پس انداز و سنوات

از خودم میگویم که عادت بر این دارم که کارها را از امروز به فردا بیاندازم و شاید همه ما این عادت بد را داشته باشیم و این عادت چقدر آزار دهنده است و چقدر میتواند بر اعصاب ما فشار آورد و در نهایت ما را افسرده و بیمار کند. نامه ای را که میشود بلادرنگ جواب داد ، جواب نمیدهیم. گزارشی را که باید بنویسیم ، با تنبل کاری نمینویسیم وکاری را که میتوانیم الان انجام دهیم انجام نمیدهیم و آن را به وقت دیگر موکول میکنیم.

همین جشن روز دانش آموزی را نگاه کنید. قرار بوده در یک هوای خوب که سرد نباشد در یک باغ همچون باغی که سال گذشته جشن برگزار شد، برگزار شود ولی اینقدر این دست و آن دست کردند تا بهترین فرصت از دست رفت و حالا احتمالا در یک سالن که امکاناتش و رفاهیاتش کمتر از باغ است ، جشن را در یک یا دو شب برگزار میکنند ولی این کجا و آن کجا؟ دوستان و خانواده ها چه کیفی میتوانستند بکنند ولی فرصت فنا شد. تقصیر را به گردن کسی نمیاندازم ولی میپرسم ما که میدانیم سالی یک جشن باید بگیریم چرا میگذاریم تا دقیقه نود؟

حالا نگویید چرا گیر داده ای به امور اداری؟ پروژه ها هم همینطور است. تدارکات مان هم همینطور است. ما مشکل داریم و باید به خود آییم. میتوانیم خیلی بهتر از این عمل کنیم. من هم اینها را مینویسم که گوشزدمان شود و فکر و چاره ای بکنیم.

البته من عادات بد فراوان دارم که به مرور به آن خواهم پرداخت. عاداتی که کمتر کسی از آنها جان سالم به در می برد. وقتی میخواهم یک پست بنویسم تقریبآ ده روز موضوعات مختلف را در سر میپرورانم و در 36 ساعت پایانی آن را تایپ میکنم و غلط گیری کرده و برای شما ارسال میکنم. اگر بیشتر وقت میگذاشتم شاید برایتان بهتر مینوشتم.

من به نقاط ضعف خود فکر میکنم ، نقاط ضعفی که یا شخصی هستند و یا به کار آدمی برمیگردند. شما هم به نقاط ضعف خود فکر کنید. این امر موجب میشود تا آدمی پس از شناخت نقاط ضعف خود، به علاج آن فکر و خود را درمان کند.

در این پست میخواهم از پس انداز و سنوات در ایریسا برایتان بنویسم. اگر کارمند ایریسا باشید با حقوق خود و همکاران و مجموعه قوانین شرکت آشنا میشوید و اگر کارمند نباشید شاید برایتان مفید باشد و هوس کنید که هر طور شده شما هم به ایریسا بیایید.

برایتان بنویسم که حقوق ثابت شما که همه ماهه در پرفراژ حقوقی شما خودنمائی میکند از عوامل زیر تشکیل شده است:

1.     حقوق پایه

2.     فوق العاده سنوات

3.     فوق العاده شغل

4.     فوق العاده تخصص

5.     فوق العاده ایثارگری

- فوق العاده ایثارگری آیتمی است که در پرفراژ حقوقی اکثریت کارکنان وجود ندارد. بلکه به نیروهای قدیمی تعلق میگیرد و آنهم نه همه آنان. بلکه آنانی که در طول جنگ ایران و عراق ایثارگری کرده و به جبهه های جنگ اعزام شده اند و از خود مایه گذاشته اند. مثلا در جبهه بوده اند و یا اسیر شده اند و یا زخمی شده اند که به زخمی های جنگ جانباز می گویند و اینگونه افراد در صد جانبازی میگیرند که به میزان آسیب دیدگی آنها مربوط میشود. و فرمول آن را و درصد فوق العاده ایثارگری را من نمیدانم و بر طبق بخشنامه های دولتی پرداخت میگردد.

پس عملآ حقوق ثابت عبارت است از مجموعه چهار آیتم که برابر است با حقوق پایه + فوق العاده سنوات+فوق العاده شغل+فوق العاده تخصص+(فوق العاده ایثارگری)

- حقوق پایه ما بر اساس یک جدول است و برای گروه های شغلی مختلف ، متفاوت است. که جدول خاص خود را دارد و آن جدول را در اینجا نمیآورم. به پرفراژ خود نگاه کنید تا حقوق پایه خود را پیدا کنید که برای نمونه 4 مورد را میآورم.

          حقوق پایه گروه شغلی 6 برابر است با 2722289 ریال

          حقوق پایه گروه شغلی 7 برابر است با 2799908 ریال

          حقوق پایه گروه شغلی 8 برابر است با 2899830 ریال

          حقوق پایه گروه شغلی 15 برابر است با 4379005 ریال

فوق العاده سنوات در بدو استخدام بر اساس سوابق و تجربه کاری مستخدم تعیین میشود. و در سال های بعد مقداری بر اساس جدول حقوقی به آن افزوده میشود.

- فوق العاده شغل براساس جدول حقوقی، درصدی از پایه حقوق است که چند نمونه از آن را میآورم:

فوق العاده شغل گروه 6 برابر است با 55% حقوق پایه

فوق العاده شغل گروه 7 برابر است با 57% حقوق پایه

فوق العاده شغل گروه 8 برابر است با 58% حقوق پایه

فوق العاده شغل گروه 15 برابر است با 65% حقوق پایه

- و اما فوق العاده تخصص که فقط به گروه های شغلی 4 به بالا پرداخت میگردد نیز درصدی از حقوق پایه است و تاپایان سال 1388 ضرایب فوق العاده شغل وتخصص به صورت ثابت برای هر گروه بود و از ابتدای سال 1389، ضرایب به صورت دامنه ای تعریف گردید. به این صورت که به هرمعاونت یا مدیریت امور مبلغی معادل پنج درصدمجموع مبالغ فوق العاده شغل وحق تخصص آن واحدبه عنوان بودجه تخصیص می یابد تا مدیر مربوطه بر اساس ارزیابی های انجام شده بتواند ضریب فوق العاده شغل وتخصص افراد را درچارچوب بودجه تعریف شده برحسب مورد افزایش دهد. سقف افزایش ضریب برای هرفرد حداکثر برابر با ضریب دوگروه بالاترخواهد بود.(نقل از جزوه ساختار پرداخت که البته انشای آن دست کمی از انشای من ندارد و اینگونه جزوه ها باید شفاف تر نوشته شوند).

فوق العاده تخصص گروه 6 برابر است با 4% حقوق پایه

فوق العاده تخصص گروه 7 برابر است با 8% حقوق پایه

فوق العاده تخصص گروه 8 برابر است با 12% حقوق پایه

فوق العاده تخصص گروه 15 برابر است با 40% حقوق پایه

تا اینجا هر چه نوشتم مقدمه ای بلند بود بر چند خط بعدی که عنوان این پست است. یعنی پس انداز و سنوات که باید اول از پس انداز بگویم و بعدآ از سنوات اما دومی را اول مینویسم:

اول : مقصودم سنوات است یعنی اینکه ما در هر سال 13 ماه حقوق میگیریم. یعنی 12 بار که هر نوبت آن در پایان ماه بر اساس کارکرد پرداخت میگردد و یک ماه آن را برایمان نگه میدارند و هر کارمندی وقتی به خوبی و خوشی از ایریسا میرود در ازای هر سال کارکرد یکماه حقوق خواهد گرفت. البته حقوق ثابت که جمع همان پنج عامل باشد.

یک ماه حداقلی است که قانون کار تعریف کرده است و البته کارفرما میتواند در ازای هر سال 2 یا 3 ماه هم بپردازد. و در ایریسا گویا برای بعضی ها که بازنشسته شده اند تا 2 ماه هم حساب کرده اند. امیدوارم که برای شما که میروید تا سه ماه حساب کنند من که بخیل نیستم. پس خوب کار کنید و آثار خوب از خود به جا بگذارید که مدیر عامل محترم دست و دلش برود که سه ماه به شما پرداخت کند.

از خدا می طلبم صحبت روشن رائی.

دوم : حق پس انداز که آن را هم از ساختار پرداخت برایتان نقل میکنم:

مبنای محاسبه پس انداز حقوق پایه فرد است . هر ماهه 6 درصد از حقوق پایه از فرد کسر میشود و7 درصد هم شرکت اضافه می کند و به عنوان پس انداز سهم کارمند وکارفرما ذخیره میشود. کارمند میتواند پس انداز سهم کارفرما را  پس از 10 سال به همراه سهم خودش دریافت کند. درصورتیکه پس از 5 سال درخواست گرفتن پس انداز را بنماید به نسبت سابقه کار فرد به ده سال از سهم کارفرما میتواند به او پرداخت شود. وقبل از 5 سال سهم کارفرما به کارمند پرداخت نمیشود.

/ 13 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کارمند ساده

اگر ایجوریه پس چرا وقتی برای درخواست وام مراجعه می کنیم اعلام می شود حداقل سه ماه باید صبر کنید تا کمیته وام تشکیل شود ؟ یا اینکه وام خاص داریم که بعضی اشخاص دارای اون میشوند ؟؟؟ [هیپنوتیزم]

بله احمدآقا حق خیلی از پرسنل در رابطه با وام دادن ضایع میشود مثلا توی همین قسمت ما کسی بود که پس انداز داشت ولی مقدار وامش با یکی که اصلا پس اندازی نداشت و 2 سال هم بیشتر سابقه نداشت مساوی تصویب شد !!!!!! باشه این رسم امانتداری نیست که پس انداز ما را به فرد دیگری بدهند دراین رابطه اصلا فرمول وقانونی وجود ندارد و کاملا سلیقه ای عمل میشه به هر کسی که دوستش داشته باشند و خوششون بیاد بیشتروام میدهند بقیه هم بروند بمیرند و مدیریت هم سرشون کلاه بزاره !

احمد جان ..... هدفت از این وب لاگ درددل کردن است یا نقد کردن ؟؟ اگر درد دل است که بگذار هرکس به درد خود برسد ....... اگر نقد کردن از شرکت ایریسا است پس چرا هیچ وقت هیچ پاسخی از مسئولان نیست ؟؟ یعنی آنها نمی دانند که چنین وب لاگی هم هست یا می دانند و اهمیت نمی دهند ؟؟ زحمات تو وقتی جواب می دهد که نقدهای درج شده در این وب لاگ را سخنگویی از شرکت پاسخ دهد . پس بفکر این موضوع باش تا مطرح کردن درد دل کارمندان ..............

ني نا

به كسائي كه نزديك 8 ماه به خاطر كار اشتباهشان تو شركت به حالت تعليق بوده اند و حالا كه شركت دوباره فرصت مجددي به انها داده تا در بخش امور اداري كار كنند اخطار مي كنم مواظب رفتارشان باشند. صداي خود را زياد بالا نبرند كه اين دفعه مثل دفعه پيش نيست

جمال الدین فرزانه

سلام درمورد پس انداز ووام مطلبی را باید خدمت همکاران عزیز توضیح دهم . تامین بودجه وامی که به همکاران پرداخت می شود تماما از محل پس انداز ها ممکن نیست وشرکت سالانه مبلغی را جهت پرداخت وام تخصیص می دهد. درحال حاضر مبلغ کل پس انداز کلیه همکاران برابر با 447 میلیون تومان است ولی مبلغ کل وامی که نزد همکاران است برابر با یک میلیاردودویست وهفتاد میلیون تومان است .کمیته وام هم سعی میکند براساس آیین نامه وام والویت ها عمل کند. امیدوارم که خدا یاری کند که تصمیم ها عادلانه باشد.

برو بابا کدوم آیین نامه وام و کدوم الویت !!! بله کسی که هنوز یکسال بیشتر نیست اومده سرکار عزیزتره و آیین نامه وام حکم میکنه که حتما باید به ایشون وام بدهند اون هم چه وامی !!! و کسی که کلاس بیشتری هم برای مدیریت میزاره و چون ازایشون بیشتر خوششون میاد بله که وام بیشتر بهش میدهند البته بدون پس انداز . فقط من نمیدونم که این کمیته وام متشکل او کدوم آقایون مدیره که خیلی با عدالت به پرسنل وام میدهند !!!!

همکار

آقای محمد آقای راه ایریسا سلام شما پیغام های افرادی را در این ستون بگذارید که حداقل ادب حرف زدن را داشته باشند . شخصیت همکاران ایریسایی بالاتر از این هاست .

نرم افزار بهتر از سخت افزار

سلام اقا ما نه وام میخواهیم نه سنوات نه پس انداز ما فقط انتظار داریم حقوق هر ماه حداکثر تا پنچم یا ششم ماه بعد به حساب واریز بشه نه این که امروز 14 برجه وهنوز حقوق رو به حساب نریختند اخه این اقای نیری وخانم ریاضی چیکار دارند میکنند در ضمن تکلیف ما رو هم مشخص کنند که میخواند مارو انتقال بدند به سوله یا همون کارگاه سه راهی مبارکه یا نه باباما مردیم از بس امروز فردا کردند که باید اثاث کشی کنیم ودر اخر احمد اقا شما قطعا در مقام دفاع از شرکت بر خواهید امدوپاسخ من را با دفاع از عملکرد شرکت خواهید داد به چه علت ما که نمیدانیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ولی خدا وکیلی کجای دنیا حقوق رو تا 15 ماه بعد به حساب نمیریزند

آقازاده

من تا جایی که یادم هست آقای ارباب شیرانی در جلسه ای که فکر میکنم تقریبا 10 سال پیش در مجتمع برگزار شد گفتن (مضمون) "وام جهت کمک به حل مشکل افراد هست". و نه اون چیزی که ما خیال میکنیم "حقی"! البته حق اینجا وجود داره ولی مبالغ بالاتری که به فردی پرداخت میشه برای "کمک" شرکت برای "رفع مشکل" هست. یعنی یه جورایی "لطف". بنا بر این نمیشه به شرکت گیر داد که چرا به اون یکی زیاد تر از حقش دادی؟

آقازاده

راجع به کامنت جناب "ني نا"! اون فرد همکار ماست. بقول شما هزینه اش را هم خودش پرداخته. درسته که صدا بلند کردن کار درستی نیست. اما شما هم اینقده تابلو آبروی مردم رو نبر. درست نیست. اینجا جای گیر دادن به مردم نیست.