سنگآب من

 

در همان ابتدای سی و سه پل، سمت چپ در دهانه سوم یک سنگ نوشته نظرم را جلب کرد. نزدیک رفتم یک سنگ آب در آنجا نصب شده بود. احتمالا در همان زمان که پل را ساخته اند. آری یک سنگآب میبینی که آنرا وقف کرده اند. و نوشته ای روی سنگ حک شده بود. از آن نوشته عکسی گرفتم و به را افتادم. هوا مطبوع و خنک بود و چه حالی داشت قدم زدن یر روی پل در آن خنکای صبحگاهان. رودخانه هم پر آب بود و آب در تمام دهانه های سی وسه پل جاری بود.در سال قبل رودخانه خشک بود و من از کف رودخانه پیاده روی کردم و در زیر دهانه های پل نوع ساخت را مشاهده کردم که در روزهای عادی که آب روان است نمیتوانی آنها را ببینی. اما عکس من خوب نشده بود و مجبور شدم فردای آن روز هم همان مسیر را طی کنم تا یک عکس بهتری بگیرم و در وبلاگ بگذارم. و جالب تر متنی بود که بر پیشانی آن سنگآب در سه خط کنده کاری شده بود و آن نوشته را من چنین خواندم:

"وقف حضرت عباس نمود خادم

علی درویش این سنگ آبرا حرکت دهنده

بلعنت خدا و رسولش گرفتار شود."

شاید روزگاری دراز در این سنگ آب میریخته اند و رهگذران از آن آب می آشامیده اند و الان سالیانی است که دیگر آب خوردن در این محل کارآئی ندارد و بهداشتی هم نیست. و کسی هم آنرا تخریب نکرده است چون سنگ روی یک اثر باستانی نصب شده است و از طرفی وقف هم شده است.

نمیدانم آیا کسی تاریخچه این سنگ آب روی سی و سه پل را ثبت کرده است یا خیر؟ بهتر است همکار عزیز آقای امیر عرب بیگی که وبلاگ گابیه را اداره میکند در این رابطه مطلبی بنویسد که لینک وبلاگ خوبش را در سمت چپ همین صفحه در پایین میبینید.

وبلاگ راه ایریسا سنگآب من است و من به وبلاگ راه ایریسا میاندیشم که آیا این وبلاگ هم ماندگار خواهد شد. و آیا اثری بر آن مترتب خواهد بود؟ این وبلاگ راه اندازی شد تا مسئله کمبود ارتباطات را حل کند. ارتباط کارکنان با کارکنان، کارکنان با مدیران و مدیران با مدیران.

وبلاگ راه اندازی شد تا هر کارمندی آشکار و نهان مشکل خود را بتواند بیان کند و مدیران برای آن مشکل راه حلی بیابند. مشکلات و کمبودها در هیچ سازمانی اندک نیست و آنان که در امور دقت دارند و ذهن هشیار این کمبودها را میبینند و بیان میکنند و از اینجا به بعد همگان باید برای برون رفت از مشکل راه حلی بیندیشند.

از دادن نظر و پیشنهاد نترسید. شاید پیشنهاد شما را امروزه کسی نفهمد یا وقعی ننهد ولی باشد که آیندگان آن را یک پیشنهاد و تئوری خوب در عرصه مدیریت تلقی کنند. من هم برای خودم حرفهائی دارم. حرفهائی که خیلی ها با آن مخالفند اما من آنرا باور دارم. مثلا من بر این باورم که مدیران امور و سرپرستان باید انتخابی باشند. بر این باورم که مدیران و سرپرستان باید مورد قبول کارکنان زیر دست باشند. البته این بدان معنی نیست که مدیران فعلی مورد قبول زیردستان نیستند.

اگر کارکنان از بین افرادی که داوطلب برای مدیریت یک واحد هستند و شرایط لازم را هم دارند و مدیر عامل هم آن افراد را تآیید میکند یک نفر را برگزینند به نظر شما چه مشکلی پیش میآید؟

به من نگویید در هیچ کجای دنیا یک شرکت خصوصی را اینگونه اداره نمیکنند. ایریسا یک شرکت خصوصی نیست که چند نفر شخص حقیقی آن را تآسیس کرده باشند. کارکنان ایریسا بر توانائی تک تک کارکنان واقف اند و میدانند چه کسی دلسوز است؟ چه کسی تجربه دارد؟ چه کسی متخصص است؟ چه کسی تجربه مدیریت دارد؟ چه کسی میتواند با کارکنان تعامل داشته باشد؟ و وقتی خودشان انتخاب کنند، تبعیت هم خواهند کرد. اگر تصمیم با من بود حتمآ این کار را میکردم. البته مدیر انتخابی باید بتواند با مدیر عامل هم بخوبی کار کند.

به هر حال افکاری هم برای اداره این وبلاگ دارم و دلم نمیخواهد خودم به تنهائی آن را اداره کنم. ای کاش همانطور که قبلا اعلام کرده ام یکی دو نفر پیدا می شدند و برای این وبلاگ مطلب مینوشتند. افکار زیر تاکنون مرا مشغول داشته است:

1.       وبلاگ را رها کنم و خودم را هم معرفی کنم.

2.       وبلاگ را رها کنم و خودم را هم معرفی نکنم.

3.       خودم را معرفی کنم و همچنان وبلاگ را اداره کنم.

4.       وبلاگ را به امور اداری بسپارم ، هر کاری که خواست بکند.

5.       وبلاگ را به روابط عمومی بسپارم ، هر کاری که خواست بکند.

6.       کلمه عبور وبلاگ را برای مدیر عامل ایمیل کنم و صلاح مملکت خویش خسروان دانند.

7.       وبلاگ را به جمعی از کارکنان خوش ذوق و با اراده بدهم و هر تصمیمی که خواستند بگیرند.

8.       وبلاگ را حذف کنم و بقول آن لر نه خانی آمد و نه خانی رفت.

9.       وبلاگ را همچون یک قمر مصنوعی رها کنم و هیچ UPDATE نشود و همچون آن سنگاب بماند بدون تغییر.

و در همه حالات فوق شتر دیدی ندیدی.

به نظر شما چه کار باید کرد و فکر میکنید من کدام راه را خواهم رفت؟

این وبلاگ مؤثر است. شما نظر خود را بدهید. مدیران آن را میخوانند و اگر اکثریت از ایده ای پشتیبانی کرده باشند ، آن ایده را اجرا خواهند کرد. من نشانه های آن را میبینم و برای شما در آینده از اینگونه نظرات پذیرفته شده خواهم نوشت.

و حالا دقت شما را به چند خطی از یک ایمیل که دوستی دیرینه از پایتخت برایم فرستاده جلب میکنم:     

احمد آقا سلام

سال نو مبارک امیدوارم سالی سرشار از موفقیت و سلامتی را آغاز کرده  باشید.خوشحالم که باهمه مشکلات همچنان استوار و پایدار هستید و اقعاً به شما افتخار .میکنم

مطمئن باشید که همه مطالب به اطلاع مدیرعامل رسانده خواهد شد.

از طریق آقای مهندس .... ) چون خودم شاهد یکی از موضوع ها بودم.)

در ضمن واسه بن های عید و اطلاع رسانی نوشته بودید واقعاً این مسئله دردناکی است

هرکسی جق دارد که بداند و برنامه ریزی کند.

من در بعضی جمع ها که هستم وقتی صحبت از راه ایریسا میشود. دوستان میگویند وقت خواندن ندارند. و لی به نظر من وانمود میکنند که نمیخوانند. زیرا واهمه ای دارند. انگار با یک جزامی برخورد داشته اند. رودربایستی نکنید و بگویید که میخوانید. من نگران و ناراحت نمی شوم صریح باشید بگویید میخوانم یا نمیخوانم. دفاع کنید یا محکوم. مسایل باید شفاف باشند. نقد کنید و تحلیل.

حداقل بگذارید این وبلاگ باعث تفریح و خنده و سرگرمی خودمان باشد. و به اطلاع دوستان (مخصوصا کانادا و استرالیا) برسانم که این روزها قدم زدن در راستای چهارباغ بالا چه حالی دارد.جای شما خالی و سبز. نهار را میخوریم و خریدی هم انجام میدهیم و یک بستنی هم از بستنی فروشی "رضا بستنی" که جدیدآ در کنار قصابی و اسباب بازی فروشی و در نزدیکی رستوران خوانسالار باز شده است میخریم و در حال بستنی خوران با دوستان وارد شرکت میشویم و بعضی ها با عجله که خود را به دستگاه کنترل عکسبرداری برسانند و زمان عکس اولیه و در هنگام خروج و عکس ثانویه در هنگام ورود زیاد نباشد که برایشان غیبت و فرار از کار تلقی نشود و به غضب کنترلچی گرفتار نیایند.

یاد بچه گی ها بخیر که حسن بستنی محله ما با گاری دستی حامل بستنی از صبح زود تا غروب آفتاب در کوچه های پر از گرد و خاک داد میزد " شیر و خامه داره بستنی – حالت میاره بستنی .سر شیر روغنه بستنی." و ما از دستهای چسبناک و کثیف او یک بستنی به قیمت یک ریال میخریدیم و لیس میزدیدم و چه کیفی میکردیم در عوالم بچگی. اما آن کجا و بستنی حالا کجا؟ او حسن بستنی بود و این رضا بستنی. که بستنی اش ایتالیائی است و این هم تبلیغ رضا بستنی که فردا مواجب ما را حواله کند.

البته حرف های ما همه اش جدی است و جدی تر هم خواهد شد. والسلام و شد تمام. شد تمام و والسلام.

/ 15 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قاضي

سلام احمد اقا نصب دوربين يا هر مداري نمي تواند مشكلي را براي شركت ايجاد كند يا ان را زير سئوال ببرد ولي اي كاش اين دوربين و يا قفل بند در مكاني قرار مي گرفت كل ورود و خروج ها را كنترل مي كرد حتي اقاي صبوري و راههاي زميني و هوائي و جنبي و ... شامل مي شد در ضمن كليد دار پاتري بازي نمي كرد. از ترسش است چكار كنه؟؟؟

قدردان

اولا : در مورد دوربين اگر كسي اهل جيم زدن باشه كه به هر طريقي از زير كار در مي ره و راهش رو بلده چيكار كنه . مثلا ميره با دوستانش سر يه ميز مي شينن سير غذا مي خوردن و تازه ميرن جلو دوربين از شركت بيرون و يك ساعت هم اون مدلي قدم مي زنن. پس عملا دوربين بي نتيجه مي مونه و فقط پرسنل رو دلزده مي كنه. به نظر افرادي كه اهل جيم زدن باشن رو همه مي شناسيم و كاملا مشخص هستن. امور اداري بايد محكم و اقطع جلو تأييد كاركرد و مهمتر از همه اضافه كاري اين افراد رو بگيره و كوتاه هم نياد تا بفهمن كه بايد پول حلال در بيارن. ثانيا" : اين كه صاحب وبلاگ كي باشه مهم ني ست. اين كه چي مي نويسه و چرا مي نويسه و ما در قبالش چه مسئوليتي داريم مهمه. ثالثا" احمد آقا شما به كارت ادامه بده . هر وقت از كار خسته مي شيم خوندن مطالب همين وبلاگ خستگيمون رو در مي كنه . موفق باشيد.

همکار - 1

احمد آقا سلام و خسته نباشید نمی دونم ولی مثل این که یافتن صاحب وبلاگ از مطالب وبلاگ مهم تر شده. به هر حال فکر کنم اگه همینطوری ادامه پیدا کنه بهتر باشه. راستش در مورد دوربین باید بگم هم توهینه به کارکنان و هم به مدیران آنها. راستی اگه یک مدیر نداند و شاید هم نخواهد بداند که نیرویش چند ساعت بیرون از شرکت هست و این مسئله هم چند سال ادامه داشته باشد هنوز هم می بایست به او لقب مدیر بدهیم. آقایان چقدر به فکر این بوده اند که مطالعاتی در این زمینه داشته باشند و بهترین روش را انتخاب کنند. بعید می دانم چون آنچه که می بینیم شاهدی بر آن ندارد.

چي بگم

سلام احمد ممنوع از وب بلاگ شما كه من به اين ديد به اون نگاه مي كنم كه هم مي تونم نظر بدم هم نظرات ديگران را بخونم.اما اين دفعه يه سئوال واسه من پيش امده كه در رابطه با موضوع ساخته شده اين هفته هدف شركت چيست از اينكه اينقدر به پرسنل گير مي دهه يعني خيلي واسش مهمه كه نفر زمان استراحتي كه به خودش مي دهه بيرون از اين درب دوربين دار نباشه پشت كامپيوتر نشستن و به هر كاري مشغول بودن مهم نيست ، توي حياط دو ساعت با مبايل صحبت كردن، جلسه گرفتن نميونم سيگار كشيدن مهم نيست ؟ چكار مي كنيد بابا؟؟؟؟

قاضي

احمد اقا سلام وقتي به صحبت من جوابي نمي دي يه كمي انگيزه ام را براي نوشتن مطلبي از دست مي دم ، فكر مي كنم جملات من را نمي خوني يه چيزي بگو بابا

یک ایریسایی که حقش خورده شده

شما خودت تا بحال جیم نزده ای ؟ خودت نرفتی به بهانه ماشین پارک کردن و یا کار بانکی نرفته ایی بیرون ؟؟ جواب بده دادا

3D

با سلام جهت اطلاع همکاران گرام سود امسال شرکت نزدیک 5 میلیارد تومان است. خوش به حال سهامداران عزیز ...[ابله]

یک ایریسایی که حقش خورده شده

احمد اقا دادا جان قربون هولی رفتن هات برم . وقتی حق ادم رو نمیدن و میرن یه ادم از یه شهر دیگه میارن و مدیرش میکنن . اصلا حس کار کردن میمونه ؟ جون دادا مجبورت میکنن بجای تفکر مضاعف بره راه های هولی رفتن مضاعف رو بررسی کنی یه خبر بدم حال کنی این طبقه سومی داره با شدت هرچی تموم داره میره تو انبار زیر راه پله ها . چون مدیرش هم ازش ناراضیه و اصلا بهش محل نمیزاره . منتظر سقوط آزادش باشید

زندگاني

باسلام . مختصر مينويسم: - اينکه در پست قبل وبلاگهاي اوراکل رامثال زده بودم ؛ خواسته ام اين نبود شما مثل آن بنويسيد. بلکه بعنوان الگو اين موارد را آورده بودم. اين وبلاگها را فقط کارکنان اوراکل نمي نويسندبلکه خارج از شرکت نيز هستند. - اميدوارم روزي به آن حد از رشد فکري برسيم که وبلاگ شما و يا وبلاگهاي مشابه محلي براي طرح و بحث در مورد مسائل علمي روز باشد .با کمک همديگر بتوانيم مسير پيشرفت علم و جهت آن را تشخيص دهيم و به آن سمت حرکت کنيم: - مثلا ياد بگيريم که "استيو جابز محصولاتش را چگونه ارائه ميدهد که کتابي در باره روش ارائه شخصي او چاپ ميشود. " - چگونه و چرا شرکت اپل محصولاتش را تا روز ارائه پنهان نگه ميدارد به نحوي که تا آخرين روز کسي چيزي در مورد آن محصول نميداند در حالي که گروه عظيمي روي محصول کارميکنند.(هرچند مورد آخر را يک کارمند مست او لو داده است) - مثلا اينکه سازمانها و شرکتهاي بزرگ مدرکي بنام SDO دارند که در آن جهت گيريهايشان را بيان کرده اند - مثلا اينکه شرکتهاي بزرگ دنيا روي کدام شاخه دارد کارميکند و در چه زمينه هايي سرمايه گذاري ميکنند - هر يک از ما در چه زمينه اي مطالعه و کار

رهگذر

سلام وب لاگتون را ميخوندم برام جالبه خيلي راحت نوشتيد (منظورم خودموني هستش) ولي هيچكدوم از عكساتون قابل ديدن نيست چرا؟؟