خشکسالی و آبسالی

به درستی به یاد نمیاورم که این جمله را در کجای جلسه مطرح کردند ولی گویا در جواب یکی از همکاران بود که چرا سود کمی توزیع میکنید و ایشان هم بیان کردند که بالای 50% افزایش هزینه در آیتمهای مختلف داریم و لذا امسال را که سال خشکسالی است و در آمد کمتر و هزینه بیشتر داریم نمیتوانیم سود بالائی توزیع کنیم.

جمله ایشان جمله درستی است و باید در شرایط متفاوت , برنامه ریزی های متفاوتی داشت و نمیشود هر سال با یک برنامه ثابت شرکت را اداره کرد. در رابطه با توزیع سود هم نظر خود را در پست قبلی نوشته ام.

آقای مهندس شهریاری هم در بین سخنان خویش گفتند که از اینکه سود کمی تقسیم شده است ناراحت هستند. و امسال چالش هائی داریم که باید با آنها مقابله کنیم. از عمده ترین چالشها از دست دادن قرارداد نگهداری فولاد مبارکه است که در آمد شرکت را کاهش خواهد داد. و روی من به عنوان مدیر عامل شرکت ایریسا فشار زیادی هست و من باید صد نفر از کارکنان را کم میکردم ولی این کار را نکردیم چون فولاد مبارکه به این نیروها برای امور توسعه نیاز دارد. و آقای دکتر سمیعی نژاد هم گفته است که ما میخواهیم ایریسا رشد کند و استراتژی ما حمایت از ایریساست. و فولاد مبارکه نمیخواهد سهامداران را خورد کند و این تصور غلطی است. آقای شهریاری همچنین اظهار داشتند که شرکت فولاد مبارکه کاملآ پشتیبان ایریساست و تلاش میکنم که این اتصال را بیشتر برقرار کنم.

آقای نادری در مجمع سال گذشته هم جمله ای ایراد کردند که من خیلی خوشم آمد و این آقای نادری خودش شخصیت جالبی است که مردم دار است و با بچه های ایریسا خوب جوش میخورد و با بعضی ها هم دوست است و آدم بلند پروازی است که خوب رشد کرده است و این از خصوصیات اخلاقی خودش بوده است. همان موقع هم که در بسیج محله بود خیلی جسور و بلند پرواز بود و پله های ترقی را زود می پیماید کما اینکه از خیلی از ما جوان تر است و مسئولیت امور مالی و اقتصادی فولاد مبارکه و امور سهام و مجامع را بر عهده دارد. و اما جمله پارسال ایشان این بود که: باغی را که آباد شده است نمیتوان چند ماهی آن را آب نداد و آنگاه بخواهیم آن را آباد کنیم. چون در این چند ماه بی آبی همه درختان سبز و پربار خواهند خشکید.

جمله زیبائی است و به کار امروز مدیران ما هم میاید. که شما نمیتوانید یکباره تمام امکانات کارکنان را ببرید و یا بخش هائی را تعطیل کنید. بلکه فقط میتوانید تعدیل کنید. اگر امکانات را قطع کنید به انگیزه و روحیه کارکنان ضربه زده اید. اگر سکه روز زن را نمیتوانید و یا نمیخواهید بدهید , من به شما حق میدهم ولی میتوانید آن را تعدیل کنید. مثلآ هدیه ای دیگر و غیر از سکه بدهید. و مهمتر از آن, این دست و آن دست نکنید و سریعآ بدهید و بازار شایعه را گرم نکنید. هرچه زودتر این بدهی را ادا کنید و خود را و شرکت را از شایعه و دلسردی خلاص کنید.

الان در ماه رمضان هستیم. براستی چرا در دادن بن ماه رمضان تعلل شده است. شما که زحمت کشیده و حتی مقدار آن را هم مشخصآ اعلام کرده اید , چرا آن را پرداخت نکرده اید.

من میگویم به خواسته ها و طلب کارکنان, باید سریعآ پاسخ داد و با توجه به شرایط فعلی پاسخی تعدیل شده. یعنی یکباره قطع نکنید و به تاخیر هم نیاندازید.

افتخار ما این بوده است که همیشه بین 10 تا 15 هر ماه حقوق داده ایم. چرا 2 ماه است تاخیر چند روزه میشود. اینبار اشکال از امور مالی نیست بلکه اشکال از عدم توزیع پاداش توسط مدیران است. امور اداری باید طبق برنامه اقدام کند و معطل بعضی مدیران نشود. اگر یکبار اینکار را بکند همه مدیران به موقع وظیفه خود را انجام میدهند و خودشان باید پاسخگوی کارکنان تحت امر باشند.

جلسه فوق العاده مجمع که قرار بود 13 مرداد برگزار شود برگزار نشد تا فولاد مبارکه در مورد قیمت سهام ایریسا که میخواهد بخرد به توافق برسد. من بعید میدانم که فولاد مبارکه به قیمتی کمتر از هفت هزار تومان بخرد. ولی احمد میگوید قبل از مجمع, سهام به قیمت هر سهم 7000 تومان معامله شده است و فولاد هم که گفته است ما کاری نمیکنیم که سهامداران ضرر کنند, پس بیاید و به قیمت خیلی بالاتر بخرد تا بخشی از تضییع حقوق آنان که بازخرید شدند و ایریسا را ساختند جبران شده باشد. اگر فولاد به قیمتی بالاتر از نه هزارتومان بخرند من شخصآ تشکر میکنم. بقیه هم نظر خود را بگویند که میفروشند یا نه؟

و اصولآ آیا کسی هست که خوب تحلیل کند که باید فروخت یا سهام را نگه داشت. ای کاش محیط و شرایطی فراهم میشد تا کارکنان سهام خود را حفظ کنند و آن را به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت نگه دارند. هر چند من سفارش میکنم بخشی از سهام خود را نگه دارید و بند ناف خود را از ایریسا نبرید.

و راهی ارائه کنم که فولاد قیمت را تعیین کند و با یک ضرب العجل 15 روزه به همه سهامداران اعلام کند که به N  ریال میخرد و برای راحتی کار مالیات را هم خودش بر عهده بگیرد و امور مالی شرکت لیست فروشندگان را همراه تعداد سهام و شماره حساب سهامدار تهیه و تایید و به فولاد مبارکه  ارائه کند تا فولاد قیمت کل سهام را به حساب سهامداران واریز کند. و یا ایریسا به نیابت از فولاد مبارکه این مبلغ را به فروشندگان بپردازد.

یکی دو مورد دیگر پیرامون مجمع هست که بیان کنم و آن را هم بزودی برایتان خواهم نوشت.

 

/ 7 نظر / 3 بازدید
همكار

چرا امور مالي سكه ها و بن ماه رمضان را بلوكه كرده.؟

ايريسا

امروز كه هم حقوق پرداخت شد هم بن ماه رمضان و هم سكه اميدوارم حداقل تشكر كنيد اينقدر شكايت نكنيد .

تشکر

ممنون از آقای شهریاری واسه همه زحماتشون...

یک پروزه ای

چند وقت پیش جناب شهریاری به صورت سر زده از پروزه ای که اینجانب به همراه چند همکار دیگر مشغول به کار بودیم بازدیدی داشتند بسیار خوشحال شدم حضور ایشان لااقل قوت قلبی بود حداقل حرف دلمون رو زدیم وایشان شاید هیچ کاری هم برایمان نکند ولی لاقل گوش شنوا هستند حداقل مشکلات را قبول دارند کم کاستی ها را قبول دارند وباید قبول کرد ایشان قدرت چندانی هم ندارند متاسفانه مافیای فولاد بر سر ایریسا سنگینی میکند

ناظری از راه دور

در رابطه باقیمت سهام ایریسا: بنده از یک منبع موثق شنیدم که فولادمبارکه گروهی را در امورمالی این شرکت مسئول محاسبه قیمت واقعی سهام کرده بودند و هم اکنون بطور دقیق قیمت را میدانند! لطفا اگرکسی اطلاعات بیشتری دارد اطلاع رسانی کند. ممنون

ناظری از راه دور

منظورم قیمت نبود احمد اقا! منظورم این بود که پس این جنگولک بازی ها برای اعلام تعداد سهام و قیمت درخواستی چیه؟ اگه قیمت واقعی و تاکید میکنم "واقعی" را محاسبه کردن پس چرا از سهامداران بی خبر از همه جا میپرسند؟

ایریسلیی اصیل

مجتمع فولاد میگه من سهام ایریتک رو خریدم 6150 تومان ، حالا شما پیشنهاد میذین 20000 تومان ، بعضیا اومدن (ازایریسایی ها ) به قیمت 5 تا 7 تومان میخوان بفروشن ، قیمت رو بازار مشخص میکنه ، تو شرکت شما چند خرید و فروش میشه !!؟؟؟ مطمئنا برای منی که سهام ندارم و میخوام تو شرکت کار کنم افزایش سرمایه بهتره ، چون تو این اوضای کمبود نقدینگی پول وارد شرکت میشه تا این دوران بحران یک ساله رو بگذرونیم !! اما برای اونایی که بالای 10 000 تا سهم دارن !!!! و دران بازنشست میشن یا شدن !!، با توجه به پیشبینی سود صفر (با توجه به افزایش هزینه ها و افزایش حقوق) بهتره که بفروشن حالا به هر قیمتی !!!