ایریسا در سالی که گذشت – قسمت سوم

آیا شما با من موافقید که سخت ترین روزگار از سال 1371 تاکنون برای ایریسا همان سال 1390 بود؟ در این پست فقط به یکی از موارد بد بیاری اشاره میکنم و موارد بیبشتر را برای پستهای بعدی میگذارم.

در سال 1390 ایریسا بزرگترین قرارداد خود یعنی پروژه فولاد مبارکه را از دست داد. و شاید بتوان گفت که این پروژه بزرگ را از ایریسا گرفتند و دادند به همان کسانی که در دامان ایریسا پرورش یافته بودند. یعنی قرارداد را دادند به قرارداد مستقیمی ها. قرارداد مستقیمی ها کسانی بودند که در ایریسا آموزش دیده بودند و تجربه کسب کرده بودند و حالا کارمند فولاد هستند. و فولاد مبارکه با یک تصمیم آنها را از ایریسا گرفت و نه تنها آنها را گرفت که کاری را که ایریسا پرورده بود و برای سیستمهایش زحمتها کشیده بود را به دست آنان سپرد. تا چه بر سر سیستمها آید , خدا داند و باید صبر کرد که زمان می طلبد.

و دومین ضربه ای که ایریسا در پایان سال 90 دریافت کرد از دست دادن پروژه ذوب آهن بود. و از دست رفتن این پروژه در اردیبهشت 91 دیگر نهائی شده است. و از خبرش همه مطلع اند. احمد نمیتوانست در سال گذشته آن را تحلیل کند. چون نهائی نشده بود ولی حالا میتواند حرف هائی بزند.

من از پروژه نگهداری فولاد مبارکه حرفی نمیزنم اما برای از دست دادن پروژه ای آر پی ذوب آهن حرفهائی برای گفتن دارم. میتوان دلایل زیادی برای از دست دادن پروژه برشمرد. مثلاً:

1-       کارفرمای ما نامرد بود.

2-       کارفرمای ما از فرهنگ روسی برخوردار بود

3-       رقیب ما قوی تر بود در ایجاد رابطه

4-       کارفرمای ما انحصار را خوش نداشت و نمیخواست منحصر به ایریسا باشد

اینها همه میتواند درست باشند یا غلط. ولی در این که ایریسا ذوب آهن را از یک منجلاب نجات داد هیچ حرفی نیست. در آن زمانه ای که تمام حساب و کتابهایش به هم ریخته بود و کار به نهاد مجلس کشیده شده بود. این ایریسا بود که سیستم حسابداری را راه اندازی کرد و سیستم فروش را راه اندازی انداخت و ای آرپی را که به گل نشسته بود , نجات داد. و سزاوار این پاسخ نبود.

هر کارفرمائی این حق را دارد که پیمانکار خود را تعویض کند و بر اساس مصالح خود تصمیم بگیرد. و ما این را باید بپذیریم که در یک دنیای رقابتی به سر میبریم و هر لحظه ممکن است پروژه ای را از دست بدهیم. ولی آنچه مهم است درس گرفتن از این وقایع است . درس هائی که آموخته هایش پرونده ای مکتوب و مدون شود.

براستی چرا ما پروژه ذوب آهن را از دست دادیم؟ آیا ما کوتاهی نکرده ایم؟ من خدمت شما عرض میکنم که زمزمه های از دست دادن پروژه, همیشه از مدتی قبل شنیده و شروع میشود و این ما هستیم که باید حرفهای کارفرمایان و کاربران را از قبل بشنویم و راه چاره ای پیدا کنیم.

ما حالا به کاری دیگر سرگرم میشویم و فراموش میکنیم که چرا پروژه را از دست دادیم. لکن لازم است مدیریت تمام مدیران و کارشناسان ارشد این پروژه را جمع کند و از آنها تحلیل مکتوب بخواهد و آنها را مدون کنند تا دوباره شاهد این وقایع نباشیم.

ما حتماً در این امر کوتاهی کرده ایم و مدیریت باید بداند این کوتاهی در کجا و توسط چه کسانی صورت گرفته است. نه برای محکوم کردن کسی بلکه برای جلوگیری از اشتباهات آینده و من میدانم که ما ایریسائی ها همه با هم دوست هستیم و پیش هم رودربایستی داریم و برای هم احترام قائلیم و از این خطاها میگذریم تا دوباره در چاهی دیگر درافتیم.

من قبلاً پیشنهاد کرده ام و بار دیگر تکرار میکنم که بیاییم و به صدای مشتری گوش دهیم. یک فرم ایزو پرکردن کافی نیست. مدیریت باید تیمی را برگزیند که بطور مرتب و با جدیت به کارفرمایان و مخصوصاً کاربران مراجعه مداوم داشته باشند و شکایات آنان را بشنوند و مکتوب کنند و از مدیران پروژه و معاونت ها بخواهند که در رفع آنها بکوشند. به من نگوئید این نقش را مدیر پروژه و کارشناسان در پروژه اجرا میکنند و آنها چشم و چراغ ما هستند. که من میگویم آدمی اشتباهات خود را کمتر می بیند مخصوصاً وقتی در کوران کار و حوادث است.

آیا یک نمونه از چنین گزارشاتی در رابطه با پروژه ذوب آهن وجود دارد؟ من صدای شکایت پروژه های دیگر را نیز شنیده ام و اگر گوش شنوائی نباشد باید شاهد از دست دادن پروژه های دیگر نیز باشیم.

از مدیریت محترم میخواهم که به حرف های من کمی اهمیت بدهد و کاری صورت دهد و گرنه اکثریت را میدانم نظری نیست که نیست.

/ 21 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ali

سلام. چند وقتیه که تو پروژم به چند تا اشکال برخوردم و زنگ زدم به تعداد کثیری از پرسنل محترم شرکت ایریسا. ای کاش یکم کمک کردند!!1 چون زکات علم نشر اونه نه !!!!!. به هرحال برای خودم و برای بعضی ها متاسف شدم.

هادی

سلام وضعیتی که در ذوب آهن پیش آمد را از مدت ها قبل میشد پیش بینی کرد ولی چرا مدیریت فکری به حال آن نکرد جای تعجب است افرادی که در پروژه ذوب آهن بودند بسیار بی انگیزه بودند ، البته بیش از این هم از آنها انتظار نمی رفت ، وقتی که مدیر پروژه نسبت به اتفاقاتی که در محیط کار رخ می دهد کاملاً بی تفاوت باشد این رفتار به سایر کارکنان انتقال داده می شود، اگر رفتار دیگر مدیران پروژه را با مدیر پروژه ذوب آهن مقایسه می کنیم تفاوتی فاحش وجود دارد. در اکثر پروژه ها، مدیر پروژه فعال ترین فرد در آن پروژه است و این خود باعث می شود که بقیه نیز با شور و نشاط خاصی وظایف خود را انجام دهند، پروژه ای که مدیر آن از صبح تا عصر مشغول قدم زدن است و زود تر از بقیه آماده رفتن به خانه است ، محکوم به شکست است. متاسفانه دیدن فیلم، دانلود کردن، گذراند وقت در فیس بوک، روزنامه خواندن، خوردن صبحانه در مدت زمان طولانی، نشان دادن کلیپ به دیگر همکاران، گپ و گفتگوهای دسته جمعی و طولانی مدت ، عادت هایی بود که در ذوب آهن وجود داشت و کاملا عادی بود و حتی در برابر چشم کارفرما انجام میشد و همه اینها دست به دست هم داد که کارفرما از ما ناراضی و دلسرد شود

هادی

سلام احمد آقا این هادی ، اون هادی که شما فکر میکنید نیست. این "هادی" همون "احمد" خودتونه من قبلا با اسم "همکار" نظر میدادم و چون شما قبلا گفته بودید که یه اسم برای خودتون انتخاب کنید یکدفعه به سرم زد که اسم هادی رو برای خودم انتخاب کنم ولی خوشحالم که خاطره یک مخاطب قدیمی رو برای شما زنده کردم شاید در ادامه با همین نام نظر بدم

عباس

سلام مدتی بود فرصت نکرده بودم راه ایریسا رو بخونم شاید دیر نظر داده باشم . پیشنهاد خوبی است که پرسنلی و همکارانی که در پروژه ذوب آن بودن جمع شوند و وایرادات مطرح بشه ولی بهتر به پروژه هایی که احتمالاّ تا مدتی دیگه همین حالت رو پیدا می کنه و از دست میره زودتر فکری بشه ! قطعاّ هر کسی در هر پروژه ای که کار می کنه بهتر مشکلاتش رو می دونه چرا حالا که پروژه ای آر پی رفته دوستان میان و مشکلات رو بیان می کنن ؟

عباس

احمد آقا بهتر یه سراغی از پروژه انبار نفت منتظری بگیری این پروژه قرار بود واسه ایریسا تونفت و پالایشگاه جای پایی باز کنه !! احتمالاّ همین روزا با فضاحت تمام و جریمه ایریسا رو از انبار نفت میندازن بیرون ! چه جای پایی باز کردیم !!

همکار در ذوب اهن

البته احمد اقا باید ار تلاش همه همکاران ومدیریت تشکر کرد که نگذاشتند کار کاملا از دست ایریسا خارچ شود هنوز تمام بخش تولید و فروش که خیلی مهم است در دست ماست و بسیار قابل توسعه است

هادی

سلام در جواب همکار محترم در ذوب آهن باید عرض کنم که به این دلیل بخش تولید و فروش هنوز در دست ایریسا است که کسی توانایی وارد شدن به این بخش را نداشته است ولی اگر مدیریت به همین صورت باشد مطمئن باشید این دو قسمت نیز به سرنوشت ای آر پی دچار خواهد شد امیدواریم مدریریت هر چه زودتر فکری به حال آن کند و جلوی این اتفاق ناگوار را بگیرد . قبل از اینکه دیر شود و نه در موقعی که پروژه در حال شکست است به دست و پای کارفرما بیفتیم

هادی

سلام احمد آقا چرا وقتی سربسته مطالب رو عنوان کنیم ، میگویید توضیح بده اما وقتی توضیح میدیم سانسور میکنید؟ من که نفهمیدم چطور باید نظر بدم!!

هادی

هرچه بود واقعیت بود ولی باور کنید سعی کردم ملایم بنویسم، اما به خاطر اتفاقاتی که در ذوب آهن افتاد و هنوز هم ادامه داره خیلی نگرانم و یقین دارم اگر وضع به همین صورت باشد پروژه ذوب آهن به طول کامل از دست ایریسا خارج می شود و متاسفانه هیچ کس به فکر چاره نیست

کارفرمای ایریسا

پیشنهاد میشود شرکت ایریسا پرسنل خود در محل پروژه توجیه کند که اهمیت مشتری چیست؟روند اجرای درخواستها چرا این همه زمان میگیرد؟به نظر نظارت صحیح بر عملکرد این افراد صورت نمیگیرد.