سرگذشت تشکیل شرکت ایریسا - قسمت اول

آنچه بر این قلم میرود خاطرات بیست سال قبل است.مربوط به سال های 1368 به بعد. همه کلمات از بایگانی ذهن بیرون کشیده میشوند. پس ممکن است با واقعیت فاصله ای داشته باشند. هیچ مدرکی در دست نیست و امکان دسترسی به مدارک و اسناد هم برایم وجود ندارد. تاریخ مکتوبی از ایریسا وجود ندارد. و لازم است قبل از اینکه این نسل کنونی و بنیانگذار ایریسا دستشان از دنیا کوتاه گردد و فرصت از دست برود تاریخچه آن نوشته شود تا در تاریخ یک شرکت خصوصی برای آیندگان باقی بماند. شما امروز میتوانید سابقه و سرگذشت همه شرکت های بزرگ خارجی مانند مایکروسافت و گوگل و نوکیا و ..... را بخوانید. حتی سرگذشت مؤسسین و مدیران عامل و مالکان آن را. امروز ما همه چیز را در باره ایریسا در خاطره ها داریم، اما آیا سی سال آینده کسی میداند ایریسا از کجا شروع کرده است.

اگر در سی سال آینده موفق بوده است عوامل آن در گذشته چه بوده است؟ و اگر خدای ناکرده شکست خورده است عوامل آن شکست چه بوده است؟

دیدم دوستی از انگلستان "تاریخچه ایریسا" را در گوگل جستجو کرده است.مسلمآ چیزی بیش از آنچه در وب سایت ایریسا نوشته شده پیدا نکرده است. آنهم اطلاعات رسمی و خشک و بی روحی که فقط به درد بروشور و تبلیغات میخورد.

تاریخ تشکیل شرکت ایریسا را چه کس باید بنویسد؟ من و شما که از روز اول با او بوده ایم و حتی آنموقع که ایریسا همچون جنینی بود در بطن زمان. باید بنویسیم. و اگر تا کنون ننوشته ایم کوتاهی کرده ایم. هر کس هر چه می داند بنویسد حتی یک خط هم ارزش دارد. این اطلاعات در کنار هم مینشیند و یک ذهن تحلیلگر در آینده آنها را به خوبی تفسیر می کند.

در این سرگذشت ، نام بسیار کسان بر قلم جاری میشود. خواسته و ناخواسته. این نوعی نویسندگی است که هر چه بر ذهن می رسد مینگارد. ممکن است اشتباه باشند و خطا. سر دشمنی یا دوستی با فرد خاصی ندارد. حب و بغضی ندارد. بیست سال است ما در کنار یکدگر بوده ایم. بقول معروف در غم و شادی هم شریک بوده ایم. دست به دست هم داده ایم و ایریسا را ساخته ایم. همین ایریسائی که اکنون شاهد آن هستیم. اگر خوب است و بالنده و سرافراز ما آنرا ساخته ایم. اگر بد است و آفت دارد مائیم که باید با آفات مبارزه کنیم.

آری بیست سال است که مشغول شخم زدن زمین و کشت بذر و پرورش درخت ایریسا بوده ایم و هستیم. و چه خدمت ها که به صنعت این مرز و بوم کرده ایم و خواهیم کرد.

آری بیست سال است که با او زیسته ایم و زندگی کرده ایم  و کار. به یاد دارم با اولین ورق تولیدی فولاد مبارکه تابلوئی درست کرده بودند با این متن که "کار زندگی است" . ما اگر در ایریسا کار کرده ایم یعنی زندگی کرده ایم. ای کاش یک نفر عکسی ، تصویری یا فتوئی از آن تابلو را برای درج در وبلاگ برایم میفرستاد.

پیشنهاد:  از قول من به روابط عمومی فولاد مبارکه بگوئید کوتاهی کرده اید که تا کنون خاطرات ساخت بزرگترین کارخانه فولاد سازی کشور را جمع آوری نکرده اید. "ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است". این کار را بکنید. بسیاری از کارکنان که مجتمع را ساختند رخ در نقاب خاک کشیده اند. اما اکثریت زنده اند تاریخ آنها را بنگارید. مجموعه ارزشمندی می شود.

آری خاطرات و تاریخ ایریسا دارند به یاد می آیند و ثبت می شوند و روزی ارزشمند.

و اگر امروز وبلاگی به راه می افتد برای این است که همچنان می خواهیم از ثمر و سایه این درخت، خود و فرزندانمان بهره مند باشیم. میخواهیم اگر کسانی به راحت طلبی دچارند و گرفتار تنبلی جسم و جان و سرمست غرور بی جا و در سایه این درخت به خواب غفلت فرو رفته اند به خود آیند تا بدانند که این راه ایریسا آسان پیموده نشده است.

تاریخ ایریسا بخشی از فرهنگ سازمانی ماست و باید این فرهنگ شناخته شود. و این فرهنگ از بنیانگذاران ایریسا به میراث رسیده است.

به راستی بنیانگذاران ایریسا چه کسانی بودند؟ هدفشان چه بود؟ جه اخلاق و مرامی داشتند؟

در اینجا از نامبردگان در زیر میخواهم که همت کنند و پرت و پلاهای مرا اصلاح کنند که در آینده از آنان نیز خواهم نوشت اسامی به ترتیبی که به ذهن آمد نوشته شد :

آقایان :

-          محمد حسن عرفانیان آسیائی اولین مدیر عامل فولاد مبارکه

-          احمد علی هراتی نیک دومین مدیر عامل فولاد مبارکه

-          ابوالحسن بقائی اولین مدیر عامل ایریسا

-          ابوالفضل بقائی  

-          غلامحسین مقصود یزدانی

-          مرتضی روناسی 

-          غلامرضا داودزاده

-          مسعود متآله

-          حسین حسینیان

-          فرهاد فرمانی مدیر عامل قبلی شرکت ایریتک

-          عباس ارباب شیرانی دومین مدیر عامل ایریسا و مدیر عامل در حال حاضر

-          ایرج فخری نجف آبادی

-          حجت الله حاج هاشمی

-          جمال الدین فرزانه

-          فرید فرزانه

-          محمد طاهری

-          محمد علی جلال پور

-          استفان پانوسیان

-          اکبر پنجه فولاد گران

-          جواد سپهری خامنه

-          رضا خسروی

-          رضا سلیمی اکبری

-          مسلم عموسلطانی

-          رضا اخوان

-          مجید نقش نیلچی

-          حمید آقائی

-          غلامرضا فرهنگ

-          بهرام فرهنگ

-          سعید غیاثی نژاد

-          مجید امامی

بقیه  اسامی طلب شما باشد تا بعد. ببینیم اینان برایمان مینویسند یا نه؟

بیشتر اسامی فوق از وبلاگ ما خبر ندارند. اگر خبر دارشان کنید خیلی ممنون. البته بعضی از این بزرگان شاید اصلآ وقت سر خاراندن هم نداشته باشند. و گرنه فردی همجون مهندس عرفانیان دریائی است از تجربه در ساخت بزرگترین مجتمع فولاد کشور. شرکت فولاد مبارکه. و ای کاش دستی به قلم میبرد و می نوشت که چگونه ساخته شد آن مجتمع عظیم که افتخار ایران است و می نوشت از ایریسا که خود دستی داشت در تآسیس آن.

/ 3 نظر / 38 بازدید
همکارقدیمی

سلام فکر بسیار خوبی است و لازم است این کارانجام شود . اما خوب میدانی که کار مشکلی است . تاریخ از دیدگاه آدم های مختلف فرق میکند ازطرفی شرایط زمانی باید درنظرگرفته شود . درمورد بسیاری وقایع سالها بعد میتوان قضاوت کرد اما باید شرایطی را که موجب آن تصمیم شده است کاملا لمس کرد . امیدوارم روایت هایمان صحیح وقضاوت هایمان درست باشد . من درمورد تاریخ ایریسا وبعضی پروژه هایش یادداشتهایی دارم و برای خودم ضبط کرده ام . اگر کارصحیح پیش برود دراین مورد همکاری خواهم کرد.

سین هستم

آقا بنده میگم که در مورد بچه هایی که در بخش کامپیوتر مرکزی ایریسا با اون روکش کفش های مسخره ای که آقای ر-خ سفارش داده بود راه می رفتن یه صحبتی بشه ؟ دلم هوای مین فریم هایی رو کرده که بوی داغ شدن رول آپش مستمون می کرد... آخ چه حالی بود. گولمون زدن آوردنمون ایریسا هم از نون انداختنمون هم از آب. بی خیال.....

ناشناس

در آدرس زیر می‌توانید آدرس ایمیل مهندس عرفانیان را پیدا کنید. http://fgpars.com/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=81