آرم و نام ایریسا

در دو پست قبلی موضوعات روز را نوشتم. "پاداش شش ماهه" و "آن ویروس لعنتی" . استقبال از آن هم بد نبود. هر چند نظریات کم بود اما مراجعه به وبلاگ از مرز روزانه 60 بازدید گذشته است. از اقصی نقاط دنیا پیگیر داستان ایریسا هستند. کانادا و استرالیا و آمریکا و انگلستان بیشترین بازدید کنندگان هستند و البته بالاترین بازدیدکنندگان از ایران هستند.

از دوستان میخواهم که نظر بدهند و سکوت نکنند و ترس و تنبلی را کنار بگذارند و آنان که نظر میدهند سعی کنند بدون غلط تایپی بنویسند و قبل از ارسال، متن خود را بازبینی کنند که جمله آنها صحیح باشد. و سعی کنند با انصاف و بدور از حب و بغض بنویسند و قصدشان اصلاح امور باشد. مخصوصآ از دوستان قدیمی میخواهم که کم لطفی نکنند و هر چه از داستان و خاطره و نقد و انتقاد که دارند بنویسند و بدانند که فرصت ها همچون باد از دست میروند و شاید برای نوشتن فردا دیر باشد.

آن موقع که هنوز شرکت ایریسا تشکیل نشده بود. آقای مهندس عرفانیان اولین مجری و مدیر عامل طرح فولاد مبارکه یاد داشتی مینویسد. آن یاد داشت به آقایان بقائی ، روناسی ، و چند نفر دیگر بوده است که  بروید فکر کنید و یک شرکت خصوصی تآسیس کنید. و یکی از آن چند نفر مهندس صادقی بوده است که بعدها مدیر عامل ذوب آهن شد. اما چون رفتن ایشان به ذوب آهن همزمان با آن یاد داشت بود مهندس صادقی از این راه باز ماند. اما در این میان، چندین نفر صاحب نظر و صاحب عقیده و تآثیر گذار وجود داشت که نظریات آنها منجر به تآسیس شرکت ایریسا شد. آقایان دکتر بقائی و برادر بزرگتر ایشان مهندس بقائی ، روناسی ، مقصود یزدانی ، داوودزاده ، فرهاد فرمانی ، و شاید ارباب شیرانی.

اما پیگیری و فورس آقای عرفانیان عامل اصلی بوده است.  و بعد از ایشان آقای دکتر بقائی عامل تعیین کننده بوده است. اما دریافت کنندگان یادداشت از آنجا که کارمند دولت بودند نمیتوانستند که شرکت خصوصی ایجاد کنند. جلسات زیادی برگزار شد و عاقبت الامر مقرر شد که شرکت سهامی ایجاد شود. شرکتی که یک طرف آن فولاد مبارکه باشد و یک طرف ایریتک. در این بین با آقای گره کی ایتالیائی هم مشورت میشود و به ایشان هم پیشنهاد میشود که مشارکت کنند. که ایشان هم میپذیرد.

اما فرمان تآسیس ایریسا و اولین قرارداد آن را آقای مهندس هراتینیک امضا میکند. زیرا عرفانیان از فولاد مبارکه جای خود را به مدیر عامل جدید یعنی هراتی داده بود. و خوب است بدانید که قرارداد ایریسا را از ابتدا تا انتها دو نفر تنظیم و نهائی کردند. آقای اکبر پنجه فولادگران و دکتر بقائی. و البته امور حقوقی فولاد مبارکه هم نظارت خود را داشته است. این قرارداد ده ساله بود که در آن حقوقی هم برای کارکنان انتقالی در نظر گرفته شده بود. اما در پایان ده سال آن قرارداد تمام شد و حق و حقوق کارکنان بناحق و بطور یکطرفه نادیده گرفته شد.

در ابتدا قرار بود که اسم شرکت را "شرکت نامی" بگذارند. یعنی شرکتی که مشهور است و نامور است و نامدار میشود. اما موافقت نشد. اسم شرکت مقداری از شرکت ایریتک اقتباس شد چون نام شرکت ایریتک ، " شرکت بین المللی مهندسی ایران" بود. شرکت ایریسا هم مهندسی بود و از آنجا که با سیستم ها سر و کار داشت پس کلمه سیستمها هم به آن اضافه کردند و از آنجا که کار اتوماسیون هم انجام میداد کلمه اتوماسیون هم به آن اضافه شد. و در نهایت نام شرکت چنین شد: "شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون" . البته کلمه بین المللی هم بی مسمی نبود چون شرکت های ایتالیائی ایلوا و جی تی آی هم سهامدار بودند. و ترجمه آن هم به انگلیسی چنین شد:

                     “International Systems Engineering and Automation Company”        

کلمه "ایریسا" از کجا آمد را هیچکس نمیداند. البته میگویند ایریسا یعنی زنبق دریائی. و بعضی گویند ایریسا همان "IRISA" است که اختصار همان نام لاتین شرکت است. آقای حیدر اصلانی که اولین بازنشسته از شرکت ایریسا است و شایسته است که در پستی جداگانه به ایشان بپردازم کلمه "IRISA" را از ترکیب فوق چنین در آورده بود:

                  InteRnatIonal Systems Engineering and Automation Company”

اما برویم سراغ آرم ایریسا. که بسیار ساده است: یک مستطیل با رنگ آبی فیروزه ای و دو مثلث به رنگ سورمه ای که در بالا و پایین مستطیل قراردارند. با یک کلمه ایریسا در سمت راست و بالای مستطیل و یک کلمهIRISA انگلیسی در سمت چپ و پایین مستطیل البته در درون مستطیل و به شکل ITALIC.

طراح آرم ایریسا کیست؟

این آرم اولین بار در کشور ایتالیا توسط خانم زهره بیگی طراحی شده است. و خانم زهره بیگی همسر همکار و دوست قدیمی آقای مهندس سعید غیاثی نژاد است. و بر میگردد به زمانی که آقای غیاثی نژاد همراه دیگر کارکنان فولاد مبارکه به ایتالیا اعزام شده بودند و همسر ایشان هم در ایتالیا بوده است. ظاهرآ آقای حیدر اصلانی هم که در آن زمان در ایتالیا بوده است در این طراحی صاحب نظر بوده اند.

البته عقل میگوید : تصویب نهائی آرم ایریسا با آقای دکتر بقائی بوده است که مدیران عامل ایریسا اعم از قدیم و جدید هر موردی را باید تصویب کنند از خرید خودکار برای شرکت تا امضای یک قرارداد بزرگ را. از حقوق و مزایای یک کارگر خدماتی و ساعات کار شیفتی آنان تا ارتقای کارکنان متخصص.

اینها که گفته شد خاطرات و ذهنیات و شنیده های من است. اگر شخصی اطلاع دیگری دارد بنویسد تا حقی از کسی ضایع نگردد. و اگر دارد و نمینویسد با خودش به گور ببرد تا جنبه غیبی ایریسا همچنان در پرده بماند. و کلمه ایریسا هم همچون کلمه اوراکل کلمه ای اساطیری شود.

حال چند سؤال دیگر مرا میآزارد. آیا شرکت ایریسا بین المللی است؟ اصولآ به چه شرکتی بین المللی میگویند؟ برای بین المللی شدن چه باید کرد؟

آری برای بین المللی شدن، راه درازی در پیش داریم. "راه ایریسا" همچنان سخت و ناهموار است. باید برای آن زحمت کشید. تا استانداردهای جهانی فاصله بسیار داریم. تا اجرای پروژه های بزرگ بین المللی و برون مرزی فاصله دور و درازی داریم. جوانان متخصص و همکار باید همت والا داشته باشند و به افق های دور چشم بدوزند. مدیران چشم اندازی عالی و دست یافتنی تعریف کنند. همدلی را شعار خود کنیم و با نگاه به دوردست قدمهای استوار برداریم. و شعار ایریسا را پیش چشم داشته باشیم که: "اتوماسیون  برای تمام سطوح". و این شعاری است نه چندان خرد. که هم بار علمی دارد و هم معنوی. و سطح ما نه این است که حالا داریم. باز هم باید به صدر رویم.

نام ایریسا از هر کجا آمده باشد امروز با جان و دل ما پیوند خورده است. ایریسا جائی است که بهترین ساعات عمر خود را در آن گذرانده ایم. و جایگاه آن حاصل تلاش همه همکارانی است که جمعی حضور دارند و جمعی غایب. و یاد همه آنها به خیر در هر کجا که هستند.

/ 15 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دوست

اگر اشتباه نکنم در مورد آرم ايريسا آقاي داودزاده خيلي خوب مي توانند توضيح بدهند. آقاي داودزاده يکي از افراد فعال در تاسيس و از موسسين ايريسا هستند و آرم با مشورت ايشان تهيه شده است. در مورد نام شرکت نيز ايشان بسيار دخيل بوده اند.

یه سوال؟ به نظر خودت کار ایریسا درست بود که شما را پس از بازگشت در این پست قرار داد؟ خب آخه اگه موفق شده بودی که بر نمیگشتی ایریسا. بعد هم که موفق نشدی نشون میده بدرد چنین پستی نمیخوری.

يك خانم با يك پيشنهاد

باسلام خدمت مدير وبلاگ مي خواستم يك موضوعي رو مطرح كنم كه در رابطه با اين پستتون نيست. به هر حال ببخشيد بسياري از همكاران شركت علي الخصوص خانم ها از ساعت كار طولاني شركت ابراز ناراحتي مي كنند و اكثرا گله و شكايت دارند. هر كس ساعت كار ما را مي پرسد مي گويد چقدر طولاني و خسته كننده است. فكرش را بكنيد كه تا ساعت پنج و رب در شركت بايد بمانيم. اون هم با حجم كار بالا. بعد از آن هم آقايان كه هيچ ولي ما خانم ها بايد در منزل شيفت دوم كار را شروع كنيم و تا پاسي از شب به انجام امور خانه بپردازيم . اين خواسته همه خانم هاي شركت است كه حداقل يك ساعت از كار شركت كم كند و مثل ماه مبارك رمضان تا ساعت چهار و رب بمانيم. شايد ابتدا براي مديران محترم سخت باشد ولي كم كم هم از لحاظ اقتصادي هم غير مالي عادي مي شود. باور كنيد وقتي به اين صورت باشد بازده كاري هم بالاتر مي رود و افراد هم با خستگي كمتر و هم با دلگرمي بيشتري كار مي كنند.و به اين صورت يك ساعت ضرر جبران مي شود. شركت كلاه خودش را قاضي كند. مهد كودك كه نمي گذارد براي بچه هايمان در صورتي كه تمامي ادارات و شركت هاي بزرگ اين امكان را دارند. ساعت كار هم طولاني است ح

يك خانم با يك پيشنهاد

حجم كار هم بالاست. نمي خواهم بي انصافي كنم حقوقش خوب است . خدا بركتشان بدهد و پروژه هاي بيشتر اما من شخصا حاضرم مقداري از حقوقم كم شود در عوض يك ساعت از كار هم كم شود. به خدا ما خانم ها ديگر كم اورديم.

علی

جناب فریدنی اجازه میدی اسمت را به عنوان نویسنده’ وبلاگ اعلام کنم؟

همکار 3421

سلام آقا به جای اینکه آرم ایریسا ذهنت رو مشغول کنه به این رییسا بگو پاداش ها رو بی زحمت بدن مردیم از بی پولی. یه کمی هم اگر ذهن مدیرها درگیر معیشت پرسنل بشه بدنیست.

کارمندزاده

یه پیشنهاد: یه نفر بیکار (احتمالا نویسنده این وبلاگ) پیدا بشه منحنی فلاکت کارمندای ایریسا رو از زمان تاسیس تا الان بکشه بد نیست...محاسبه شیب مثبت اون خیلی چیزا رو نشون میده از جمله بی وجدانی مدیر عامل و هیات مدیره محترم رو.....

ایریسا

سلام خسته نباشین ارم ایریسا رو خیلی اقای دوادزاده و اقای اصلانی زحمت کشیدن

يك خانم با يك پيشنهاد

مدير محترم وبلاگ در جواب شما بايد عرض كنم يك سري از سمت ها در سازمان هست كه قابل تبديل به ساعتي كردن نيست و در همه زمان احتياج است كه كارمندها پشت ميزشان باشند. لطفا راه حلي ارائه بدهيد كه قابل اجرا باشد. با تشكر فراوان از صبر شما

حمیده

1- سلام 2- در خصوص سمینارهای بی نتیجه هم طبق نظر شما و سایر دوستان با اقای نوریان درمیان گذاشته خواهد شد 3- اقای مهندس داوود زاده و بقیه همکارانی که در تاسیس ایریسا سهیم بوده اند بهرحال زحمت زیادی کشیده ان پیشنهاد می کنم از این پیشکسوتان در مراسم مثل امروز جشن ایریسا تقدیر و تشکر کنیم 4- اگر هم نشد لااقل شما همکار عزیز آستینی بالا بزنید و یه تشکری بکنید البته مدت مدیریت در پروژه خوزستان رو فاکتور بگیرید