یادداشت آقای دکتر بقائی در رثای مرحوم یزدانی

جناب آقای احمد،

با  سلام و سپاس از تلاش و پشتکار شما در ادامه انتشار" راه ایریسا " .

دیروز که به سایت شما سر زدم با خبر غیر منتظره و شوک آور درگذشت همکار گرامیمان مرحوم غلامحسین مقصود یزدانی روبرو شده  بسیار متاسف گردیدم.

از آنجا که احتمالاً بسیاری ازهمکاران فعلی ایریسا به خصوص همکاران جوان با ایشان و خدماتشان آشنایی ندارند لازم دیدم درحد توان قلمم چند خطی درباره ایشان بنویسم.

آشنایی ما به چند ماهی بعد از ورودم به شرکت فولاد مبارکه ( که در آن زمان مجتمع فولاد اصفهان نامیده میشد ) یعنی حدود مهر ماه سال ۱۳۵۷ بر می گردد. مرحوم غلامحسین مقصود یزدانی که به ترجیح خودش قلی یزدانی خوانده می شد دارای ویژگی های مثبت زیادی بود که از جمله می توان  خوش فکری، توان بالا در حل و فصل مشکلات سازمانی ، بیان شیرین و طنز بجا و موثر وی را نام برد که تأثیری فراموش نشدنی در ذهن دوستان و همکاران بر جا می گذاشت. قلی می توانست مسایل گوناگونی که به وی محول می شد را به خوبی تعریف کرده، با تمام افراد درگیر ارتباط سازنده برقرار کند و نهایتأ با حل مسئله بر گردد. ایشان دارای این توانایی بود که به خوبی به عنوان به اصطلاح آچار فرانسه سازمان عمل نماید.

مرحوم یزدانی از جمله کسانی بود که قبل از تشکیل ایریسا به تیم تشکیل دهنده پیوست و در پایه گذاری و سازماندهی ایریسا تلاش فراوان کرد.

از جمله ماموریت های اولیه وی جذب کارشناسان ای دی پی به شرکت بود و این وظیفه را به بهترین شکل انجام داد زیرا او هم باور داشت که تشکیل ایریسا خدمت بزرگی به آموزش کارشناسان انفورماتیک کشور است و می توان از نیروی توانمند آن علاوه بر شرکت فولاد مبارکه در سایر صنایع  کشور هم استفاده کرد.  نتیجه کار اینکه تا امروز بیش از چند صد نفر در زمینه انفورماتیک در شرکت آموزش دیده و به  بسیاری از صنایع کشور خدمات انفورماتیک ارائه نموده اند.

یزدانی مانند سایر همکارانش در آن زمان، ایجاد ایریسا را تلاشی می دانست در جهت  کاهش نیاز به کارشناس خارجی و ایجاد زمینه شغلی مناسب برای جوانان ایرانی.  وی این توانایی و شهامت را داشت که نه تنها خودش بلکه دیگران را هم به جدا شدن از فولاد مبارکه و پیوستن به ایریسا تشویق نماید.

چه خوب بود که همکاران امروز ایریسا هم به جای جدا شدن از ایریسا و پناه بردن به گوشه به خیال خود امن و آسوده فولاد مبارکه  در آنچه قلی یزدانی و همکارانش بیست سال پیش انجام دادند تعمق بیشتری کرده بجای تضعیف نردبانی که از آن صعود کردند در تقویت آن می کوشیدند.

چه خوب بود همه همکاران با بررسی نتیجه  آنچه تشکیل دهندگان ایریسا انجام دادند و فرصتی که ایریسا برایشان در کسب تجربه و دانش انفورماتیک ایجاد کرد، اینان نیز در جهت ایجاد فرصت برای خواهران، برادران و سایر دوستانشان و در آینده نزدیک فرزندانشان در تقویت ایریسا  کوشش می کردند .

اگر تشکیل ایریسا را خدمتی به صنعت انفورماتیک کشور بدانیم که حقیقتا هم چنین است، قلی یزدانی سهم بزرگی در آن دارد. روحش شاد باد.

اینجانب در گذشت این همکار گرامی را به خانواده محترمشان و همکاران و دوستان ایشان تسلیت می گویم.

ابوالحسن بقایی

۲۴/۴/۱۳۹۱

/ 4 نظر / 32 بازدید
دوست حاجي

سلام آقای دکتر: از اینکه بعد از مدتها از شما خبر دار شدم خوشحالم و متاسف به خاطر از دست دادن قلی یزدانی عزیز. ما هم به شما تسلیت میگیم . آقای دکتر ما شما را هنوز دوست داریم و انتظار داریم بیشتر بنویسید تا بیشتر ار شما یاد بگیریم. آقایان مهندسین جوان ایریسا علاقمند آنور آب هستند و تلاش میکنند توی ایریسا تجربه و دانش کسب کنند تا بتونند خودشون را به آن طرف آب برسونند و دنبال شرایط بهترند

كارشناس

با سلام من خودم مرحوم رو نديده بودم ولي وصفشون رو خيلي شنيده بودم.روحشان قرين رحمت باد ولي اي كاش يكم آد ما به فكر مي افتادند مرگ مال همه است .

فرهاد

سلام همکاران محترم خواهشمندم با توجه به نامه مهندس نجف آبادی در مورد شرکت تاکبن و پروژه ipso نظر دهید که آیا از توضیحات و دلایل مهندس نجف آبادی قانع شده اند یا خیر؟ آیا نقدی بر صحبت های ایشان دارند یا خیر؟

محمد

با سلام جناب آقای بقائی رسالتی که بر گردن ایریسا گذاشتند رسالتی زیبا بوده است. متاسفانه ایریسا از رسالت خود دور ماند و دلیل آن منفعت طلبی مدیران آن در عین دوری از مدیریت علمی بود. برای شما متاسفم که از مشکلات مدیریت شرکتی سخنی برزبان نمی آورید در حالی که به آن واقف هستید اما مشکلات ایریسا را بر گردن 4تا نیروی کوچ کرده به فولاد می اندازید که کمترین امید را در داشتن یک زندگی آرام در قالب شرکت ایریسا نداشتند. هر چند فولاد و ایریسا دست بر گردن هم دارند.