سرگذشت تشکیل شرکت ایریسا- (هیئت مدیره )- قسمت هشتم

از تشکیل شرکت ایریسا بعدها صحبت خواهم کرد. موقتا بدانید که تاریخ ثبت شرکت ایریسا در ثبت اسناد به تاریخ 5/5/1371 میباشد. که در آن اسناد اعضای هیئت مدیره شرکت ایریسا به ترتیب عبارتند از:

1.      آقای فرهاد فرمانی از مجتمع فولاد مبارکه با عنوان رئیس هیئت مدیره

2.      آقای فرانچسکو کیابرا از شرکت ایتالیائی ILVA  با عنوان نایب رئیس

3.      آقای مسعود متآله از شرکت ایریتک با عنوان عضو

4.      آقای گره کی از شرکت ایتالیائی GTI  به عنوان عضو

5.      آقای ابوالحسن بقائی آبجویه از مجتمع فولاد مبارکه به عنوان مدیر عامل

 

قبلآ در رابطه با آقایان فرمانی و متآله مواردی را نوشته ام. اینبار کمی از آقای دکتر بقائی مینویسم.

 

دکتر بقائی نائینی الاصل بود و آبجویه یکی از روستاهای نائین است و دکتر از آن دیار برخواسته بود. مردم نائین معمولآ با سواد ، جدی و پرکار و مسئولیت شناس و امانت دار هستند. و دکتر بقائی نیز مردی وارسته و باسواد و بسیار پر کار بود که تا دیر وقت در شرکت میماند و به کارهای شرکت سر و سامان میداد. و مطالعه میکرد و اگر به مطلب خوبی برخورد میکرد ، آن مطلب را همراه یادداشتی برای مدیران مربوطه نیز میفرستاد تا مطالعه کنند.

همه افراد، بسیار از او حساب میبردند. بسیار در کارها سخت گیر بود. اما محضر او را همه دوست میداشتند. هر کارمندی اگر مشکلی داشت به او مراجعه میکرد و کمتر کسی بود که به اطاق او برود و ناراضی از اطاق او برگردد. به قول معروف با پنبه سر میبرید.

 

از آنجا که در آمریکا تحصیل کرده بود به زبان انگلیس تسلط کافی داشت. لذا در قراردادهای خارجی و مذاکرات با ایتالیائی ها کاملآ مسلط و موفق بود. ایتالیائی ها به دکتر بقائی میگفتند دکتر باروی.(BAROY)

 

زمانی که در سمت مدیر عامل ایریسا بود در جای دیگری کار نمیکرد و اگر احیانآ در جلسه ای شرکت میکرد و یا مشورتی به سازمانی میداد و آنها حق الزحمه ای به او پرداخت میکردند آن دریافتی را به حساب شرکت واریز میکرد و برای خود چیزی بر نمیداشت.

 او چندین سال مدیر عامل شرکت ایریسا بود و یکی از اصلی ترین بنیانگزاران شرکت ایریسا میباشد و شاید فکر تآسیس شرکت نیز از ایشان باشد و شالوده اصلی شرکت ایریسا را نیز او پایه ریزی کرد.

 

دکتر بقائی در جذب نیروی انسانی بسیار سخت گیر بود. با استخدام دانشجویان دانشگاهآزاد موافقت نمیکرد. البته بعدها شرایط تغییر کرد و جذب این دانشجویان که تعدادی از آنها واقعآ باسواد و پر انگیزه بودند دیگر اجتناب ناپذیر بود.

او سخت ترین آیین نامه را برای تآمین نیرو  شخصآ تنظیم کرده بود و در اجرای آن سخت پای فشاری داشت.

وقتی عصبانی میشد به شدت افروخته میشد و رنگ صورت او سرخ میشد. و آن وقت بود که دیگر کسی یارای صحبت کردن در حضور او نداشت. ولی شخصی مهربان و انساندوست بود.

 

در ابتدای کار به سیستم های موجود بر روی کامپیوترهای شخصی اعتقادی نداشت و بیشتر بر روی MAIN FRAME ها تآکید داشت و باور نمیکرد که عصر دایناسور ها به پایان رسیده است. و برای این کار مقاله ای نیز نوشت که من به آن دسترسی ندارم و گرنه مدرک خوبی بود.

البته بعدآ نظر خود را عوض کرد و به آموزش کارکنان بر روی کامپیوتر های شخصی مخصوصآ محصولات میکروسافت برای تمام کارکنان اعم از صف و ستاد تآکید میکرد و دوره های گسترده ای برای کارکنان برقرار کرد.

چند سال پیش تصمیم گرفت که رشته MBA  تحصیل کند. لذا به نیوزیلند مهاجرت کرد و در آنجا تحصیلات خود را به پایان برد علیرغم اینکه در ابتدا دکترای شیمی را از دانشگاه های آمریکا فارغ التحصیل شده بود. و مدتی نیز در صنعت نفت کار کرده بود و فرایندها را خوب میشناخت و همین کمک کرده بود تا فرایندها و فانکشن های فولاد مبارکه را نیز خوب بشناسد.

 

پیرامون این مرد که اقدامات زیادی انجام داد میتوان زیاد نوشت ولی همین اندازه بس است.

 

تا آن زمان که دکتر بقائی مدیر عامل ایریسا بود. جلسات مجمع عمومی با حضور اکثریت سهامداران و کارکنان برگزار میشد و حتی برای تشویق سهامداران برای شرکت در مجمع عمومی دو جعبه گز بلداجی نیز به شرکت کنندگان اهداء میشد. برای حضور همگان به مکان وسیعی نیاز بود که حتی مجبور به اجاره سالن مراسم اداره کار میشدند. اما به مرور زمان سهامداران و کارکنان کمتر در جلسات مجمع عمومی شرکت کردند و بقول معروف جلسات آب رفت. هیئت مدیره های بعدی هم از این موضوع چندان ناراحت نبودند و نیستند.

این داستان را تا قبل از برگذاری مجمع عمومی در تاریخ 25/4/88 پی میگیریم و سعی میکنیم داستان هیئت مدیره های بعدی و فعلی را به انتها برسانیم.

 

نظر بدهید تا ببینیم چه پیش میآید ای نظر دهندگان!.

/ 6 نظر / 11 بازدید
شریف زاده

این موضوع قابل ذکر است که تحصیلات برون مرزی دکتر بقائی در انگلستان بوده است و نه در آمریکا. اصلاح فرمائید.

آن روزها گز کیلوئی 2000 تومان بود و حالا بالای 10000 تومان. امیدواریم منهای گز نیز سهامداران علاقمند به شرکت در مجمع عمومی باشند. و با اخذ سود سهام بیشتر کامشان شیرین گردد.

شیما

سلام - پس اطلاعات شما ناقص است چون آقای آ ک تا کنون حداقل 2 بار به انگلستان و 1 بار به دبی ماموریت آموزشی رفته است. در مورد کوشا بودنش با شما موافق ام اما خواهش می کنم یک سیستم ایشان که کار می کند و دیتا دارد را معرفی کنید

ايريسا

شايد مربوط به اين قسمت نباشه اما مي نوسم تا دلم درد نگيره من نمي دونم خانم چترايي چه کار فوق العاده اي دارن که جزو ليست پاداش ويژه قرار گرفتن ان هم با اختلاف خيلي کمي از نيروهاي قديمي اين رو مطمئن هستم که مدير امور اداري که توزيع کننده پاداش ويژه اين گروه هست از کارهايي که در قسمت انجام مي شه اصلا خبري ندارن و بدون اينکه آگاهي از کارهاي هرشخص در قسمت خودش را داشته باشه پاداش پرداخت ميکنن . قانون ايريسا قانون جنگل بيش نيست هر کسي که ادا و اصولش بيشتر باشه و بيشتر کلاس بزاره براي شرکت عزيزتر به نظر مي رسه اما بيچاره ان که کار بکنه و هدفش فقط درآمد حلال اما کو چشم بينا واقعا براي مديريت ايريسا متاسفم تنها چيزي که مي تونم بگم اين هست که دوست ندارم پولي که حقم نيست رو ازش استفاده کنم اما اين مسئله در ايريسا زياد به چشم مي خوره و به حلال بودن ان اهميت داده نمي شه از اين شاکي هستم که مديريت به کساني که سابقه هاي بالا و خوبي دارن بي اهميت هست و به کساني که حتي بلد نيستن با کامپيوتر کار کنن ارزش مي زاره وقتي اين رو مي فهمن که شايد ديگر اينجا نباشم .

نوريان

همكار گرامي سركار خانم يا آقاي ايريسا يكي از معروف ترين جملات علم منطق مي گويد "اثبات شي نفي ما عدا نمي كند" به اين معني كه اگر از زحمات همكاري قدرداني شود به معني زحمت كش نبودن شما نيست و بالعكس .كما اينكه من اعتقاد دارم اكثر قريب به اتقاق همكاران در ايريسا فرا تر از حد مورد انتظار زحمت مي كشند . من توزيع كننده پاداش ويژه خانم چترائي نيستم اما از آنجا كه ايشان همكار مستقيم من هستند و شما سوال كرديد لازم است توضيح بدهم كه ايشان به عنوان كارشناس واحد آموزش، مسئول دفتر مدير امور اداري و مسئول دبيرخانه نظام مديريت مشاركتي انجام وظيفه مي كنند و نيز مقداري از زحمات قبلي آقاي كفاش مانند هماهنگي بن هاي غذا و تائييد صورتحساب هاي آن و ... را بر عهده دارند و من به عنوان همكار در بخشي از فعاليت ايشان، از عملكرد ايشان خشنود هستم. آخر اينكه اميدوارم اگر حقي از شما نيز ضايع گرديده است به زودي احقاق گردد.

ايريسا

جناب اقاي نوريان همين کارها که الان به اصطلاح تماما شده مسئوليت قبلا سرکار خانم خسرويان و خانم رياضي بدون اينکه کسي متوجه کار انها باشد انجام مي دادن ميدونم که پاداشي هم نداشتن اصلا ديده نمي شدن . در ضمن کارهاي آقاي کفاش الان تقريبا نصف شده اما نگاه کنيدهنوز اضافه کاري ؟؟؟؟؟؟ خيلي حرف دارم که بزنم اما دريغ ........