نامه ای از همکار همکار

به هر حال این همکار عزیز ناراحتی ای از نوع برخورد وعملکرد تعدادی از کارکنان در قبال مشتریان دارد که باید به آن توجه شود. به نوع تعامل ما با همکاران مان ایراد دارد که جای توجه است. حرف بیشتری ندارم جز این که از ارسال کننده نامه تشکر کنم و بگویم این وبلاگ محل آرای موافق و مخالف است جهت پیدا کردن راه روشن آینده.

پس بخوانید نامه همکار همکار را: 

"احمد خان سلام

احوال شما؟

لطفاً در راه ایریسا قرار دهید تا همکاران بخوانند، با تشکر.

 

اینکه پول زیر پای فیل است کاملاً‌ درست است، ولی متأسفانه در طول این سالیان که ما نسبتاً راحت پول درآورده ایم، اصولی در ایریسا نهادینه شده است که با وجود این اصول، هیچ فیلی خودبخود که هیچ،‌ به زور هم پایش را بر نمی دارد که ما به پول برسیم. برخی از این اصول عبارتند از:

1-    اصل مشتری نداری: مشتری هیچ چیز نمی فهمد، مگر اینکه عکس آن ثابت شود و در برخی موارد حتی اگر عکس آن ثابت شود.

2-    اصل بقای مشتری نداری: اگر در مورد خاصی تصور کردید مشتری چیزی می فهمد، به اصل 1 مراجعه کنید.

3-    اصل عدم شمول: اگر انجام کاری در پروژه که مشتری خواهان آن است، زحمت زیاد دارد یا توانایی انجام آن در شرکت وجود ندارد، آن کار در اسکوپ قرارداد نیست، حتی اگر صریحاً در قرارداد به آن اشاره شده باشد.

4-    اصل برده داری: کلیه اشخاص و شرکت هایی که به نحوی با ایریسا کار می کنند، همگی خطرناک، کلاهبردار و در عین حال برده ایریسا هستند، کلیه روابط با این افراد / شرکت ها باید کاملاً محتاطانه و مطابق اصول برده داری تنظیم و اعمال گردد. با این اشخاص / شرکت ها نمی توان بصورت پایدار کار کرد، چون بدلایل نامعلوم حاضر به بردگی ایریسا نیستند.

5-    اصل بقای دانش: ایلوا هرآنچه که برای تمامی اعصار و قرون لازم بود را می دانست، هیچ دانش دیگری نباید و نمی تواند تولید گردد، بلکه فقط می تواند از شکلی (نچرال، آداباس) به شکل دیگر (اوراکل) تبدیل گردد.

6-    اصل بیکاری ارجح بر تحقیقات: تحقیق و توسعه امری کاملاً عبث و اتلاف وقت و سرمایه است، بهتر است نیرو بیکار باشد تا اینکه به اینگونه فعالیت های عبث بپردازد.

7-    اصل ستاد ارحج به صف: همواره به ازای هر نیروی صف حداقل باید یک نیروی ستاد یا مدیر در شرکت وجود داشته باشد، دریافتی و مزایای نیروهای ستاد حتی الامکان باید از نیروهای صف بیشتر باشد.

8-     اصل بقای نیرو: همواره دو تا سه سال به موعد بازنشستگی نفرات قدیمی باقی مانده است، این عدد با گذر زمان تغییری نمی کند.

9-    اصل تصمیم نگیری: هیچکس نباید هیچ تصمیم مسئولیت سازی اتخاذ کند، تصمیمات اینچنینی به سطوح بالاتر ارجاع داده می شود، بعضاً تا ... وزیر صنایع، با گذر زمان یا موضوع منتفی شده یا شرایطی بروز خواهد کرد که هیچکس مسئولیتی در قبال آن ندارد.

10-                       اصل زیرآب: هر فرد، گروه یا شرکتی که یک یا چند اصل از اصول فوق را نقض کند، در کوتاهترین زمان ممکن باید مورد زیرآب زنی واقع گردد، به شکلی که نداند از کجا زیرآبش خورده است.

این اصول شاید در زمان داشتن قرارداد نگهداری مجتمع فولاد جواب می داد، ولی در شرایط فعلی به نظرم بهتر است برای کسب درآمد، بجای رویا پردازی، هرکس در جایگاه خودش و در حد توانش سعی کند کمی این اصول را تغییر دهد.

طبیب عشق مسیحا دم است و مشفق لیک،       چو درد در تو نبیند که را دوا بکند؟

بجای نسبت دادن مشکل به مشتری و دیگران، در درجه اول باید بپذیریم که مشکل اصلی از خودمان است، آنگاه قطعاً راه حل نیز پیدا می شود.

تعهد و احترام به مشتری، تعهد به کیفیت کار، ارتقای سطح دانش شرکت، تدوین ساختارهای مناسب پیشبرد پروژه، مسئولیت پذیری در تمامی سطوح، اصلاح و تنظیم روابط کاری با پرسنل، مشاوران و پیمانکاران مطابق اصول حرفه ای کسب و کار، تنها "راه ایریسا" و تنها راه هر شرکت دیگری برای دستیابی به موفقیت است، البته اگر بخواهد سرفرازانه روی پای خودش بایستد و نه آنکه همواره ملتمسانه چشم به دست یک پدرخوانده دوخته باشد.

به امید موفقیت ایریسا"

از آن بیت شعر زیبا به بعد را واقعاً خوب و به جا نوشته است و میتواند راهنمای عمل ما باشد.

موضوع  بعدی که مطرح میکنم کامنتی هست که دوست دیگری در پست "پول زیر پای فیل" نوشته بود و بدین قرار است:

با سلام خدمت مدیر سایت و عرض خسته نباشید
بحثی که شما شروع کردید در آینده نزدیک یکی از مباحث داغ ایریسا می شود اگر بتوانید بحث و تبادل نظر در این مورد را باز کنید شاید در تصمیم گیریهای آینده از قبیل تسویه حساب با افراد بازنشسته، پرسنل بالای 30 سال، حذف هزینه تو راهی ، حذف پرواز تهران و ....
در پایان از زحمات مدیریت عامل شرکت  و آقای بابائی در زمینه حل مشکلات پیش روی ایریسا تشکر و قدر دانی می کنم

احمد اضافه میکند: موضوع  و چالش جدید ایریسا این است که درآمد ما با هزینه ها جور در نمی آید. و باید راهی پیدا کرد. براستی چه باید کرد وقتی در ماه چند صد میلیون باید حقوق پرداخت کرد ولی درآمد کافی وجود ندارد؟ این مهمترین چالش و بهتر است بگویم بحرانی است که در طول حیات ایریسا بوجود آمده و یا هنوز کاملاً متولد نشده است وامیدوارم که به حیاتش ادامه ندهد.

همکاران گرامی , ما یک خانواده ایم, خانواده ایریسا و همگی باید کمک کنیم تا از این طوفان سخت نیزعبور کنیم. ما نباید فقط در خوشی ها شریک باشیم بلکه ضروری و لازم است که در سختی ها هم کنار هم باشیم.

از شما انتظار می رود هر طرح و فکر و پیشنهادی دارید با مدیران و همکاران دلسوز خود در میان بگذارید. که ما همگی در یک قایق نشسته ایم و غرق آن غرق همه است.

من پیشنهادها و حرف هائی برای برون رفت دارم ولی بهتر است شما نظرات خود را بنوییسید و من در پایان طرح خود را بدهم.

در اینجا بر خود فرض میدانم که یادآور شوم تقریباً دو سال است که آقای مهندس شهریاری, مدیریت شرکت ایریسا را برعهده گرفته اند. و در این دو سال سخت ترین دوران برای ایریسا و مدیریت آن بوده است که خود شما میتوانید با مطالعه آنچه قبلاً من نوشته ام یا دوستان نوشته اند بر عمق چالش ها آگاهی پیدا کنید. در این دوران همه ما باید کمک کنیم تا مدیریت موفق شود که موفقیت مدیریت, موفقیت و بهروزی همه ماست. من شنیده و شاهد تلاش شبانه روزی آقای شهریاری بوده ام و انصاف حکم میکند که از تلاش های ایشان قدردانی شود که ایشان سربلندی و موفقیت همکاران و ایریسا را میخواهند منتهی شرایط , شرایط خوبی نیست. به ایشان میگویم خسته نباشید و خسته نشوید.

/ 19 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

سلام...یه سوال از آقای آزرمگین داشتم. می خواستم ببینم ما اگه بخایم یه دو سالی بریم ادامه تحصیل خارج و بعد که حسابی دورمونو زدیم برگردیم سر کار باید با کی صحبت کنیم؟ با تشکر

آذر

سلام احمدآقا ازآقای مهندس شهریاری و آقای بابائی یه سوال داشتم ؟ پس این قضیه بازنشسته های شاغل درشرکت وافرادباسابقه بیش از30 سال درشرکت چی شد ؟ نکنه به تاریخ پیوست !!!! آخه همون طورکه میدونید یکی ازاین افراد بازنشسته چندبرابر یه کارشناس حقوق میگیره.اگه یکی ازاین افراد کم بشن میتونیدبه چندنفرحقوق بدید. درثانی آخه این افراد کارائی ندارند یا خوابند یادرحال چرت زدن پشت میزشان هستند . آخه دیگه بیچاره ها توان کارندارند که. چراشرکت زور ازاین افراد کارخیلی خیلی زیاد میکشه! وازاونا میخاد که هرروز صبح رو به سختی شب کنند! ونمیزاره توی خونه استراحتشون رو بکنند به مسافرت وخونواده برسند!!!!!!!

فمینیست

به نظر من با توجه به اینکه البته نه در همه موارد ولی معمولاً بار مالی خانواده ها بر دوش خانم ها نیست، مثل موارد قبل در طول تاریخ، بار دیگر خانم ها از خودگذشتگی کرده و خانم هایی که در حال حاضر نقش کلیدی در پروژه های شرکت ندارند، بطور داوطلبانه استعفا داده یا تا مرتب شدن اوضاع به مرخصی بدون حقوق بروند، یا حداقل به حقوق پایه رضایت دهند. البته این موضوع در مورد آقایان با شرایط مشابه نیز صدق می کند. به این ترتیب درصد قابل توجهی، شاید بیش از 30 درصد از هزینه های شرکت کاسته شده و ممکن است مدیریت بتواند شرکت را از ورشکستگی نجات دهد. با عرض پوزش از خانم های زحمتکش شرکت.

آزرمگین

با سلام به دوست عزیز، مهدی. راستش من بابت دور بودن از همکارانم در این 13 ماه بسیار شرمنده هستم! سال بسیاری سختی را همکاران پشت سر گذاشتند و من بصورت مداوم با ایشان در تماس بودم. لیکن می دانم که حضورم شاید بهتر از نبودنم بود. لیکن این سفر در ادامه اهدافم برای افزایش توانایی در امور محوله از طرف شرکت رخ داد وگرنه در این سفر حتی خود انگلیس را نیز نتوانستم آنطور که باید ببینم. در خصوص روش اینکار باید بگویم که در ایریسا از پیشرفت بسیاری از همکاران استقبال شده و محدودیتی در اقداماتی نظیر مرخصی بدون حقوق برای همکاران ایجاد نشده است. فکر می کنم در این مورد شرکت خارج از عرف عمل ننموده است. با این وجود من از همه همکاران برای ترک شرکت بمنظور ادامه تحصیل عذرخواهی می کنم و امیدوارم که بتوانم لطف شرکت و همکارانم در پذیرش مجدد اینجانب در شرکت را پاسخی شایسته بدهم. و من الله توفیق!

نیکو روشنایی

افراد زحمت کش و موثر زیادی در قسمت ستاد شرکت کار می کنند که چون کارشان روزمره است چندان به چشم نمی آید و کم لطفی برخی از دوستان در این برحه حساس نمک به زخم پاشیدن است. بسیاری از نیرو های ستاد نیز هم اکنون همراه با کار ستادی در پروژه های شرکت مانند پروژه پی ام آی اس و پروژه ارتقا فولاد مبارکه و ... نیز کار می کنند. در این دوره سخت بهتر است اندک رمق و توان باقی مانده را با پراکنده ساختن انرژِی منفی ضایع نکنیم.

نیکو روشنایی

اگرچه نامه همکار زیبا بود اما نکاتی در این باره را نیز نباید از یاد برد اول اینکه بعید می دانم شرکت ایریسا با شرکت های همکار به صورت برده برخورد کرده باشد. سوابق نشان می دهد اتفاقا شرکت ایریسا شریک تجاری بسیار خوبی است و همیشه بر خلاف خیلی از شرکت ها دیونش را در اسرع وقت پرداخت کرده است. در مورد نیروهای در شرف بازنشستگی نیز حق این است که اکثر آنها از نیروهای ورزیده و توانمند هستند و خودشان نیز مانعی در برابر بازنشسته شدنشان ایجاد نکرده اند بلکه هم اکنون بحث بر سر نحوه آن است به شکلی که بیشترین منفعت برای طرفین حاصل شود

نیکو روشنایی

جسارتا با اصل عدم شمول نیز موافق نیستم . تجربه نشان داده است ایریسا حتا اگر ضرر هم داشته است به هر نحوی که بوده پروژه هایش را تمام کرده است و اتفاقا به نظر می رسد بر عکس آن صادق باشد و همکاران ایریسا باید فرایند مدیریت ادعا را جدی تر معمول نمایند در مورد تحقیق و توسعه نیز هم اکنون گروه های مختلفی در امور سیستم های اطلاعاتی و اتوماسیون صنعتی و نیز کمیته های تحول بر روی این مهم کار می کنند که انشا الله در آینده نزدیک بهره مالی نیز از آنها حاصل گردد.

نیکو روشنایی

جسارتا اصل بقای دانش هم با مثال های متعددی رد می شود. مثلا در بخش اتوماسیون محصولات بسیار جدید و پیشرفته ای مانند الکترود رگولیشن و ... به وجود آمده و در بخش سیستم های اطلاعاتی بحث فقط استفاده از پلاتفرم اوراکل نیست بلکه زیر ساخت جدید بوجود امده زیرساخت بسیار قدرتمندی است و منطق برنامه ها نیز نسبت به قبل در اکثر سیستم ها رشد داشته است. نمونه های دیگر آن نیز در فرایند های برنامه ریزی و کنترل تولید و نیز محصولات گروه ام اس اس قابل مشاهده است. با تمام این موارد با این حال باز هم می گویم مطالب مندرج در نامه همکار قابل تامل است. خصوصا اینکه به زبان طنز نوشته شده و باید به عمق آن توجه نمود . از اینکه مطالب زیاد شد پوزش می خواهم ضمنا برای دوست عزیزمان آقای آزرمگین آرزوی موفقیت دارم

محمد

جناب آقای آزرمگین پرسیده اید چرا همکاران نمی آیند با نام حرفشان را بزنند و انتقاد کنند . شما که با سواد تر شده اید چرا انتقاد نمی کنید ؟ شما که درس مدیریت خوانده اید چرا از مدیریت هیات امنایی انتقاد نمی کنید ؟ مگر همکاران عقل خود را از دست داده اند که بیایند با نام انتقاد کنند ؟ خیلی جرات داشته باشند در باره جابجایی یک نیروی دون پایه جاروجنجال می کنند !! همین احمد آقا اگر انتقادی از یکی از دوستانش باشد را منتشر نمی کند و حق هم دارد !! البته انتظار نداریم شما انقاد کنید در هر صورت شرکت که برای شما سنگ تمام گذاشته و حالا هم که برگشته اید .

آزرمگین

دوست گرامی، محمد، سلام. انتقاد زمانی اثر دارد که ابتدا از خودمان شروع کنیم. زمانی که خودم از کسانی باشم که اشکالات فراوان دارد، نقد دیگران اثر بخش نیست! من اول از خودم شروع کردم و هزینه هایش را پرداخت کردم. هنوز هم نمی دانم که چه میزان از اشکالاتم را توانسته ام پوشش دهم! نکته دیگری که لازم است متذکر شوم این است که در بسیاری از موارد، ما از دریچه نگاه خودمان به دیگران و موضوعات می نگریم. برای نقد درست نیاز است که اطلاعات زیادی داشته باشیم. به عنوان مثال می توانید از گروهها و افرادی که من با ایشان همکاری نزدیک داشته ام بپرسید که آیا در ارتباط با مواردی که می توانسته ام نظر دهم، سکوت کرده ام و یا نظراتم و راهکارهایی که به ذهنم می رسیده است را طرح نمو ده ام! در ارتباط با شرکت نیز بگویم که بنده مدیون همکارانم هستم. هر پیشرفتی کرده ام از کمک همکاران و لطف ایشان بوده است. حتی کسانی که انتقاد زیادی به کارهایشان داشتم و دارم، درس هایی به من آموختند که شاید در هیچ مکتبی نمی توانسنم بیاموزم! براستی همه ایشان برایم سنگ تمام گذاشتند و بدینوسیله از ایشان قدردانی می کنم.