شیرین و تکرار نشدنی

افسوس میخورم بر روزهائی که بر من گذشته اند و دیگر قابل تکرار نیستند. حالا آنها را برای شما بازگو میکنم. خاطرات گذشته من است که شاید برای شما هم همین ها به شکل دیگر اتفاق افتاده باشد.

روزهای اولی بود که در فولاد مبارکه استخدام شده بودم. واقعاً با چه شور و حال و چه عشقی صبح زود از راه دور خود را به ایستگاه میرساندم تا سوار اتوبوس شوم. گفتم "راه دور". چون ابتدا ده دقیقه پیاده می آمدم و سر راه آنقدر منتظر میشدم تا یک کمپرسی و یا وانتی برسد و مرا سوار کند و به اتوبوس فولاد مبارکه برساند. و چه ترس و دلهره و اضطرابی داشتم که مبادا به سرویس نرسم. و بعد از طی این راه دور,  تازه به ایستگاه فولاد مبارکه می رسیدم. آن یک اتوبوس تک صندلی خیلی تمیز و نسبت به بقیه اتوبوس های حمل و نقل فولاد مبارکه نو و دوست داشتنی بود. همین حالا که می نویسم می بینم دیگر سرویسی با آن حال و هوا را سوار نشده ام. راننده اش آقای نوروزی بود. مرد خوش صحبت و خوش چهره و خندان. با کارکنان که مسافرینش بودند, می گفت و می خندید. او حالا بازنشسته و قد خمیده شده است. اتوبوسش را فروخته است. اخیراً از دور او را دیدم. دویدم و به او رسیدم. مرا می شناخت. از دیدار هم واقعاً لذت بردیم. گفت اتوبوس را فروخته و خود را بازنشست کرده است. براتون میگفتم که داخل اتوبوس چه کیفی می کردم. یک آهنگ و سرود خوب هم به نام "صبح سعادت " تازه به بازار آمده بود که رادیو آنرا پخش میکرد و آقای نوروزی هم که رادیویش همیشه باز بود آن را پخش می کرد و هنوز آن را به یاد دارم. آن آهنگ را خواننده نسبتاً معروف "بهزاد" خوانده بود که از بچه های کویر و شهر بم بود و آواز و سروده های زیبائی داشت و حالا غرب نشین است. من آن آهنگ را زیاد دوست داشتم که اگر گیر آوردید آن را گوش دهید. من که با چندین ساعت وقت گذاشتن در چند مرتبه با وجود فیلترینگ نتوانستم آن آهنگ را داونلود کنم. و اگر توانسته بودم آن را برایتان میگذاشتم :

"هر نفس آواز عشق می‌رسد از چپ و راست

 

ما به فلک می‌رویم عزم تماشا که راست

ما به فلک بوده‌ایم یار ملک بوده‌ایم

 

باز همان جا رویم جمله که آن شهر ماست

خود ز فلک برتریم وز ملک افزونتریم

 

زین دو چرا نگذریم منزل ما کبریاست

گوهر پاک از کجا عالم خاک از کجا

 

بر چه فرود آمدیت بار کنید این چه جاست

بخت جوان یار ما دادن جان کار ما

 

قافله سالار ما فخر جهان مصطفاست

از مه او مه شکافت دیدن او برنتافت

 

ماه چنان بخت یافت او که کمینه گداست

بوی خوش این نسیم از شکن زلف اوست

 

شعشعه این خیال زان رخ چون والضحاست

در دل ما درنگر هر دم شق قمر

 

کز نظر آن نظر چشم تو آن سو چراست

خلق چو مرغابیان زاده ز دریای جان

 

کی کند این جا مقام مرغ کز آن بحر خاست

بلک به دریا دریم جمله در او حاضریم

 

ور نه ز دریای دل موج پیاپی چراست

آمد موج الست کشتی قالب ببست

 

باز چو کشتی شکست نوبت وصل و لقاست

 " آری غزل از دیوان شمس بود و خواننده "مهدی بهزادپور" که خاطره آن پس از 24 سال در ذهنم زنده مانده است. معلوم است حال خوشی بوده که هنوز زنده است. بعداً  آهنگ “صبح سعادت” را از آدرس www.iransong.com/song/6265.htm پیدا کردم.

صبحانه ام یک قازی نان و پنیر بود که داخل اتوبوس , قبل از پیاده شدن از کیفم بیرون میآوردم و میخوردم. (املای قازی یا ساندویچ را نمیدانم که هم غاز داریم و هم غازی و هم قاضی و قاذی و غاذی و ... هم داریم).

آری قبل از اینکه اتوبوس آقای نوروزی به ترابری برسد انتظامات فولاد مبارکه همه را از زن و مرد و پیر و جوان و مدیر و غیر مدیر از اتوبوس پیاده میکرد و حتی داخل اتوبوس را نگاه میکرد که کسی خواب نمانده باشد.(ظاهراً خانمها از پیاده شدن و پیاده روی معاف بودند). همه را پیاده میکردند و باید تقریباً یک ربع ساعت و یا بیشتر پیاده روی کنیم تا به دستگاه های کارت زنی برسیم. البته آن موقع هنوز کارت زنی مغناطیسی و الکترونیکی نبود و باید کارت کاغذی را در دستگاه کارت زنی وارد کنیم. آری این پیاده روی یک ورزش صبحگاهی بود که مجری طرح فولاد مبارکه آقای مهندس عرفانیان از چین و یا ژاپن آموخته بود و نسخه آن را در فولاد مبارکه پیاده کرده بود. و این ورزش اجباری کارکنان و حتی پیمانکاران فولاد مبارکه بود. البته چند ماهی بیش تر دوام نیاورد. نمیدانم مشکلش و دلیلش چی بود که تعطیل شد. شاید کارکنان قدیمی فولاد مبارکه بدانند و بنویسند که چرا ورزش صبحگاهی تعطیل شد.

در داخل اتوبوس اکثراً می خوابیدند و بعضی ها مطالعه می کردند. من هم مطالعه میکردم و هم میخوابیدم و در اواخر من هم معتاد خواب شده , و بخواب میرفتم. از عوارض اتوبوس ها هم کمر درد و آرتروز گردن بود. که هنوز هم هست. و واقعاً سی سال رفتن به فولاد و برگشتن با اتوبوس عوارض خود را دارد.

حالا که نام یک راننده را بردم و از خوبی های آقای نوروزی و اتوبوس اش یاد کردم. بد نیست و شاید لازم باشد نام یک راننده دیگر را هم ببرم. اول مقدمه اش را بگویم که در زمان ساخت فولاد مبارکه ما برای آموزش, گاهی وقتها به تهران می رفتیم که مأموریت می گرفتیم. و از بلیط هواپیما و اتوبوس خبری نبود. بلکه یک مینی بوس تمیز را صندلی هایش را عوض کرده بودند. و این مینی بوس هر روز از چهار راه نظر مقابل دفتری که متعلق به فولاد مبارکه بود به طرف تهران حرکت می کرد. تعداد اندکی که مأمور بودند به تهران بروند در آن مینی بوس می نشستند و مینی بوس لاک پشت وار به طرف تهران طی طریق میکرد. دلیجان برای صرف نهار یا عصرانه توقف میکرد. پاتوق آن رستوران سعادت دلیجان بود. که معمولا بچه ها تخم مرغ نیمرو یا ماست و پیاز میل میکردند و بعد از آن هم یک چای نبات. که همه مأمورین آن روزها طعم غذا و چای نبات رستوران سعادت را زیر دندان دارند. راننده این مینی بوس آقای طغیانی بود که مرد زحمتکشی بود. او هم خندان و خوش رو بود اما روابط عمومی آقای نوروزی را نداشت ولی مرد خوبی بود. وضع مالی چندان خوبی هم نداشت و ضرب المثلی میگوید "سنگ همیشه به در بسته می خورد". یک زمانی در فولاد مبارکه تصمیم گرفتند و اتوبوس ها را به رانندگان به اقساط فروختند. یک اتوبوس هم به این آقای طغیانی دادند که چقدر خوشحال شد. اما از بد روزگار یک شب که کارکنان شیفت شب را از فولاد به اصفهان میآورد در آخرین ایستگاه کارکنان را بالای دروازه شیراز روبروی گز آریا پیاده میکند. و حرکت میکند. نگو در همین حال که در سراشیبی دروازه شیراز در حرکت است متوجه میشود اصلاً ترمز ندارد. هر کاری میکند اتوبوس متوقف نمیشود. و اجباراً در فلکه دروازه شیراز پس از شکستن نرده و بالا رفتن از جدول وارد "بانک ملت" میشود و بانک و کامپیوتر ها و نیمی از بانک را تخریب میکند. از اتوبوسش نیم لاشی می ماند که آن را هم فروخت و خسارت بانک را داد و پرداخت اقساط هم وبالش شد. البته دیگر مدتهاست که از او بی خبرم.

اینها قبل از زمانی است که ایریسا تشکیل شود. متعلق به زمانی است که هنوز نطفه ایریسا بسته نشده بود. اما کارکنان قدیمی ایریسا آنها را به خاطر دارند. قدیمی ها, شهرک صفائیه را نیز به خاطر دارند که به آنهم اشاره ای می کنم.

شهرک صفائیه در نزدیکی شهر مبارکه و کارخانه فولاد واقع شده است. و از ایده های آقای مهندس عرفانیان بود که شهرکی متعلق به کارکنان در کنار کارخانه وجود داشته باشد تا کارکنان نخواهند از راه دور مانند اصفهان به کارخانه بیایند, ولی در نهایت موفق نشدند. کارکنان مدتی را در خانه های سازمانی ماندند و حتی بعد از آن که خانه ها به تعدادی از آنان واگذار شد. خانه ها را فروختند و به اصفهان آمدند تا از امکانات بهتری برخوردار باشند و هرکس دلیل خاص خودش را داشت.

از کارکنان قدیمی ایریسا تا آنجا که به یاد دارم این افراد ساکن خانه ها سازمانی صفائیه بودند: آقایان اسحاقی. نیلچی. فرهمند. باغشورپو. نجفی. جعفر احمدی هم بود اما جهانگیر نبود. کفاش هم بود. حسینی نیا. شیروانی. بشیری. غیاثی نژاد را مطمئن نیستم. غلامرضا فرهنگ هم شاید بود اما بهرام فرهنگ نبود. عباس فرهنگی هم بود. نجف آبادی هم بود. اینها همه از کارکنان بخش IS بودند. اما از بچه های اتوماسیون کسی نبود.  شاید هم من به یاد نمیآورم.

صفائیه شهرک مصفائی بود پر از گل های محمدی و دیگر گل ها, هرچند ساخت و نقشه اش طوری بود که دل آدم میگرفت. ساختمانها همه آجری و با بلوک پیش ساخته ساخته شده بودند.  امکاناتی هم منجمله فروشگاه و مدرسه و درمانگاه و اتوبوس رفت و آمد به اصفهان و مبارکه هم تدارک دیده شده بود. راننده یکی از این اتوبوسها هم اسمش سوداگر بود. که از او بی خبرم.

نامبردگان ایریسائی بیش و کم با هم دوست صمیمی  بودند و با هم رفت و آمد داشتند. والیبال آنها را خوب به یاد دارم. خیلی ها بازی کن بودند و در این میان اسبک های مرتضی نجفی قوی بودند و معروف. و آقای کاپیتان هم که معمولاً جر میزد و جر زنی اش معروف بود.این ها همه بعدها به ایریسا آمدند.

باید قدر فرصت ها را دانست که دیگر تکرار نمی شوند. فرصت خدمت همیشه نیست. دوستان و همکاران خوبم,  باید قدر لحظات را حالا دانست. حالا من چند مورد را شماره میکنم. پروژه خوزستان همیشه نیست. یا ما همیشه فرصت خدمت در آن را نداریم. یاد آن روزها به خیر که در پروژه خوزستان بودیم. و شبها در مهمانسرای ایریسا در خیابان پهلوان با هم شام میخوردیم. آقای داودزاده میگفت شام ماهی چی بخوریم. بعضی وقتها جوجه کباب راه می انداختیم. یادتان میآید که نان های اهواز خوب نبود و بچه ها از اصفهان نان میخریدند و به اهواز میآوردند. بحثهای کاری میکردیم. از فوتبال حرف میزدیم. بعضی وقتها آدمهای با حال یکی دو دست حکم میزدند. صبح زود هم همه با عشق میرفتند سرکار. مهمانسرای خیابان پهلوان هم مدتی است که خالی و بی استفاده است و شده است سرمایه راکد.

فرودگاه رفتن و در فرودگاه ساعتها برای تأخیر در فرودگاه ماندن را فراموش نکرده ایم. این ها همه زیبا بودند و دیگر شاید برای ما تکرار نشوند. بعضی روزها که از سر کار بر میگشتیم , بعد از کمی استراحت میرفتیم لب کارون قدم میزدیم. البته دیگر "لب کارون"  آغاسی نبود. بعضی ها میرفتند بازار مرو. بعضی ها میرفتند بازار قدیم و ماهی و ترشی و زیتون سیاه و ادویه جات می خریدند و سوغاتی میآوردند به اصفهان. یادم میآید در اوایل که پروژه خوزستان شروع شده بود. آقای روانبخش  و فرهنگ برا ی دوستان اصفهانی ادویه جات اعم از فلفل و علف خوشبو میخریدند و می آوردند. دیگر برای آنها این فرصت در دست نیست.

دیگر امکان رفتن به پروژه های شهر کاشان برای خیلی ها وجود ندارد. سایپا کاشان و فولاد نطنز و رفت و آمد با سواری دیگر شاید برای ما پیش نیاید. زمانی پروژه فولاد غرب آسیا بود و میرفتیم و میآمدیم. آیا این فرصت خدمت گذاری برای شما هنوز وجود دارد؟ قدر آن را بدانید.

خیلی ها دوست دارند هنوز امکان خدمت داشتند ولی ندارند. دوست دارند یکبار دیگر فرصت خدمت به آنها داده شود تا بهتر کار کنند و خدمات ماندگار از خود به یادگار بگذارند اما دیگر فرصتهای گذشته ,تکرار شدنی نیست. ما آن جوانی را نداریم و اگر هم توانائی و عشق کار و خدمت را داشته باشیم این فرصت را در اختیار ما قرار نمیدهند.

آقای مهندس ارباب شیرانی حتماً دلش میخواهد یکبار دیگر مدیر عامل شود و به نحو بهتری مدیریت کند و از خود یادگار های قوی تری بجای گذارد ولی فرصتش از دست رفته است. شهریاری هم دلش خیلی میخواهد فرصت داشت که مدیریت اش را بهتر ادامه دهد ولی دیگر دیر شده است. من هم همینطور. شما هم همینطور.

چقدر دلم تنگ شده است یک بار دیگر سرپرست گروه شوم تا بهتر با زیر دستانم کنار بیایم. بیشتر از حق آنان دفاع کنم. برای رفتن آنها به جیتکس چانه بزنم. برای ارتقای گروهشان دفاع کنم. پاداش دهی آنها را به سامان کنم و پاداش بیشتری به آنان بدهم. اما دیگر فرصت نیست. دیگر حسرت است و آه و آرزو.

چقدر دلم میخواهد یکبار دیگر مدیر پروژه شوم. تا تعامل بیشتری با کارفرما و گروه های تخصصی داشته باشم. مشتری مداری را در عمل پیاده کنم. پروژه ام را به وقت تمام کنم. در پایان پروژه پاداش های خوب بدهم و شام پروژه و جشن پیروزی را در هتل کوثر یا اسپادانا برپا کنم. اما فرصت شیرین از دست رفته است و تکرار نشدنی. آری دیگر ما را نمی خرند و اگر بخرند به پشیزی و با تبعیضی جانکاه می خرند.

من امروز حسرت و افسوس میخورم و می نویسم تا شما آگاه باشید و فردا شما افسوس نخورید. بلکه شادان باشید و روسفید. در هر کاری که هستید بدانید که فرصت خدمت همیشه نیست. چه در خدمات باشی و چه در ستاد و چه در صف و چه معاون و چه مدیر. هرچه باشی و در هر کاری که باشی آنچنان باش که فردا حسرت نخوری بر روزگاران از دست رفته.

 دوست من اگر از این پست , پستی که هر سطرش اطلاع دهی است و آموزش, پس دریغ نکن. بخل نورز. سهل انگاری نکن. و به دیگران بگو که احمد زحمت کشیده و پست خوبی نوشته است. بیاید و رمز بگیرد. چون همه را دسترسی نیست. و دوستی دلسوز, دهان من را بست و من با حالت خفقان حرف میزنم. پایان.

/ 4 نظر / 2 بازدید
آزرمگین

سلام می دونم چه احساسی داره که آدم بنویسه و بدونه افراد کمی امکان خواندنشو دارند. نمی دونم چرا، ولی من دوست دارم که نوشته های شما را بخونم. روزی مشخص خواهد شد که آنکه با عشق وقت خود را برای به اشتراک گذاشتن افکارش در ارتباط با ایریسا و همکارانش گذاشته است، قطعا در اولویت هایش، ایریسا قرار داشته و همکارانش، نه اینکه صرفا به منافع شخصی خود توجه نموده و در برابر اشتباهات سکوت کند. من به نوبه خودم از شما تشکر می کنم و احساس می کنم شما به اندازه کافی برای این شرکت از خود مایه گذاشته اید. امیدوارم که توانسته باشم به اندازه یک شاگرد کوچک شما، از تجربیات شما در شرکت ایریسا و در این وب لاگ آموخته باشم. همکاری به همکارانی که نام برده اید و آنهایی که از قلم افتاده اند برای من افتخار بوده و آنچه امروز هستم مدیون همه همکاران چه قدیمی ها و چه جدیدی ها می باشم. امیدوارم که راهی برای حفظ همکاران قدیم در کنار ایریسا به وجود بیاید. زیرا حفظ همکاران، تنه درخت ایریسا را تنومند تر می نماید. قطعا راهکارهای مناسب وجود دارد که باید به آنها پرداخت. موفق و پیروز باشید.

طاها

سلام حرف حساب جواب نداره حق داری اما چرا اینقدر دل سرد و نا امید حرف میزنی آدم حس میکنه پست آخرته همچنان با انرژی پیش برو

دلسوز

احمدآقا سلام، درسته که روشي که فعلا" در پيش گرفته اي خواننده ي کمي داره ولي فکر کنم يواش يواش خوانندهاي محرم بيشتر ميشن. بدون ترديد بخش زيادي از خوانندگان نامحرمان بودند و براحتي از محتواي بعضي از کامنت ها ميشد تشخيص داد که با قصد و قرض نوشته اند. حتي صحبت بعضي از افراد در بيرون از شرکت مثلا" در محيط کارفرمايان نشانگر خبر از مسايل داخلي شرکت داشت که از طرين اين وبلاگ منتشر شده بود . بهر حال ممنون که به دلنگراني من و تعداد زيادي ديگر از دلسوزان واقعي شرکت توجه کردي. راهت را ادامه بده چون به نظر مي رسد در محيط امن خانه راحت تر و اثربخش تر مي توان حرف زد. دلنگران خوانندگان کم نباش. مطمئنا" آن هايي که خواننده واقعي هستند و در حريم خانه ايريسا زندگي مي کنند بيشتر جذب خواهند شد. راستي اين پستت را خيلي پسنديدم و خاطرات زيادي را برام زنده کرد. البته يه آه از افسوس گذشته اي که ديگه بر نمي گرده و تکرار نميشه نيز از نهادم برخواست. ممنون

رامي

باسلام جالب بود. اما غمگين.