سرگذشت تشکیل شرکت ایریسا – قسمت سوم

شما که متآسفانه برایم ننوشتیداز سرگذشت، خوشتان آمد یا نه؟ خوب بود یا بد؟ درست بود یا نادرست؟ همکاران جدید که حق دارند. چون آن روزگار نبودند که حالا بخواهند قضاوت کنند. اما بزرگترها چرا ؟ دوستان فراوانی از آمریکا و کانادا و انگلیس و ایران عزیز به دیدار من اومدند و فقط تو چشم هام نگاه کردند و حرفی نزدند. همین آمدنشان به دیدار، ما را بس است. قدم رنجه کردند کافی است.

به دوستی گفتم نطرت چیست؟ به شوخی گفت " نظرم با خداست" . حتمآ این دوستان هم نظرشان با خداست و فعلا نظری ندارند تا خط و خطوط روشن شود.

برویم و داستان خود را ادامه دهیم. از هر چه بگذری سخن دوست خوش تر است.

حالا که قصه رسید به مرکز کامپیوتر IBM بهتر است آن را تمام کنم. مرکز کامپیوتر چند تا اوپراتور داشت. که آقای مرتضیروناسی میگفت اینها نابغه اند و ما از بین تعداد زیادی آنها را انتخاب کرده ایم. این دیپلمه ها خیلی جوان و ناز و تازه و بقول خارجی ها فرش بودند. و چه بچه های خوبی بودند که هنوز دوستی با اونها ادامه داره. اما  اسامی آنها.  آقایان:

1-      سید اکبر حسینی نیا که واقعآ زحمت کش است و چندین سال است که حقوق ما را در ایریسا او حساب و کتاب میکنه. البته کارهای استخدام و خیلی موارد دیگر که بعدآ میگویم. واقعآ مناسب همین کار است . راز نگهدار و تو دار. واقعآ خوب او را کشف کردند و سر این پست گذاشتند.

2-      مرتضی شیروانیان که خیلی زبر و زرنگ بود و چابک و حالا هم همینطور است و فعلآ در بخش شبکه مشغول کار است. همیشه هم جوک های دست اول دم دست داره. بخواهید تا براتون تعریف کنه.

3-      هدایت الله صادقی که خوب کار میکرد و علی بی غم روزگار. و عجب کشفی کردند مدیران و او را هدایت کردند به امور خرید، که بعدآ شد امور تدارکات. راستی راستی قیمت همه چیز دستشه.

این سه نفر که نام بردم. برای اپراتوری مرکز کامپیوتر زیمنس هم انتخاب شدند و همراه جمع دیگری در همان زمان سال 1369 یا 70 اعزام شدند به کشور آلمان. فکر کنم دوره آنها تقریبآ هفتاد روزه بود.

بر و بچه های خوب دیگری هم بودند که خیلی با سواد بودند و بر روی سیستم عامل آی بی ام کار میکردند مانند آقای غلامحسین شیری سیچانی. که از بد روزگار به خارج اعزام نشد. روحیه ای حساس و  غرور خاص خودش را داشت. خیلی ناراحت شد و مجتمع را رها کرد.

بعدها آن مرکز کامپیوتر آی بی ام تعطیل شد و کامپیوتر 4341 چند سالی گرد و خاک خورد. و قرار بود آن را بفروشند و یا به یک جای دیگری اهدا کنند. من خبر دار نشدم که چه کردند با آن، که روزی و روزگاری چقدر کار میکرد و مورد بازدید بود از وکیل و وزیر.

با کفش نمی شد به دیدار آن کامپیوتر ها رفت باید دمپائی مخصوص بپوشی و یا کیسه کفش در پا کنی و وارد شوی. و اگر بالاترین مقام مملکتی و یا خارجی هم میآمد باید این کیسه کفشها را بپوشد و آنگاه وارد مرکز کامپیوتر شود. البته برای این کار دلایلی داشتند از جمله جلوگیری از وارد شدن گرد و خاک به محیط ایزوله مرکز کامپیوتر. و همین باعث میشد که کمتر خراب شوند و کمتر به تعمیر نیاز داشته باشند.

طبیعی است که این مرکز کامپیوتر هم به سرویس و نگهداری و پشتیبانی نیاز داشته باشد و این بر عهده شرکت DPFE بود. در آن زمان پیمانکاران زیادی در مجتمع فولاد مبارکه بودند. که دی پی اف ای هم یکی از آن ها بود.  و کارشناس مسئول تعمیر و نگهداری که به او  CE می گفتند فردی بود به نام آقای سرپوشانی که جوان خندان و بشاش و با سوادی بود و سبیل به یاد ماندنی داشت که یکبار که او را میدیدی دیگر فراموشش نمیکردی. با سواد بود و  در انتقال علم خود خساست نداشت و بخیل نبود در یاد دادن به دوست خودش آقای شیری. و برای شما بگویم که بدترین خصلت یک کارشناس این است که علم خود را فقط برای خود نگهدارد. که من اینگونه افراد را زیاد دیده ام و هیچوقت از آنها خوشم نیامد به خاطر این اخلاق زشت. و شاید به نمونه ای در آینده اشاره کنم.

در رابطه با سیستم ها هم که به زبان COBOLبرنامه نویسی شده بودند دو کارشناس از شرکت DPFE را به خاطر دارم که خیلی با سواد و آقا بودند و به همه هم مشاوره میدادند و هر کس هر سئوالی داشت از آنها میپرسید. به فایل های ISAM  و  VSAM و زبان سطح بالای REXX هم تسلط کامل داشتند و هر سئوالی را پاسخگو بودند.  یکی از آن کارشناسان آقای خالقی بود که متآسفانه یک پایش فلج بود و همیشه با عصا حرکت میکرد. روح و اخلاقی والا داشت که من هنوز او را در خاطره دارم. دیگری آدمی بود که نام او را فراموش کرده ام اما نشانی او را که بدهم دوستان قدیمی خواهند شناخت. بسیار خوش قیافه بود و هر وقت او را میدیدی به یاد هنرپیشه معروف سینما بهروز وثوقی می افتادی. بسیار زیبا به لهجه تهرانی صحبت میکرد. آقایان نیلچی و فرهمند و غیاثی نژاد شاید او را به خاطر آورند.

شرکت دی پی اف ایی ظاهرآ دیگر وجود ندارد. مدتی پیش شنیدم یکی از افرادی که به جرم فساد مالی هنوز عقوبت پس میدهد در این شرکت سهامی داشته که پس از محکومیتش ، برای این شرکت مشکلاتی ایجاد شد. اگر کسی خبر دارد برایم بنویسد. و خوشبختی ما در ایریسا این است که هیچ فرد حقیقی سهام عمده و دارای سهام ممتاز نیست که اگر مشکلی پیدا کرد ایریسا مسئله دار شود. سهام عمده را فولاد مبارکه و ایریتک و کل کارکنان دارند و سهام ممتاز را فولاد مبارکه و حق تعیین مدیر عامل شرکت هم با اوست.  که این موضوع خود داستانی جداگانه دارد و شایسته است در فرصتی دیگر به آن پرداخته شود. یا هو.

/ 10 نظر / 22 بازدید
3d

با سلام و آرزوی پیروزی احمد آقا خسته نباشی ، 2 گلایه دارم 1- چرا فقط از MIS میگین پس automation چی؟ 2- اءسم قحطی بود ، احمد را انتخاب کردی ، بقول سید (میرفند...) شهرامی - کامبیزی - هوشنگ یا جوات یا غضنفر یا سیف ا... انتخاب میکردی.

الف ب

بابا اين چه شركتيه ديگه !!! تازگيها آدم چه چيزايي كه توي اين خانواده ايريسا نمي بينه!!!!!!!!!! رفتن كسي رو استخدام كردن كه ايريسا اولين تجربه كاريش هست و حتي مقدماتي ترين مسائل رو نه تئوري نه عملي خونده و تجربه كرده. انتظار داريد كه شركت سر پا هم بمونه

ایریسا

منم موافقم هر کسی از راه می رسه نه شناختی داره از کار نه تجربه در صورتی که دکتر بقائی روش استخدامشون اینجوری نبوده و اصلا موافق استخدام اضافی نبوده الان که هر کسی از راه می رسه از روی پل رد شدن با مدیریت فامیل شدن خوب بقیش هم معلومه .

الف ب

ممنون از توجهتون ترجیح میدم همینجا مطالب رو بیان کنم اسامی که میارم برخی به خاطر روابط و خویشاوندی با مسولین استخدام شدند و برخی هم به خاطر سفارش از طرف کارکنان مجتمع و یک سری معذورات البته در این که بین این گونه افراد ‘ افرادی هم که کارا و با سواد هستند شکی نیست ولی اکثریت اینگومه نیستند.

الف ب

از تازه استخدام شده ها : 1- خانم آقاجانیان در بخش روابط عمومی ظاهراَ از آقوام یا آشنایان آقای ارباب شیرانی 2- خانم طلایی در بخش جاوا دختر مهندس طلایی یکی از مدیران ارشد مجتمع که مشخص هست سفارش شده هستند 3- آقای عرفانیان در بخش شبکه که یک هفته از استخدام ایشون نمی گذره و به تازگی با علم شبکه و ... از طریق ایریسا آشنا شدند 4- آقای مختاری پور در پروژه ُSEM به سفارش از مجتمع 5- خانم موحديان در بخش اتوماسيون 6- خانم عمو سلطاني در بخش اتوماسيون دختر مهندس عمو سلطاني 7- پسر كوچك آقاي ارباب شيراني در بخش جاوا 8- آقاي خوبان در بخش شبكه ظاهراَ از آقوام یا آشنایان آقای ارباب شیرانی و ....

بهتر است مسئول محترم وب لاگ قبل از درج نام برخي از همكاران كه بعلت عدم رعايت احترام ديگران در انتقال نظراتشان نام برده مي شود به جهت بازي نكردن با آبروي پرسنل تامل نمايد. مسلما اگر جستجو كنيد رگ و ريشه همه ما از طريق حضرت آدم يكي است . برخي از افراد نام برده شده از نظر ضريب هوش و استعداد و برآورده نمودن نيازهاي فني شركت مناسب هستند . من در خيلي از جلسات استخدام بوده ام و معتقدم كه همكارن در جلسات مصاحبه فني با تمام و جود براي جذب نيرو هاي مستعد تلاش مي كنند . مواردي را كه بعنوان آشناي مدير عامل و يا بدليل تشابه اسمي اين شبهه ايجاد شده است كه فاميل ديگران هستند را قبل از ادعاي نويسنده بهتر است بررسي كند تا خداي ناكرده موجبات رنجش همكار خود را بوجود نياورد به اميد اينكه در ارائه نظر و انتقاد هميشه خدا را ناظر گفته ها و كردار خود بدانيم و حداقل از تجربه بيان حرف هاي بي پايه و مرجع استنادي پرهيز كنيم.

سین هستم

آقا بی سواد می خواین بیاین تو شبکه وای ........ افتضاحه واقعا افتضاحه به نظر من تنها بخشی که مقداری تونسته خودشو جمع کنه گروه آقای گراکوئیه ( البته دایه داره سیستم های خوبی هستند ولی واقعا ما یه سیستم درست و حسابی نداریم). از اتوماسیون هم که دیگه نگو یه سری به خطوط فولاد بزنید متوجه خواهید شد. از اینکه دیر کردم شرمنده....!

سین هستم

در جوا کسی که حتی اراده گذاشتن اسمی مستعار رو برای خودش نداره و میاد خدا رو گواه میگیره خاطر نشان میکنم اینجا حرف از منطقه لطفا مغلطه نفرمائید و صریح و با مدرک صحبت کنید. احترام دیگران چیه مگه مدیران برای ما احترام قائلن که هر کسی رو که آشناشونه راه می دن تو شرکت . خب بنده خدا الف ب داره منطقی میگه دیگه . حالا اومیده دم از خدا میزنه. و من ه احتمال می دم از آن دسته از مدیران

الف ب

خوشحال می شم دلایل استخدام برخی از دوستان نامبرده شده رو بدونم چون حداقل یکی دو تا شون امتحان خودشونو توی کار کردن پس دادن می گید نه یک نظر سنجی از پرسنل و یا هر مرجعی که خودتون میدونید بکنید تا ببینیم که بقیه هم نظر شما رو دارند یا خیر. راستی خانم قادری در بخش شبکه رو هم به لیست قبلی اضافه کنید

الف ب

برای اینکه خدا رو هم خوش بیاد و نه سیخ بسوزه نه کباب تعدادی از کارکنان با سواد ایریسا رو که کم هم نیستند معرفی می کنم البته ملاک معرفی این افراد رو نظراتی که از دیگران دیده و شنیدم قرار دادم خودتون می تونید قضاوت کنید. از بخش اتوماسیون آقای آقا زاده و حیات داوودی از بخش شبکه آقای آزرمگین و طاهری و الماسیه و ابراهیمی و ایرانپور از بخش MIS هم دوستان شاغل در اين بخش خواهش مي كنم معرفي كنند البته بچه هاي اتوماسيون اداري رو هم فراموش نكنيد