بازنشستگان هم امید دارند و انگیزه میخواهند

هم حظ نفس داشتیم و هم حظ بصر. این روزها تایپ می کنیم. دیگر نیازی به پاکنویس کردن به روش قدیم نیست. کلمات اشتباه را به راحتی حذف کرده و غلط های املائی را بر طرف می کنیم. و رنگ و لعابی به نوشته خود میدهیم ولی هر چه نگاهش می کنیم آن لذتی را که در قدیم می بردیم نمی بریم.

علیرغم استفاده از فونت های گوناگون و رنگ های متنوع, آن لذت قدیم را نداریم. هنوز هر گاه به دستخط های قدیم خود نگاه میکنم, غرق لذت می شوم. یکی از دوستان ایریسائی بود که وقتی گزارشی مینوشت آدم از دیدن آن لذت می برد و آن هم دوست قدیمی آقای عباس فرهنگی بود که خط نسخ خوبی داشت و کارشناس سیستم های حمل و نقل است. در باره ایشان هم قبلا زیاد در این وبلاگ نوشته ام.

آری تکنولوژی برای انسان رفاه آورده است اما بسیاری از لذت ها را هم از او گرفته است. و کارکنان ایریسا هم امروز سر و کارشان با تکنولوژی است و باید قدری به فکر رفاه و سلامت خود هم باشند و یا مدیریت باید برایشان امکانات تفریحی و سرگرمی فراهم کند.  در این رابطه به یاد میآورم که در ایریسا شورائی بود به نام "شورای فرهنگی". که افراد بسیاری از کارکنان را درگیر مسائل فرهنگی کرده بود و یکی از خدمات آن شورای فرهنگی برگزاری دوره های آموزش خوشنویسی بود. که تعدادی از کارکنان تقریبا 2 سال در آن دوره ها شرکت کردند و در پایان دارای خط خوشی بودند. و من هرگاه نوشته یکی از آنان را میدیدم بسیار لذت میبردم. مثلاً خط درشت آقای ابوالفضل گنجی زاده واقعاً زیبا بود. نمیدانم ادامه داد یا نه. ولی امیدوارم ادامه داده باشد. آقای ابوالفضل گنجی زاده متخصص سخت افزار کامپیوترهای زیمنس در بخش شبکه کار میکند و محل کار او در پروژه فولاد مبارکه است.

ایریسا آدمهائی خوش ذوق و علاقه مند میخواهد تا کارهای فرهنگی و ورزشی و امور اجتماعی را به پیش برند و روحیه نشاط و سرزندگی را در محیط جاری کنند. سرزندگی و نشاط نیاز امروز ماست.

آه. از اصل مطلب دور شدم. بروم سر اصل مطلب.

بازنشستگان هم آدم اند. همچون دیگر کارکنان. روحیه و احساس دارند. منتهی دیگر احساساتی نیستند. آن ها هم به آینده امید دارند و آنها هم از تشویق و پاداش دلگرم میشوند. آنها هم نیاز دارند که در جمع ایریسا باشند و آنها را با همان چشمی نگاه کنند که دیگران را نگاه میکنند. دوست ندارند که دیگران خودی باشند و آنها نخودی.

آنها هم دوست دارند همچون دیگر کارکنان از منافعی برخوردار باشند و تفاوتی با دیگران نداشته باشند. برای من سوال است که چرا نباید به بازنشستگان پاداش داد؟ چرا نباید به آنها هزینه سفر داد؟ چرا حقوق آنان باید دیرتر از کارکنان عادی پرداخت شود؟ چرا بن مهمانی سالیانه ازدواج به آنها نمیدهند.؟ خلاصه برایتان بگویم که هیچ نمیدهند.  و چقدر توهین آمیز که حتی به آنها بن غذا هم نمی دهند؟ و چقدر زشت که به مدیری که سالیان دراز حتی کارت حضور و غیاب را پانچ نمی کرده میگویند که کارت بزند. وای بر ما.

میدانم جواب خواهند داد ما تمام حق و حقوق بازنشستگان را در یک عدد قرارداد دیده ایم. آری تمام غذاها و ویتامین ها را ترکیب کرده و یک کپسول درست کرده اند و آن کپسول را به خورد بازنشسته داده اند. ولی احمد میگوید کپسول لذت و طعم غذاهای متنوع را ندارد. گرچه انرژی بدن بازنشسته تآمین است اما لذت چرب و شیرین را متوجه نمی شود.

احمد با نوع قراردادی که با بازنشسته  ها بسته اند کاملاً مخالف است. قراردادی که یک عدد در آن است و قراردادی که با روحیه افراد بازی میکند. قراردادی که موجب میشود تا سازمان دچار تنش شده و دیگران را به هوس قراردادی شدن بیندازد و کارکنان عادی آنها را به چشم پیمانکار ببینند و نه به عنوان همکار سابقشان. این نوع قرارداد مسئولیت زدا است و ضد انگیزه و سم مهلک برای عشق به کار که مبدع آن باید خود را برای همیشه سرزنش کند.

احمد می گوید ما یک سیستم حقوق و دستمزد داریم که همه کارکنان بر اساس گروه شغلی خود در آن حقوق میگیرند. و این سیستم نباید خدشه دار شود و نباید استثناها بر این نظام وارد کرد. کارکنانی که بازنشسته میشوند باید کاملاً بر اساس همان نظام و قواعد و مقررات شرکت ایریسا حقوق بگیرند.

هرگاه هر نوع مزایائی به کارکنان دادند به بازنشسته ها هم بدهند و هیچ چیز اضافی به آنان پرداخت نکنند. کارکنان, بازنشستگان را طور دیگری می بینند. فرقی بین کارکنان و بازنشسته ها نباید باشد.

موضوعی دیگر که  شنیده ام این است که میگویند به بازنشسته ها نباید پستهای کلیدی و مدیریتی سطح بالا داد. احمد با این موضع, مخالفت دارد. احمد شایستگی را میزان و ملاک میداند. هر کس که شایستگی و توان بیشتری دارد باید در صدر نشیند. اصلاً چرا یک شایسته باید زیر نظر فردی کمتر از خود باشد. چه بسا که یک کارمند جدید از توانائی و تجربه و شایستگی بالائی برخوردار است او را در صدر نشانید و مسئولیت بدهید.

الان شما یک مدیر با آتوریتی و قدرت بالا ندارید که بتواند همچون آقای غلامرضا داودزاده مدیریت کند. چرا او باید در کناره باشد. او میتواند یک مدیر پروژه بسیار قوی باشد. او کار با زیردستی ها را خوب بلد است. حیف که خود آقای داودزاده این مطلب را نمی خواند. یعنی کلمه عبور ندارد.  و افسوس که خیلی های دیگر نیز رمز را ندارند. ای کاش کسی آسیب شناسی میکرد که چرا کارکنان این چنین اند.

لازم است که یک مطلب را تأکید کنم. احمد با قرارداد پیمانکاری به  مفهوم واقعی مخالفتی ندارد. ولی این بازنشستگان همان کار سابق را با همان شیوه سابق منتهی بدون انگیزه انجام میدهند. ما باید کاری را به پیمانکار بدهیم که محدوده و مشخصات و تحویل دادنی های آن کاملاً معلوم باشد. همان چیزی که در زبان فنی به آن scope   و delivery  میگویند. در هیچکدام از قراردادها با بازنشستگان این دو یعنی حد و حدود و تحویل دادنی ها تعریف نشده. مدت مشخص نیست. لذا این بازنشسته ها تا پایان عمر درگیر پروژه خود هستند. همانگونه که بقیه کارکنان در گیر هستند. و خیلی از کارکنان نیز هیچ سیستمی را به پایان نمیبرند پس کارکنان را هم پیمانی کنید.

فردی بیاید سیستم نورد سرد و یا نورد گرم و یا فولادسازی و یا غلطکها را تحویل دهد آنگاه یک میلیارد بگیرد. احمد نه بخیل است و نه از جیب اوست. او میخواهد کار به اتمام و سامان برسد. او میخواهد حرف و حدیث را کم کند. اگر مبلغ مشخص در برابر کار مشخص نباشد بهتر است که بازنشستگان هم در همان قالب سابق حقوق بگیرند. البته برای قانونی بودن, نوشتن یک قرارداد صوری هیچ مانعی ندارد.

فردی که عمری را کارمند بوده و تقریبا ً دولتی کار کرده است هیچگاه نمیتواند همچون یک پیمانکار باشد. نه خصوصیات پیمانکار را دارد و نه عملکرد او را. بازنشسته ها باید در همان قالب قبلی باشند تا سازمان خدشه دار نشود و دهان بعضی ها هم آب نیفتد که پیمانکار شوند. البته ممکن است بعضی ها دوست داشته باشند پیمانکار باقی بمانند این دیگر علاقه آنهاست و من نمی توانم کاری برایشان بکنم. کسانی هم هستند که نه به دنبال کندن موئی از خرس که دنبال پوست در آوردن از خرس هستند.

امیدوارم توانسته باشم نظر خود را شفاف بیان کرده باشم. با این حال چنانچه پرسشی در این زمینه داشته باشید , برایم بنویسید تا آن را روشن کنم. پیرامون بازنشستگی نکات دیگری در ذهن دارم که بنویسم منتهی بماند برای بعد.

/ 4 نظر / 2 بازدید
از یاد رفته

جالب است که بدانید پروژه انبار نفت شهید منتظری در سال 87 شروع شده وقرار بوده پس از یک سال تمام شود و اکنون پس از 5 سال هنوز در نیمه راه است .مبلغ این قرارداد 2.256 میلیارد تومان است و تا کنون بیش از 2.75 میلیارد تومان روی آن هزینه شده است وجالبتر اینکه اکنون انتظار شرکت این است که یکی از همین بازنشستگان این پروژه را باتمام برساند وجالبتر از آن اینکه نحوه پرداخت به این بازنشسته را طوری تنظیم کرده اند که در صورتی که پروژه به انتها برسد می تواند پولی از شرکت دریافت نماید. این یعنی ناتوانی مدیران مربوطه و ناکارامدی وناهماهنگی بین آنان در این پروژه را بگردن بازنشستگان انداختن. این یعنی ظلم کردن و زور گفتن، این یعنی سوء مدیریت. و بعد هم مدیر عامل پیش خود فکرمیکنند که کار درستی را در جهت خاتمه پروژه انجام می دهد!!!!!!

یک همکار

با سلام احمدآقا من یکی که مایلم اگر خدای ناکرده بعد بازنشستگی در ایریساماندم همان کپسولی با من عمل کنند وگرنه مثلا برای پول غذا سه ماه باید میدویدیم تا امضا کنند برای پاداش هم همینطورو ... به نظرم وقتی در برخی پستها و مدیریتها آدمهای کوچک را میگذارند نمیتوان انتظار رفتار معقولانه و آینده نگر و بزرگوارانه را داشت

بي قرار

دوستان سلام، بسيار بي قرارم چون آشفته بازاري مي بينم که نه ميتوانم بفهمم و نه توجيهي براي آن دارم. دوستان و همکاران عزيزم را ميبينم که بازنشسته شده اند و چند سال ديگه من هم مثل آنها بازنشسته خواهم شد. بعضي از ايشان را ميبينم که صادقانه کار ميکنند و بعضي ديگر به قول احمد به جاي کندن مو پوست ميکنند و به هر طريقي شده مي خواهند عايدي بيشتري نصيب خودشان کنند، حال به هر قيمتي که شده! احمدجان بهتره يه تنه قاضي نريم مديريت شرکت هم حسابي گيج و پيج شده که چه کار کنه، از طرفي نياز به تخصص بعضي از افراد با سابقه داره و از طرفي ديگر بايد جا براي تازه نفس ها باز کنه، از طرفي مشکل تأمين اجتماعي مطرح ميشه از طرفي حتي با شرايط جديد انتظار و مبلغ قرارداد بعضي از بازنشسته ها به خصوص اونايي که اصلا" ايريسايي نبودند و بعد از بازنشستگي به ايريسا ملحق شدندقابل توجه هست و خيلي مسايل ديگه. به هر حال فکر ميکنم بايد راهکاري اگه به نظر ميرسه ارائه کنيم نه فقط مخالفت. فعلا" از يه چيز مطمئنم که با شرايط موجود اگه بازنشسته بشم ديگه دلم نميخواد توي شرکت کار کنم يا حداقل نه به هر بهايي!! خدا عاقبت هممون رو ختم به خير کنه.

به همکاران عزیز پیشنهاد می کنم به فکر تغییر اساسی در شرکت باشیم موضوع بازنشسته وبقیه همکاران یک مورد فرعی وانحرافی است وشاید با زیرکی سرراه ما کداشته شده که دنبال تغییرات اساسی نباشیم می خواهم بگویم طراحی اینده شرکت بدست ماست به لباسی که برای ما دوخته شده تن ندهیم اگر دادیم دیگر حق نداریم دیگری را مسول بدانیم نگذاریم دیر شود