پاک بن

آموزه و عبرت من, برای خودم خوب است اگر صاحب تفکر باشم. آری به ده ها نفر خوبی می کنی و وقتی بار سفر بستی از تو یادی نمیشود. ده ها نفر را بر میکشی و خدمت میکنی و بر مسند مینشانی ولی وقتی رفتی یادی از تو نمیشود. پس برای دل خود کار کنیم و خدای خود.

خوانندگان بر روی پست قبلی از IPSO نوشته بودند که کار جدیدی است که شروع شده است. IPSO همان برنامه ریزی تولید پیشرفته است. که  نمیدانم دقیقاً سرکلمات کدام واژه های انگلیسی است. شاید از کلمات Integrated , Planning , Product , Scheduling , … درست شده باشد. آنها که IPSO را وضع کرده اند خودشان مخفف آن را بنویسند. و همچون کلمه IRISA نباشد که هیچکس دقیقاً نمیداند مخفف چیست؟ هر چند کلمه IRISA بسیار زیبا و دلنشین و با معنی است اما کسی نمیداند مخفف چیست؟

برنامه ریزی تولید از دیر زمان در فولاد مبارکه وجود داشت. و سیستم های آن هم توسط ایلوا بوجود آمد و متخصصین تحلیلگر و برنامه نویس آن هم در ایریسا بودند و هستند. شاید اولین آنها آقای حیدر مسیبی باشد و در نسل دوم کسانی همچون سرکارخانم شراره خادم الحسینی که فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی اصفهان هستند. که خانم خادم الحسینی دیر زمانی است که در ایریسا هستند. و متخصصی برجسته در حوزه سیستمهای تولید و مباحثی همچون MRP, MRP2 هستند که در جلسات مدیریتی و ارائه اینگونه مباحث ید طولائی دارند. و باید قدر امثال او را نیز دانست که هنوز در ایریسا مانده اند و همچون خیلی های دیگر هنوز بار سفر به دیار غرب نبسته اند.

در باره آقای حیدر مسیبی که از دوستان قدیمی و با سابقه و سختکوش در پروژه فولاد مبارکه هستند باید در فرصتی دیگر بنویسم. که حالا مدیر پروژه ارتقاء یا توسعه سیستمهای فولاد مبارکه شده اند و کاری بس مهم و سترگ است که باید پیرامون این پروژه یک مقاله مفصل بنویسم و حرفهای زیادی را که دارم و هشدارها و امیدهایم را بازگویم.

بعدها , البته خیلی بعد سر و کله نیروهای جدید هم پیدا شد که آنها هم فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی اصفهان بودند و رشته تحصیلیشان مهندسی صنایع. نیروهای ارزشی و خوب و با انگیزه ای همچون محمدحسین گیوه چی از دیار شهرضا و سرکارخانم سهیلا کاوش. این عزیزان هم بر روی سیستمهای برنامه ریزی تولید کار میکنند.

من نمیدانم چگونه شد که در چندین سال پیش در پروژه فولاد مبارکه در زمان مدیریت آقای اخوان , شرکتی پیدا شد به نام "پاک بن" که اینها هم کارهای برنامه ریزی تولید میکردند. و مدیر آنان فردی بود به نام آقای یدالله پور که حالا با ایشان سلام و علیکی دارم.

در آن زمان شرکت ایریسا بخشی از سهام شرکت پاک بن را خرید. بیش از نیمی از سهام شرکت پاک بن متعلق به ایریساست. و بخش اندکی متعلق به آقای یدالله پور است. و ظاهراً در همان زمان مدیریت آقای ارباب شیرانی بخشی از سهام پاک بن را به تعداد انگشت شماری از کارکنان ایریسا دادند که اسامی آنها را دقیق و صد در صد نمیدانم. البته اینها چیزی نیست که مخفی باشد و بتواند مخفی بماند. حتماً در اساسنامه شرکت پاک بن موجود است.

حالا ارتباط پروژه IPSO و پاک بن و ایریسا و کارکنان آن و حد و مرزها و تعریف این حد و مرزها را آقای مهندس نجف آبادی باید مشخص کند و این کار حتماً باید صورت گیرد وگرنه آش درهم جوشی میشود که خودمان هم نمیتوانیم بخوریم. و آقای نجف آبادی عزیز سهمی در شرکت پاک بن ندارد ولی در سرنوشت آن و ایریسا سهمی به سزا دارد که برایشان آرزوی موفقیت در به سرانجام رساندن آن را دارم.

اما توصیه احمد این است که ما با شرکتها و شرکت پاک بن نباید مخالف باشیم بلکه باید از تنگ نظری و خدای ناکرده حسادت دست بشوئیم و در تقویت شرکتهای همکار که بخش عمده سهام آن متعلق به خودمان است بکوشیم. به آنها کار بدهیم و از آنها کار خوب و با کیفیت بخواهیم. مرزهایمان با شرکتها و کارکنان آن و ارتباطمان روشن و مکتوب باشد.

مگر خود ما به عنوان ایریسا همین انتظار را از فولاد مبارکه نداریم؟ ما هم میخواهیم صادقانه و با کیفیت و استاندارد برای فولاد مبارکه کار کنیم و حمایت شویم. البته کسانی هم هستند که در راهمان سنگ میاندازند.

آری ایریسا کارشناسان خوب و برجسته ای دارد که هشیار و ناظرند و مسائلی را می بینند و اگر مدیریت صادقانه قضایا را برای آنها روشن کند روزهای خوش و خوبی در انتظارمان خواهد بود. امروز 15 تیر , 15 شعبان و میلاد حضرت مهدی و ما هم در انتظار روزهای خوش برای جهانیان. روزهای پر از عدل و داد که ستمی بر کسی روا نشود و ما در انتظار مهدی مهربان. مشفق و مهربان همچون محمد با خلقی خوش.

/ 9 نظر / 84 بازدید
هادی

سلام ممکن است به خاطر این باشد که شما هنوز مخاطبان خود را به خوبی نشناخته اید شاید بهتر باشد به نظرات مخاطبان وبلاگ خود احترام بگذارید و مسائل و مشکلات آنان را به بحث بگذارید از تعداد نظرات داده شده می توان فهمید که همکاران علاقه دارند که در مورد چه موضوعاتی بحث شود به عنوان مثال در پستی که به مشکلات ایریسا در سال 90 پرداخته بودید بیشترین استقبال از سوی همکاران مشاهده شد بنابر این بهتر است به جای اینکه به مسائل حاشیه ای بپردازید (البته از دید مخاطبان)مسائل پیش روی ایریسا به بحث گذاشته شود مشکلاتی که در ذوب آهن ، انبار نفت ، فولاد مبارکه ، و ... هستند، آینده ایریسا را می سازند و باید به آنها توجه زیادی شود مسئله IPSO که در پست قبلی بحث شد یکی از دغدغه های اصلی کارشناسان در قسمت سیستم های اطلاعاتی است و خوشحالیم از اینکه فرصتی دست داد تا نظرات دیگر همکاران را در این خصوص بدانیم.از شما خواهش می کنم این بحث را به پایان نرسانید، مگر اینکه مدیران مربوطه توضیحات لازم را ارائه نمایند و در این خصوص شفاف سازی کنند البته ما هم به نظر شما احترام میگذاریم و قدردان زحمت ها و دلسوزی های شما نست به ایریسا هستیم

ارسن لوپن

شما فرمودید: "باید از تنگ نظری و خدای ناکرده حسادت دست بشوئیم و در تقویت شرکتهای همکار که بخش عمده سهام آن متعلق به خودمان است بکوشیم" حرف شما به شرطی صحیح است که همه کارکنان احساس کنند که در این شرکت جدید سهم دارند. ولی وقتی سهام شرکت متعلق به عده ای خاص است و طبیعتا از آن منتفع می شوند چرا باید سایر کارکنان جور این شرکت را بکشند. همین جریان در اتوماسیون هم با شرکت شاخص وجود دارد که چون بعضی از مدیران در آن سهامدار هستند، کارشناسان ایریسا باید به نیروهای این شرکت به رایگان سرویس دهی کنند. یا به راحتی از امکانات اسریسا استفاده می کنند (خودرو، غذا در پروژه و...) ضمن آنکه پروژه های پر سود ولی کوچک ایریسا به آنها واگذار می شود.

فرهاد

با سلام هادی در یکی از نظرات خود در پست قبلی از مدیر پروژه IPSO خواسته بود که نظر خود را در باره آن بیان نماید که ظاهرا ایشان پیگیر مسائل مطرح شده در این وبلاگ نیستند . من از آقای فرهنگ که مدیر گروه تخصصی برنامه ریزی و کنترل تولید هستند درخواست میکنم ایشان نیز نظر خود را در باره این پروژه اعلام کنند

ساموئل

از قرار معلوم مدیر عامل نیز موافق شرکت های ضرر ده اقماری شرکت ایریسا نیستند و ایجاد انها را از جمله تصمیمات نادرست گذشته می دانند. آقای نجف آبادی هم توضیح خاصی نخواهند داشت . هیچ شرکتی مزیت رقابتی خود را با دیگران تقسیم نمی کند و برای خودش با پول خودش رقیب نمی تراشد. تصمیم ایجاد این شرکت ها اصولا اشتباه بوده است. ضمنا شرکت تاکبن از چند دانشجوی فوق لیسانس و دکترا تشکیل شده است که مسلما پایداری ندارد و این افراد پس از اتمام درس پخش خواهند شد و اختصاص کار به این افراد ریسک زیادی را به ایریسا تحمیل خواهد کرد

همکار

نام درست شرکت مذکور تاکبن است. و البته این شرکت جزی از تیم پروژه ipso مي باشد و نه مالك آن.

شرکت تاکبن هست نه پاک بن

حسنقلی

لطفا یکی از سیستم های تهیه شده توسط این شرکت پاک بن یا تاک بن را که بکار گرفته شده باشد و دیتا داشته باشد معرفی کنید. وای که چوب حراجی برخی بر سرمایه دانشی واحد ام ای اس زده اند.

با توسعه وبکار گیری مدل های هوشمند تصمیم ساز و تصمیم گیر در برنامه ریزی تولید در مجموعه های تولیدی بزرگ دنیا از یک طرف ،افزایش خطوط جدید و افزایش تولیددر فولاد مبارکه از طرف دیگر، ضرورت بهینه کاوی در این حوزه در فولاد تشخیص داده شدو بهمین دلیل از شرکت AIS جهت آشنائی پرسنل ایریسا و فولاد مبارکه با این موضوع دعوت بعمل آمد.پس از انجام بهینه کاوی و بازدید از کیفیت پروژه های این شرکت در 3 کشور بلژیک هلند و اطریش بدلیل پکیج بودن ،قیمت زیاد ومشکل یکپارچه سازی سیستم های این شرکت با سیستم های موجود و جدید ،وهمجنین امکان تولید این سیستمها در داخل با کمک گروه های دانش بنیان دانشگاهی ،مدیران وقت ایریسا آقایان ارباب شیرانی ،اخوان و نجف آبادی تصمیم گرفتند با همکاری مشترک گروه تخصصی برنامه ریزی تولید شرکت ایریسا و یک گروه دانشگاهی ، این سیستمها را تولید نموده و سبد محصولات ایریسا را کامل تر نمایند. سرکار خانم کاوش، آقای مهندس اخوان ،آقای مسیبی و آقای مهندس نصوحی نقش بسزائی در شکل کیری این سناریو داشتند.از آنجا که این گروه کوچک دانشکاهی ادامه...

ادامه همکار

(آقای یداله پوروچند نفر از دانشجویان دکتراوفوق لیسانس مهندسی صنایع )مایل نبودند بصورت کارمندان ایریسا باشند تصمیم گرفته شد شرکتی در زیر مجموعه ایریسا تاسیس گردد که اینکار با همفکری آقایان فولادی ، اخوان وارباب شیرانی شکل گرفت و بر اساس توافقات تبیین شده سعی بر آن شد که تداخلی بین حیطه وظایف این مجموعه (تاک بن ) ووظایف ایریسا صورت نگیرد.در این شرکت ،ایریسا با دارا بودن 51% سهام بصورت شخصیت حقوقی وکارشناسان جدید با دارا بودن 40% سهام بصورت اشخاص حقیقی و 9% سهام نیز بصورت ودیعه برای کارشناسان آتی این مجموعه در نظر گرفته شده است ومصالح ایریسا درتشکیل این شرکت کاملا لحاظ گردیده است