هر روزتان نوروز

هراکلیتوس بر این باور بود که هر چیزی در جهان ما همیشه دستخوش تغییر است. در حقیقت هیچ چیز در جهان پایدار نیست, مگر فرایند تغییر. تغییر, اساسی تریت ویژگی طبیعت است و یکی از مشهورترین گفته های هراکلیتوس این است که "همه چیزها در وضعیت سیال قرار دارند".

در حالی که 4 سال تمام از عمر وبلاگ " راه ایریسا" میگذرد , آمدن سال جدید 1392 و نوروز باستانی را که یادگار پیشینیان ایران زمین است به خوانندگان این وبلاگ خصوصاً کارکنان و همکاران در شرکت ایریسا تبریک می گویم. و از خدا میخواهم که هر لحظه از عمرشان تحویل غم و ناخوشی به شادی و خوشی باشد. همانگونه که بهار از پی زمستان میآید , آسانی و کامیابی هم پس از سختی ها خواهد آمد. و امید که هر روز ایریسا بهتر از دیروز باشد و در آینده شاهد شکوفائی هر چه بیشتر آن باشیم.

در آخرین روز کاری از سال 1391 نشسته بودم که صدایم زدند و یک سر رسید همراه پیام تبریک مدیرعامل و یک Flash Memory با ظرفیت 8 گیگابایت تحویلم دادند. هدیه بسیار خوبی بود. از مدیرعامل شرکت تشکر میکنم که چنین هدیه ای را برای سال جدید انتخاب کرده و به همه کارکنان تقدیم کرده است. فکر میکنم تمام کارکنان این اقدام را بسیار بپسندند.

آیا کارکنان قدیمی ایریسا روزگاری را به یاد میآورند که خرید CD برای شرکت ممنوع بود مبادا که اطلاعات شرکت کپی غیر مجاز شود. و زمانه چقدر تغییر کرده است که Flash Memory هدیه می گیریم. آری همه چیز رو به پیشرفت است و هر روز را تدبیری دیگر لازم است.

تا آنجا که خبر دار شده ام هدایای گران قیمتی هم برای کارفرمایان در نظر گرفته شده است که من با هدایای گران برای کارفرمایان موافقتی ندارم. و آن را خوشآیند نمیدانم. شاید اشتباه میکنم. ای کاش کارفرمایان بزرگ همچون فولادمبارکه گرفتن هدیه از پیمانکاران را ممنوع میکردند. آیا زمانی را به یاد میآورید که گویا در زمان مدیریت آقای هراتی نیک مدیر عامل وقت فولاد مبارکه تمام پیمانکاران از دادن هدیه حتی یک سررسید و سالنامه هم در یک سال ممنوع شده بودند. آری همه چیز رو به تغییر است و از خدای بزرگ بخواهیم که حال ما را به احسن حال تغییر دهد.

این موضوع را سال قبل هم نوشته بودم. لذا بخش زیادی از پست سال قبل (صد سال به این سالها) را که در اسفند 1390 برای نوروز 1391 نوشته بودم با کمی تلخیص برایتان نقل میکنم.

 بر خود لازم دانستم که سال نو را به همکاران خوبم در ایریسا و خوانندگان این وبلاگ تبریک بگویم و سالی سرشار از خوبی و شادی و رشد و فلاح را برای شما خواستار باشم.

از ادب به دور است که از کنار این عید باستانی رد شوم و آن را به شما خوبان تبریک نگویم.

راستی عیدی دادن یادتان نرود. مخصوصآ به بچه ها که عیدی شما برایشان خاطره میشود و موجب ماندگاری آن در ذهن پاکشان.

عیدی دادن رسم بسیار زیبائی است که از زمان های قدیم وجود داشته است و من به یاد دارم که در ایام کودکی برای بزرگترها یک عدد نارنج عیدی می بردیم و بزرگترها به من یک مشت بادام یا چند عدد گردو عیدی می دادند. پول هم اگر می دادند 2 ریال یا 5 ریال بود. و من لذت فراوان می بردم از این عیدی ها و بزرگان عیدی دهنده را در خاطر دارم.

عیدی دادن در سازمان هم رسمی شده است بسیار خوب , که مدیران به کارکنان خود عیدی می دهند. و هر مدیری بسته به سلیقه و فرهنگ سازمانی مربوطه عیدی خاصی می دهد. بهترین عیدی شاید آن است که به همه داده شود. یک کتاب یا یک سررسید. و بهتر است بین کارکنان در عیدی فرقی نگذارند.

عیدی دادن به کارفرمایان و مشتریان هم رسمی شده است که خوب است در حد یک کارت تبریک یا سررسید و یا لوح تقدیری باشد و امروزه به افراط دچار شده است که جنبه خوشآیندی ندارد. و احساس خوبی به آدم دست نمی دهد از این عیدی ها که تا مرز فساد پیش می رود.

عید نوروز را باید پاس داشت که از نیاکان ما به ارث رسیده و رسم خوبی است میمون و مبارک. و هر کس سعی میکند در قالب بهترین کلمات احساس خود, دوست داشتن را به دیگران ابراز کند. و چه پیامک های خوبی به ما میرسد در این عید. که حجم آن و تنوع و زیبائی آن تفکر انگیز است و نشانگر آن که نوروز زنده است و مردم آن را دوست دارند. احساس من هم این است: بهترین ها نثار شما باد.

/ 8 نظر / 8 بازدید
زهرا

سلام عید شما هم مبارک...همراه با بهترین آرزوها در سال جدید

هادی - بخش 1

سلام احمد آقا از تغییر گفتید و چه زیباست تغییر جهان در آستانه بهار، همه چیز دگرگون می شود : زمین، آسمان، درختان، پرندگان ، همه و همه در حال تغییرند و همه این تغییرات جهان را زیبا تر می کند و زیبایی طبیعت را دو چندان می کند. ما هم همواره در حال تغییر هستیم، اما چگونه تغییری؟ آیا به سوی تعالی یا سُفلگی! نوروزی که امروز در حال گذراندن آن هستیم، هزاران سال زمان برده و اکنون با سنت های ناب به دست ما رسیده است که هر کدام از آنها حکمتی داشته است. اما امروز ما با رفتارهای مضحک دست به تخریبت این سنت ها زده ایم که می توان به سه مورد از ملال آور ترین آنها نام برد . 1- چهارشنبه سوری این سنت ده هزار ساله طوری تغییر کرده که بوته های خشک جایش با به ترقه های مرگ آور داده و قاشق زن ها به مزاحم های خیابانی تبدیل گشته اند. 2- مردم از هدف آرمانی نوروز که دید و بازدید است گریزان شده اند و سفر را بهانه ای قرار داده اند که از دست مهمانی های نوروزی خلاص شوند. مسافران نوروزی به دو گروه با اهدافی متضاد تبدیل شده اند. گروه اول کسانی هستند که مسافرت میروند برای دیدن خویشان در دیگر شهر ها که کار نیکویی است.

هادی - بخش 2

اما گروه دوم کسانی هستند که سفر می کنند برای فرار از دیدار خویشان که بسیار مذموم است تا آنجایی که من به یاد می آورم مسافرت های نوروزی موقعی رواج یافت که برخی از سازمان ها در ایام نوروز برای کارمندانشان تسهیلات سفر مهیا کردند و با هزینه ای اندک کارکنان خود را راهی سفر های گوناگون نمودند ، اما آیا عید نوروز زمان مناسبی برای این کار بود؟ آیا تا به حال به این فکر کرده ایم که چرا در عید نوروز به دیدن اقوام می رویم؟ خاطره انگیز ترین دیدار ها در عید نوروز برای من زمانی بوده که به دیدن اقوام کهنسال رفته ام، افرادی که حتی فرزندانشان آنان را فراموش کرده بودند و هنگامی که به خانه آنها می رفتیم در پوست خود نمی گنجیدند و اشک شوق را در چشمان آنان می دیدم و من همه کارهایی که تا کنون انجام داده ام با ارزش تر از این رسم زیبا نمی دانم و نوروز هر سال به یاد آنان هستم و حسرت میخورم که چرا امروز در میان ما نیستند تا من باز هم به این وظیفه خود عمل کنم

هادی - بخش 3

3- در ویکی پدیا سیزده بدر بدین صورت توضیح داده شده است که "گفته می شود ایرانیان باستان در آغاز سال نو پس از دوازده روز جشن گرفتن و شادی کردن که به یاد دوازده ماه سال است، روز سیزدهم نوروز را که روز فرخنده ایست به باغ و صحرا می رفتند و شادی می کردند و در حقیقت با این ترتیب رسمی بودن دورهً نوروز را به پایان میرسانیدند". اما امروز ما از سیزده بدر فقط درست کردن جوجه کباب و نابود کردن طبیعت و رها کردن زباله در دشت و صحرا را به خوبی ادا می کنیم و طوری رفتار می کنیم که انگار آخرین روزی است که می توانیم در طبیعت بگذرانیم پس "هر چه میخواهد دل تنگت بکن!" گاهی اوقات که به چگونگی رعایت سنت ها که می نگرم با خود می گویم ای کاش این سنت را هر گز نداشتیم که اینچنین حسرت نابود شدن آنها را نخوریم

دخترحاجي

سلام سال نو همه مبارک مطلب جالبي در سايت يک پزشک1pezeshk.com ديدم در مورد کارکنان فروشگاههاي اپل جالب بود . آدرس لينک آن : http://1pezeshk.com/archives/2013/03/inside-apple-anonymous-the-secret-society-of-apples-retail-army.html#more-26917

طاها

سلام سال نو به همه همکاران محترم تبریک عرض می کنم امیدوارم سال 92 سالی همراه با سلامتی شادکامی و موفقیت باشد. ضمناً 4 ساله شدن راه ایریسا رو نیز تبریک میگم

پسر حاجی

خوش برقصد روزنو برکامتان شعروشادی و شراب برجامتان خنده شیرین و اشک شوق وعشق آورد این نوبهار بر بامتان با آرزوی سالی خوبتر برای خانواده ایریسا ضمنا چهار سالگیت هم مبارک

ایریسایی

مش حسن !!!!!!! کجایی بلوری ها اومدن دارن گاوتو میبرن !!!!!!!!!!! به داد گاوت برس ............... به داد گاوت برس........ به داد گاوت برس س س س س ................