کمیته انضباطی

دلواپس ادامه سرگذشت ایریسا نباشید آنرا در پستی دیگر روایت خواهم کرد. بهتر است در این پست یکی از مسائل روزمره را نقل کنم.

آنان که علاقمند سرنوشت ایریسا هستند مواردی را که قابل بحث می دانند برای من بنویسند تا در وبلاگ مطرح کنم. من که از همه جا خبر ندارم. مسلمآ در هر پروژه و هر مکانی که شما حضور دارید مواردی برای مطرح کردن وجود دارد. چشم بینا میخواهد و حساسیت نسبیت به مسائل. که متآسفانه ما از کنار مسائل به راحتی و با بی تفاوتی عبور می کنیم. مگر می شود بیش از دویست نفر در یک پروژه باشند و مسائلی نداشته باشند؟ اگر بی تفاوت باشید چیزی تغییر نمیکند. و پیشرفتی هم نخواهد بود. نه برای خودتان نه برای شرکت و نه برای زندگی.

این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود ---  هرکه فکرت نکند نقش بود بر دیوار

اما اصل مطلب. شاهد بودیم که در تابلو اعلانات و سیستم الکترونیکی شرکت، نمایندگان کارکنان در کمیته انضباطی معرفی شدند. در ابتدا به آقایان شاهین اسحاقی و کمال الدین شریف زاده که بعنوان نماینده از طرف کارکنان انتخاب شده اند و از طرف اداره کار و امور اجتماعی رسمآ معرفی شده اند این نمایندگی را تبریک میگویم. نمایندگی که اگر خوب فکرش را بکنند مسئولیتی است بر گردن آنان.

اول. معرفی کنم که: آقای اسحاقی از کارکنان قدیمی ایریسا است که از فولاد مبارکه در هنگام تشکیل شرکت ایریسا از آنجا باز خرید و در کنار دیگر کارکنان انتقالی قرار گرفت . مسئول سیستم نورد گرم و سرد است. البته می بخشید من قاطی کردم. نمیدانم سرد است یا گرم. اما خودش خیلی خون گرم است و آقا. امید که همیشه در کنار کارکنان باشد و هوادار آنها. چون قرار است نماینده کارکنان باشه .

آقای شریف زاده که واقعآ مرد شریفی است و خوش تیپ. علیرغم سن بالا سلامت است و سرحال. انشاالله که همیشه شاد و سرحال باشد. سی سال اول خدمت را در بانک کشاورزی به اتمام رسانده و حالا نیمه دوم سی سال دوم را در خدمت ایریسا در امور مالی است. خلاصه دارای تجربه و مو را از ماست میکشه. دعا کنید صابونش به تنتون نخورده. صابون که چه عرض کنم. امین دکتر بقائی بود و او  ایشان را به ایریسا آورد. تا حالا هم کم خدمت نکرده. خوب، بد نشد اشاره ای هم به تاریخچه ایریسا شد.

آقا شاهین و آقا کمال می بخشند اگه در تعریف کم گذاشتم. تازه سعدی می فرماید:

        مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید.

دوم. کمیته انضباطی یک الزام قانونی است. دلم می خواهد هیچ خطائی از کارمندی صورت نگیرد که نیاز به کمیته باشد. دوستان نگران نباشند فقط یک الزام است.

اما دوستانی که رآی دادند آیا آیین نامه کمیته انضباطی را خوانده اند؟ بعید میدانم درصد بالائی آن را خوانده باشند. و این رسم ما ایریسائی هاست و رسم امور اداری که معمولآ اطلاع رسانی نمیکنند. شاید من خبر ندارم. چرا گناه آنها را بشویم. من اگر آنرا داشتم نکات مهمش را درج میکردم.

پس امور اداری همت کند و آئین نامه کمیته و موارد تخلف و یا خلاصه ای از آن را به اطلاع همه کارکنان برساند. مخصوصآ ترکیب کمیته را معرفی کند تا برای آنان هم تبریک بفرستیم.

 

خوب ، در آیین نامه حتما از تآخیر در ورود و تعجیل در خروج و غیبت و ترک کار و افشای اسرار صحبت شده است. وجود این آیین نامه را تآیید میکنم. که بتوانید مراحل قانونی را طی کنید و اگر کسی شکایت به اداره کار برد بتوانید با او برخورد قانونی کنید. اما میگویم پیشگیری بهتر از درمان است و هزینه مادی و هزینه نامحسوس کمتری برای شرکت دارد. آیا به تشویق و ترغیب کارکنان هم فکری شده یا نه؟

بیایید به دادن انگیزه به کارکنان بیاندیشیم. کاری کنیم که کارکنان عاشق محیط کاری و کار خود گردند. تا غیبت و ترک کار نداشته باشیم. تا افراد شب را از روز بازنشناسند و حتی شبها هم در منزل به فکر کار باشند.

درس معلم ار بود زمزمه محبتی    ---  جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را

البته پیرامون ایجاد انگیزه در مقاله ای دیگر خواهم نوشت، تا این مطلب هم زیاده طولانی نگردد.

و حال مشکل من اینه اگر کارمندی خطا کرد یقه او را میگیریم و باید هم یقه خطاکار را گرفت. اما اگر کارمندی شکایت داشت او به کدام کمیته برود. زحمت بکشید و معرفی کنید آن کمیته را؟

   شاید هم اصلآ به این کمیته نیازی نباشه. تا نظر شما چه باشد؟

 

*** نامه ای در تاریخ ٢٠/٢/٨٨ از طرف آقای فرزانه مدیر امور اداری و منابع انسانی در رابطه با کمیته انضباطی دریافت شده که عینآ در سمت راست همین صفحه درج شده است. ***

/ 4 نظر / 4 بازدید
جمال الدین فرزانه

سلام به همه همکاران عزیز بیشتر از قبل به این باوررسیده ام که درشرکت به یک ابزار اطلاع رسانی نیاز داریم ، متاسفانه ماهنامه چندوقتی است منتشرنمی شود وحتی ازپوشه فرهنگی که توسط چندنفر ازهمکاران علاقمند تهیه می شد خبری نیست . یک محیطی جهت اطلاع رسانی دوطرفه بین همکاران واموراداری لازم است .نظراتی که همکاران در"راه ایریسا " عنوان کرده اند ، دلیل براین است که دربسیاری ازموارد باید به همکاران اطلاع رسانی کرد ، یک مورد بحث های حقوق ومزایاست ودیگری همانطور که احمدآقا اشاره کرده اند قوانین داخلی شرکت است . دراین مورد یک کتابچه ای تهیه شده که هنوز کامل نیست ، فکر می کنم بهتر است به همین شکل ناقص به نحوی منتشرش کنیم وتکمیلش به نسخه های بعدی موکول کنیم . از دوستانی که ایده ای برای برپایی یک محیط اطلاع رسانی بین اموراداری وهمکاران وهمچنین دریافت نظرات همکاران دارند خواهشمندم دراین مورد همفکری کنند . ازهمه مخصوصا احمد آقا که بانی این کار شده اند ممنونم. چشم به راه نظراتتان هستم .

سین هستم

به به جناب اقای فرزانه آقا یه مقداری از این صحبت های رسمی خارج شید و بیاین سر اصل مطلب. آقا کمیته انضباطی و یا انظباتی فکر نکنم دردی رو دوا بکنه. آخه به قول پیتر دراکر پدر علم مدیریت نوین " بسیار کار سختی است که کارمندان را وادار به نظم کنیم زیرا آموزش و پاداش بسیار ساده تر از وضع مقررات پیچیده و دستاپاگیر است" حالا از ما گفتن بود در مورد سیستم اطلاع رسنی هم خوب همین وبلاگ بسیار محل خوبی برای رد و بدل کردن اطلاعاته بدون تعارف و کاملا صریح. البته ما اینجا از کسی تعریف نمی کنیم . فقط انتقاد البته از نوع سازنده و نه بنی اسرائیلی. خوش باشید

ایریسا

اما اگر کارمندی شکایت داشت او به کدام کمیته برود؟ شنیدین میگن از خدا به خدا شکایت کردن فکر میکنم جریان شکایت کارمندی همین معنی رو داشته باشه .

سعید

سلام خیلی علاقه مند هستم بدونم در نهایت شما در پی چه جیزی هستید.آیا ترقی ایریسا یا .... ببینید ایریسا به شکلی تشکیل شد و یک عده‌ای به قول آقای دکتر بقایی از روی جوی آب پریدند.از یک جمعیت 80 -90 نفری تشکیل شد و حالا رسیده به یک جمعیت حدود 600 نفری.حالا باید تعلق سازمانی را حفظ کنیم.یک جایی رفته بودم شناخت انجام بدهم به یکی از اپراتورها گفتم شرکت .... ایشان گفته لطفا بگویید خانواده ..... . حالا هم من فکر می‌کنم با در این راستا حرکت کنیم. زیرا در غیر اینصورت نیرو ها جدید از همان ابتدا نیازهایشان را اعلام می‌کنند تا به فرگیری و اجرای هرچه بهتر کارها.من شخصاً همانطور که شما همه را می شناسید به ایریسا دیرتر از بقیه آمدم. ولی وقتی آمدم سعی کردم به نحو احسن کارم را انجام دهم و انهایی که من افتخار همکاری را با آنها داشتم سعی به ارایه مطالبی که میدانستم کردم به انها کردم.ببخشید که زیاد حرف زدم