شرکت ایریسا 23 ساله شد.

تاریخ تأسیس ایریسا  1371/05/05 است و این جشن در 30 تیر ماه 94 برای اولین بار برگزار شد. در این جشن از آقای دکترابوالحسن بقائی اولین مدیر عامل و بنیانگذار شرکت ایریسا نیز دعوت شده بود تا سخنرانی کنند. تمام قدیمی ها هم دعوت شده بودند و آنها هم استقبال کرده و به جشن آمده بودند.

دکتر در ابتدای سخنرانی خود , حاضرین را شوکه کرد. آنجا که وقتی خواست تاریخچه تشکیل ایریسا را بیان کند, فرمود: "خوشبختانه یکی از همکاران خوب شما یک سایتی دارد به اسم راه ایریسا".

برایم باور کردنی نبود که در یک جلسه رسمی و در حضور اعضای هیئت مدیره , مدیران , قدیمی ها , جدیدی ها و حضور موافقین و مخالفین وبلاگ راه ایریسا , ایشان چنین داد سخن دهند. او بهترین تعریف و تبلیغ را از راه ایریسا و احمد انجام داد.

کلمات "خوشبختانه" , "همکار خوب" , "راه ایریسا" نشانگر تفکر ایشان و نظر مثبت و سازنده ایشان در رابطه با حقیر و میراث احمد یعنی "راه ایریسا" است. بر خود واجب میدانم که با بانگ رسا از ایشان تشکر کنم.

تعریف ایشان راه مرا هموار و در طی راه, مشوق و موتور محرکه من است .امید که از این پس, همه دوستان و همکاران با نظر مثبت به "راه ایریسا" بنگرند و این وبلاگ را در خدمت کارکنان و شرکت ایریسا بدانند.

آقای دکتر توضیحات احمد در رابطه با تاریخچه ایریسا را "نسبتاً خوب" توصیف کردند. لذا از همه خوانندگان در خواست می کنم در فرصت های مناسب تمام پست های اولیه مرا که در رابطه با تشکیل ایریسا است بخوانند , آنچه نوشته ام در تاریخ ثبت است و در هیچ مجموعه دیگری نمی توان آن را یافت. این نوشته ها از چند سال قبل تاکنون یادگاری است از احمد برای آیندگان. "غرض نقشی است کز ما باز ماند که دنیا را نمی بینم بقائی".

قبل از ادامه بحث اصلی , لازم میدانم از مدیران و مدیریت شرکت ایریسا خاصه آقای مهندس طاهری مدیر عامل ایریسا که ابتکار "جشن سالروز ایریسا و بزرگداشت از پیشکسوتان" را عملی و بدان اقدام کردند, تشکر و از ایشان بخواهم که هر ساله این جشن را مفصل تر و با محتوای بیشتر اجرا و این رسم را ماندگار کنند و به تمام کارکنان نیز هدیه ای تقدیم کنند. البته تشکر از امور اداری و امور خرید و امور مالی وخدمات نیز که در برنامه ریزی و تدارکات جشن  همکاری داشته اند نباید فراموش شود.

حال که سالروز تشکیل ایریسا است در این پست میخواهم بگویم علیرغم کمبودها , نارسائی ها و نارضایتی ها که وجود دارد باز هم   شرکت ایریسا جای خوبی است. جائی است که باید او را دوست داشت. و برای پایداری و تداوم حیات او باید کار و فداکاری کرد.

فرض کنیم ایریسا تا کنون و طی 23 سال گذشته هیچ خدمتی به صنایع کشور و سازمان های کشور نکرده باشد. فرضی که کاملاً اشتباه است. اما خدمتی بزرگ به کارکنان خود از ابتدا تا کنون داشته است که بر می شمارم. هم اکنون نزدیک به 600 نفر در ایریسا کار می کنند. 600 نفر یعنی 600 خانواده که تأمین زندگی و معیشت آنها از ایریسا است. باید بدانیم از روز اول تا امروز صدها نفر به ایریسا آمده اند و رفته اند و در طول سالیان دراز از ایریسا حقوق گرفته و امرار معاش کرده اند. با حقوق ایریسا ماشین خریده اند. خانه خریده اند. فرزندانشان را به مدرسه و داشگاه فرستاده اند. فرزندشان را عروس و یا داماد کرده اند. مسافرت رفته اند و بطور خلاصه با درآمد از ایریسا چرخ زندگی را گردانده اند. به نظر شما این خدمت بزرگی به کارکنان و ایجاد شغل نبوده است؟ آیا میتوان این حقیقت و واقعیت را نادیده گرفت؟ آیا این یک نعمت بزرگ نبوده که باید قدر آن را دانست و آن را حفظ و نگهداری کرد؟

ایریسا سفره ای بوده است که 23 سال دور آن نشسته ایم و از خوان نعمت آن لذت برده ایم. این سفره را باید نگهدار باشیم و این خانه را باید پاس داریم و به آن عشق بورزیم و سفره اش را با برکت تر کنیم.

اگر ایریسا بد است چرا ما مانده ایم؟ اگر ایریسا جای خوبی نیست چرا پیگیرجذب و استخدام دوستان خود در ایریسا هستیم ؟ و کار در ایریسا را به دیگران توصیه می کنیم. برای اینکه: ایریسا تا کنون امنیت شغلی داشته است.

اگر ایریسا جای خوبی نیست چرا فرزند خود , داماد خود , عروس خود , پسر خود , دختر خود , همسر خود را در ایریسا جا داده ایم. چرا ترجیح میدهیم فرزندمان در ایریسا کار کند و در جای دیگر کار نکند؟ برای اینکه: ایریسا امنیت شغلی دارد. حقوقش به نسبت خوب است. جای خوبی برای رشد و پیشرفت و تجربه اندوزی است. برای اینکه امنیت دارد. حتی امنیت ناموسی. آیا به این موارد فکر کرده بودیم و متوجه آنها بودیم.

براداران , خواهران , آقایان و خانم ها بیایید قدر این گوهر گرانبها را بدانیم. آن را در زیر سنگ نگذاریم و نشکنیم. این گوهر را نگهبان باشیم. هر روز آن را صیقل دهیم و بر قدر و ارزشش بیفزاییم.

بنای احمد فقط بر انتقاد نیست. بلکه وظیفه دارد که آگاهی دهد و عشق و امید بیافریند. امید به زندگی. امید به روزهای خوب. روزهای خوب برای ایریسا. روزهای خوبی که با اراده ما و اصلاح مسیر فرا خواهند رسید.

گرچه ساده نوشتم و ساده ترین خدمت ایریسا را برشمردم. اما شما اگر موافق یا مخالفید خدمات ایریسا را با پیام خود تکمیل کنید. حتی یک سطر.

جشن سالروز ایریسا تحت تأثیر درگذشت همکارمان مرحوم مختار سلطانی قرار داشت. مردی آرام و متین که پنجشنبه اول مرداد هفتمین روز درگذشت او بود. کارمندی که در ابتدای تشکیل ایریسا از شرکت ایریتک به ایریسا آمد و بر روی سیستم حمل و نقل کار می کرد و در پروژه ارتقای سیستم های فولاد مبارکه هم حضور داشت. تمام طول خدمت خود را در پروژه فولاد مبارکه بود. در شرف بازنشستگی بود که مهلتش پایان یافت. خدا او را رحمت کند.

گزارشی از سخنان آقای دکتر بقائی هم طلب شما. که اگر روزی به متن آن دست یابم برایتان خواهم نوشت. 20 دقیقه سخنرانی با یک دنیا مطلب.

/ 8 نظر / 93 بازدید
مجید

سلام احمد آقا همزمان با سالروز ایریسا نسخه جدید وبسایت ایریسا راه اندازی شد. یک نظر سنجی برای وبسایت جدید بزار و نظر دیگران را بخواه.

nazeri az rah e door

salam Ahmad jan, man ham be nobeh khodam salrroz tashkil Irisa ro be hameh Irisa tabrik migam . albateh az khabar fot aghaye Soltani besiar naa rahat shodam. mard e besiar khoob va mohtarami bood. khodayash rahmat konad.

1 ايريسايي

سلام اول:احمدآقا جوگير شديا!؟ راه دور فارسي يادش نرفته که تو پيغام انگليسي کداشتي. فقط کي بوردش فارسي نداشته.(Just for Khande) دوم:تقدير از پيشکسوتان وقتي هستند و سرکارند بهتر و ارجح تر و مفيد تر است تا اينکه بعد رفتنشان گرد همايي بگذارند

آزرمگین

با سلام، از خبر فوت همکار محترم آقای سلطانی بسیار ناراحت شدم. خدا ایشان را رحمت کند. همیشه خنده رو بودند. یادش گرامی باد. تولد 23 سالگی شرکت ایریسا مبارک باشد. بسیار رویداد خوبی رقم خورد و از اینکه همکاران قدیمی و جدید در کنار هم جمع شدند خیلی خوشحال شدم. یک فامیل در کنار هم؛ گرجه ممکن است اختلاف سلیقه باشد ولی خوب است در کنار هم جمع شویم و حرف هم را بشنویم. مثل ژاپنی ها کلاه سفید (بی طرفی) بر سر بگذاریم و هر بار هر کس صحبت کرد حرفهای او را کامل بشنویم. این طوری می شود که همه بخش های خوب حرفها را می توان گرفت و به هم اضافه کرد. تبریک دیگر نیز بابت نسخه اخیر وب سایت ایریسا است. به نظر خیلی حرفه ای می آید. هنوز همه بخش ها را ندیدم ولی امیدوارم با تولید محتوای مناسب، هر روز پربارتر شود. دوستتان دارم و هیچگاه شما را فراموش نخواهم کرد. موفق و پیروز باشید.

پیام

با استعانت از حق البته ایریسا تا زمانی که از رانت فولاد بهره مند است جای خوبی است، اما آیا در بازار رقابتی و سالم جایی برای شرکت هایی چون ایریسا وجود دارد. این که به دنبال استخدام دوستانمان در ایریسا هستیم به خاطر فولاد مبارکه و سهام این کارخانه است نه خود شرکت ایریسا، واقع بین باشید نه حمد و ثناگوی بی جهت. با آرزوی موفقیت

ایریسا سفره ای است که یک سری بالای آن نشسته اند و به همه غذاها دسترسی دارند و بیشتر نیز در پایین سفره که اگر در کفگیر چیزی ماند به آنها هم چند قاشق برنج میرسد . ایریسا جایی است که عده ای فرزند و بازم فرزند و .... وارد آن کرده اند و فرزندان بسیاری دیگر با توان علمی بهتر (چون رابطه با فلان و فلان نداشته اند ) از قید آن گذشته اند . ایریسا جایی است که رابطه در آن حرف اول و آخر را میزند ، همین مرحوم سلطانی چقدر دنبال حق و حقوق خود بود و به آن نرسید (سه روز قبل از فوتش در رستوران فولاد با هم حرف زدیم و چه دل پری داشت ) ایریسا جایی است که مدیران حتی تحمل یک انتقاد فنی را نیز ندارند ، جایی است که بعضی هنوز دو خط برنامه ننوشته اند میشوند مدیر فنی ... ولی خدا جای حق نشسته است ، همانهایی که روزگاری غیر از دوست و رفیق را نمادین حالا به گوشه ای رانده شده اند و کی باشد که همین گروه جدید نیز به گوشه ای رانده شوند . به قول معروف هر دستی بدهی همان دست را پس میگیری .. احمد آقا به فرض که فرزند شما ایریسایی شده باشد دلیل خوب بودن ایریسا نیست . .... حساب در بیابان کفش پاره نعمت است میباشد . اگر میتوانی رای بگیر درصد رضایت زی

.......

بله دقيقا درست است ! تا حالا شنيده بوديم درهرشرکتي ..موسسه اي حالا يادولتي يا خصوصي ويا.... بعضي ازپرسنل ميتوانند يکي از فرزندان خودرا استخدام کنند ولي نشنيده بوديم يک نفرفک و فاميلهايش راکه هيچ...دوتا از فرزندانش رانيزمثل آب خوردن استخدام کند(آن هم چه فرزنداني!!!جاي بسي تامل دارد!!) حالا استخدام کردن آنها که بماند ببينيد چه تلاشهايي براي حقوق ومزايا"لول وپاداشهاي آنها ميکنند . نميدانيد چه خبراست !!!

ایریسا

ببخشید این کلمه عبور چیه ؟؟؟؟؟