برخی زنان برجسته ایریسا

خانمی جوان به نام نگار کنگوئی پس از تشکیل شرکت ایریسا، به استخدام در آمد و در ابتدا محل کار او مجتمع فولاد مبارکه بود. و در بخش سیستم های اطلاعات مدیریت(MIS)مشغول به کار شد و با آداباس و نچرال کار میکرد. ADABAS یک پایگاه داده است و Natural یک زبان برنامه نویسی نسل چهارم. و اینها نرم افزار هائی بر روی کامپیوترهای بزرگ زیمنس بودند که سیستم عامل آن هم BS2000 بود.

خانم کنگوئی که فارغ التحصیل رشته کامپیوتر از دانشگاه صنعتی اصفهان بود در ابتدا با این محیط و نرم افزار ها آشنا شد و سپس بر روی یکی از سیستم های اطلاعات مشغول به کار شد. و پس از چندی به دفتر اصفهان منتقل و مشغول به کار شد و بنا بر شایستگی های خود به بخش نرم افزار پایه منتقل شد.

در این زمان مسئول نرم افزار پایه جناب آقای مهندس مرتضی ابهری بود که ایشان هم از بخش MIS جذب نرم افزار پایه شده بود و او هم بسیار علاقمند و پیگیر امور IT بود. لذا پس از مدتی بخش IT ایجاد شد و آقای ابهری شد مسئول و مدیر آن بخش. این بخش بعدها در ایجاد ساختار سازمانی جدید، توسط دکتر بقائی و جانشین ایشان منحل و در دیگر بخش ها ادغام شد. و این اشتباهی بود که هنوز هم ادامه دارد و لزوم چنین بخشی را میتوان از متخصصینی همچون مهندس حاجی هاشمی جویا شد.

آری خانم کنگوئی هم جذب بخش IT شد و کارش بسیار عالی بود و فردی بود بسیار کارآمد در نرم افزار ،اعم از استاندارد سازی و تعریف استانداردها و مستند کردن آنها. بر روی اوراکل هم بعدها مسلط شد و در تولید اتوماتیک برنامه ها پیش قدم شد و اولین بار تولید اتوماتیک سیستمها در محیط Designer 2000 را او در شرکت ایریسا راه اندازی کرد که نمیدانم در حال حاضر پیگیری میشود یا خیر؟!!!

خانم کنگوئی بر محیط هایUnix & Informix  نیز متبحر بود و فوق العاده. و در استاندارسازی آن و تعریف Template ها واقعآ کارهای خوبی انجام داد. در اینجا به یاد آقای فیروز نوری پور میافتم که او بود که اولین بار Template سازی در این محیط را آغاز کرد و در مستند سازی و امور مهندسی نرم افزار و مدیریت پروژه براستی همآوردی نداشت. و این دو نفر متآسفانه امروز در جمع ایریسا نیستند. نوری پور در شرکت کاله است و کنگوئی در دیار فرنگ. در کشور استرالیا.

خانم کنگوئی چندین دوره کلاسهای مختلف از جمله Designer 2000  در شرکت ایریسا برگزار کرد که خیلی ها در آن کلاسها آموزش دیدند. او بسیار فعال بود در امور اجتماعی. لذا در امور فرهنگی شرکت نیز کارهای فراوانی انجام داد. فردی واقعآ مدیر و برنامه ریز بود. در زندگی اش برنامه داشت. اهل مطالعه بود. حتی در مآموریت اگر کتابی با خود نداشت یک کتاب در فرودگاه خریداری میکرد و شروع به مطالعه میکرد و وقت خود را به بطالت نمیگذرانید.

سرکار خانم کنگوئی بعدها با یکی از کارکنان بخش اتوماسیون صنعتی بنام سیامک گنجوی ازدواج نمود. آقای گنجوی پس از چند سال کار در ایریسا ناگهان کار در ایریسا را رها کرد و اصلآ هم معلوم نشد در کجا مشغول بکار شد. چون این زن و شوهر کاملا سکرت عمل میکردند.آخرین عنوان شغلی خانم کنگوئی مسئولیت دفتر مدیریت پشتیبانی پروژه های سیستمهای اطلاعات (PSO)  بود. و خانم کنگوئی دو سالی را به کار در ایریسا ادامه داد و در این مدت موفق به اخذ فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد در زمینه فناوری اطلاعات شد و پس از چندی از ایریسا استعفا داد. و ایریسا نیروئی بسیار کارآمد و توانا و شایسته و اخلاقی را از دست داد. آری ، او هم به دیار فرنگ رفت اما نه کشور کانادا. بلکه استرالیا. و ظاهرآ یکی از بازدید کنندگان از وبلاگ "راه ایریسا" ایشان است. و Log ها را که بررسی میکنم از کشور استرالیا زیاد به وبلاگ دسترسی شده است.

هر دوستی که از ایریسا میرود همچون تیری است که به سمت من پرتاب میشود و مرا آزرده میسازد. اما چه میشود کرد روزگار است. جمعی محیط کار را نمی پسندند و برخی زندگی در ایران را. و به هر حال هر کسی آزاد است که هر جا که میخواهد کار کند و یا زندگی . و این از اصول حقوق بشر و آزادی انسان است. خاطر نشان میکنم آنانی که از ایریسا به خارج مهاجرت میکنند واقعآ دوستدار ایریسا هستند حتی اگر از بعض موارد رنجیده خاطر باشند و چنانچه روزی به ایران برگردند کار در شرکت ایریسا و با همکاران قدیمی را بر هر جای دیگر ترجیح میدهند.

میخواستم از دیگر زنان برجسته هم بنویسم اما میگذارم برای آینده. فقط نام میبرم از تعدادی از آنها و از آن همکاران ارجمند میخواهم برایم ایمیل بزنند و از سابقه کاری خود بطور دقیق بگویند تا در مقالات آینده از آن استفاده کنم. و بدانند آنچه برایم بنویسند محرمانه است و نزد من امانت و هیچکس نخواهد دانست چه کسی برایم اطلاعات فرستاده است. خانمها: فریبا آبروئی. الهام کارشناس. مژده کرباسچی. زهره محمودی. گیتی الفتی فراهانی. فیروزه رامی. فرزانه نوروزی. مرجان ریاضی. لاله جلالی. شهرزاد اسفندیاری.

 و به عرضتان برسانم که همیشه ارائه نظر بر روی آخرین پست آزاد است و کنترل اولیه بر روی آن وجود ندارد که ایریسائیان همه بالغ اند و عاقل و مصلحت خود و سازمان خود را خوب میدانند و حرمت دیگران را نگاه خواهند داشت.

پست آینده من هم پیرامون پاداش شش ماهه خواهد بود. اگر نکاتی دارید برایم ایمیل کنید تا از آن استفاده کنم و مطلب را غنی بخشم و ممنون شما هم باشم. 

بازنگری مطلب در تاریخ 13/6/88:

خانم کنگوئی در مهر ماه سال 1375 به استخدام ایریسا در آمده و در نرم افزار پایه در دفتر اصفهان مشغول به کار شده اند و اولین مدیر ایشان آقای رضا سلیمی اکبری بوده است . اولین کار ایشان تبدیل برنامه باسکول ریلی فولاد مبارکه از زبان پاسکال به زبان C بوده است. سپس بر روی پروژه غدیر یزد کار با اینفورمیکس را آغاز کرده اند و بعد هم در پروژه تامکو پشتیبان IT بوده اند. ایشان عملآ روی هیچ یک از سیستم های MIS کار نکرده اند و با آداباس و نچرال آشنائی ندارند.

 

/ 20 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
يك دوست

به نظر من، جامعه ايرانيان پس از گذشت اين همه سابقه تاريخي و تمدن‌هاي بي‌نظير در يك حلقه مجدداً به ابتدا برگشته‌ است و فاصله جامعه ايراني كنوني تا يك جامعه متمدن بسيار زياد شده است. انتظار نداشته باشيم حتي در جامعه كوچك و متخصص ايريسا كه عضوي از جامعه بزرگ ايران است، جايي مانند اين وبلاگ از سوءنيت‌ها و عقده‌گشايي عده‌اي مصون بماند. اميدوارم مراقب كاري كه مي‌كنيد باشيد.

مهدی

فکر نمیکنید آزاد گذاشتن پست‌ ها کمی مشکل ساز باشه؟ اشاره به پست آقای محمد که بی نزاکتی تلویحاَ در نوشته ایشان مشخص است. خواهشی که دارم این است مجال اهانت به دیگران را در سایت خود ندهید. در ضمن از کجا میدانید که تمامی خواننده های سایت شما ایریسایی ، بالغ و هوشیار هستند؟ پس تیترها و عناوین و کلمات را درست انتخاب فرمایید و مجال یاوه گویی را از یاوه گویان سلب کنید. فراموش نکنید در فضای ایرانی قرار دارید و حتی تا تمرین دموکراسی فاصله بسیار زیادی وجود دارد تا چه رسد به خود دموکراسی!

حمیده

خودتان هم میدانید که این شخص کیست

هواپیما

سلام - احمد آقا یه سوال دارم حکمت این عکس هواپیما چیه ؟یعنی تو اون هواپیما نشستی و داری مارو ترک می کنی؟ یا اینکه این هواپیما شرکت ایریسا است و میخواد مارو به اوج برسونه ؟ یا اینکه میخوای بگی اگه نجنبیم دیگرون رفتند و ما جا موندیم - بهر حال حکمتشو نفهمیدم ولی یه پیشنهاد دارم سعی کن وبلاگتو متنوع تر کنی ببخشید خیلی بی روحه . نیاز نیست اینقدر هم ایریسایی باشی و از رنگ آبی به افراط استفاده کنی

زهره دهقاني

سلام و خسته نباشيد چه كار خوبي داريد مي كنيد من كه لذت بردم خانم كنگوئي واقعا از خانم هاي برجسته ي شركت ايريسا بودند و اميدوارم كه هرجا كه هستند شاد و موفق باشند. خانم هاي ديگر نظير خانم نوروزي ، خانم رامي ، خانم جلالي و كرباسچي را هم به خوبي مي شناسم آنها هم واقعا برجسته و نمونه هستند و من هر آنها چيز هاي زيادي ياد گرفتم و از اين كه در كنار همكاراني مثل آنها كار مي كنم خيلي خوشحالم بي صبرانه منتظر معرفي هرچه بيشتر آنها به بقيه پرسنل هستم به خصوص خانم جلالي

قلی

اينكه اسمي از اين چند تفنگدار بردي خيلي جالبه...الهام كارشناس..فريبا آبرويي...كرباسچي و كنگويي...انينها از اكيپ هاي هميشگي هستند..اين يك مشكوك نيست!!!؟؟؟؟؟

پر اثر بی اثر

گویا بدنبال زنی از بنیانگذاران ایریسا میگشتی و پیدا نکردی که میتواند دلایل مختلف داشته باشه .یکی اینکه پیر شدی و حافظه ات یاری نمیکند. دوم اینکه قصدا بیاد نمیاوری چون در دنیای مرد سالار ایریسا خیلی ها از حضورش و وجودش و فعالیت هایش در امان نبودند چرا که هرگز به کار ،نه نگفت و همیشه به بهترین نحو کارش را انجام داد که همین هم برای حیلی ها مشکل آفرین بود و برای بعضی از فرصت طلبان هم خیلی خوب بود که کارهاش را به اسم خودشان اعلام کنند و او با متانت و صبوری در عین هوشیاری کامل بدون کولی بازی به کار ادامه داد تا بتواند بر علیه مرد سالاری ایریسابجنگد وحالا از مطالبی که راجع به بانوان ایریسا خواندم خیلی خوشحال شدم چرا که من به عنوان یک زن بنیان گذار و موٌثر ایریسا همیشه بدنبال بدست آوردن همین موقعیت برای بانوان با هوش و کوشا و لایقی مثل خودم ،خانم حسینی، خانم کنگویی، خانم آبرویی، خانم منجزی و بسیاری دیگر بودم وحالا اگرچه جای پای خودم را در تاریخچه ایریسا نمیبینم ولی میدانم این جاده را من هموار کرده ام و زنان لایق از آن بهره جسته اند. نکته دیگر این است که به رٍییس خانم کنگویی نیز باید تبریک گفت که برای نگهداری مو

پر اثر بی اثر

شما باید به یک نکته خوب توجه کنی که مدیران باهوش و مدبر شرکتی با این اعتبار و سابقه هرگز از روی احساس دلسوزی تصمیم به استخدام یک نیروی بی اثر و غیر ّمسول نمیگیرند پس مسایل به صورتی که شما فرض و عرض میکنید نبوده و نیست.و اما حتما میدانید که تحریف تاریخ یا تاریخچه هم عملی غیر مسولانه است و نشان از غرض های شخصی داردو ناپسند و نپذیرفتنی است حتی اگر با بدترین آدم دنیا طرف باشید.والسلام

پر اثر بی اثر

با درود به تمام انسانیتمان : دکیر وین دایر می گوید : وقتی ماری نیشمان می زند ،نیش ، ما را نمی کشد .زهری که در خونمان جاری میشود ما را میکشد.زهر تنفر و کینه جویی اول خود شخص را از بین می برد. و از طرفی مارک تواین توصیف پر معنایی از بخشش میکند : "بخشش رایحه ای ست که گل بنفشه به پایی که آن را کگد کوب کرده می پراکند." م.الف. نیک

فاطمه رجبی

سلام. خیلی دوست داشتم منم الان همکار شما می بودم و اینجا نظر کاری میدادم. اما نمیدونم چطور وارد این شرکت بشم. من ک نه پارتی دارم نه هیچ آشنایی. فقط یه سری مهارت هایی که فکر میکنم بلااستفاده مونده. همیشه این سوال تو ذهنم میاد که شمایی که توی این شرکت های مهم استخدام میشین چطور تو این شرکت ها راه پیدا کردین؟