نام و نشان ایریسا

برای آگاهی خوانندگان و ثبت در تاریخ

با درود و خسته نباشید و خسته نشوید در ادامه راه ایریسا

داستان نام و نشان

                 اندیشه و آرمان برپایی شرکتی که دیرتر "ایریسا" نام گرفت، درست هفده سال پیش و درشهرک صفاییه، شهرک همجوار مجتمع فولاد مبارکه و پایگاه  SITE)) موقت  پیاده سازی سیستم های اطلاعات  مدیریت فولاد مبارکه،  آغاز گردید، انجام یافت و سرانجام گرفت.

                اینجانب که در آن زمان کارشناس ارشد مآمور از سوی شرکت ایریتک در فازهای طراحی و پیاده سازی پروژه سیستم ها بودم، بنا به خواسته آقای دکتر ابوالحسن بقایی مدیر پروژه،  مسؤل انتخاب نام و طراحی نشان  شرکت جدید شدم. البته در آن زمان توافق های پایه ای بین مدیران ارشد شرکتهای بنیان گذار شامل ایریتک به میزان سی درصد، فولاد مبارکه  به میزان سی درصد و شرکت ایتالیایی جی تی آی به میزان چهل درصد سهام شرکت نو بنیاد انجام گرفته و تفاهم نامه و اساسنامه موقت از سوی نامبردگان پذیرفته شده بود.

داستان نام

               پیشنهاد ایتالیایی ها IRAN INFORMATION SYSTEMS  با کوتاه شده ی IRIS بود؛ که در گویش پارسی هم معنای گل زنبق دارد. پیشنهاد خوبی بود و در اندازه یک نام می توانست گزینه ای مورد پذیرش باشد ولی ازآنجا که  واژه فراگیری نبود که گویای هر دو فعالیت پایه ای شرکت (یعنی سیستم های اطلاعات مدیریت و اتوماسیون صنعتی) باشد، گزینه نخست نبود و باز از آنجا که برای ثبت نام شرکت در اداره کل ثبت شرکتهای تهران بایستی گزینه های گوناگونی            پیش بینی می شد که در صورت یکسانی گزینه های نخستین با نام شرکتهای ثبت شده،  بتوانی از هفت خوان اداره یاد شده گذر کرده؛  و با تحمیل تنها یک روز هزینه ماموریت اداری به شرکت در شرف تآسیس به اصفهان برگردی؛ نام IRIS هم در فهرست نامهای پیشنهادی جای گرفت.  

                و اما نامی که به عنوان گزینه نخست برگزیده  و مورد پذیرش همگان واقع شد،  پیشنهاد  خود من بود که  در ویرایش پایانی به این صورت درآمد: شرکت بین المللی مهندسی سیستم ها و اتوماسیون ایران و برگردان فرنگی آن هم شد:

IRAN INTERNATIONAL SYSTEMS ENGINEERING AND AUTOMATION COMPANY

با کوتاه شده ی  IRISA، و از اینجا بود که واژه بی معنی (در گویش پارسی) ولی دوست داشتنی "ایریسا" پای به جهان هستی گذارد، .

                داستان واقعی ثبت نام در اداره ثبت شرکتهای تهران به  اینگونه بود که خوشبختانه گزینه نخست ما یعنی "بین المللی مهندسی سیستم ها و اتوماسیون ایران"  را  به شرط  کنارگذاشتن  واژه "ایران" به دلیل پذیرفتنی اینکه تنها شرکتهای دولتی و فراگیر مملکتی (همچون شرکت نفت) می توانند این واژه را در بخشی از نام خود داشته باشند، پذیرفته شد. بنابراین نام رسمی و قانونی شرکت به صورت  " بین المللی مهندسی سیستم ها و اتوماسیون" به ثبت رسید.

                از حواشی داستان ثبت نام اینکه دوستان اداره ثبت شرکتها به واژه فرنگی "اتوماسیون" هم به بیان امروزی ها  "گیر" دادند و می گفتند باید برابر پارسی آن را جایگزین کنید؛ که من پاسخ دادم جایگزین پارسی اتوماسیون می شود "خودکارسازی"،  ولی چون ما در شرکت نو بنیاد بنا داریم سیستم بسازیم و نه خودکار ،  خوشبختانه کوتاه آمدند.

                 ولی برغم پذیرفته نشدن واژه ایران از سوی اداره ی کل ثبت شرکتها، و در نتیجه از دست دادن IR از واژه IRISA،   از آنجا که همگان به گونه ای شگفت انگیز و یک شبه،  یک دل نه صد دل شیفته واژه ایریسا  شده بودند، این بود که ما هم دست به کار شدیم و به کشف تازه ای دست یافتیم، و آن این بود که چون واژه  INTERNATIONAL  را داشتیم و به مصداق گفته "چون که صد آید نود هم پیش ماست" و به هرحال ایران هم بخشی ار خانواده ی ملل است، IR  از دست داده شده را در واژه INTERNATIONAL  پیدا کردیم، و واژه دلخواهمان IRISA   را به این صورت از نام ثبت شده،  استخراج کردیم:

 INTERNATIONAL  SYSTEMS  ENGINEERING & AUTOMATION  COMPANY  ، و از فردای  آن روز  ایریسا را در بوق و کرنا کردیم، سربرگ چاپ کردیم، مهر درست کردیم و و و و ..................................

البته بعدها رونوشت برداری های ناشیانه ای نیز از واژه ایریسا با عنوانهای باسا، ناسا، و گلسا صورت گرفت که هیچکدام غیر از یکی سر انجامی نیافتند.  

هم چنین بعدها واژه ایریسا  را  با دو الفبای پارسی (درگوشه ی بالای سوی راست) و فرنگی (در گوشه ی پایین سوی چپ)  در متن نشان شرکت قرار دادیم و به آن افتخار کردیم.

داستان نشان

              آرمان نخستین بنیان گزاران ایریسا دورنمای کار و فعالیت  نه در پهنه  بسته  سامانه های مجتمع فولاد مبارکه، و نه حتی درپهنه تمامی ایران زمین (با افزودن واژه ایران در گزینه پیشنهادی، که در اداره کل ثبت شرکتها به دلیل پیش گفته شده پذیرفته نشد)، بلکه پهنه ای به گستردگی حداقل  تمامی کشورهای خاورمیانه ( با افزودن واژه بین المللی ) بود.

              و از آن جا بود که  مشتری مداری و کار در محیط رقابتی به عنوان شاه بیت غزل ایریسا برگزیده شد و با انتخاب نمایه هندسی لوزی (از نمایه های کشیدن فلوچارت طراحی سیستم ها به مفهوم اراده (DECISION ) که همواره از آن مشتری است  و بقول فرنگیها CUSTOMER IS KING)  ) در پیش زمینه نشان ایریسا  نمود پیدا کرد. و آنگاه که مشتری، پس از تمامی رایزنی ها، با همکاران ایریسا و همکاران رقیبان ایریسا،  تصمیمش را گرفت و با امضای پیمان به تور ایریسا درآمد، و بنا به فرموده شاعرکه می گوید: "به عمل کار برآید"، نوبت ACTION  ایریسا فرا میرسید که با انتخاب نمایه مستطیل در زمینه نشان، نمود یافت.

              انتخاب رنگ خود داستان دیگری است،  که پس از سبک و سنگین کردن های فراوان، رنگ آبی، انتخاب  و به جهت  نقش پر رنگتر مشتری، آبی پر رنگ به نمایه ی لوزی و آبی آسمانی به نمایه ی مستطیل اختصاص داده شد.        

              و اما چون در آن روزگار از نرم افزارهای پر دنگ و فنگ امروزی خبری نبود، از نرم افزار کامپیوتری ساده ای به   نام  PE2  که برای کشیدن فلوچارت به کاربرده می شد، یاری گرفته شد. کسی چه می داند شاید هم محدودیت های نرم افزار  PE2 یود که ما را به بکارگیری نمایه های لوزی (DECISION  ) و مستطیل (ACTION  ) در طراحی نشان ایریسا ناچار ساخت.

 سخن پایانی

               لازم به یادآوریست که در فرآیند طراحی، تولید، ویرایش، مستندسازی و تهیه گزارشها از همکاری های ارزنده سرکار خانم زهره بیگی، که فراتر از وظایف اداری نامبرده بود و در آن زمان منشی دفترشرکت ایریتک در صفاییه بودند، برخوردار بودم که در اینجا سپاس خود را از نامبرده اعلام می دارم.

               و اما سر انجام داستان نام و نشان ایریسا و اینجانب بدانجا پایان گرفت که پس از خرید ساختمان فعلی، در فراخوانی که برای طراحی سردر ساختمان انجام گرفت، طرح اینجانب عنوان طرح برتر را یافت  و از سوی مسؤلان وقت سکه زرین جایزه به اینجانب پیشکش گردید.

                در اینجا لازم است از دو همکار پیشین و دوستان عزیزم  نخست سرکار خانم فرزانه نوروزی، که یادآوری به هنگام ایشان انگیزه نگارش این یادداشت ها را فراهم نمود، و دوم جناب رضا خسروی، که زحمت ویرایش این نوشته را پذیرفت، سپاسگزاری نمایم.

                و دیگر سخن اینکه بقول فرنگیها THE LAST,  BUT NOT THE LEAST  آنچه ایریسا را ایریسا کرد و تداوم بخشید، نه نام و نشان ظاهری، که پایمردی (و نیز پایزنی)، از خود گذشتگی و تلاش همه سویه نامداران ایریسا بوده، هست و خواهد بود.

 آنها که رفته اند یادشان گرامی،

آنها که مانده اند گامهایشان پرتوان، و

/ 49 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زورو

البته یک نکته را هم بگم. شما هر شغلی را ببینی یک صنف دارند که به امور صنفی اونها میپردازه. به نظر من مسئله ای مثل وام یه چیز صنفی هست و حتی اگر راندمان کاری فرد زیر صفر هم باشه چون کارمند شرکت هست باید وامش را بدن و گرفتن تایید مدیر تخصصی یا پروژه یه چیز مسخره ای هست

زورو

البته این را هم بگم در کنار این صحیت هایی که من درباره’ اهمیت مدیر پروژه دادم و گفتم باید تمرکز تصمیم سازیها با مدیر پروژه و یا گروه مدیران پروژه باشه این را هم باید اضافه کنم که مدیران پروژه هم اگر شرکت بخواد تکونی بخودش بده باید خیلی از ظرفیت فعلی بیشتر کار کنند. یک مدیر پروژه باید در 9 حوزه اعمال مدیریت بکنه: Scope Management Time Management Change Management Procurment Management Quality Management Cost Management Communication management Risk Management Human Resource Management این ها به معنی پر کردن چند تا فرم و عددسازی نیست. یک مدیر پروژه واقعا" باید توانایی مدیریت در این نه حوزه را داشته باشه و این کار را بکنه. کاری هم هست که فقط یک نفر باید انجام بده و مدیران پروژه’ ما نمیتونن بهونه بیارن که نمیرسیم. ما پروژه های چند میلیاری را میبینیم را که یک نفر مدیریت میکنه. البته برای کارهای Administration دفتر PMO باید ساپورت کنه مدیر پروژه را

رهگذر

ای وای!!

زورو

مدیریت بر خلاف آنکه همه میگن کار سختی نیست. کافیه منطق اون را درک کنی. در جایی مثل ایریسا که همه ماشالله تحصیل کرده هستند کافیه مدیر مربوطه افراد را در جریان روند کار بگذاره. اگر یک تفسیم وظایف درست صورت گرفته باشه (که خدا را شکر اکثر افراد وظایف خودشون را میدونند) ناخودآگاه افراد میرن و وظیفه’ خودشون را انجام میدن. اصلا" اینکه یک نفر مدیر یک تیم شده به معنای این نیست که اون فرد از بقیه مهم تر هست. بلکه این یک تقسیم کار هست. کار سخت افزار را فلانی انجام میده. نرم افزار را فلانی و کارهای هماهنگی را فلانی. که این نفر آخر را اسمش را گذاشتند مدیر. رییس همه هم کار هست. یعنی الزامات کاری هست که به همه دستور میگه چگار کنند. من بارها در همین ایریسا دیدم عضو تیم سر مدیرش داد میکشه که باید این کار را اول انجام بدیم و مدیر هم داد میکشه نه اون کار را اول انجام بدیم. ولی هر دو میدونن که دارن بحث فنی میکنند و کسی اصلا" به این فکر نمیکنه که کی رئیس هست چون هر دو میدونن رئیس کار هست. بعد هم که فعمیدن مشکل چجوری حل میشه بدون دلخوری و در فضای دوستانه میرن با هم ناهار میخورن. ولی آدمهایی که کمبود دارند میخوان اعمال م

زورو

ولی آدمهایی که کمبود دارند میخوان اتوریته خودشون را نشون بدن. هر چی به طرف میگی پدر من برادر من این راهش نیست ولی میگه چون من مدیرم باید حرف من را اطاعت کنید. به این میگن مدیریت پادگانی. اعصاب دیگران را داعون میکنن. شاید باور نکنید اگر بگم چند میلیارد تومن ایریسا بابت این شکل مدیریت ضرر کرده.

گروهبان گارسیا

خب اگه تو زورویی منم میشم گروهبان گارسیا. جناب زورو که خودت را پشت نقاب قایم کردی و تند تند اظهار نظر میکنی. شرکت ایریسا با همین سیستم مدیریت فعلی برترین شرکت آی تی در خاورمیانه هست و خدا را شکر شاهد شکوفایی روز به روز آن هستیم؟ راستی یه سوال: شما احیانا" شیفت شب کار نمیکنی؟؟؟

العاقل یکفی بالاشاره

حق با توست. من باید قبل از اینکه مطالبم را مطرح می کردم دو تا سوال ساده میپرسیدم تا متوجه بشید اوضاع چقدر از چه قراره: ایریسا ماهی چفدر حقوق میده؟ 500 میلیون تومن ؟ فرض کنیم همین 500 میلیون تومن. حالا فکر میکنید این پروژه هایی که آقای بشیری و هاشمی و فریدنی میگرن در چه خد و اندازه است؟ اگه بعد از 2 سال رفتن و آمدن موفق به گرفتن یک پروژه’ 3 میلیاردی بشن خیلی هم ذوق زده میشن. حالا این پروْژه, 3 میلیاردی که قراره 24 تا 36 ماه انجام دادنش طول بکشه چفدرش سود هست؟ دست بالا بگیرید. یعنی یک میلیاردش سود هست. خب اینکه فقط دو ماه حقوق ماهانه’ پرسنل میشه. بعدش هم اصلا" چند تا پروژه’ سه میلیاردی داریم؟ پس بقیه’ این 24 ماه به پرسنل چی بدیم؟ خب خدا پروژه’ نگهداری فولاد مبارکه را حفظ کنه. دوست من اگر من میگم شرکت برای مقابله با بحرانهای احتمالی(که با توجه به خبرهایی که از فولاد مبارکه میرسه خیلی هم دور از ذهن نیست) باید کاری بکنه قصد تخریب کسی یا چیزی را ندارم. هدف باید تبدیل ایریسا از یک شرکت لخت به یک شرکت Agile یا چابک باشه تا بتونه به حیات خودش ادامه بده چرا که دایناسورها سالهاست منقرض شدن ولی حشرات بیشترین

مهدی

منم اون وقتا که تو پروژه ها بودم میدیدم پرسنل و مدیرای این شرکتای کوچیک چقدر دوندگی میکنند اما ایریسایی ها ریلکس و سر حوصله. یکی دیگه هم ایریسا بریز بپاش زیاد داره. به همین دلیله که تو پروژه ها کوچیک نمیتونه با رقبا رقابت کنه. البته سهامدارای هر شرکتی باید به فکر اون شرکت باشن. سهامدارای ایریسا هم ماشالله فک کنم اینقدر پولدارن که سود ایریسا چیزی نمیشه براشون. اگه این شرکت واقعا" خصوصی بود رو عملکرد مدیریت نظارت میشد. طرف یه جا گند میزنه یه قسمت دیگه میکننش مدیر. وافعا" حیفه این شرکت با این هم دانش فنی و توان. ما واقعا" میتونیم بین المللی باشیم

رفیق بی کلک مادر

برادر گرامی لطفا منصف باشید. مجددا یادآور میشوم: اولا : تا آنجا که من اطلاع دارم ایریسا تمام فرایند خرید فولاد مبارکه را طی می کند تا قرادادش امضا شود و سخت گیری های امور قراردادهای فولاد مبارکه و مسئولین آنجا هم شدید است و طبق مقررات. ثانیآ : مگر شرکت ایریسا فقط کارهای فولاد مبارکه را دارد . ثالثآ : فرض کنیم که حاجت شما برآورده شود و ایریسا قرار داد فولاد را از دست بدهد. مگر پروژه های دیگر وجود ندارند و در زمین و آسمان بسته می شود؟. رابعآ: مگر بخش های بازاریابی ایریسا دست روی دست گذاشته اند و دنبال دیگر پروژه ها در سطح مملکت نیستند خامسآ: ما به همه مشتریان کوچک و بزرگ خود از جمله فولاد افتخار می کنیم. و شما هم در بازار رقابتی توان خود را بالا ببرید و کار بگیرید ایریسا و کارکنان که بخیل نیستند.

1

همکار عاقل یکفی بلاشاره معلومه چیزی از بازرگانی (علیرغم ادعات) نمیدونی: در اون پروژه مثلا" سه میلیاردی جنابعالی که شرکت میگیره حقوق افراد پروژه هم جز هزینه ها حساب شده و اون یک میلیارد سود به هیچ وجه بابت حقوق به کسی پرداخت نمیشه بلکه یا بعنوان سود سهام به سهامدارا پرداخت میشه و یا افزایش سرمایه میشه. در قرار داد فولاد مبارکه تعداد نفرات هم معلوم شدن و نفرساعتی فکر کنم 15000 تومان ایریسا از مجتمع میگیره. تازه آقای فخری تا نصف شب تو شرکت فکر میکنی میشینه چیکار میکنه؟ کار افراد را طوری برنامه ریزی میکنه مه علاوه بر کار مجتمع به پروژه ها هم برسن. بنابراین در ظاهر هزینه’ پرسنل دوبار حساب شده ولی عملا" ایریسا یکبار بابتش هزینه میکنه. با این سیاست پروژه هایی که اسمس سود نکردن واقعا" خیلی سود کردند (شاید 50 درصد پروژه سود باشه)