بن ماه رمضان

شرکت ایریسا هم همچون دیگر شرکت ها و به تآسی از مجتمع فولاد مبارکه هر سال به این کار خداپسندانه یا انسان دوستانه و یا کارمند پسندانه دست میزند که امید دارم امسال هم دست به این کار بزند و حتی بیشتر از سال قبل، و سنگ تمام بگذارد و برای یکبار هم که شده بیشتر از شرکت های همسطح و یا حتی فولاد مبارکه پرداخت کند.

آخر حسرت به دل این کارکنان انتقالی از فولاد مبارکه ماند که یکبار ایریسا از فولاد گردنش افراشته تر باشد و دریافتی آنها بیشتر از کارکنان فولاد باشد.

البته امسال سال بحران است و اکثر شرکت ها با مشکل نقدینگی دست و پنجه نرم میکنند و شاید ایریسا هم همین مشکل و بهانه را داشته باشد.

اما ضوابط پرداخت بن ماه رمضان چیست؟

مبالغ آن برای هر کارمندی چگونه محاسبه میشود؟

مدیریت که به ندرت اطلاع رسانی میکند. هرکس در پرفراژ حقوق خود رقمی میبیند. و یا از دوستان میشنود که مبلغی به حساب آنان واریز شده است و یا میشنود که کارت اعتباری پارسیان ایشان شارژ شده است.

چندی قبل کمک هزینه سفر هم پرداخت شد ولی آیا ضوابط پرداخت آن را متوجه شدید؟ بعضی وقت ها به خود میگویم نکند که کارکنان امور اداری خیلی بیکار هستند و دوست دارند که 600 نفر در ماه به آنها زنگ بزنند و بگویند هزینه سفر ما چگونه محاسبه شد؟ تا آنان هم برایشان حسب حال هر کارمندی توضیح دهند. البته دفتر اصفهانی نشین ها هم مراجعه میکنند و حضوری می پرسند.

بعد خودم جواب خودم را میدهم که احمدآقا ، برای اطلاع رسانی باید یا از تو بخواهند و بترسی تا اطلاع رسانی کنی و یا عاشق آدم ها باشی. خوب ترس ما که دیگر ریخته و میماند که عاشق باشیم. عاشقی هم که شیوه رندان بلاکش باشد و کی دیگه بدنبال بلاست؟

دانستن حق کارکنان است و اطلاع رسانی به آنان آسان. تابلو اعلانات که داریم. سیستم الکترونیکی فرزین را که داریم. روابط عمومی ایریسا را هم که داریم. و دست آخر احمد آقا راه ایریسائی هم که در خدمت اطلاع رسانی است و بی ساز میرقصد. کافی است اطلاعیه لازم را امور اداری تهیه و در اختیار یکی از مبادی اطلاعاتی فوق قرار دهد.

حرف و حدیث هم بعد از پرداخت بن ها فراوان است زیرا مجرد و متآهل اعتراض دارند. کارگر و کارشناس اعتراض دارند. متخصص و غیر متخصص اعتراض دارند. زن باشد یک اعتراض دارد. مرد باشد اعتراضی دیگر دارد. کم فرزند یا بی فرزند باشد اعتراض دارد.

چه باید کرد که اعتراض ها کمتر باشد؟

باید دید هدف از پرداخت بن ماه رمضان چیست. آیا چون ماه رمضان نزد ما  مسلمانان عزیز است باید عیدی و کمک هزینه پرداخت کرد؟ آیا میخواهیم روزه گرفتن را تشویق کنیم؟ آیا میخواهیم کمکی به کارکنان کرده باشیم که جبران کمبود حقوق را کرده باشیم؟ آیا میخواهیم یک چسبی برای شرکت فراهم کرده باشیم تا کارکنان تعلق خاطر پیدا کنند و در شرکت بمانند؟ آیا میخواهیم دلگرمی مدیران ارشد را بیشتر تآمین کنیم؟ آیا میخواهیم به کارکنان متخصص بیشتر بها بدهیم ؟ و .....

حال چند تا سوآل در رابطه با بن ماه رمضان طرح میکنم:

آیا باید به همه کارکنان بن ماه رمضان بطور یکسان تعلق بگیرد؟

آیا باید بین مجرد و متآهل فرقی باشد؟

آیا باید بین کارمند مرد متآهل و کارمند زن متآهل تفاوت وجود داشته باشد؟

آیا باید بین فرزند دار و بدون فرزند فرقی باشد؟

آیا باید به گروه های شغلی بالاتر پرداخت بیشتری تعلق بگیرد؟

آیا باید بین متخصص و غیر متخصص فرقی باشد؟

و مهمتر از همه اگر زن و شوهری هر دو در ایریسا کار میکنند باید به هر دو بن ماه رمضان پرداخت کرد و یا به یکنفر از آنان؟

اگر برایتان مهم است که چگونه و با چه ضوابطی و به چه مقدار بن ماه رمضان پرداخت شود، نظرات خودتان را بنویسید. تا کمکی کرده باشید به تصمیم گیرندگان مخصوصآ فرزانه گرامی آقا جمال الدین. که دلشان میخواهد حق به حق دار برسد ولی بدون مشارکت کارکنان و کمک آنان کار برای همه سخت میشود؟ و اگر برایتان مهم نیست پس سکوت کنید و همچون احمدآقا هر چه گذاشتند کف دستتان بگوئید: "خدا برکت دستشون هم درد نکنه".

در زمان های گذشته و در خیلی از شرکت ها، بجای پرداخت بن ماه رمضان، مواد خوراکی میدادند مثلآ: برنج ، شکر، خرما ، روغن و کره و مرغ و خواروبار که خود چه داستانهائی داشت. یکی میگفت چرا برنج لنجان نیست؟ یکی میگفت برنجش پر از ریگ و فضله بود. یکی میگفت چرا برنجش گران است من برنج ارزان مصرف میکنم. یکی میگفت چرا برنج ایرانی؟ یکی میگفت چرا برنج خارجی؟ یکی میگفت جرا روغن جامد، من روغن مایع مصرف میکنم. و خلاصه چه حرف و حدیث ها و بهانه گیری ها و تهمت ها.

یکی میگفت برنج را بطور عمده از فلانی خریده اند که آشنای خودشان است. اگر برنج و آذوقه را به شرکت میآوردند انبار نگهداری وجود نداشت و چه عذابی بود آوردن و توزیع کردن. اگر بن صادر میکردند و به افراد میدادند که به فروشگاهی مراجعه و اجناس را دریافت کنند فریاد همه بلند میشد که مگر ما بیکاریم که برویم آنجا و جنس تحویل بگیریم و جای پارک ماشین هم آنجا نباشد.

خدا پدر تکنولوژی و سازندگان آن را بیامرزد که این کارت های الکترونیکی را به بازار عرضه کردند تا به موقع کارت شما را شارژ کنند و حرف و حدیث و تهمت و گناه هم کم شود و به هر فروشگاهی که دلتان خواست مراجعه و هر جنسی را که دلتان خواست خرید کنید.

میبخشید اگر همه حرفها قاطی پاطی شد اما حرف های لازمی بودند اگر نه کافی. خودتان نتیجه گیری کنید و ما را هم از نظر محروم نکنید.

/ 12 نظر / 57 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دو ریال

11- اعلام آمادگي ميكند كه خودش اطلاع رساني كند. 12- اعتراضات و گفته هاي كاركنان در پرداخت كمك هزينه را بيان ميكند. 13- ميگويد هدف از پرداخت كمك هزينه بايد مشخص باشد. 14- گلايه دارد كه چرا كاركنان نظر خود را نميدهند تا مديريت بر طبق آن تصميم بگيرد. 15- بر مشاركت كاركنان تاكيد دارد. 16- به كاركنان انتقاد ميكند كه اگر نظر نميدهند و مشاركت نميكنند پس اعتراض و شكايت هم نكنند. 17- تاريخچه اي از مشكلات در رابطه با پرداخت بن بيان ميكند. 18- بر استفاده از تكنولوژي به جاي روش هاي قديمي صدور بن تآكيد دارد. 19- ميگويد تكنولوژي خيلي از ناهنجاريهاي سازمان و جامعه را برطرف و از فساد جلوگيري ميكند. 20- خدمت كنندگان به جامعه از هر مذهبي را ميستايد.

نه!!!!!!!!!!!!!!!!

دو ریال

احمد آقا بخوان و کیف کن. خبرگزاري فارس: اجراي طرح ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني در سطح شهر تهران از 31 مرداد، همزمان با اول ماه مبارك رمضان آغاز مي‌شود. خبرگزاري فارس: حذف سبد كالاي ويژه رمضان، عدم موفقيت نمايشگاه هاي عرضه مستقيم كالا در تنظيم بازار، اختلاف نظر در تنظيم بازار گوشت و مرغ، بي تدبيري در حذف يارانه نان فانتزي و گراني ميوه از جمله دلايلي است كه باعث شده طي روزهاي اخير و در آستانه ماه مبارك رمضان قيمت ها افزايش پيدا كند. به نظر مي رسد وزارت بازرگاني در يك سال گذشته مي توانست با طرح هايي نظير فروشگاه هاي زنجيره اي خرده فروشي تا حد زيادي كنترل بازار را به دست بگيرد اما صد حيف كه يك سال گذشت و اين طرح همچنان در حد يك طرح اجرا نشده باقي مانده است. با این وصف امید که ایریسا کمکی کند.

ايريسا

جناب مدير عامل که درآمد بالايي داري فکرکنم نيازي به بن ماه رمضان نداشته باشه . پس حداقل بچه هاي خدمات رو درباب برداشت بد نشه تقريبا همه پرسنل نياز به اين بن خواروبار دارن به جز مديريت که هميشه چشمهايش بسته هست . ارباب شيراني از خدا بترس .....

ايريسا

من كه مدير عاملم و خدا برايم ساخته است شما بيچاره ها يك فكري براي خودتان بكنيد كه اگر خودتان را هم بكشيد مدير عامل نميشود

عبدا...

با سلام بابا همه که می دونیم که مدیران ارشد عمدتا اهل نماز و روزه نیستن ، پس نمیفهمن کی اومد و کی رفت که فکر بنش باشن

وعليکم

بسي خوشحالمان کرديد.

یک اصفهانی در غربت

بن ماه رمضون که هزینه غذا هست که چه مزایایی !!!

همكار

چرا بن رمضان را به روز خور ها هم ميدهند اين عادلانه نيست

ناظر

سلام احمد آقای گل یادته وقتی اومدیم ایریسا قرار بود همه یکی باشیم با هم باشیم کسی زیر آب کسی رو نزنه قدیمی جدیدی نداشته باشیم ولی خب ‘شد اونی که باید می شد تفرقه و حکومت . شاهد :همین نظرات ارسالی به وبلاگت .اون روزا یه سرو گردن از فولادیا بالاتر بودیم به خوبی یادمه که با حسرت به ما نگاه می کردن اما حالا بن غذا رو به جای بن ماه رمضان میدن اونم با دوبرابر اختلاف با فولاد‘ کلی هم باید تعظیم کنیم . تازه همکارای گلمون می گن برای شکم نوشتی . احمد گل گلابی به امید وضع بهتر نباش