یادی از چند دوست و همکار

1.      علی یزدی ، که فارغ التحصیل رشته کامیوتر از دانشگاه یزد بود، در بخش "زیر ساخت و شبکه" کار میکرد. البته در شرکت میگویند بخش "شبکه وزیر ساخت" که من ترکیب خودم را درست تر میدانم. فردی آقا و بسیار پر تحرک بود و بی رودربایستی. و اهل چالش و به قول آقای گراکوئی اهل challenge. خلاصه شمشیر بران بخش شبکه بود در مجتمع فولاد. که به قول رئیسش (آقای حاج  هاشمی) کارها را به خوبی پیش میبرد. مهندس اخوان هم خیلی از او راضی بود. اما ناگهان گذاشت و رفت استرالیا. البته خودش تنها نرفت بلکه یکی دیگر از کارکنان خوب ایریسا را هم با خود برد. بله خانم نوشین فلاحپور را. که همسرش بود. آقای یزدی وقتی به ایریسا آمد مجرد بود و پس از مدتی با همکار خود خانم فلاحپور ازدواج کرد. و هم زوج خوبی بودند و هم همکاران خوب. یکی در بخش شبکه بود و یکی در بخش نرم افزار پایه. مشخصه دیگر آقای یزدی پیگیری او در کارها بود که مرتب با همه دست اندرکاران و اعضای تیم و کارفرما در حال بحث بود و به قول معروف در حرف هم کم نمیآورد. پس چند درس از این همکار خوب که دیگر در ایریسا نیست می آموزیم:

a.      خسته نشدن از حرف زدن بر عکس بعضی مدیر پروژه ها که حال حرف زدن ندارند.

b.     اهل چالش بودن و نترسیدن از رویاروئی با مشکلات

c.      پیگیر امور پروژه بودن و عدم سهل انگاری در کارها

d.      خوش برخورد بودن

e.      رودربایستی نداشتن با همکاران

f.       مدیرانش از وی راضی بودند اعم از حاجی هاشمی و اخوان و ...

یک نکته: مدیران قدیمی ایریسا با استخدام زن و شوهر در شرکت مخالف بودند و شاید هنوز هم هستند ولی تعداد زیادی از همکاران مرد و زن پس از استخدام ، ازدواج کردند و سالیانی است که در شرکت کار میکنند و به نظر من مشکلی هم پیش نیامده است. و نادرستی نظر پیشین را ثابت کردند.

خوب دوستان من نفرات دوم و سوم و بقیه موارد را تا چند  روز دیگر یعنی 25/12/88 هر از گاهی در ادامه مینویسم تا برسیم به پست بعدی. لذا هر روز این وبلاگ را ببینید تا با بقیه دوستان هم آشنا شوید.

نظر خود را پیرامون این روش و مسائل مطرح شده در باره آقای یزدی برایم بنویسید.

 یاد این زن و مرد به خیر.

٢.      امید ایزد خواستی، مردی خوش اخلاق و خنده رو. فارغ التحصیل رشته کامپیوتر، که فکر کنم از دانشگاه صنعتی اصفهان مدرک خود را گرفته بود. در بخش نرم افزار پایه کار میکرد. ابتدا در فولاد مبارکه و سپس در دفتر اصفهان. در پروژه فولاد خوزستان هم نماینده بخش نرم افزار پایه بود. کارش را با دقت و حوصله انجام میداد. فقط به آداباس و نچرال بر روی محیط MainFrame اکتفا نمیکرد بلکه به آنها بر روی محیط windows  نیز مسلط بود. و در ارتباط برقرار کردن بین نرم افزارهای مختلف تخصصی وپژه داشت و کاملآ مسلط بود. در آن زمان که تازه محصولات .Net به بازار آمده بود ، دیدم که بر روی این محصولات کار میکند. و نرم افزارهائی تهیه میکند. ایریسا هنوز برای کسی Laptop خریداری نمیکرد ولی او که یک متخصص بود برای خودش یک Laptop  خریداری کرده بود و امور خود را با آن به پیش میبرد. آری او همیشه همراه با تکنولوژی خود را به روز میکرد تا از غافله علم و تکنولوژی عقب نباشد. و همین عامل موفقیت او بود. مدتی را به تهران مآمور شد و انتقالی گرفت برای دفتر تهران. و با اصفهان کمتر در تماس بود و بیشتر به اهواز میرفت برای پروژه فولاد خوزستان. ایشان نیز پس از مدتی قصد رفتن به استرالیا نمود و بار سفر بست و به آن دیار رفت و من دیگر او را ندیدم.

نکاتی آموختنی از او که به امید معروف بود در بین دوستان:

a.      خوش خنده و خوش اخلاق

b.     مرتب و شیک پوش

c.      پیگیر در کسب دانش های روز

d.      همیشه مجهز به آخرین تجهیزات فنی

e.      بدنبال موفقیت و زندگی بهتر

زمانی مدیریت ارشد ایریسا از خریدن لوح فشرده (CD) برای کارکنان خودداری و سختگیری میکرد. کمی که زمان به پیش رفت CD  میخرید اما از خریدن Flash Memory  بنابر دلایل غیر منطقی خود داری میکرد. ولی حالا پیشرفت حاصل شده استCD  با لیبل ایریسا خرید و همچون نقل و نبات در اختیار کارکنان قرار میدهد و در خرید Flash Memory هم چندان سختگیری نمیکند و حتی به عنوان جایزه نیز آن را توزیع میکند. و خدای را شکر که تعداد زیادی Laptop مارک Acer هم به کارکنان داده است تا امور و پروژه ها پیشرفت خوبی کند که خیلی کار پسندیده ای است. راستی اگر شرکت ایریسا به روز نباشد پس کی باید به روز باشد؟

مورد آقای ایزد خواستی را در روز جمعه نوشتم و به این پست الصاق کردم. یادش به خیر او را دوست داشتم و دارم، تا بعد چه پیش آید.

٣.      آقای فرهادفرهادی. این مرد خوب از دانشگاه صنعتی اصفهان مدرک تحصیلی خود را گرفته بود. آنهم در رشته مهندسی صنایع. یکی از اولین کسانی بود که مهندسی صنایع داشتند و به استخدام ایریسا در آمدند. ایریسا زمانی احساس کرد و به این نتیجه رسید که برای تهیه سیستم ها، به فارغ التحصیلان این رشته نیاز دارد. که تصمیم درستی بود و تعدادی مهندس صنایع استخدام کرد که خیلی هم موفق بودند. و شاید لازم باشد که از خانم شرارهخادمالحسینی هم یاد کنم که ایشان نیز فارغ التحصیل همین رشته از دانشگاه صنعتی اصفهان است و فعلا یکه تاز سیستم های MRP و ... در پروژه فولاد مبارکه است و زمانی از ایشان بیشتر خواهم نوشت تا حق ایشان ادا شده باشد. آقای فرهادی ابتدا در پروژه فولاد مبارکه مشغول بکار شد و آنهم بر روی سیستم نگهداری و تعمیرات که به آن "نت" میگفتند. آری با آداباس و نچرال آشنا شد و بر روی کامپیوترهای بزرگ زیمنس کار میکرد. و پیشتر و بیشتر آقایان سعیدمؤمنزاده و جهانگیراحمدی که پیشکسوت این کار بودند با وی کار میکردند. بعد ها آقای فرهادی خودش یک پا مسئول سیستم بود. او از داروسازی فارابی به ایریسا آمده بود. و در پروژه های زیادی به عنوان طراح سیستم نگهداری و تعمیرات مشغول شد. از پروژه مهیاگاز و پارس الکتریک و تامکو بگیر و بیا تا برسی به پروژه ذوب آهن و فولاد خوزستان. و اولین پروژه در زمینه داروسازی که آقای فرهادی مدیر پروژه داروسازی امین بود. و بعدها ایریسا پروژه هائی در این زمینه گرفت که آخرینشان داروسازی اکسیر است. که )در پرانتز برایتان بگویم مدیر پروژه اش هر چه زودتر بجنبد و آن را جمع و جور کند وگرنه حرف و حدیث فراوان خواهد داشت که من حرف هائی شنیده ام . و بد نیست کمی اطلاع رسانی کند.( در پروژه امین بود که آقای فرهادی با خانم زهرهمحمودی آشنا شد و بعدآ ایشان را به ایریسا راهنمائی کرد و واقعا نیروی کارآمد و نمونه ای بود و هست خانم محمودی. که خانم محمودی هم اکنون در دفتر تهران به رتق و فتق امور میپردازد و در اینجا از زحمات او تشکر میشود. آقای فرهادی بعدها با محیط اوراکل هم آشنا شد و در تعدادی پروژه کار کرد که یکی از آنها همین پروژه داروسازی امین بود. آقای فرهادی کنترل پروژه هم کار کرده بود، اما کجا خدا میداند.

یکی دیگر از کارهای آقای فرهادی حضور در "کمیته تحول" بود. که قرار بود تغییر و تحولی در ایریسا بوجود بیاید. اما اتفاقی که نیافتاد همانا تغییر بود و تحول!. تعداد زیادی در این کمیته بودند که حالا اسم نمیبرم ولی ساعتها نشستند و برخواستند و جلسه گرفتند و حق مشاوره پرداختند و حاصل آن شد یک و نیم صفحه A4 بنام بیانیه "رسالت سازمانی". البته تقصیر از فرهادی نبود و از کمیته بود که بیانیه ای نوشتند که اگر یک نفر دو روز وقت میگذاشت و فقط 3 خط مینوشت اثرش بیشتر از این رسالت سازمانی طولانی بود. میتوانید امتحان کنید که حتی ده نفر هم یک خط از آن را در ذهن نداشته باشد.

از خصوصیات خوب و مثل زدنی آقای فرهادی مردم داری و روابط عمومی بالای او بود. کسی نبود که فرهادی او را نشناسد. از مقامات گرفته تا غیر مقامات. و هر چیزی که میخواستی بخری او آشنا داشت و کمکت میکرد که بخری. و خود اهل معامله و معاشرت بود. و اهل والیبال و ورزش دوست و پرتحرک و دوست داشتنی. و با همه هم دوست بود.

اما نه چندان ناگهان او هم گذاشت و رفت اما نه به استرالیا، بلکه به کانادا. گفتم نه چندان ناگهان، زیرا او مردانگی کرد و تعهد سازمانی خود را نشان داد و قبل از رفتن موضوع را به اطلاع همه مدیران رسانید. اعم از مدیریت سیستمهای اطلاعاتی یا امور اداری. و این کاری بسیار عالی و ستودنی بود که او انجام داد و بدون اطلاع نرفت. بلکه سر وقت همه کارهایش را تحویل داد و رفت.

و وقتی هم میرفت او را دیدم که ناراحت بود چرا که هنوز تصفیه(تسویه) حساب نکرده بود که ایمیل ایریسای او را مسدود کرده بودند. ولی شادمان بود که پس از پیگیری های زیاد کار او درست شده بود و داشت با همسر و تنها دخترش دنا خانم به کشور کانادا مهاجرت میکرد.

در حالی که سایت های گوگل و یاهو فضای مجانی چند گیکا بایتی به کاربران خود اختصاص میدهند، چرا ایریسا نباید برای یادگاری فضای مناسب به کارکنان رفته از ایریسا اختصاص دهد؟ دلیل آنها چیست؟ مسئولین مربوطه، اگر دلیل منطقی دارند توضیح دهند.

 فرهادی ، یادش بخیر ، هرجا هست سلامت باشد. که اگر روزی برگردد حتمآ ایریسا برای او جائی باز خواهند کرد. روز 2شنبه ١٩/11/88 مورد آقای فرهادی را نوشتم و به فضای لایتناهی وب فرستادم.

من خلاصه و نتیجه گیری ها را به خود شما میسپارم. من که نباید لقمه را بجوم.

 

 

1.      امیرحسینجبهداری

اینبار میخواهم دوستی را معرفی کنم که نه در دور دست یعنی کانادا و استرالیا که در همین ایران خودمان است. ولی از بد روزگار، ما کمتر او را میبینیم. راستی هیچوقت از دوستان صمیمی خود یاد میکنید. از دوستانی که زمانی کنار آنان میبنشستید و با هم از هر دری صحبت میکردید. روزگاری در مجتمع فولاد کنار آقایان طالبپور و اسحاقی و ناظم و ابراهیمی و ... مینشست. و بر روی سیستمتوقفات کار میکرد. با این دوستان، مخصوصآ طالبپور و ناظم و حق پرست با همدیگر سیگار دود میکردند. من دلم برای دوستان قدیم تنگ میشود آیا شما نیز چنین هستید. هم اکنون که دارم این مطلب را مینویسم، از کامپیوترم یک آهنگ دارم پخش میکنم. خواننده آن علیجهاندار

/ 17 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دانش آموز مديريت

به مديران گرامي پيشنهاد مي كنم در متغير كردن آيتم هاي دريافتي افراد اغراق نكنند درست است كه متغير بودن پاداش موجب مي شود افراد انگيزه كاري بيشتري پيدا كنند اما از آنجا كه افراد نسبت به دريافتي خود در پايان ماه براوردي ندارند هميشه در استرس و نگراني و نا تواني در برنامه ريزي زندگي خود خواهند بود كه براي روحيه افراد فرسايشي و شكننده است . ضمن اينكه مكانيزم ارزيابي درستي وجود ندارد و اگر قرار باشد عمده دريافتي افراد در هر ماه به نظر فرد ديگري بستگي داشته باشد مسلما تنش زا و مشكل زا خواهد بود . مجددا تاكيد مي كنم در فلسفه پاداش ترديدي نيست ولي نبايد عمده دريافتي فرد را بر اساس آيتم هاي متغير قرار داد.

قدردان

.........هم لولي شد . قطعا مديريت محترم با نيت خير و ايجادانگيزه كاري بين پرسنل اين كار را انجام مي دهند و همه ما پرسنل ايريسا از ايشان و مديريت محترم اداري كمال تشكر را داريم . اما لطفا دم عيدي كاري نكنند اعصاب همه بچه ها الكي به هم بريزد. اينگونه مي شود كه كارمندان زير دستي بيخود و بيجهت از مديران بالاسرشان كينه به دل مي گيرند و با نگاه دوستانه آنها را نمي نگرند. خواهشمند است شما احمد آقا كه از همكاران قديمي و از نزديكان هستيد اين موضوع را پيگيري كنيد تا به همه بن يكنواخت پرداخت گردد.

احمد

دوستان خوب و نازنین چهارمین همکار را در پست یادی از چند دوست و همکار در صبح روز 5 شنبه 22 بهمن درج میکنم. که بخوانید و بعدآ هم بروید راه پیمائی 22 بهمن که همه ما را به آن دعوت کرده اند.

قدردان

لطفا در مورد آقايان مرحوم خواجه زاده و مساح هم بنويسيد.

آشناي بي طرف

خدمت آقاي قدر دان عرض کنم که در ابتداي استخدام ظاهرا مبلغ حقوتان را به شما گفته اند و ايريسا اگر چيز بيشتري به شما پرداخت مي کند در واقع لطف ايشان است ضمن اينکه اگر ناراضي هستيد و فکر مي کنيدحق شما بيشتر از اين هست مي توانيد برويد جايي که فکر مي کنيد بيشتر به شما حق مي دهند و يا ارزش بيشتري قائل هستند. ما ايريانيها نمي دانم چرا به جاي اينکه به فکر پيشرفت خودمان باشيم هميشه به ديگران نگاه مي کنيم و خودمان را مقايسه مي کنيم. شما بهتر است به جاي سرک کشيدن به حقوق و مزايا و دريافتي ديگران براي پيشرفت خود وقت بگذاريد.

قدردان

آشناي بي طرف به ياد ندارم در طول دوران كاري ام خودم را با كسي مقايسه كرده باشم و در حقوق ديگران سرك كشيده باشم. نمي دانم چرا از نوشته هايم اين برداشت را كرديد.اين كه ايريسا لطف مي كند و به ما بن عيدي و ويلا و ... مي دهد را خودم در نوشته هايم گفتم و احتياجي به تذكر شما نبود. بحث من ساختار خوب دو سال پيش است و اينكه اكثر پرسنل از دادن بن عيدي به صورت پارسال ناراحت بودند. ما خودمان را مقايسه نمي كنيم . اما مي توانيم پيشنهاد بدهيم. اما ظاهرا شما هم آنچنان بي طرف نيستيد.

بي طرف

اميدوارم وب سايت شما به محل غيبت در خصوص ديگران تبديل نشود. اينكه خصوصيات اخلاقي ديگران چيست هيچ ربطي به ما ندارد. خيلي متاسف ميشوم وقتي به نام ايريسا مطالبي از اين قبيل كه چه كسي چه گفته و چه نگفته سلام ميكرده يا نميكرده و ... ميخوانم. اميدوار بودم اين وبلاگ مسير بهتري را ميپيمود.

بی نام

منم با بی طرف موافقم. تازه این بارم شما باز پیغام رو درست برداشت نکردید. یک بار دیگه پیغام دوم رو بخونید. یه نفر میاد و از آقای فلانی می نویسه که بهش سلام نمی کرده بعد شما می اید در پاسخ می نویسید که خانم پیش سلام نبودن و دعا می کنید که دیگه زودتر سلام کنند. یعنی علاوه بر اینکه پیغام رو درست نخوندید جوابی دادید که مغرضانه بوده. خیلی ساده است که آدم بخواد در مورد دیگران نظر بده. خود شما کافی بود با اسم خودتون می نوشتید اونوقت می دید که چقدر ایراد زیر و درشت ازتون گرفته میشد. پیشنهاد می کنم که پاسخ خودتون رو اصلاح کنید

نوشین فلاحپور

سلام سلام سلام تا اونجایی که یادم میاد من به همه سلام کردم و اگر کسی به من سلام کرده حتما جواب دادم. سلام سلام سلام صد تا سلام جای همه اون سلامهایی که حواسم نبوده جواب ندادم. خوش باشید اینجام از بن من و عیدی میدی و اینا خبری نیست ناشکری نکنید.

آرتین

فرزاد فرهادی پسر بسیار گلی بود. همینطور خیلی باسواد بود. الآن در فولاد مبارکه کار می کنه. امیدوارم خدا پشت و پناهش باشه. اصولا" آدم تو زندگی هر جور با دیگران رفتار کنه خدا هم جوابش را میده. شاید بهتره آقای فرهاد فرهادی هم بیآد اینجا بنویسه نتیجه’ رفتارهای نیکی که با دیگران داشته در کانادا بهش برگشته. البته اگه یادش باشه