ایریسا در سالی که گذشت – قسمت دوم

به راستی من از چه نا امید شده ام؟ چه چیزی مرا به اینجا رسانده است که دیگر دستم به قلم نمیرود؟ گرفتاری که ندارم. مشکل خانوادگی که ندارم. نکند مشکل روانی پیدا کرده ام؟ آقای دکتر عباسپور هم که بعد از عید خبری از او نیست. تازه اگر هم باشد من که نمیتوانم به او مراجعه کنم و بگویم دردم چیست. نمیتوانم شرح حال خود را بگویم تا نسخه ای برایم بپیچد.

به راستی من از همه چیز نا امید شده ام. خصوصآ از بخشی ازکارکنان ایریسا. نکند این یأس و ناامیدی و بی تفاوتی آنها و محیط است که به من سرایت کرده است. نکند این عمل آنها و فرهنگ سازمانی است که مرا به عکس العمل ننوشتن واداشته است.

بی رو دربایستی بگویم من از بخشی از کارکنان ایریسا ناامیدم. و این نا امیدی را در آنها هم می بینم. آنها بی تفاوت اند. آنها بی انگیزه اند. شما را به وجدانتان قسم آیا اینگونه نیستید. آیا شما هم بیمار نیستید؟ میتوانید از الان موج خشم و نفرت خود را بر من ببارید اما من بر حرف خود باقی ام. اگر نه همه بی تفاوتند و منطقاً نمیتوان آن را اثبات کرد ولی برای اکثریت چنین است.

اگر وضع بدین منوال باشد باید شاهد فرود باشیم. و آن را در انتظار بنشینیم. اگر معجزه ای نشود این سرنوشت ایریسا است. همه پشت سر یکدیگر حرف میزنیم. اما در روبرو به به و چه چه است. مدیری می شناسم که پشت سر همه حرف میزند. برایش هم فرقی نمیکند که دیگری مدیر باشد یا کارمند. مدیری میشناسم که به اطاق خود پناه برده است و کاری به جائی ندارد مگر به کار خودش. مدیری میشناسم که جز به منافع خود نمی اندیشد. مدیری میشناسم که در اطاق خود بند نمیشود. و کارکنانی میشناسم که اگر همه را آب ببرد آنها را خواب خواهد برد. و در این بین کارکنانی که سر در لاک فقط کار خود میکنند. و پروژه هائی که بلاک میشوند و این عملکرد ماست.

من حرفهای دیگران را واگویه میکنم  که یکی در فکر ساخت و ساز است و آن دیگری در فکر تدریس و آن دیگری در کار سهام و جمعی در حال کسب تجربه و آموزش زبان برای داشتن دستی پر برای بکارگیری در دیار غربت و غرب. و آیا اینها آغاز فرو افتادن نیست. از گفتن نباید هراسید که بیداری و هشداری نیاز ماست. امروز ایریسا به روحیه و شادابی و رشد و کار درست نیاز دارد. و از همین جا میروم و به قسمت دوم از ایریسا در سال گذشته میپردازم. که قسمت اول در پست قبلی بود.

2-   در سال 90 تغییرات مدیریتی بسیار اندک بود. فقط مدیر اداری بود که جا به جا شد. آقای مهندس فرزانه از مدیریت اداری جای خود را به آقای مهندس بابائی داد. و این رفتن و آمدن خود داستانی داشت که مینویسم. آقای فرزانه مدیر امور اداری و توسعه منابع انسانی بودند ولی نمیدانم بر چه اساسی پستی خلق شد به نام امور سازماندهی و توسعه منابع انسانی. و این پست اخیر را دادند به آقای بابائی. و نمیدانم از کجا به این نتیجه رسیدند که آقای بابائی بدون تجربه در مدیریت اداری و سازماندهی برای این کار شایسته هستند. و نمیدانم کدامین مشاور تیزهوشی ایشان را معرفی کرده بود.

این هم خود شگردی مدیریتی است که پستی به موازات پست امور اداری ایجاد کنند و به مرور کارهای یکی را به دیگری دهند و دیگری را ایزوله کنند. شاید اگر من تصمیم گیر بودم در یک تصمیم شفاف و روشن از زحمات آقای فرزانه تشکر میکردم و آقای بابائی را معرفی میکردم.

همین ایزوله شدن ها بود که یکی را مجبور به استعفا کرد و او که بحرانی ترین دوران ایریسا را مدیریت کرده بود به آرامی کنار رفت. آری ایریسا هیچ دورانی بحرانی تر و مشکل تر از سال 1390 نداشته است و امیدوارم که هرگز نداشته باشد.

هم آقای فرزانه برایم محترم است و هم آقای بابائی که تقریباً مدیریت اداری ایشان یک ساله شد. ایشان مدیرپروژه و کارشناس برجسته ای در حوزه سیستمهای اطلاعات مدیریت بودند. هم تجربه مدیریت پروژه فولاد خوزستان را در پرونده داشتند و هم تجربه پروژه فولاد غرب آسیا را در آستین. اما تجربه امور اداری نداشتند. ایشان خوش قلب و با کارکنان رابطه خوب و دوستانه ای داشته و دارند.

برای ایشان آرزوی موفقیت  دارم و ایشان را به اهمیت امور سازماندهی و اداری تذکر و توجه میدهم و میگویم امور اداری جائی نیست که با آن به آسانی برخورد شود و هندوانه ای نیست که بتوان آن را با یک دست بلند کرد. حال چه شده است که شما در آن واحد میخواهید با یک دست دو هندوانه را بلند کنید. هیچکس نمیتواند با یک دست دو هندوانه را بلند کند مگر اینکه آنها را در یک زنبیل بگذارد. و چنین زنبیلی هنوز برای امور اداری و پروژه ها به عنوان دو هندوانه بزرگ ساخته نشده است. نمیشود در هفته که پنج روز است سه روز را برای پروژه غرب آسیا و فولاد کاوه اختصاص داد و دو روز را برای امور اداری. مظلوم امور اداری که اینقدر آسان گرفته میشود. به مدیریت ایریسا اعلام و عاجزانه میخواهم که از یک کارمند نخواهید چند کار را انجام بدهد. این بهره وری نیست. بهره وری این است که امری مهم را یک نفر به خوبی با کارائی موثر انجام دهد. من به آچار فرانسه اعتقادی ندارم. امروز از کارکنان نخواهید که آچار فرانسه باشند. پیچی هم هست که فقط با پیچ گوشتی باز میشود و از آچار فرانسه کاری ساخته نیست. وظیفه ای خاص با نیرو و تیم خاص و با برنامه خاص موفق تر است.

مورد دوم تمام شد. با تشکر از زحمات آقای فرزانه در سخت ترین دوران و آرزوی موفقیت برای آقای بابائی در سالهای پیش رو. منتظر با حال شدن کارکنان ایریسا هستم. مرداب را نمی پسندم. چه کنم با صاحبان فضلی که خود را برتر از همنشینی با احمد میدانند و او را احمقی می دانند که جوابش خاموشی است؟ 

/ 6 نظر / 8 بازدید
حقوق بگیر

ما هم اصلا دل و دماغ نداریم مثل شما....بد خنجری خوردیم..

همکار

با سلام و عرض ادب خدمت احمد آقای خستگی ناپذیر احمد آقای عزیر بسیار خوب است که دل نگران هستید ولی یک سئوال، آیا لیست حقوق نشر یافته را دیده اید، بد نیست همه پرسی انجام شود و بررسی شود که چند درصد از همکاران این حقوق ها را عادلانه می دانند. به نظر حقیر شرط اول پویایی و سرخوشی سازمانی، اعتماد به رویه های سازمانی مناسب آن است که حداقل شرط انصاف را در نظام جبران خدمات کارکنان لحاظ نموده باشد نه این که ... باقی بقایت احمد آقا که بسیار است و ...

بي نام

خيلي موافق نوشته شما نيستم 1- کارمندي را مي شناسم که وقتي همراه خانواده اش سفر خارج است به مسئول سيستمش پيامک مي فرستد که سيستم را چک کردم فلان پروسيجر سيستم در زمان برنامه ريزي شده ؛ اجرا نشده است 2- کارمند ديگري مي شناسم که در سفر حج و در مدينه اطلاعات پايه سيستمش را تکميل ميکند تا راه اندازي سيستم تحت مسئوليتش توسط ديگر همکارانش بي وقفه و راحت تر انجام شود 3- کارمند ديگري را مي شناسم که تلفن نيمه شب کاربرش را که بي مورد بوده و مسئله ربطي به او نداشته با ترشرويي جواب نمي دهد 4- کارمند ديگري را مي شناسم که براي رضايت کاربرش به او ميگويد هر موردي و هر موقع خواستي با من تماس بگير ولو اگر در مورد مسئله اي شک داشتي يا حتي اگر سئوال داشتي . 5- کارمندي را مي شناسم که نه براي کارفرما کارميکند و نه براي ايريسا و تنها براي دل خودش و وجدان خودش نهايت توانش را بکار مي بندد. اينها واقعيت هاست و هيچ اغراق و تعارف نيست.

مهدی

سلام. در مورد آقای بابائی به حقوق و پاداششون نگاه کنید حلا است که می فهمید میتونه دو هندوانه را با دو دست بلند کند. هر چند میدونم چاپ نمی کنید.

همکار

سلام در جواب همکار محترم و مثبت اندیش که "بی نام" هستند باید نکته ای را یاد آوری کنم اما صحبت های من ربطی به موضوع بحث ندارد و قصد من تنها آگاه کردن افراد نسبت به رفتار دیگر همکاران است همیشه نمی توان ظاهر افراد را ملاک قرار داد و بهتر است رفتار افراد را کمی با تأمل سنجید . کسانی هستند که برای اینکه دل مدیر خود را بدست آورند کارهایی کنند که خود را در بین بقیه افراد گروه، متمایز جلوه کنند تا پشتکار خود را به رخ دیگران بکشند یا دیگر افراد را دور خود جمع کنند تا سواد خود را بالاتر از بقیه نشان دهند و یا طوری نشان دهند که در قبال کاری که انجام می دهند هیچ چشم داشتی ندارند اما هدف آنان این است که یک شبه ره صد ساله را طی نمایند و اگر فرد مذکور کمی باهوش و زرنگ باشد به سرعت نظر مدیران را به خود جلب می کند برعکس باید به افرادی که بی سر و صدا در گوشه ای می نشینند و کار خود را به بهترین شکل انجام می دهند نیز توجه نمود هرچند در ظاهر با مدیر خود رابطه صمیمی نداشته باشند توجه به فردی که فعال جلوه میدهد باعث ایجاد یأس در سایر کارکنان همردیف او می شود شاید بهتر باشد نتیجه کار را ملاک قرار داد نه ساعات کارک

فربد

بنده کارمند شرکت ایریسا نیستم ولی چون با آقایی بابایی کار کردم میدانم یکی بهترین گزینه ها برای مدیریت منابع انسانی میباشد.کاش مدیر منابع انسانی شرکت ما بود.اما مساله وقت مربوط به مدیریت زمان میباشد که مدیر ایشان باید تشخیص دهد.