پروژه فولاد خوزستان

تصویر جمعی از مردان پروژه فولاد خوزستان که خود آنها را شناسائی کنید . فقط دو نفر ایستاده را که بیشتر پروژه را روشنی بخشیده اند معرفی کنم. اولین نفر ایستاده از سمت چپ آقای مجید نیلچی مدیر فعلی پروژه و چهارمین نفر آقای امام دوست مدیر قبلی مرکز رایانه فولاد خوزستان.

 

تعدادی از مردان پروژه فولاد خوزستان

مذاکرات اولیه پروژه فولاد خوزستان در زمان مدیر عاملیآقای دکتر بقایی و با مدیریت مهندس ابوالفضل بقایی (برادر دکتر) شروع شد. در آن زمان مدیر عامل فولاد خوزستان شخصی بود به نام آقای پالیزدار.

طرح ادغام کارخانه های فولادسازی استان خوزستان جدی شده بود. گروه ملی فولاد ، صنایع فولاد اهواز ، فولاد کاویان و (یک فولاد ساز دیگر که توسط سازمان تآمین اجتماعی خریداری شد) تحت عنوان شرکت فولاد خوزستان در حال ادغام بودند.

صنایع فولاد اهواز: تولید کننده فولاد خام (در حال حاضر بزرگترین تولید کننده فولاد خام ایران)

گروه ملی فولاد : مصرف کننده محصولات نهایی صنایع فولاد اهواز و تولید کننده مقاطع فولادی(تیر آهن ، میل گرد ، تسمه ، نبشی و ناودانی)

فولاد کاویان: مصرف کننده محصولات نهایی صنایع فولاد اهواز و تولید کننده ورق (کویل و شیت های ورق فولادی)

متآسفانه در سالهای اولیه، پروژه با عدم حمایت مدیران عامل وقت فولاد خوزستان (پالیزدار و فروزنده) به نتیجه نهایی نرسید و برای مدتی طولانی متوقف شد. تا اینکه آقای هراتی مدیر عامل فولاد خوزستان شد و پس از آن به فولاد مبارکه منتقل شد و آقای وردی نژاد را به عنوان معاونت خرید فولاد منصوب کرد. آقایان هراتی و وردی نژاد در آنجا با سیستمهای اطلاعات مدیریت فولاد مبارکه آشنا شدند.

به یاد میآورم که آقای وردی نژاد ، معاونت خرید فولاد مبارکه بود و آقای مجید نقش نیلچی هم در پروژه فولاد مبارکه مشغول خدمت بود. آقای وردی نژاد از ایشان و آقای حمید آقایی می خواست روزی نیم ساعت بروند دفتر مدیریت و سیستم خرید و مدیریت کالا را به وی آموزش بدهند.

در آن زمان مدیر عامل فولاد خوزستان آقای کتانی بود. ابتدا قرار بود سیستمها برای هر سه کارخانه طراحی و اجرا شود ولی به هر حال حدود سال 79 گروه ملی و فولاد کاویان از شرکت فولاد خوزستان جدا شد. و سیستمها فقط نصیب فولاد خوزستان یا همان صنایع فولاد اهواز شد و کارخانه ها ی دیگرهنوز از سیستم یکپارچه اطلاعاتی برخوردار نیستند. و حتی قرار بود فولاد میانه نیز که سرمایه گذار آن فولاد خوزستان بود از سیستمهای ایریسا برخوردار شوند. ولی هنوز این اتفاق رخ نداده و فولاد میانه نیز دارای سیستمهای جزیره ای می باشد.

تا اینجا نتیجه بگیریم که آگاهی و دانش مدیران نسبت به سیستمهای اطلاعات مدیریت در تصمیم گیری آنان برای ایجاد چنین سیستم هائی از اهمیت بالائی برخوردار است و کمتر کسی پیدا میشود که همچون آقایان هراتی و وردی نژاد ریسک کنند و تصمیمات بزرگ بگیرند و اگر در جاهائی هنوز سیستم ها مستقر نشده اند یکی از عوامل مدیریت ارشد است.

پروژه فولاد خوزستان به دو فاز تقسیم شده بود فاز اول سیستمهای ستادی و فاز دوم سیستمهای تولیدی و عملیاتی.از سال 79 فاز یک پروژه فولاد خوزستان شروع شد. در آن زمان کارکنان ایریسا هم پروژه فولاد مبارکه را داشتند و هم باید در پروژه فولاد خوزستان کار کنند. تجربه پروژه های تامکو با مدیریت  آقای خسروی و حمل و نقل توکا با مدیریت آقای نوری پور را هم داشتند. در این دو پروژه تجربه های زیاد و گرانقیمتی کسب شده بود. ولی خوزستان قابل مقایسه با دیگر پروژه ها نبود. فاز یک پروژه برای شرکت ایریسا خیلی مهم و حیاتی بود چون اولین پروژه در صنعت فولاد بعد از فولاد مبارکه محسوب می شد. و موفقیت این پروژه ایریسا را برای سالها بیمه می کرد. در همان زمان ایریسا درگیر مسائل و مشکلات پروژه پارس الکتریک شده بود. پروژه پارس الکتریک نیز خود ماجرائی شنیدنی است که عاقبت الامر به همت آقای حمید آقائی به خوبی پایان یافت. و خود به عنوان یک case قابل بازخوانی و درس آموزی است.

 همزمان با طراحی و ساخت سیستمها ، طراحی چارت سازمانی فولاد خوزستان هم توسط آقایان اصغر روانبخش و فولادی در حال انجام بود. در سال 81 فاز یک استقرار پیدا کرد و راه اندازی شد و پروژه نگهداری فاز یک از سال 82 شروع شد. و همزمان با شروع نگهداری و توسعه فاز یک ، فاز دو هم شروع شد. دلیل اصلی و مهمی که باعث موافقت و قبول فاز دوم از طرف خوزستان شد ، موفقیت فاز یک بود. موفقیتی که مدیون تلاش سیستم آنالیست ها و برنامه نویسان و مدیریت افرادی همچون آقای مرتضی روناسی و سپس آقای غلامرضا داودزاده است. مدیران و کارشناسان فولاد خوزستان احساس و ابراز رضایت می کردند. البته آقای کتانی و به خصوص آقای وردی نژاد به ایریسا خیلی اعتماد پیدا کردند و عملکرد خوب تیم فاز یک دلیل اصلی آن بود.

خاطره : زمان راه اندازی ، هر سیستم یک تیم راه اندازی داشت. اعضاء تیم از ایریسا و مرکز رایانه (نظارت ایریسا) و کاربران ارشد هر سیستم تشکیل می شد. هر روز صبح جلسه کمیته راهبری بود و تیمهای راه اندازی موظف بودند هر روز صبح در جلسه با حضور آقایان وردی نژاد یا نجم السادات گزارش پیشرفت ارائه کنند.

در یکی از این جلسات آقایان مدیران و معاونین فولاد خوزستان اظهار کمبود فرصت برای انجام کارهای جاری داشتند.و بعضی وقتها ایریسا را مسبب این کار می دانستند. و گاهی به ایریسا و عملکرد ایریسا ایراد می گرفتند. در یکی از این جلسات آقای وردی نژاد به همه معاونین و مدیران فولاد نهیب زد و با عصبانیت گفت: "همه کارهاتون را بذارین زمین و بروید دنبال راه اندازی سیستمها و هرچه ایریسا میگه همون را انجام بدین." همین برخوردها و حمایتها بود که تیم ایریسا را دلگرم و با انگیزه می کرد و آب پاکی را روی دست همه میریخت که بالاخره باید سیستم دار شوند.

از حق نباید گذشت که پروژه فولاد خوزستان برای کارشناسان ایریسا بسیار مفید بود و تجارب زیادی کسب کردند. و در کنار آن کارکنان پروژه با کارکنان خونگرم فولاد خوزستان دمساز بوده اند که اگر همه چیز را فراموش کنند دوستی و مهمان نوازی آنان را از یاد نمیبرند.

از ابتدای پروژه آقایان فرزانه رفعت و مجتبی منجم خیلی از ایریسا حمایت کردند. تا اینکه آقای منجم برای مدت طولانی به ماموریت آلمان اعزام شد. پس از مدتی آقای رفعت بازنشسته شد و آقای امام دوست به مدیریت مرکز رایانه منسوب شد. پس از دو سال، مدیریت آقای امام دوست به پایان رسید و آقای منجم به ایران برگشت  و امام دوست به آلمان اعزام شد. به طنز برایتان بگویم که منجم قبل از اعزام یک تصادف کوچک کرد و  راهی دیار فرنگ شد. امام دوست تصادفی شدیدتر کرد که بدجوری هم صدمه دید و او هم راهی شد. حالا نفر سوم خود داند که چگونه تصادف کند البته انشاالله زیاد صدمه نبیند.

بیش از شش ماه است آقای منجم حکم مدیریت مرکز رایانه را دارد. آقای منجم از ابتدای پروژه حضور داشت و تقریبا سه سال در ایران نبود ولی نسبت به دیگران مسلط تر و آگاه ترین فرد در این زمینه می باشد. منجم بسیار با هوش ، زیرک و منطقی است. با هیچ کس رودربایستی ندارد ، با همه (همکاران خودش و پیمانکارانش) رک و بی پرده حرفهایش را می زند. مستقیم انتقاد می کند و در زمانهای مناسب حمایت و تعریف و تمجید میکند. (ظاهرآ خواهر زاده و داماد امام جمعه اهواز است) و اینها ربطی به شایستگی های فری اش ندارد.

منجم به انتخاب محصولات Software AG (آداباس ، نچرال ، EntireX ،  Entire Network) توسط ایریسا انتقاد داشت. ولی بعضی وقتها از بانک اطلاعاتی آداباس تعریف می کند . ولی اعتقاد عجیبی به محصولات مایکروسافت دارد . آقای منجم وزنه کارشناسی اش خیلی قویتر از مدیریت اش است. و خیلی علاقه دارد که مسایل کارشناسی را شخصآ دنبال کند.

طراحی معماری فولاد خوزستان توسط آقایان امان الله بهادری ، جمشید ارشدی ،امید ایزدخواستی ، محمد علی صلاحی و حسین جلالی پور و خانم فریبا آبرویی بوده است. که به حق مستحق تشویق بوده و هستند.

البته نسخه آداباس و نچرال فولاد خوزستان تحت ویندوز و متفاوت از همنام آن در فولاد مبارکه است. و به همین دلیل در طراحی معماری ازمحصولات مایکروسافت نیز بسیار استفاده شده است و در محیط خوزستان بخش اندکی از سیستمها Web Base  شده است.

در مورد مدیران پروژه فولاد خوزستان ، همه مدیران پروژه زحمت کشیده اند به خصوص آقایان داودزاده و نجف آبادی که نقش اساسی و بی بدیل داشته اند. مدیرانی که همه بدون آموزش کلاسیک مدیریت، موظف به قبول این مسئولیت شده اند و همگی تجربی و با آزمون و خطا این راه را ادامه داده اند. و هیچکدام دوره مدیریت یا تحصیلات در این مورد نداشته اند که این در همه جای ایریسا حاکم است. و نقش آخرین مدیر پروژه آقای مجید نقش نیلچی ستودنی است که با صبر و تحمل و متانت و بعضآ رک گوئی پروژه را به پیش میبرد.

عدم پشتیبانی و تمدید لیسانس محصولات Software AG توسط شرکت آلمانی به دلیل مسایل سیاسی موجود (مشکلی که پروژه فولاد مبارکه هم دارد) از مهمترین و چالشی ترین مشکلاتی است که وظیفه نگهداری پروژه را سخت تر و سنگین تر میکند و باید همه بپذیریم که این از نتایج تحریم هاست و باید با آن برخوردی معقول داشته باشیم تا راه پیدا شود.

مدیران عامل فولاد خوزستان از زمانی که ما بطور جد وارد میدان شدیم تا کنون:

مهندس کتانی (مدیر عامل اسبق و از حامیان پروژه و در حال حاضر مآمور به آلمان)

مهندس وردی نژاد (مدیر عامل سابق از حامیان ویژه پروژه ، فعلآ بازنشسته)

مهندس نجم السادات (مدیر عامل قبلی از حامیان پروژه ، در حال حاضر مدیر عامل شرکت ملی فولاد ایران و عضو هئیت مدیره فولاد مبارکه ، ذوب آهن و فولاد خوزستان و .....)

مهندس عطار (معاونت بهره برداری سابق از حامیان پروژه ، و فعلآ مآمور به آلمان)

مهندس مجید شریفی (مدیر عامل فولاد خوزستان  و معاونت بهره برداری سابق)

مدیران مرکز رایانه فولاد خوزستان :

مهندس فرزانه رفعت (از حامیان پروژه و درحال حاضر بازنشسته و شاغل در یک شرکت خصوصی)

مهندس امام دوست (از حامیان پروژه و درحال حاضر مآمور به آلمان)

مهندس سید مجتبی منجم (از ابتدای پروژه حامی و در حال حاضر مدیر مرکز رایانه)

جمعی از کارشناسان مرکز رایانه که از قدیم یار و درکنار ما بوده اند:

مهندس حسامی (مدیر قبلی IT و در حال حاضر در واحد اتوماسیون)

مهندس ویسی زاده (رئیس سیستمهای عملیاتی)

مهندس شاه جهانپور(رئیس سیستمهای ستادی)

مهندس رادکیا (رئیس تحقیق و توسعه و مدیریت امنیت اطلاعات)

مهندس حریرفروش (رئیس فن آوری اطلاعات)

مهندس باژدان زاده (رئیس شبکه و سخت افزار)

تیم های پروژه در زمان طراحی ، ساخت و راه اندازی :

سیستمهای فاز یک را افراد زیر بر دوش کشیدند:

آقایان غلامرضا داودزاده ، مرتضی رناسی(بازنشسته) ، امان الله بهادری ، جمشید ارشدی (استرالیا) ، حمیدرضا ارشدی ، امید ایزدخواستی (استرالیا) ، علی و برادرش امید صلاحی ، علی اکبر بابایی ، امرالله باغشورپو ، عباس فرهنگی ، علی اکبر براهیمی ، علی جعفری ، محمدرضا ریاحی ، ابوالقاسم جابری ، اصغر طاهری ، غلامرضا جمالپوری و خانمها: فریبا آبرویی ،نوشین ‌فلاح پور(استرالیا) نسترن حقانی (کانادا) ، صدیقه خادمی (استرالیا) ، لیلا عزالدین (استرالیا)

سیستمهای فاز دو  را افراد زیر یار و یاور بودند:

/ 14 نظر / 158 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پ پ

سلام برای اینکه نوشته ها قشنگ تر باشه حروف رو بکشیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــد برای اینکار shift + j را بگیرید ممنـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــون

مجید ظروفچی

ببخشید میشه یک مطلب را اختصاص بدید به مقوله’ فروش و درباره’ آقای فریدنی و هاشمی و بشیری بنویسید

مجید ظروفچی

اگه یادتون باشه پنج شش نفر از دوستان اتوماسیونی پروژه بیلت فولاد خوزستان را که دچار آنش سوزی شده بود در عرض 66 روز طراحی برنامه نویسی ساخت نصب راه اندازی و تحویل دادند. کار بزرگی بود که از یک طرف توانایی بچه های ایریسا را نشون داد و از طرف دیگه نشون داد هرچی بخش فروش فعالیت کنه جا داره. همونطور که میدونید چنین پروژه هایی بطور معمول تا 24 ماه طول میکشن. (مثالش گندله سازی خوزستان بود که خودمون تقدیم فرینه کردیم و دوست دارم بدونم ایا تمومش کردن بعد چند سال) در هر حال منظورم از این حرفها اینه که هاشمی و مهندس فریدنی و مهندس بشیری هنوز خیلی جا داره کار کنند

به نظر من برای اینکه وبلاگ از این حالت مرده در بیآد حالته کمیته فرهنگی راه بندازین یه فراخوان بدین بچه ها با نام و بی نام مطلب بفرستن حالا تو همه مایه باشه فرهنگی ادبی طنز اخبار شرکت مطالب خودتونم اون لا و لوا بزارین

سوته دل

مجید ظروفچی عزیز خیلی ممنون که با این نام مستعار یادی از سوته دلان کردی . احمدآقا !! مجید ظروفچی اهل حود تهرانه.

حروفچي

ظروفچي يك واقعيت است و همانطور كه احمد آقا تحليل فرمودند اصفهاني است و همسايه احمد آقا هستند. اينجا همه حقيقت را ميگويند و پنهان كاري نداريم من هم اصفهاني هستم از احمد بپرس

دختر شیطون

اینکه تا حالا هیچ کدام از اهوازی ها نظر ندادن خیلی چیزا را مشخص میکنه

فروزان

ایریسا بیسواد ترین شرکت IT است و فقط با فساد اداری ایران رشد سرطانی کرده است .

مستعا

جمع کن این ایریساتو از اهواز بابا

عباس

چقدر تو خایه مالی !!!!! آقای منجم از ابتدای پروژه حضور داشت و تقریبا سه سال در ایران نبود ولی نسبت به دیگران مسلط تر و آگاه ترین فرد در این زمینه می باشد. منجم بسیار با هوش ، زیرک و منطقی است.