حقیقت را بگوئیم تا راه حل پیدا شود.

آنگاه مطلبی را خواهم نوشت که خودم به آن باور داشته باشم و بتوانم از آن دفاع کنم. دوستان و همکاران هم که یا حرفی برای گفتن ندارند و یا اعتقادی به نوشتن ندارند. بنابراین خودم لنگ لنگان این بار را به مقصد خواهم رساند. و تمام شکایت و اعتراض من از همکاران است که اگر پویا بودند, حال, ما سرنوشت دیگری داشتیم.  نوشتم "شکایت و اعتراض" و ننوشتم "گلایه". چون از گلایه اصلاً خوششم نمیآید. و این انتقاد را صریحاً به همکاران دارم که یا مشکلات را نمی بینند و یا می بینند و دم بر نمی آورند و راه حلی ارائه نمی دهند. اگر مشکلات را نمی بینند بر آنها انتقاد وارد است و اگر هم می بینند و سکوت می کنند باز انتقاد دو چندان وارد است.

آن حقیقتی را که میخواهم بگویم این است که "کارفرمایان و مشتریان از ما راضی نیستند و نه تنها راضی نیستند ناراحت هم هستند". حقیقتی است بس تلخ. و تلخ تر هم خواهد شد. تلخی آن را روزی خواهیم چشید که مشتری تصمیم بگیرد کار خود را به شرکت رقیب واگذار کند. مشتریان تا کنون نارضایتی خود را در جلسات با مدیران ارشد بیان کرده اند و بترسیم از روزی که آن را  آشکارا در تمام مجامع بگویند.

در اینجا خاطرتان را جمع کنم که این پست را فقط دارندگان کلمه عبور می خوانند و هیچ غریبه ای مجوز خواندن این مطلب را ندارد.

مشتریانی همچون پخش و پالایش نفت در اصفهان , سایپا کاشان , هرمزگان و ... به شدت در جلسات خود بر مدیریت اعتراض کرده اند. یکی از مشتریان که کلاً اعتماد خود را به محصول ارائه شده از دست داده است. دیگری پخش و پالایش از عدم به موقع محصول و تأخیر دراز مدت محصول شکایت دارد.

 این شکایت ها مختص یک بخش خاص نیست هر سه بخش را شامل میشود هم سیستمهای اطلاعات , هم اتوماسیون و هم شبکه.

این حقایق تلخ را احمد گناهکار بیان کرد ولی بر مدیریت ارشد است که در جلساتی با مدیران و کارشناسان و متخصصین دردها را بگوید. به آنها بگوید که مشتریان چه دیدگاهی نسبت به ایریسا و محصولات آن و کارکنان آن دارند.

همکاران ارجمند , ما همه مسئول هستیم. نیروهای قدیمی مسئول هستند. نیروهای جدید مسئول هستند. هر کسی که از ایریسا حقوق می گیرد مسئول است و باید پاسخگو باشد.

احمد درد را و مشکل را بیان کرد و به دنبال پیدا کردن مقصر هم نیست ولی مهمتر این است که به دنبال راه حل می گردد اما راه حل را نمی داند. بنابراین دست به سوی دردشناسان دراز می کند تا آنها داروئی شفابخش پیدا کنند. در ابتدا می پرسم آیا این نارضایتی حاصل عملکرد مدیران است؟ مدیران در هر سطحی. یا حاصل عملکرد گروه های تخصصی و کارشناسان؟

آیا اشکال از مدیریت کردن ماست؟ یا از کارشناسان ما؟  آیا کارشناسان ما روش های کار و استانداردها را نمی دانند و تخصص و تجربه کار را ندارند یا مشکل انگیزه و علاقه است؟

احمد قضاوتی ندارد آن را به شما میسپارد که بیان کنید چرا مشتریان از ما ناراضی هستند؟ چرا به محصول ما اعتماد ندارند؟ چرا در تحویل پروژه و محصول, چند ماه و حتی چند سال تأخیر داریم. بدون رودربایستی بگویم که مشتری و کارفرمای ما در پخش و پالایش نفت خیلی نجیب است که تا کنون تصمیمی برای ایریسا نگرفته است. اگر ما بودیم تا کنون اثاث پیمانکار را جمع کرده و پیمانکار را از محل اخراج کرده بودیم.

کارکنان باید بدانند که مشتریان نسبت به آنان و شرکت و محصولات ما و پروژه های ما چه دیدگاهی دارند. آیا از ما راضی هستند یا ناراضی. دانستن آنان موجب میشود تا در کار خود تجدید نظر کنند و با دقت و تلاش بیشتری کار کنند. حقیقت را باید به کارکنان گفت تا اگر مشکلی هست خود در صدد رفع آن بر آیند. و به نظر احمد هیئت مدیره و مدیریت و کارمندی که مشتری ناراضی دارد حق ادعای پاداش بالا هم نخواهد داشت.

بر من ببخشائید اگر خیلی شفاف نوشتم. امید که مدیریت راه حل برون رفت از مشکلاتی را که به او به ارث رسیده است به همت همه دلسوزان و کارمندان پیدا کند. و راه تعالی خود را بپیماید. افسوس میخورم که چرا من راه حل را نمیدانم. و اگر میدانستم شجاعت آن را نداشتم که پای در میدان بگذارم و آنها را حل کنم. امروز ایریسا به چنین مردانی نیاز دارد: کاردان و شجاع و بدون رودربایستی.

/ 4 نظر / 2 بازدید
همکار

سلام در این پست موضوع خوبی مطرح کردید. به نظر من ضعف مدیران در برخی از موارد شاید از ضعف کارشناسان موثرتر باشد. عدم تخصیص صحیح منابع، عدم ایجاد نظام انگیزشی و در برخی موارد عدم شایسته سالاری همه و همه بازخوردی منفی دارند. کارشناسی که در چندین پروژه درگیر است با آنکه بارمسئولیت کمتری دارد باید فرق کند. اگر نظام انگیزشی ایجاد شود و مثلا در پروژه هایی که به موقع تحویل داده شوند پاداش مالی به پرسنل آن داده شود مستقل از پاداش 4 ماهه شاید اوضاع بهتر شود. همچنین نیروهای ناکارآمد باید شناسایی و اصلاح شوند و یا حتی اخراج شوند تا بار آنها به عهده نیروهای کارآمد نیفتد

آزرمگین

سلام عیدتان مبارک. امیدوارم شما و همه همکاران تعطیلات خوبی سپری کرده باشید. ممنون از اینکه با امید ادامه می دهید. این درسی است برای من و امیدوارم از آن استفاده کنم. در ارتباط با مطلب ارائه شده، خیلی فکر کردم. یادم آمد بر روی کپسول های آتش نشانی، یکی از مهمترین بخش های اطفاء حریق را به این گونه نوشته است که "نازل را به سمت مرکز آتش (روی سوخت) نشانه رفته و سپس اهرم را فشار دهید." در صورتی که به شعله های آتش و یا دود نشانه بروی، عملا کاری از پیش نبرده و کپسول هم خالی می شود. جقدر خوب است که روی کپسول های آتش نشانی، راه جواب گرفته را آموزش داده است. زیرا در موقع بحران فرصت ها طلایی است و اگر از دست برود، کاری که با یک کپسول می توان انجام داد، ممکن است تبدیل به چند روز و شب با چندین ماشین آتش نشانی بشود. شاید بر روی کپسول های مختلف از کلمات مختلفی استفاده شده باشد، مثلا کانون آتش، ریشه آتش، مرکز آتش، دلیل آتش، علت آتش، خوراک آتش و کلا به قول یکی از رجال به نام، آب را باید آنجا ریخت که می سوزد! موفق و پیروز باشید.

طاها

سلام به دوستان آقای آزرمگین حرفتان متین اما شما چرا دیگه در هاله مینویسی صریح باش قطعاَ حرف احمد هم همین است آب رو باید اونجا بربیزیم که میسوزه!! اما چرا نمیریزیم ؟ کی باید بریزه ؟ یا تو مثال کپسول آتش نشانی چه کپسولی میخوایم ؟ کار رو کارشناس انجام میده ولی مدیری که باید مدیرت گنه تو همه بخش ها کمه روابط مقدم شده بر ضوابط کدوم مدیر میتونه رو انصاف نیرو های زائد رو مشخص کنه و اقدامی انجام بده ؟ سفارشی ها؟ یه روز یه بحث خوبی داشت آقای آزرمگین به این مضمون:شفاف سازی ! کار مشخص باشه .مدیرت بدونه چی ازت میخواد و متوجه کارت باشه ! پاداشت مشخص و شفاف باشه نه فقط رو دوست داشتن مدیرت . ارتقا داشتنت و ..... وقتی تو لول مدیریت روابط اولویت داشته باشه شفاف نباشه به بدنه کارشناسی هم سرایت میکنه و مدیر نمیتونه جلوی کارشناس خاطی و یا کم کار رو بگیره در بهترین حالت روزمرگی پیش میره چون مدیر هم همین روش رو در پیش گرفته هیچ برنامه ای برای آینده نیست مدیران نمیخوان آسیب شناسی کنن چه از وضعیت پرسنل یا مشتریان چون شاید خیلی از آسیب ها به خودشون برگرده با اومدن آقای طاهری یه کم امید وار شدیم اما هنوز که خبری نیست

دلسوز

سلام به همکاران البته این مشکل فرهنگی ما ایرانی ها است که همیشه دنبالیم یک رابین هود بیاد و مشکلات را حل کنم ما هم کیفش را ببریم و پاداش بگیریم آنهم فوق العاده و خارج از روال. متاسفانه این دست مسائل فرهنگی را به سختی می توان حل کرد ولی زمانی بیدار می شویم که دیگر ایریسائی و محل کاری باقی نمانده که بگوئیم مقصر مدیر است یا کارشناس. در حال حاضر مشکل اصلی داشتن نیروی زیاد و مدیر و سرپرست زیاد است ظاهرا برخی نمی توانند با پاداش و لول مشکل افراد را حل کنند مرتب پوزیشن و مقام می سازند پس چه کسی کار انجام بدهد؟ نیروی استخدامی جدید؟ در این وضعیت مالی و بحران هر کسی باید کار خودش را به نحو احسن و با حداقل زمان انجام دهد و راندمان شرکت را بالا ببرد بعد انتظار پاداش هم داشته باشد از مدیر تا کارشناس. به جای اینکه ببینیم کی چه میکند ببینیم خودمان چه می کنیم . از طرفی بازخواست و کنترل هم موازی تشویق بدون تعارف و رودر باستی باید انجام شود. همین طور که احمد آقا هم ناراحت از بی تفاوتی ما ها است در کارمان هم بی تفاوت شده ایم و همواره انتظار داریم دیگران مشکلات را حل کنند ما که بی تقصیریم .