نگاهی بر یک نظر همراه یک پیشنهاد

با سلامی گرم خدمت تمامی خوانندگان وبلاگ "راه ایریسا". قبل از آنکه نظر آن کارمند را درج کنم ، مطالبی هست که باید عرض کنم و آن اینکه مدتی است بیشتر کسانی که کامنت میگذارند از مخالفین هستند. حالا یا مخالف من هستند و یا مخالف شرکت ایریسا. یا از من دلخوری دارند و یا از ایریسا.

حتی یک نفر مرا روانی نامیده است. و خاک بر سر من کرده است. من از خود دفاعی ندارم و لزومی به دفاع نمی بینم مگر آن که خواسته باشم روشنگری کنم. و میدانم که هر کس مخالفینی دارد. اما بر این باورم که اگر کسی به ایریسا انتقادی کرد باید آن را پاسخ گفت. اگر خودم اطلاعی داشته باشم و بتوانم از ایریسا دفاع خواهم کرد و اگر من پاسخی ندهم انتظارم بر این است که کارکنان علاقمند به ایریسا پاسخ دهند. و اگر کارکنان و خوانندگان پاسخی ندادند، این مدیران و مسئولین هستند که باید پاسخ منتقدین را بدهند و روشنگری کنند.

روزی که این وبلاگ را راه اندازی کردم میدانستم که نارضایتی هائی وجود دارد و گفتم ثبت آنها موجب میشود که مدیران نسبت به رفع مشکلات اقدام کنند و یا جوابی شایسته به آن انتقادات بدهند.

خیلی از انتقادات مطرح شده در این وبلاگ موجب شد که مدیریت نسبت به رفع آنها اقدام کند ولی هیچ مدیری پاسخ نداد. گه گاه مدیر محترم امور اداری پاسخی دادند که قابل تقدیر است. اما دیگر مدیران سکوت کردند. این وبلاگ بستر خوبی برای مدیران بود اما استفاده نکردند و میدان را برای مخالفین خالی کردند. امروز می گویم تمام مدیران ایریسا مقصرند که به میدان نیامدند. آقای فولای ، آقای حاجی هاشمی ، آقای سلیمی ، آقای نجف آبادی، آقای اخوان ، آقای داودزاده و آقای ارباب شیرانی و .... دیگر سرپرستان همگی کوتاهی کردند که میدان را خالی گذاشتند. میخواستید سکوت کنید تا من از میدان به در روم. شما باید مردانه به میدان می آمدید و اگر هم اعتقادی به راه من نداشتید خودتان یک محیطی فراهم میکردید و پاسخ می دادید من که جلوی شما را نگرفته بودم. و حتی بارها دست خود را به سوی شما دراز کردم. چرا جوابم را ندادید. من امروز طلبکار شما هستم. و اجازه نمیدهم که روزی بر من اعتراض کنید. و از هم اکنون اعلام میکنم شما مقصرید نه من. از کنار مشکلات نباید با سهل انگاری گذشت بلکه باید  شجاعانه به جنگ مشکلات رفت و موانع را از سر راه برداشت. با همه احترامی که برای شما آقایان قائلم و دوستدار شما هستم بر شما انتقاد دارم.

من اعتقاد ندارم که باید بر مشکلات و کمبودها و نارسائی ها باید سرپوش گذاشت. بلکه میگویم باید بگردیم و دردها را بشناسیم و قبل از آن که دردها عود کنند و دیگر قابل علاج نباشند باید به شناسائی دردها بپردازیم. لذا هر نوع انتقاد و حرفی را باید قبول کنیم و این وبلاگ برای همین وجود دارد. نگوئید وبلاگ به بیراهه میرود. بیراهه آن است که چشم بر حقایق و واقعیت ها بپوشیم و خود را به کوچه علی چپ بزنیم. ما باید آستانه تحمل خود را بالا ببریم و از یک حرف که مخالفی میزند و خواستار نابودی ایریسا میشود نباید ناراحت شویم. ایریسا را هیچکس نمیتواند نابود کند مگر خودمان. اگر ما بی تفاوتی پیشه کنیم و برنامه ریزی نکنیم، آری حتمآ شکست میخوریم. ولی از بیرون و یا یک کارمند اخراجی نمیتواند ایریسا را نابود کند. آنچه گفتم در مورد هر شرکتی صادق است و مختص به ایریسا نیست.

 

اما نظر آن کارمند که نمیدانم آیا هنوز کارمند ایریسا هست یا نه چنین است :

میشه بگین چرا بچه های مدیران شرکت یا مدیران شرکتهای مربوطه اینقدر زود زود لول میگیرن؟ آقای مدیر عامل میشه یه رسیدگی به این مسایل مخصوصا تو IS بکنین. چه طوریه که کار زیادی روی دوششون نیست ...ماموریت هم که قربونش برم... از مجتمع هم بعد از چند ماه میان تو دفتر و نخودی میشن و فقط کار میکنن واسه رفع کوتی. اما حقوقشون با بقیه که 100 برابر اونا کار میکنن بیشتره؟ چه شکلیه که در عرض 2-3 سال لولشون 9 و 10 میشه اما واسه بقیه این لولها بعد از گذشت یک دهه کار جدی و ماموریت و کار پر استرس با هزار منت آقای نجف آبادی بهش داده میشه. تازه اگر بهش برسه! یه نگاه به لول بچه های  8 تا 12 بکنین به سابقه کار تعداد شرکت شون تو پروژه ها و کاری که انجام میدن.متاسفانه دیگه داره زیادی شور میشه و ای کاش کاری به اندازه بقیه میکردن یا باسواد بودن همه چیز پارتی بازی شده یعنی هنوز هم امیدی هست یا باید به فکر فرار بود که دیگه اینهمه تبعیض را ندید؟! آیا اینها کار واقعی انجام میدن یا کسانی که خودشون روی پای خودشون ایستادند و کار میکنن؟ تا کی این قضیه را میخواین کش بدین؟ من یکی که فقط به فکر فرارم... این کار و هم میکنم ایریسا بمون واسه خودتون و بچه های مختون...

چندین مورد در این نظر مطرح شده است که شرح میدهم :

1-      استخدام فرزندان مدیران شرکت و یا فرزندان مدیران دیگر شرکت ها.

2-      زود به زود Level یا ارتقای گروه شغلی گرفتن این فرزندان.

3-      خواستار رسیدگی شدن توسط مدیر عامل شرکت.

4-      بررسی اینگونه موارد در بخش IS یا سیستم ها.

5-      حقوق اینگونه افراد بیشتر از دیگر کارکنان است که صد برابر این فرزندان کار میکنند.

6-      گروه دادن توسط آقای نجف آبادی با هزار منت است.

7-      پارتی بازی شدن همه چیز.

8-      آیا میتوان امید داشت که تبعیضات بر طرف شود.

9-      باید فکر فرار از ایریسا بود. و این کار را هم میکنم.

10-   .....

اما جواب من و راه حل پیشنهادی من به این موارد چنین است:

ضمن احترام به نویسنده ، خیلی از موارد فوق غلو است و اغراق. مثلا یک کارمند نمیتواند صد برابر دیگری کار کند. در رابطه با مورد اول میگویم که من با استخدام فرزندان کارکنان مخالفتی ندارم و مانعی نمیبینم و یکبار مفصلا گفته ام که: هر کارمندی حق دارد که تنها و تنها یکی از فرزندان خود را به ایریسا بیاورد به شرط آن که فرزندش تمام مراحل استخدامی را طی کرده و از شرایط لازم برای استخدام در ایریسا برخوردار باشد.

در همین رابطه توصیه هائی اخلاقی دارم که به شخصیت هر کس بر میگردد و هیچکس الزامی به رعایت آن ندارد. من شخصا حاضر نیستم که فرزند خود را سر کار بیاورم که پشت سرم حرف باشد. و اگر روزی فرزندم را بیاورم خودم شرکت را ترک میکنم. و زیاد به صلاح خود نمی بینم که با فرزندم همزمان در یک شرکت کار کنم. اگر فرزند من ده ها صلاحیت برای استخدام داشته باشد و از همه هم برتر باشد و به درستی ارتقا بگیرد بالاخره مغرضان و تنگ نظرانی هستند که ایراد ها بگیرند و تهمت ها بزنند.

و اگر من فرزند یک مدیر بودم در محل کار پدرم کار نمیکردم که هر چه میکوشم به حساب پدرم بگذارند و او را زیر سؤال ببرند. میگذاشتم پدرم به راحتی کار کند و پدرم خود به تنهائی مشکلات خود را داشته باشد نه این که به خاطر من هزار حرف ناجور بشنود.

من فرزندان خوب همکاران گرامی را میشناسم. مثلا فرزند آقای ارباب شیرانی با سواد بود و فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی در رشته الکترونیک و با درجه فوق لیسانس و بسیار با وقار که هم اکنون دارد در خارج از کشور دکترا میگیرد و با لیاقت بود و میتوانست در هر جای دیگری مشغول به کار باشد. دیگر فرزند او که هم اکنون در ایریسا است از کارش خبری ندارم ولی بسیار مؤدب و خوش اخلاق است و بودن او در شرکت مشکلی ندارد.

فرزند آقای جلالپور و فرزند آقای فرزانه و فرزند آقای عمو سلطانی هم تا آنجا که من میدانم نیروهای کاری هستند و از لول آنها خبری ندارم.

میدانم که بازار کار در بیرون خراب است و هیچ شرکتی در اصفهان کلاس ایریسا را ندارد و همچون ایریسا حقوق نمیدهد و در ایریسا جای رشد هست و مجبوریم که فرزندان خود را به ایریسا بیاوریم اما به ضرب المثل زیر اشاره میکنم که صد من گوشت لذیذ آهو به یک .... سگ شکاری نمی ارزد.

این ها توصیه های اخلاقی بود به همکاران مدیر و فرزندان آنها. اما به آنان که در به کار گماری فرزند یک مدیر ایراد میگیرند میگویم دوست عزیز آیا "سیب سرخ برای دست چلاق خوب است"؟  آیا آنان که ایریسا را ساخته اند این حق را ندارند که فرزندان خود را به ایریسا بیاورند تا بچه هایشان در باغ پر از درختان تنومند ایریسا به باغبانی بنشینند و از آن بهره مند شوند؟ و خود شما که ایراد میگیری آیا در روزگاران آینده نمیخواهی از این امکان استفاده کنی و فرزند خود را به جائی بیاوری که خود آن را ساخته ای؟ کمی انصاف هم خوب است. کمی آینده نگری هم خوب است. کمی گذشت هم خوب است و کمی تنگ نظری بسیار زیاد است.

اما در رابطه با لول گرفتن اینگونه فرزندان و همه دیگر کارکنان یک پیشنهاد دارم که آن را بیان میکنم. آقای مهندسشهریاری همیشه در جلسات میگویند اول ببینید مشکل چیست؟ بعد علت آن مشکل چیست ؟ و در نهایت راه حل آن چیست؟

مشکل –----< علت -----<

/ 19 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
كارمند خوش انصاف

جناب آقا محمد نميدانم با درج اين مطالب به كجا مي خواهيد برسيد . شما نبايد تمام شركت را با مطالب خانمي كه تحت نام كارمند هرچه ميخواهد مي نويسد تحت شعاع قراردهيد . ما هم داريم دراين شركت كارميكنيم . با خودتان فكر كرده ايد چرا فقط اين خانم هرچه دلش ميخواهد مينويسد . شما از ايشان خواسته ايد كه برايتان ايميل بزنند وشما را امين بدانند. ايشان درگروه تخصصي خودتان هستند . به مسئول گروه تخصصي تان بگوييد با كمك آقاي نجف آبادي پرونده اش را بررسي كنند. ببينند آيا واقعا حقي از ايشان ضايع شده.؟ شما كه مرد با خدايي هستيد بايد مواظب باشيد حرمت اشخاص را حفظ كردن از واجبات دين ماست.....

قدردان

فقط بلديم تا يه محلي براي حرف و يه جايي براي گفتگو پيدا مي كنيم فقط انتقاد كنيم و بد بگيم . بابا ايريسا خيلي محاسن ديگه اي داره . چرا از اونها نام نمي بريد . من نمي گم حرف هاي شما دروغه ولي به هر حال بهتره به خوبي ها هم بپردازيم اگه هم محاسن ايريسا رو نمي دونيد من حاضرم رديف كنم.

سخت افزار اتوماسیون

چند وقت پیش یکی از این اقایون ناراضی ..... که در کارگاه سخت افزار اتوماسیون مشغول کار هستندوبه قولی نان ایریسا را میخورندولی با این حال همیشه از ایریساومدیریت و...شکایت دارد مشغول نصیحت کردن یکی از این جوانان تازه وارد با انگیزه وکارکن ومتاسفانه صادق بودند که اگه زیاد کار کنی اخرش میشی تو سر خور و....هر چی کار کنی اخرش حقت رو میخورندواخرین نصیحتش هم این بود که بعد از یکی دوسال کار تو شرکت از شرکت برو.از شنیدن این حرفها اینقدر ناراحت شدم اقایون وخانم های ناراضی اگه شما ناراضی هستید پس چرا خودتون از شرکت نمیرید چرا جو رو اینقدر خراب میکنید اگه ناراضی هستید شما رو به خیر نه ایریسا محتاج شماست ونه شما محتاج ایریسا

یک روشنگر

اقای احمد اقا اون كارمندي که این همه هجوه و داد و بیداد راه انداخته رو همه میشناسن . مشكل خود ايشان است . مي دانيد با امكاناتي و موقعيتي كه به ايشان داده شد در كمتر از يكسال از سطح يك كارشناس ساده به يك آناليست در اومد ميدانيد در تمام پروژه ها و ماموريتها استثنا براي ايشان شرايط بهتري مهيا شده است ميدانيد نتايج كار ايشان در پايين سطح قرار دارد و مرتبا از سوي كاربران شكايت ميشود ايا ميدانيد هيچ مدير پروژه ايي از ايشان راضي نيست ايا ميدانيد مصداق دماغ فيل افتادن به ايشان بيشتر ميخورد حالا هم طبل رفتن نرفتن بدست گرفته تا شايد ... قضاوت با تمام خوانندگان اين وبلاگ و شما احمد اقا

کارمند

من اون خانمی نیستم که جرات رفتن داشته باشم اما تو فرصت مناسب حتما این کاررو میکنم واتفاقا یکی از گله مندی های من بخاطر نداشتن این امکانات است که فقط در اختیار افراد خاصی است واما من هم شنیدم که چه کارشناسی از ایریسا داره میره اون هم یکی از کسانی که ایریسا فقط ازش بیگاری کشید و حسد شما آقای روشنگر اون را به این تصمیم وا داشت من از همکاران ایشان هستیم ایشان دختری صاف و صادق که از نظر فنی هم بارها خودش را نشون داده اتفاقا فوق العاده متواضع و دوستانه برخورد میکنه اصلا همین حرف شما نشون داد که چه غیر واقعی حرف زدید خواهشا در مورد ایشون این جوری اینجا حرف نزنید اون آدم قابل احترامیه و از نظر اطلاعات هم آدم پر و باهوشیه وهمین خط سوم شما همه چیز رو تایید میکنه تو ایریسا مگر کسی میتونه بدون پارتی یک شبه آنالیست بشه؟واگر کارش به قول شما بد بود پس باید زودتر به فکر میفتادیدنه اینکه حالا که اون داره میره همه ایشون رو میشناسن و شما رو هم میشناسن شاید بعد از رفتن اون مدیریت متوجه خیلی چیزا بشه و واقعا فکری به حال ما بکنه من هم قضاوت رو میزاریم به عهده بقیه و شما احمد آقا که از ایشون بعنوان زن فداکار یاد کرد

یک روشنگر

از قدیم گفتن اگر چوب رو برداری گربه دزده حساب کار خودشو میکنه . خانم محترم شما که داری ابن همه داد و بیداد راه می اندازی اصلا میدونی داری چیچی میگویی ؟ یه جا ار امکانات گله میکنی یه جا از اون خانمی که یه شبه هزارتاامکانات گرفت طرفداری یه جا از اینکه میخوای بری خوشحالی و یه جا از اینکه اینکه فرصت مناسب برای رفتن نداری ناراحت . گویا داری هم به میخ میزنی همه نعل خانم مهندس یه جا از نجف ابادی بد میگی یه جا ازش ممنون هم هستی که این امکانات رو به اون خانم ( که خودتی ) داد . شمایی که روز 5 شنبه هم سر کار میاین و اضافه کار هم میخواین و بجای کار مفید تو این وبلاگ و اون وبلاگ دور میزنید و در اخر هم شاکی از اینکه چرا لول ما کم است و ... (خوانندگان به ساعت و روز درج جوابیه خانم کنند) کیفیت کار خودتان را بالا ببرید که حالا میخواهید بروید یا نروید لااقل مدیریت دلش برای شما بسوزد که سر عقل اومدید و حقوقی که میگیرید حلالتون باشه

کارمند

تو خودت چی میگی؟خودت هم فهمیدی؟ یک بار دیگه هم بهت گفتم راجع به اون خانم هم این اراجیف رو نباف.این وصله ها به تو آدم خودخواه بیشتر میاد تا اون .من که جایی ندیدم حرف متناقضی زده باشم جایی هم ندیدم از نجف آبادی تشکر کرده باشم اتفاقا گله هم داشتم جایی هم حرفی از امکانات نزدم .میبینم خیلی قاطی کردی!...!تازه آقای مهندس کم نظر حسود اینجا که میبینی اینترنت از هر نقطه دنیا هم میشه بهش وصل شد الکی هم بازدن این حرف این کامنت رو به شخص دیگه ای پاس نده که مثلا من نیستم ما همه تورو میشناسیم به قول قدیمیا تنت به تن همه ما خورده یه جورایی گربه مرتضی علی

همکار قدیمی

ای کاش میتونستیم پیشرفت جوونها را هم ببینیم حتی یک شبه

کارمند خوش انصاف

جواب ابلهان خاموشیست

كارمند خوش انصاف

احمد اقا وقتي بخواهي پاسخ منطقي بدهي ميبيني بهت فحش و ناسزا ميكنن چه بايد كرد غير از اينكه بايد خاموش باشيم اون اقاي روشنگر هم راست ميگه شما كه خودت اونجايي و داري ميبيني چه خبره