و علیرغم پیگیری و تلاش مدیر عامل سختکوش ایریسا این کار انجام شد. و چه زجر و دردی کشید آقای ارباب شیرانی برای متقاعد کردن آقای اسلامیان. ولی متقاعد نشد و فقط به فکر سازمان خود بود. و امروز چه قضاوت بدی من نسبت به ایشان دارم. و ای کاش همه مدیران تریبونی ایجاد میکردند تا مردم و زیردستانشان قضاوت نسبت به آنها را ثبت کنند. و ای کاش این تریبون برای انتقاد از آقای رجائی مدیر عامل فعلی فولاد مبارکه هم وجود داشت تا نپندارد که آنچه آن خسرو کند نیکو کند. و میدانست که پشت سر او چه میگویند چه در محیط کار و چه در فضای بیرون از شرکت.

دیگران را نمیدانم چه فکر میکنند و چه احساسی دارند اما برای من آن خبر ناگوار بسی قابل تآمل است و جای تجزیه و تحلیل دارد.

/ 26 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک ایریسایی که حقش حسابی خورده شده

این اعتراض ها باعث شد داریم بریم مجتمعی بشیم و ناظر ایریسا و اونوقت اونایی که ادعای مدیریت می کنن رو بشونیم سرجاشونو این وبلاگ شوما هم باعث شد که اطلاع رسانی کامل بشه و اعتراض ما به نتیجه برسه . دمت گرم دادا احمد چون اون طبقه سومی که حق ما ایریسایی ها اصیل رو خورده بود رو از طبقه سه پرتش کردن تو زیر زمین که اصلا اثری ازش نیست . [دست]

معمولي

خدمت دوست غير معمولي اول عرض كنم اين افراد لاقل به قسمت بنده براي انتخاب نيامدند بعيد مي دانم به قسمت هاي ديگر رفته باشند. از روز اول در بازاريابي و فروش اتوماسيون كار مي كردند و حالا نيز مي كنند. دوم اينكه اين دو هيچ پست مديريتي ندارند . سوم قرارداد ايشان ساعتي است و غير ايشان نيز افراد ديگر بي پارتي نيز هستند. شركت كيست كه شما از طرف آن مي گوييد شركت به آنها نياز نداشته ! لابد مدير واحدي كه ايشان آنجا كار مي كنند اعلام نياز كرده بوده است.

معمولي

با سلام خدمت دوست غير معمولي دوم. چنين قوانيني براي ممنوعيت استخدام زن و شوهر وجود ندارد شما هم قانون جديد وضع نكيد. نمونه قبلي اش هم خانم كنگوئي و آقاي گنجوي و نمونه فعلي اش هم خانم خانم اكبري و آقاي تقي پور و نيز آقاي ايزدي و خانم صالحي. راجع كار مثبتشان حرف بنده اين است كه اگر خبر نداريد فرض را بر مثبت بودن بگذاريد و نه مثبت نبودن و اگر دقيقش را هم مي خواهيد از مدير بازاريابي و فروش اتوماسيون توضيح بخواهيد. سوم قرارداد ايشان ساعتي است و بنابر اين امتياز ويژه اي براي درس خواندن ندارند كما اينكه افراد ديگري نيز بوده و هستند كه قرارداد ساعتي دارند و درس مي خوانند يا سربازي مي روند. شما هم همت كن كنكور قبول شو انشا الله چندرغاز حقوق ساعتي شامل شما هم خواهد شد!

قدردان

بابا اين حرفها رو بي خيال بن هاي ناهار رو بچسب كه 1500 تومن اضافه شد. حالا هم مي توني بري يه پرس چلوكباب با ماست موسير بخوري هم با بقيه اش خودت رو رضا بستني مهمون كني.

یک ایریسایی که حقش خورده شده

معمولی جان ( که فکر نکنم خیلی هم معمولی باشی و با پارتی بازی خودت اومدی تو ایریسا ) اولا این قانون مال حالا نیست و سالهاست تو ایریسا فعال بوده و خیلی ها هم که زن و شوهر بوده اند تو هفت خوان استخدام بدون پارتی بازی گیر کردند و نتونستند بیان . نمومنه هاشو برو از اقای فولادی بپرس بعدشم پارتی بازی ساعتی و عادی نداره عمو جان . خوب چون پارتی خیلی کلفتی داشتند کسی هم نتونسته جلوشون وایسته و اونجوری اومدن تو ایریسا . خیلی ها هم هستند که ایجوری اومد و ربطی به حالا و دیروز و فردا نداره . نمونه اش همین طبقه سومی بود که نیومده یهویی مدیر شد و به لطف همین وبلاگ دادا احمد با کله اوفتاده تو زیر زمین و گویا از شرکت دارن میندازنش بیرون .

غیر معمولی

جناب معمولی عزیز متاسفم که اطلاعاتت کمه. برای آگاهیت می گم: 1- این دوستان از طراحی نرم افزار اتوماسون شروع کردند و چون کار سنگین بود خوششان نیامد و بعد از 1 هفته رفتندR&D بعد از 1 ماه دیدن R&D زیاد توی شرکت بها داده نمی شه بهش رفتند بازاریابی. 2- در مورد اشتغال همزمان، دوستانی که نام بردی بعد از استخدام در شرکت با هم ازدواج کردند. این قانون واقعا در شرکت وجود داره. و اگر خواستی من به اسم سه نفر را بهت می گم که علیرغم شایستگی به خاطر حضور همسرانشون نتونستن وارد شرکت بشن

×××

احمدآقا سلام موضوعی که ذهنم را مشغول کرده اینه که شما بارها و بارها در نوشتن مطالب ‘زدن ضرب المثل ‘ یادآوری خاطره با یک احترام و تعصب خاصی از دکتر بقائی یاد میکنید . چرا ؟ آیا این خود دلیل برشایستگی و مدیریت قوی ایشان نیست . آنزمان که پرسنل فولاد پذیرفتند که به ایریسا بیایند و سنگ بنای اشتباهی را بگذارند مگر بخاطر مدیریت قوی و سالم دکتر بقائی‘ وضعیت بهتر اقتصادی و حتی گروه و پایه بهتر نبود ؟ آن در باغ سبزی منجر به پاسوز شدن نیروهای قدیمی شد کجاست ؟ حالا هر چه میخواهند خود را با هم گروهای خود در فولاد مبارکه مقایسه کنند فایده ای ندارد . عمر بر باد رفته . اگر در ایریسا توازن و تعادل برقرار بود همکاران به جای اعتصاب برای ادغام شدن در فولاد حتما در جهت عکس تلاش می کردند . همه اینها نتیجه عدم رضایت است خودتونو خسته نکنید نوشدارو بعد از مرگ سهراب.من هم آرزو داشتم مدیریت زودتر به فکر افتاده بود تا کار به اینجا نکشد و ایریسا همیشه ایریسا بماند حداقل بخاطر خون دل خوردن بنیانگذاران ایریسا

رایانه ای

لطفا در مورد حذف یارانه ها هم بنویسید

آخه دادامعمولی عزیز که احتمالا یه خرده حسابی با این دونفر داری کدوم قرارداد اون هم قرارداد ساعتی اینا همه کشکه !!!!!!!!!!!!قرارداد ساعتی به اون میگن که بیای شرکت چه از یک ساعت چه 10ساعت و انگشت بزنی!!!!! نه اینکه ساعت کارکرد بنویسی و بعد هم این ساعات برایت وارد بشه البته خیلی خیلی معذرت میخام . تازه بعد از این تفاسیر هیچ زن و شوهری تا کنون به صورت همزمان وارد شرکت نشده اند که این دونفر شدند .

قدردان

كمي هم طنز : وقتي من يك كاري را دير تمام مي‌كنم، من كند هستم. وقتي رئيسم كار را طول دهد، او دقيق و كامل است. - -وقتي من كاري را انجام ندهم، من تنبل هستم. وقتي رئيسم كاري را انجام ندهد، او مشغول است. - وقتي كاري را بدون اينكه از من خواسته شود انجام دهم، من قصد دارم خودم را زرنگ جلوه دهم. وقتي رئيسم اين كار را كند، او ابتكار عمل به خرج داده است. - وقتي من سعي در جلب رضايت رئيسم داشته باشم، من چاپلوسم. وقتي رئيسم، رئيسش را راضي نگاه دارد، او همكاري مي‌كند. - وقتي من اشتباهي كنم، من نادان هستم. وقتي رئيسم اشتباه كند، او مانند ديگران يك انسان است. - وقتي من در محل كارم نباشم، من در گشت‌زدن هستم. وقتي رئيسم در دفترش نباشد، او مشغول انجام امور سازمان است. - وقتي يك روز مرخصي استعلاجي داشته باشم، من هميشه مريض هستم. وقتي رئيسم در مرخصي استعلاجي باشد، او حتماً خيلي بيمار است. - وقتي من مرخصي بخواهم، بايد يك جلسه دليل و توجيه بياورم. وقتي رئيسم به مرخصي برود، بايد مي‌رفت چون خيلي كار كرده است. - وقتي من كار خوبي انجام مي‌دهم، رئيسم هرگز به خاطر نمي‌آورد. وقتي من كار اشتباهي انجام دهم، رئيسم هرگز فر