قبل از مجمع عمومی شرکت ایریسا در سال 90

در این پست میخواهم کمی توضیح واضحات بدهم که برخی از آنها هم به هم هیچ ربطی ندارد.

1-       وقتی نظریات این وبلاگ را میخوانید یک پرچم در بالای هر کامنت وجود دارد. این علامت نشان میدهد که نویسنده از کدام کشور به اینترنت وصل شده است و این هم از ابتکارات من نیست و از امکاناتی است که پرشین بلاگ گذاشته است. به چه دلیلی؟ نمیدانم و نقشی هم در آن ندارم و مدیریتش هم با من بیسواد نیست. و برایتان بگویم که اگر با فیلترشکن به اینترنت وصل شده باشید این علامت دیگر, پرچم ایران نیست و پرچم یک کشور خارجی است.

2-       برای بعضی ها هم ایمیل میفرستم و در خواست کمک میکنم اما جوابی دریافت نمیکنم.

3-       شاید مدیریت نتواند لیست پاداش و اضافه کاری کارکنان و مبالغ آن را افشا و شفاف سازی کند. ولی میتواند با شاخص هائی که میدهد خیلی از موارد را روشن و منتشر کند و منافع آن را هم ببیند. مثلا میانگین پاداش هر واحد. یا میانگین پاداش هر پروژه. یا میانگین پاداش هر گروه شغلی. یا میانگین پاداش زنان و مردان. یا میانگین اضافه کار هر پروژه یا هر واحد. این اطلاعات تمامآ موجود است فقط باید مدیریت بخواهد و آن را مدیریت کند. البته سر سوزن ذوقی و شوقی و ابتکاری میخواهد که در برخی مدیران ایریسا بدون رودربایستی بگویم کمتر سراغ دارم. مثلآ چه اشکالی دارد که فروش بر نفر هر بخش را اعلام کنید تا خود افراد مقایسه کنند و تلاششان را بیشتر کنند. یا نمودار میله ای میزان فروش بخشهای مختلف در کنار هم نشان داده شود تا بخشها بدانند که باید بازاریابی خود را تقویت کنند؟ شاید بگویید مدیران ذوق و شوق و ابتکار دارند ولی نمیخواهند. آنگاه من میگویم مدیران بگویند پس چرا ذوقشان و هنرشان و ابتکارشان به میدان نمی آید.

4-       من قبلا در چندین پست در سالهای قبل در باره هیئت مدیره و سهام و سهامداران نوشته ام. اگر حوصله و وقتش را دارید بروید و آنها را بخوانید.

5-       اموال و دارائی های ملکی شرکت ایریسا را در پستهای مختلف لیست کرده ام که خودتان بروید پیدا کنید. این بند را هم نوشتم تا ارزش سهام ایریسا به دستتان بیاید و مال خود را به آتش نکشید.

6-       به یاد دارم که فقط هم لیست املاک و ساختمانها را ندادم بلکه آدرس آنها را هم دادم. مثلا آپارتمانی فسقلی در  ساختمان سپید واقع در خیابان آرژانتین تهران. یا ساختمانی 2 طبقه که دفتر ایریساست در کوچه 11 خیابان وزرا یا خیابان خالد اسلامبولی. که از یک طرف کوچه 11 وارد شده و از سر دیگر خارج شده و به خیابان بخارست میرسید. یا 2 آپارتمان مسکونی در شهرک آتی ساز که خرید آنها چه خوب بوده است و چه شبها که مآموران اعزامی به تهران در آن خسبیده و آرمیده اند. در تهران چیز دیگری سراغ ندارم. و در بقیه شهرستانها هم حال نوشتنش نیست. و خیلی هایتان میدانید. و آنها که نمیدانند از آنها که میدانند بپرسند و آنها که میدانند برای آنها که نمیدانند بگویند و بخیل نباشند از گفتن. و شاید علمتان و سواد و تجربه تان را در اختیار دیگری نگذارید ولی گفتن املاک شهرستانها عیب نیست. بلکه بخل و امساک در یاد دادن آموخته ها به دیگران عیب است و پرگوئی من هم خیلی عیب است که شاعر گوید "کم گوی و گزیده گوی چون در". و شاعر ما هم همان سعدی (ره) است که خیلی دوستش دارم حتی بیشتر از حافظ.. که سعدی دنیا دیده تر و مردمی تر است و حافظ عارفی که قران بخواند با 14 روایت.

7-       پست قبلی پیرامون افزایش حقوق بود. که در نهایت مدیریت یک نفس عمیق کشید و با افزایش حقوق موافقت کرد. انشاالله منبع آن هم فراهم خواهم شد. قبلآ حقوق ها را بر اساس قانون کار 9% برای همگان افزایش دادند و حالا یک افزایش دیگر هم دادند که با آن 9% رقمی بین 20 تا 54 درصد حقوق کارکنان افزایش یافت. البته 20% مربوط به گروه های شغلی بالا و مدیران است و رقم های تا 54% مربوط به کارکنانی است که گروه شغلی کمتری دارند. من در اینجا از مدیریت کمال تشکر و سپاس  را دارم که دست به این عمل زد و به قول خود وفا کرد. در این بین ندیدم که کارمندی تشکر کرده باشد. و این اخلاق ماست که هر چه بدهند باز هم میگوئیم کم است. بابا کمی هم با انصاف و قدرشناس باشیم. مدیران که گناه نکردند و مدیر شدند. شما هم فردا مدیر میشوید. بعضی وقت ها که میخواهم بعضی ها را نفرین کنم میگویم ای کاش مدیری در ایریسا بشوید تا ببینید کارکنان چگونه با شما برخورد میکنند و عرق بدنتان را سرد میکنند.

8-       در اینجا از امور اداری که جلسه گذاشتند و مشکلات افزایش حقوق و میزان افزایش را توضیح دادند تشکر میکنم. لازم است این جلسات در تمام پروژه ها گذاشته شود. البته میدانم برگزاری این جلسات هم سخت است و هم تنش زا و یکی از دلایلی که مدیران کمتر زیر بار جلسات میروند نحوه برخورد و صحبت کردن بعضی از همکاران است که خیلی با تندی صحبت میکنند و احترام لازمه را به جا نمی آورند.

9-       از مدیریت امور اداری خواهشمندم که جدول افزایش حقوق را بصورت درصدی در اختیار کارکنان قرار دهند و یک نسخه از عوامل حقوق و تآثیرات افزایش آن بر سایر عوامل را برای من بفرستند یا خودشان در اختیار کارکنان قرار دهند.

10-   و قول داده بودم از سهام بنویسم. پس ابتدا از اینجا شروع میکنم که مجتمع فولاد سهام متعلق به ایریتک را خرید و یا بگویم ایریتک سهام خود در ایریسا را به فولاد مبارکه فروخت. این حق و مال خودش بود فروخت. و میتوانست حتی مجانی آن را به فولاد مبارکه اهدا کند. میدانیم که اگر چند شریک باشند و یکی بخواهد میزان شراکت خود را بفروشد ابتدا باید به دیگر شرکا بگوید ولی ایریتک به سهامداران خبری نداد. خودش با فولاد مبارکه نشستند و در جلسه ای سهام را معامله کردند. ایریتک خوب عمل نکرد باید به کارکنان ایریسا میگفت و بخشی را به کارکنان میفروخت و یا اگر به فکر ایریتک و کارکنان ایریتک بود باید فروش سهام خود را به مزایده میگذاشت و به بالاترین نرخ آن را میفروخت. شاید فولاد خوزستان و یا فولاد غرب آسیا و ... خریدار بودند. چون آنها قدر ایریسا و برند آن را میدانند. البته مدیریت قبلی ایریتک هرگز این کار را نمیکرد. آقای فرمانی را میگویم که یادش به خیر باشد. آقای فرمانی امروز دیگر در ایریتک نیست و آنها که بعد از او آمدند ایریتک را به سراشیبی هل دادند. و با فروش سهام خود ایریسا را در دهان شر انداختند.

11-   ممکن است بر من ایراد بگیرید که چرا اینقدر با خرید سهام توسط فولاد مبارکه مخالف و ناراحتی؟  برای این که من ایریسا را مستقل و کاملآ خصوصی میخواستم و با دولتی شدن آن اصلآ سرخوشی نداشته و ندارم.

12-   در حال حاضر اعضای هیئت مدیره ایریسا عبارتند از آقای مرتضی طلائی ریاست هیئت مدیره , آقای محمد علی شهریاری عضو و مدیر عامل , آقای عباس ارباب شیرانی عضو , آقای نعمتی عضو که همچنان نماینده ایریتک است و  آقای شاهپری که فعلا در هیئت مدیره حضور دارند. اما در مجمع آتی این ترکیب تغییر میکند. مسلمآ آقای نعمتی دیگر نخواهند بود. آقای ارباب شیرانی هم به احتمال خیلی زیاد نخواهند بود و شاید دیگر در ایریسا هم نمانند. و لذا 2 نفر جدید به ترکیب سه نفر باقیمانده اضافه میشود که باید صبر کنیم تا مجمع تشکیل شود.

13-   پیشنهاد من این است که یک نفر از کارکنان ایریسا در ترکیب هیئت مدیره باشد ولی بعید میدانم فولاد مبارکه زیر بار برود کما اینکه در طول سالیان گذشته هم این مورد را قبول نداشتند.

14-   شایعه است که در مجمع آتی سود سهام توزیع نمیشود. ولی من پیشنهاد دارم که حداکثر سود توزیع شود. حداقل 40% از سود امسال بعلاوه سود سالهای قبل که انباشته شده است. حالا تا نظر اکثریت چه باشد.

15-   فلسفه سهامدار شدن و سهام دادن به کارکنان این است که کارکنان, شرکت را از آن خود بدانند و با بهینه کارکردن و صرفه جوئی بدانند که در نهایت عایدات آن به جیب خودشان میرود. بدانند در پایان هر سال مالی درآمدی هم از محل سود سهام خود دارند. شنیده شده که کارکنان بدنبال فروش سهام خود و فولاد مبارکه هم به دنبال خرید آن و یا افزایش سرمایه است. بالاخره کارکنان میتوانند و حق دارند که سهام خود را بفروشند و امید که فولاد مبارکه هم به قیمت خوبی بخرد و کارکنان هم سهام خود را به ثمن بخس نفروشند. ولی من از بی سهام شدن کارکنان سخت بیمناک ام و میدانم که در نهایت به نفع سازمان نیست که دست کارکنان را خالی کند. این بر عهده هیئت مدیره و فولاد مبارکه به عنوان مالک اصلی است که به کارکنان امید دهند و چشم انداز خوبی از آینده برای آنان ترسیم کنند وگرنه در آینده دیگر این ضرب المثل کندن مو از خرس را باید شاهد باشیم.

16-   ایریسا هر سال یک مجمع عمومی دارد که در سالهای اولیه خیلی با شکوه برگزار میگردید. و تقزیبآ اکثر سهامداران در آن مجمع حاضر می شدند ولی به مرور با برخورد نامناسب سهامداران بزرگ که وقعی به خواسته سهامداران جزء نمیگذاشتند این مجمع ها هم آب رفت و سهامدار دلسرد شد و به صحنه نیامد و فقط سود بیشتر را میخواست. و در سالهای پایانی بیش از 50 نفر حضور نمی یافتند ولی من انتظارم این است که در مجمع آتی همه سهامداران بیایند و در تمام تصمیم گیری ها نظر خود را بگویند و بر آن پافشارند.  مجمع آتی دیدنی است و با مجامع قبلی کمی فرق خواهد داشت. یادش به خیر که در سالهای اولیه به شرکت کنندگان در جلسه مجمع 2 جعبه گز هم اهدا میکردند. و سالهای بعد سهامدارانی هم که شرکت نمیکردند خواستار گز شدند که در سال بعد به آنها هم گز دادند و این تعمیم مزایا هم از فرهنگ سازمانی ماست که اگر مزایائی به یک دسته بخاطر یک کار خاص داده شد, بعدآ به دیگران هم باید تعمیم دهیم. و این هم بیشتر در اثر فشار کارکنان است.

17-   در پایان ادعا میکنم که نوشته های این وبلاگ در ایران بی نظیر است و هیچ کارمندی به چنین کاری دست نزده است و امید که روزی یک نفر بنشیند و خلاصه ای از نوشته های من و کامنتهای شما را به یک کتابچه خوب و تحلیلی تبدیل کند. اگر شما موردی دارید مرا خبر کنید.

18-   ببخشید اگر موارد زیاد بود و نا مرتب. تا پست بعدی خدا یار و نگهدارتان.

/ 0 نظر / 7 بازدید