این ویروس لعنتی

در ابتدا خبر ذیل را از روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 11/6/88 بخوانید که جالب است:

 

]]]   ورود ایران به عرصه تولید ویروس رایانه‌ای :

باقر بحری، مدیر شرکت سخت‌افزاری سازگار ارقام در گفت‌وگو با مهر ویروس‌های کامپیوتری را برنامه ناخواسته مخربی دانست که می‌تواند بر روی سیستم‌های کامپیوتری منتشر و اجرا شوند. 

وی گفت: معمولا ویروس‌ها توسط برنامه‌نویسان برای مقاصد گوناگون نوشته می‌شوند و اهدافی چون شهرت، انتقام، ایجاد خسارت یا اهداف اقتصادی و تبلیغاتی و نظامی ‌را دنبال می‌کند.
مدیر شرکت سخت‌افزاری سازگار ارقام به ویروس‌های ساخته شده در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: این ویروس‌ها بیشتر به صورت شعارنویسی منتشر می‌شوند.
بحری با تاکید بر اینکه
ویروس‌های ایرانی قدرت تخریب ویروس‌های نوع خارجی را ندارند، ادامه داد: ولی انتشار این ویروس‌ها، قدرت و سرعت کامپیوترها را کاهش می‌دهد و عاملی برای پرکردن درایوها هستند.

وی از تعداد ویروس‌های ایرانی ابراز بی‌اطلاعی کرد و ادامه داد: هر کدام از ویروس‌هایی که در سایر کشورها تولید می‌شود در اکثر کشورها دفاتری برای بررسی آنها ایجاد می‌شود، ولی در ایران دفاتر خاصی که این نوع ویروس‌ها را بررسی کند، وجود ندارد.
مدیر شرکت سخت‌افزاری سازگار ارقام به قدرت آنتی ویروس‌ها اشاره کرد و به مهر گفت: نرم‌افزارهای آنتی ویروس اختصاصا برای دفاع از سیستم‌ها در برابر تهدیدهای ویروس‌ها طراحی و نوشته می‌شوند. این توانایی سبب شده است که امروزه با استفاده از این نرم‌افزارها بتوان در کمتر از دو ساعت ویروس های جدید را شناسائی کرد.

وی از ناتوانی کشور در زمینه مقابله با ویروس‌های ایرانی خبر داد و در مورد دلایل این ناتوانی گفت: در کشور به دلیل اینکه هیچ نهادی اقدام به بررسی ویروس‌های Local نکرده است در نتیجه آنتی ویروسی وجود ندارد که این ویروس‌ها را شناسایی کند. ضمن آنکه برای آنتی‌ویروس‌های خارجی نیز ناشناس باقی مانده است.

 بحری همچنین از تعداد ویروس‌های ایرانی ابراز بی‌اطلاعی کرد و تاکید کرد: آمار دقیقی از تعداد ویروس‌ها در دست نیست تا بتوان وضعیت آلودگی‌های این نوع ویروس‌ها را ارزیابی کرد.[[[

از آنجا که شرکت ایریسا یک شرکت مهندسی انفورماتیکی است و اکثر کارشناسان در رشته کامپیوتر تحصیل کرده و به کار تهیه نرم افزار میپردازند و سر و کارشان همیشه با کامپیوتر است باید نسبت به موضوع فوق حساس باشند و روشن کنند تحلیل شان از  نوشته بالا چیست؟

یکی از پروژه های بزرگ ایریسا که بالاخره پس از دو سال در شهریور ماه 88 به نتیجه و بهره برداری رسید پروژه نورد گرم فولاد مبارکه بود. پروژه جایگزینی سیستم ها و تجهیزات قدیم با سیستمها و تجهیزات جدید. پروژه از نظر حجم کار و ابعاد تکنولوژیک و مبلغ قرارداد واقعآ بزرگ بود و تجربیات فراوانی را برای ایریسا و فولاد مبارکه به ارمغان آورد.

اما در هفته آخر تحویل دهی و هفته اول کار سیستم های جدید مشکلی پیش آمد. مشکلی که برای خط تولید و همه دست اندرکاران ایریسا و فولاد مبارکه دردسر ساز شد. و کار به مدیریت کشید و کارشناسان ایریسا و فولاد درمانده بودند که مشکل از کجاست. همه سیستم ها و برنامه های نوشته شده بررسی شد و مورد بازرسی قرار گرفت ولی اشکال پیدا نمیشد. با رهگیری فراوان و شبانه روزی اشکال رخ نمود. آری یک ویروس. ویروس لعنتی. که یک هفته همه را سر کار گذاشت.

سیستم عامل نرم افزاری به Windows ارتقاء یافته بود. و یک ویروس از طریقه شبکه سیستم ها را آلوده کرده بود و دردسر آغاز شده بود.

من فقط خبر را اعلام کردم. اما باید درس ها از آن گرفت. ایریسا و مجتمع باید این موارد را به عنوان تجربه با تمام حاشیه ها و مسائل فنی اش ثبت و ضبط کنند. در ایریسا و فولاد صدها از اینگونه موارد و تجربیات وجود دارد که باید برای آیندگان نوشته شود تا آیندگان درس های آموخته شده از پروژه ها را داشته باشند.

همه میگویند ویروس لعنتی. اما من نقطه حرف "ن" را پایین میگذارم و میگویم: ویروسلعبتی. که میتواند برکات و درس های خوبی برای ما داشته باشد.

"جعفر بی عین  و  ف  جر  میشود  ---  نقطه را بالا نهی خر میشود"

"دال و ت چون تو کنی بر وی اضاف --- جعفر  بیچاره   دختر  میشود"

اما متآسفانه ما فقط عاشق خبر خوب و "به به" گفتن هستیم. نقادی و انتقاد و تجزیه و تحلیل را که رمز پیشرفت و رشد است فراموش کرده ایم. و فراموش کرده ایم که در بادکنک هم تا حدی میتوان دمید و بیشتر از آن، ترکیدن بادکنک را همره خواهد داشت. به خبرنامه و وب سایت فولاد مبارکه رجوع کنید. من نام آن خبر نامه را "مثبت نامه" گذاشته ام. همیشه خبر خوش دارد. تولید بالاتر از ظرفیت. عملکرد درخشان. رکورد جدید. پیروزی بزرگ . بومی سازی. صرفه جوئی ارزی. و ... یاد آوری اینها خوب است اما نقد کردن مهمتر است. موضوعی که جای آن همه جا خالی است.

راستی از همه دست اندر کاران پروژه نوردگرم تشکر. تشکر از آقایان طالبیو صفاریپورو اعظمیو مشکینفامو رسولیو از همه مهمتر نقیزادهو ...... که به سختی بر روی پروژه بطور شبانه روزی کار کردند و دلم میخواهد پاداش شش ماهه خوبی هم بگیرند تا نقی زاده هم نق نزند. خوشحال میشوم اگر دوستان تجربیات خود را از این پروژه برایم بنویسند.

/ 32 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فروغ

جالبه آقای نوریان دنبال وقت فراغت می گرده!!!! ایشون که تا جایی که ما میدونیم اوقات فراغتشون رو تشریف میارن ایریسا................

فروغ

نامردی اگر کامنت منو نذاری

نوريان

از جناي احمد تشكر مي كنم كه كامنت همكار گرامي خانم فروغ را قرار دادند كامنت ايشان من را به ياد اين شعر عطار انداخت كه ابتدا براي شما مي گذارم شنيدم كه روزي سحرگاه عيد - ز گرمابه آمد برون بايزيد يكي تشت خاكسترش بي خبر - فرو ريختند از سرائي به سر همي رفت و مي گفت ژوليده دستار و موي - كف دست شكرانه مالان به روي كه اي نفس من درخور آتشم - ز خاكسترس روي در هم كشم ؟!

نوريان

اما جريان از اين قرار است كه آقاي احمد از من درخواست طنز نمودند كه بنده با توجه به وجود دو طفل دوقلو در منزل فراغتي براي نوشتن آن ندارم و ظاهرا شركت هم چه فراغتي در آن باشد و چه نباشد محل مناسبي براي نوشتن طنز نيست! با اين حال فكر مي كنم خانم فروغ احتمالا اعتقاد به بيكاري يا كم كاري بنده دارند كه متن زير را گذاشته اند - ادامه دارد

نوريان

با وجود اينكه بنده دو مدير مستقيم يكي مدير محترم عامل ( در شغل تضمين كيفيت ) و يكي مدير محترم امور اداري و توسعه منابع انساني ( در شغل آموزش و ارزيابي عملكرد ) دارم احتمالا آن دو بزرگوار بر روي حجم كاري بنده اشراف دارند و نيازي به توضيح و قانع نمودن ديگر همكاران نيست. اما از آنجا كه با وجود تلخي ، صداقتي در لحن خانم فروغ به وضوح نمايان است اندكي راجع به وظايفم در شركت توضيح مي دهم . دو حالت دارد يا خانم فروغ بسيار درگير در انجام پروژه هاي شركت و خسته از فعاليت زياد هستند كه فعاليت نا قابل بنده به چشم ايشان نمي ايد كه ضمن عرض خسته نباشيد و خدا قوت به ايشان آرزو مي كنم اوقات شيريت فراغت برايشان حاصل آيد

نوريان

و يا اينكه ايشان با وظائف بنده آشنا نيستند و تا كنون برخورد كاري با من نداشته اند كه آن هم قابل قبول است . اينجانب سه فعاليت عمده در شركت دارم اولين تضمين كيفيت كه فعاليت هاي آن همكاري در مميزي خارجي ، انجام مميزي داخلي از مديران پروژه و مديران امور ، تهيه گزارش ادواري براي مدير عامل ، مصاحبه با كارفرمايان و سنجش ميران رضايت آنها و كنترل نهائي مستنداتي كه در پروژه ها تهيه مي گردد. فعاليت بعدي آموزش يعني برنامه ريزي و اجراي آموزش هاي داخلي براي همكاران است شامل استعلام دوره هاي آموزشي ، عقد قرارداد با مدرسين ، پرداخت حق الزحمه هاي آموزش و هماهنگي برگزاري كلاس ها فعاليتي كه جديدا اضافه گرديده تهيه مدل ، انجام كارهاي آماري و همكاري با سرپرستان در ارزيابي عملكرد پرسنل است

نوريان

ضمن تشكر مجدد از خانم فروغ و آقاي احمد ، بدون هيچ تواضع دروغيني كه از آن تنفر دارم اعلام مي كنم اي بسا همكاران زحمتكشي كه حجم فعاليت هاي آنها بسيار بيش از من است درامد شركت از فعاليت هاي آنها است و من صميمانه مديون آنها هستم به هر حال وظيفه اي كه به بنده سپرده شده محدود به مواردي است كه بيان نمودم .

نوريان

احمد جان لطفا دنباله توضيحات من را نيز پست كن - ممنونم

همکار سابق

با سلام خدمت همه دوستان و همکاران سابق من خیلی خوشحالم که از طریق این وبلاگ می تونم به یاد دوستان قدیم باشم و در واقع دوباره توی اون حال و هوا که چند سالیه ازش دورم قرار بگیرم. من قصدم از این پست دفاع از دوست خوبم آقای نوریان نیست. ولی یک مشکلی که همیشه تو ایریسا بوده اینه که همه بیشتر از اینکه به کار خودشون فکر کنند دنبال ابن هستند که بقیه چیکار می کنند. چرا آقا یا خانم x اینقدر حقوق می گیره من اینقدر من که بیشتر کار می کنم و .... . ما باید این فرهنگ اشتباه کاری رو کنار بزاریم . البته فقط مشکلات از کارشناسا نیست. یکی از مشکلات عمده اینه که مدیرای ما مدیر تجربی هستند نه تخصصی و علمی. ببخشید زیاد حرف زدم شاد باشید

همکارقدیمی

سلام - من همیشه در آخرین پست دنبال نظرات همکاران بودم ، نگو که درپست های قبلی هنوز خبرهایی است . یک توصیه از من قدیمی داشته باشید . قضاوت درمورد افراد کاربسیارمشکلی است ، سعی کنیم همیشه با اطلاعات کامل و دوراز نظر تنگی درمورد افراد قضاوت کنیم . از آقای نوریان هم که شاید تنها کسی است که با نام ومشخصات ، نظر می دهند بابت توضیحاتشان باید تشکر کرد . امیدوارم درحین نوشتن حرص نخورده باشند .