نامه ای فوق العاده

حال قبل از آن که نامه را بخوانیم و اسمی از نویسنده اش ببرم. مورد مهمی است که نیاز به هشدار دارد و آن اینکه وبلاگی راه افتاده به نام "صدای پرسنل ایریسا" که تا کنون یک پست بیشتر نداشته و این هم اعلام حضور بوده است. ولی کامنت های آن اصلآ کنترل نمیشود. در اینجا بر خود لازم میدانم که به مدیر آن وبلاگ هشدار دهم که آبروی افراد موضوع کمی نیست که دیگران با آن بازی کنند. او باید کامنتها را کنترل و فیلتر کند. و اگر وقتش را ندارد از امکانات موجود استفاده کند و در ابتدا آنها را نمایش ندهد و وقتی خودش آنها را خواند و مورد تآییدش بود آنها را درج کند.

بعضی وقتها فکر میکنم وبلاگ را راه انداخته و دیگر کاری با آن ندارد تا هر کس هر چه میخواهد بنویسد. در این بین تعدادی از افراد بی تعهد کامنتهائی گذاشته اند که واقعآ شرم آور است. و من نمیدانم در باره این افراد و مدیر وبلاگ چه بگویم. فقط میتوانم بگویم "این تذهبون" به کجا میروید. اگر روزی نام شما افشا شود غیر از شرمساری نصیبی نخواهید داشت. و دشمنی تعدادی را برای خود خریده اید. درست است که مدیر وبلاگ آن کامنت ها را ننوشته ولی در قبال درج آنها مسئول است و باید پاسخگو باشد. پاسخگو. پاسخگو.

ومن از کسانی که در این کامنتها به آنها بد گفته اند دلجوئی میکنم و آنها را میشناسم و برایشان احترام قائل هستم. آنها مدیر بوده اند و تصمیماتی در زمان مدیریت خود گرفته اند که بعضی ها متضرر شده اند. ولی هیچکس حق بی احترامی به آنها را ندارد. من از این مدیران عذر خواهی میکنم و میگویم ناراحت نباشند. که حق روزی آشکار میشود. انشاالله.

و اما نامه ای که از آن یاد شد را دوست عزیز آقای روح الله آزرمگین نوشته است که از او تشکر میکنم. آن دوست از ایریسا رفته است ولی دلش با ایریسا است. و وقتی در ایریسا بود فعال بود و کارآمد. و به راستی جانشین خوبی بود برای آقای علی یزدی. که مدیریت بخش از هر دو نفر راضی بود و اگر حالا هم برگردند قدمشان مبارک است.

با سلام

امروز اولین روز تدریس پروفسور جان منتیکاس بود. پیرمرد تپل و شوخی که علاوه بر تدریس، سابقه کاری بالایی در City Bank و جنرال الکتریک دارد. خاطرات زیادی از جک ولش تعریف کرد که یکی از آن خاطرات من را به فکر برد تا این یادداشت را برایتان بنویسم.

بنا به گفته جان، دو سال زیر نظر مستقیم جک ولش کار می کرده و در زمان بازنشستگی وی جزء کاندیداهای جانشینی وی بوده است. خاطره ای که از جان برایتان نقل می کنم مربوط به اوائل همکاری ایشان با جک می باشد. در یکی از جلسات پیگیری فعالیتهای مدیران ارشد، پس از ارائه گزارشات توسط هر کدام از اعضاء، یکی از ایشان که فعالیت خود را به درستی انجام نداده بوده و بار اولش نیز نبوده است توسط جک به اتاق کارش دعوت می شود و این برای همه این معنی را داشته است که از فردا دیگر وی در جنرال الکتریک کار نخواهد کرد. صراحت و تصمیم سریع برای جابجایی و اخراج یکی از مواردی است که در فعالیت آدمهای موفقی همچون جک ولش مشهود بوده است. تصمیم هایی که دارای فلسفه مشخصی بوده اند.

اولین فلسفه مشخص که جک برای جام توضیح داده است بدین ترتیب می باشد. ماتریس زیر توسط جک ولش ابداع و استفاده می شده است.

5%

A

20%

B

50%

C

20%

D

5%

E

در این ماتریس، جک می گوید در هر تخصص مورد نیاز شرکت، بهترینها 5 درصد و بدترینها نیز 5 درصد را تشکیل می دهند. کسانی که در این ماتریس بهترین هستند ارتقاء می یابند و کسانی که درپله آخر هستند باید از شرکت اخراج شوند. نکته جالب آن است که  در یک جلسه خصوصی، جک به جان می گوید که اگر روزی احساس کردی که در رتبه B قرار داری بدان بزودی از این شرکت خواهی رفت.

دومین فلسفه وی این بوده است که نیروی متخصص که در این شرکت و در این تخصص در رتبه آخر قرار گرفته ممکن است در جای دیگر در رتبه بالا قرار بگیرد. لذا هیچ نگرانی و ناراحتی از اخراج نباید داشت. اخراج می تواند تولد دوباره ای برای نیرو و شرکت باشد.

البته خالی از لطف نیست که بگویم مهمترین اصل در نظر جک ولش در رهبری و مدیریت، توجه به مسائل انسانی کارکنان می باشد. کرامت انسانی در نظر وی کاملا مورد توجه است. پرواز با امریکن ایرلاین و فرستادن همکارش به دیدار پدر مریض با جت اختصاصی خود، از فداکاریهایی است که به نظر جان مهمترین عامل احساس تعلق کارکنان به سازمان جنرال الکتریک بوده است. شرکت در خدمات داوطلبانه اجتماعی به صورت اجباری برای همه کارکنان جنرال الکتریک 4 آخر هفته در هر سال از موارد اهمیت مسائل انسانی و اجتماع برای یک سازمان را نشان می دهد. در لینک ذیل جک ولش در یک مصاحبه موضع خود در مقابل اهمیت کارکنان را روشن می سازد.

http://www.youtube.com/watch?v=AuL2wu7j7vs

این داستان را گفتم تا یک سوال مطرح نمایم. در شرکت ایریسا و بطور کلی در ایران، یکی از افتخارات شرکتها عدم اخراج نیروها می باشد. این مورد برای بسیاری از مدیران در بخشهای مختلف شرکت وجود داشته است که با مواردی مواجه شوند که یک فرد در یک گروه فعالیت مناسبی نداشته باشد. و یاحتی بارها جابجا شده و هیچگاه فعالیت مورد انتظار را انجام نداده باشد. آیا به نظر شما مدیران باید چگونه برخورد نمایند؟ باید اخراج نمایند و یا اینکه با وی کنار بیایند؟

این سوال را از جان پرسیدم و اینگونه جواب شنیدم:

"من از اینکه آن نفر را یک روز دیرتر اخراج نمایم عذاب می کشم. زیرا در غیر اینصورت همیشه از طرف دیگر کارکنان متهم هستم که وی دوست و یا از فامیل من است؟!"

حال نظر شما چیست؟ تاکنون در شرکت ایریسا چگونه با این موضوع برخورد شده است و چگونه باید باشد؟

/ 20 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اكبر

سلام آقا مجيد به جان خودم نميدونستم شما راه ايريسا را راه انداختي و احمد آقا شما هستي اگر نه از پروژه خوزستان انتقاد نمي كردم و تازه كلي هم تعريف مي كردم . اميدوارم عضر من را قبول كني و ببخشي و دوستيمون سرجاش بمونه

یکی از همکاران

با سلام و تشکر فراوان از اطلاع رسانی شرکت جناب اقای شهریای در سالی که کشور و شرکت مشکل مالی دارد و توصیه به کاهش هزینه ها می شود کمی به اطرافتان نگاه کنید آیا می دانید بجای یک گروه 18 که کار خاصی هم نمی کند صبح می اید و بعد از ظهر می رود و هیچ کار مفیدی نمی کند 5 نفر کارشناس تازه نفس می توانند استخدام شوند و بازدهی بالا داشته باشند . تا کی می خواهید رودرواسی داشته باشید. انهایی که که یک روز مدیر بوده اند خودشان دیگر خجالت بکشند و کناه گیری کنند تا کی می خواهند مثل زالو به شرکت بچسبند و کارایی نداشته باشند . پس این همه تاکیدبر سن مفید کاری در قوانین و کتابها برای چیست؟

همکار

از مديريت عامل و مدير اداري خواهش مي کنم از استخدام افراد بر اساس معرفي و پارتي سريعا جلوگيري شود. در ايريسا فقط بايد افراد حرفه اي کار کنند. دلم مي سوزد وقتي مي بينم نيروهاي متخصص در حال رفتن هستند و نيروهاي کم سواد جاي آنها را مي گيرند.

دوست داشتنی

با سلام با چه زبان باید گفت ؟! 1-راه حل ماندن ايريسا فقط و فقط كم كردن هزينه هاي سربار است. 2-كم كردن هزينه هاي سربار راه هاي متفاوتي دارد يكي از پيشنهادات بنده اين است كه بخش هاي IS ,AUT, NET تحت يك BU ي مستقل (نه شركت مستقل) ، بدين معني كه مثلا اتوماسيون كليه درآمد و خرجهاش با خودشه در پايان سال هم سود مشخص و قابل تعريفي به شركت مادر ( يعني ايريساي ستاد ) داده ميشود. يكي از بزرگترين فوايد اين كار اين است كه به شدت هزينه هاي سربار كاهش پيدا ميكنه ودر ميدان رقابت با رقبا شانسمان افزايش ميابد. و ضمنا هزينه هاي هر پروژه و هر فرد به طور دقيق محاسبه خواهد شد ، متاسفانه با همه احترامي كه براي بخش مالي قايل هستم و با همه ادعايي كه ايريسا در زمينه سيستم ، سيستم داني و سيستم دوني داره ، اما دريغ از يي سيستم كه بشه نفر ساعت واقعي رو بعد از اين همه سال محاسبه كرد من مطمئن هستم همه ي بخش ها از اين پيشنهاد استقبال ميكنند ، اما به نظر شما چرا نمي گذارند چنين اتفاقي بيفتد ! چرا بخش مالي حاضر به همكاري جهت ايجاد حسابداري صنعتي نيست! و هميشه به بهانه هاي مختلف از اين همكاري سر باز ميزند 3

دوست داشتنی

ادامه: 3-ايريسا اگر ميخواهد ايريسا بماند بايستي وابستگي صرف به msc را راه بقاي خود نداند، چرا كه با سقوط آن ما هم ... (ضمنا اينو هم بگم كه همه دفتر نشين ها برا كم كردن هزينه اولين چيزي كه به ذهنشون ميرسه اينه كه اتوماسيوني ها رو با اتوبوس ببريم ، بياريم . نه برادر من هزينه هاي شركت ايجا نيست جاي ديگه دنبالش بگرد.)

دوست داشتنی

یک گله : خداوکیلی تو این اوضاع خراب شرکت این کلاس مدیریت یکشنبه واقعا نوبره! کلاس خنده و ترتر و امان از یه حرف حسابی! تو 3 الي 2 ساعت ، آقاي استاد 1 ساعت رو برا حضور و غياب و درس پرسيدن ميگذرونه و بقيه اش هم كه با جوك گفتن و خاطراتش با آمريكاييي ها . در مجموع يه 5 دقيقه هم حرف حسابي. ما هم به قول خودش از مجتمع و اينور و آنور بايد قر و قاشق كنيم (اصطلاح آقاي استاد ) تشريف بياريم برا اين كلاس. حساب سرانگشتي كه اكثرا بچه ها لولهاي بالان كه حدود 60 نفرند: 1: هزينه حدود 3 ساعت براي 60 نفر: 60* 3* 25000 = 4.5 ميليون تومان + هزينه استاد + هزينه اياب و ذهاب + .... آيا واقعا اين ارزشش رو داره. آقاي بابايي و نوريان جهت اطلاع و اقدام

با طرف

چه جوری میشه یک نامه فوق العاده از دیار غربت برا شما فرستاد ؟

دل سوخته

جناب آقای دکتر سمیعی نژاد با سلام، لازم است به عرض برسانم که در تصمیم گیری برای تعویض مدیر عامل شرکت ایریسا ،با تبانی آقایان طلائی وشهریاری شما فریب خوردید.انتصاب یک مدیر دولتی بعنوان مدیر عامل یک شرکت خصوصی که اصلا با کسب و کار شرکت ایریسا در زمینه IS/IT آشنائی ندارد و تصمیم گیرنده نیست بزرگترین خبطی بود که انجام دادید.ضمن اینکه جنابعالی تصمبمات خوبی را در تغییر مدیران فولاد مبارکه انجام داده اید خواهشمند است جهت حفظ این سرمایه ملی هر چه زودتر مدیر عامل مناسبی را برای شرکت ایریسا انتخاب نمائید.

دوستدار ایریسا

با سلام خدمت آقای آزرمگین. در این مورد با هم بحث میکردیم و خوشحالم که بهش رسیی. خدا نگهدار

ابی

تعریف یک ایریسائی با شرف؟؟؟؟؟؟؟؟