در راه ناکجا آباد

با سلام
به هیچوجه آسان نیست که احساسی را که در این لحظه دارم برایتان شرح دهم.
آرزوها و امیدهایی را که هر کدام از ما برای آینده خود در ایریسا داشتیم به راحتی کنار گذاشته و در تلاطم جریانی افتاده ایم که هیچ کس تصویر واقعی آن را روشن نمی کند. بیش از 10 روز است که آرامش روح و روانمان از دست رفته است. برای تصمیم گیری بین دو یا چند راه باید اطلاعات کافی وجود داشته باشد. حال آنکه نه کسی در فولاد مبارکه و نه کسی در ایریسا بصورت مشخص و واضح وضعیت را روشن نمی کند و در یک طرف مواردی در تعهد نامه اخذ می شود که در شایعات رو به یقین رد می شود و در طرف دیگر بر روی زور بازو تکیه می شود.
به همه آنانکه این وضعیت را برای ما ایجاد کرده اند باید گفت ما کارشناس هستیم و حساب ما دو دو تا چهارتاست. چرا هیچ کس تکلیف ما را روشن نمی کند تا بتوانیم صحیح انتخاب کنیم؟
شمایی که بر اساس شایعه امید به درنظر گرفتن سوابقتان و پستهایتان فولاد را برمی گزینید آیا سوابقی بر اجرای تعهد داده نشده در فولاد می بینید؟ این چه آینده ای است که برای خود برگزیدید؟ رفتن در مجموعه ای که توانایی ها بر اساس مدرک تحصیلی و سوابق در نظر گرفته می شود؟

شما که به آنچه تا کنون در ایریسا دیده اید اطمینان نمی کنید چگونه به مجموعه ای که تعهدنامه کاملا یک طرفه می گیرد ایمان دارید؟ چگونه به شایعات اطمینان دارید؟
من هنوز مردد هستم. زیرا دلایل رفتن همکاران به فولاد را که می شنوم تعجب می کنم. دلیل یکی کارهای تکراری اش در مجموعه است. دلیل دیگری رفتار بد یکی از مدیران است. دلیل دیگری برخورد غیر مسئولانه یک بخش است. دلیل دیگری گرفتن حقوق مساوی یا کمتر با گروهی است که کمتر کار می کند و همیشه جیم است. دلیل دیگری مساوی و یا کمتر دیده شدن نسبت به افرادی است که او آنها را نا کارآمد می داند. دلیل دیگری عدم پیشرفت مناسب است. دلیل دیگری داشتن مدیر نالایق است و...
حال آنکه این مجموعه مجددا با یکدیگر در فولاد خواهند رفت. تغییرات در فولاد مبارکه بسیار اندک است. همه در یک مدرک با یک چشم دیده خواهند شد. آنهایی که براساس کیفیتشان نه مدرکشان در ایریسا جایگاهی داشته اند از کسانی با مدارک بالاتر و کیفیت کمتر پایینتر دیده خواهند شد. در مجموعه های دولتی گرفتن پست و سمت اول بر اساس مدارک و سوابق است بعد براساس کیفیت. تغییر پست و کار بسیار دیر اتفاق می افتد و شخص سالها باید منتظر باشد.

آیا دیده اید در سازمانهای دولتی تفاوت زیادی بین افراد کاری و افراد کم کار بگذارند؟
بهرحال از نظر من اطلاعات برای انتخاب راه بسیار ناچیز است. از همه همکاران و دوستان می خواهم بیشتر اطلاعات بگیرند. رفتن در فولاد پاسخگوی این نارضایتی ها نیست.

بسیاری از شما سابقه زیادی ندارید و می توانید آینده ای را که دوست دارید در شرکت ایریسا داشته باشید خود بسازید. در آینده ای نزدیک بسیاری از این مدیران خواهند رفت. فضا برای ساختن ایده هایتان باز خواهد شد. درنظر داشته باشید ساختن شرکتهایی همچون ایریسا بسیار هزینه می برد و اکنون این شرکت آماده در دستان ماست. چرا همکاران جوان ما با سوابق پایین امید به تغییر این شرکت را ندارند. چرا فقط آرزوهای خود را در زمان کوتاه می خواهند. من از شما می خواهم مفهوم ضرب المثل هایی نظیر یک سال بخور نون و تره صد سال بخور نون و کره را در نظر داشته باشید. آنچه زود بدست آید زود ازدست می رود. ولی آنچه را برایش سالیانی زحمت بکشید به مقدار و مدت بیشتری ثمر خواهد داد. چه کرده اید و چه زمانی را صرف کرده اید که از این شرکت نا امید شده اید. شما بیش از دو سه چهار چند سال ؟ سابقه دارید و نا امید شده اید؟

اگر در خود توان آن را می بینید که سازنده باشید بدانید که آینده شرکت ایریسا در دستان شماست. هر کدام از شما در اثر مدیریت فعلی تجربه هایی را بدست آورده اید که این تجربه ها به شما نشان خواهد داد چه کاری را انجام ندهید.  پس آینده شرکت ایریسا شما هستید تا تجربه هایتان را بکار انداخته شرکت را بسازید. من افسوس می خورم که مملکت ما فقط در یک محیط از تجربیات شما استفاده نماید. این حیف نیست؟ هر چند نفر از شما حتی با سابقه کم می تواند یک شرکت باشد که نتایج اندوخته هایتان را به ثمر نشاند.
و حرف آخر ایریسا با همین مدیریت شرایطی را ایجاد نموده است که ما با ثبات فکر و راحتی خیال کار کنیم. اگر فراتر از این می خواهیم باید خودمان بسازیم. کسانی که برای راحتی خیال فولاد را برمی گزینند دیگر امکان ساختن مجموعه ای چون ایریسا و فراتر از آنرا نخواهند داشت! و آنچه بدست آورده اند راحتی خیالی است که در ایریسا نیز وجود داشت.
من یکایک شما را دوست دارم و از صمیم قلب برایتان آرزوی موفقیت می کنم. از اینکه این نوشته ها را خواندید تشکر می کنم و اگر مفید نبود از شما پوزش می خواهم.

ای کاش این دوست ناشناس ما, خود را معرفی کرده بود و بر روی نوشته خود بیشتر کار کرده بود و آن را برایم ایمیل کرده بود. شما هم میتوانید استدلال های ایشان را تکمیل و یا رد کنید. و هر چه مزایا و معایب در رفتن یا ماندن به عقلتان میرسد بنویسید باشد که در تصمیم گیری درست کارکنان به کار آید.

/ 84 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمود

درسته که تو این مقاله را ننوشتی ولی همه جا داری مخالفت خودت را اعلام می کنی و هی نظر می دی ... بابا بی خیال

اشنا

ما که هرچي مينويسيم تاييد نميکني. 1- اينکه شرکت گير داده و سعي ميکنه سنگ اندازي در راه تسويه کنه فقط کار را سخت تر و جو بي اعتمادي را بيشتر دامن مي زند 2 ميشه اداري توضيح بهند چرا براي تسويه حساب اينقدر وقت کشي مي کنند از دوهفاه پيش ميتونستند مدارک لازم جهت تسويه را بخواهند و عمليات تسويه را شزوع کنند حال تازه بعد از دو هفته ليست دادن لابد يک سال هم طول ميکشه تسويه منند.

ایریسا

پست جدید باز نمی شه لطفا بررسی کنید

احمدآقا چرا پست وفاداری و فداکاریتون باز نمی شود؟

ایریسا

پست هنوز قابل دیدن نشده لطفا بررسی کنید .

قدردان

وبلاگ رو بستي ؟ باز نمي شه

درس اخلاق

سلام خدمت احمد آقا يك بار توي روزنامه رسمي كشور عزيزمان خوندم كه نشان از درك پائين سردبير داشت و آن اين بود كه در كشور اسرائيل يك سرهنگ ارتش اسرائيل بعد از پايان ساعت كار اداري لباس شخصي مي پوشه و در تظاهرات عليه دولت شركت مي كند و اين نشان از نارضايتي در آن كشور است ولي من ميگم اين نشان از آزادي بيان و دموكراسي است و بيخود نيست كه مي گن اسرائيل تنها كشور خاورميانه است كه داراي دموكراسي و آزادي بيان است. آقاي احمد آقا تعداد انتقاداز اين كه مطلب آنها تاييد نشده داره زياد مي شود به نظر من، كليه مطالبي كه حرفي خلاف ادب و توهين به شخص خاص در ان نباشد بهتر است تاييد گردد در آن صورت همه با خيال راحت نظرات و افكار خود را بيان مي كنندد

يک همکار از نگهداري

اي مگس عرصه سيمرغ نه جولانگه توست عرض خود مي بري و زحمت ما مي داري : همکاران ارجمند ما هم دلمان براي ايريسا مي سوزد که داريم از او جدا مي شويم ولي چاره نيست اين مديران که در راس امور هستند با پرسنل رو راست نبودند و همش وعده هاي واهي مي خواستند که همکاران را گول بزنند تا در ايريسا بمانند فکر مي کنند که همکاران سواد ندارند و نمي توانند تجزيه و تحليل نمايند صحبت هاي مديران را بله ايريسا چوب بي لياقتي مديران را خورد و بايد از مديران بيسواد و بي لياقت پاک سازي شود تا در اينده درست هدايت شود ديگر مديريت بازاري جواب گو نيست سرمايه شرکت فقط کارشناسان ان مي باشد بايد به انها احترام گذاشت و امکاناتي که در شرکت گذاشته مي شود براي همه يکسان باشد تبعيض قائل نشد تا در اينده شرکت موفقي باشد حتما بايد مديران منافع طلب پاکسازي شود . موفق باشيد

قدردان

ببخشيد من نمي دونم كدوم مطلب رو مي گوييد و بايد از كجا بردارم. در ضمن شما هم كم باهوش نيستيد ها(آيكون چشمك)

درس اخلاق

مي گويند ادم ها از نظر بذل و بخشش به سه دسته تقسيم مي شوند . دسته اول مثل درخت توت هستند كه ميوه يشان را مي ريزند، دسته دوم مثل درخت گيلاس هستند بايد دستت رو دراز كني تا ميوه يشان را بگيري و دسته سوم مثل درخت گردو هستند حتما بايد با چوب بزنيش تا ميوه يشان را بگيري سومين ماهم از سال گذشت و خبري از آن به اصطلاح افزايش حقوق نيست به نظر شما مديران ايريسا جزء كدام دسته هستند لطفا نظرتان را بدهيد.