نامه ماندگار و تاریخی و فراموش شده از دکتر ابوالحسن بقائی

البته این حق شرکت فولاد مبارکه و هر شرکت دیگری است که قراردادهای خود را به مناقصه گذاشته و از بین شرکت های توانا به انجام کار بهترین را برگزیند. و از نظر قانونی هم این الزام برای کارفرمایان وجود دارد که پروژه های بزرگ را به مناقصه ببرند. اما داستان ایریسا و به وجود آمدن آن ، داستان دیگری است که شاید شما هم بر آن واقف باشید. و ایریسا یک پیمانکار معمولی نیست مخصوصآ در رابطه با فولاد مبارکه و اینکه چطور شد که ایریسا بوجود آمد. ایریسا یک دلسوز مجتمع است و شرکتی متعهد است که تا کنون وفاداری خود را به اثبات رسانده است. و شریکی به واقع است که همیشه در کنار فولاد مانده و خواهد ماند و کار فولاد را کار خود میداند و حساسیت و اهمیت سیستم های فولاد مبارکه را بهتر از هر کس دیگر میداند.

تقریبآ نزدیک به 9 سال قبل، مدیریت فولاد مبارکه تصمیم به چنین کاری گرفت(بردن قرارداد به مناقصه) و در آن زمان که سال 1380 باشد، ایریسا و فولاد مبارکه یک توافق ده ساله داشتند که مدیران وقت فولاد میخواستند برخلاف آن عمل کنند و موضوع قرارداد کار با ایریسا را به مناقصه ببرند و در آن شرایط ، بحث ها خیلی بالا گرفت و در آن شرایط زمانی آقای دکتر بقائی که عضو هیئت مدیره بود و به نیوزیلند مهاجرت کرده بود احساس وظیفه کرد که در مقابل این بدعت بایستد و نامه ای به ریاست هیئت مدیره وقت نوشت که من آن را برای شما درج میکنم. زمانه آن زمان نیست اما میتوان ده ها درس از آن نامه گرفت. نامه ای که من آن را سندی تاریخی میدانم. باز هم تاکید میکنم نامه در شهریور سال 1380 نوشته شده و شرایط آن زمان با حالا فرق میکند ، اما نامه ای است درس آموز. و شاید به کار آید. این شما و این هم نامه تاریخی دکتر ابوالحسن بقائی که من بدون کسب اجازه از ایشان آن را درج کردم و امید که بر من ببخشایند. همچنین دیگران نیز آگاه باشند که من هم بر اساس وظیفه این نامه را که از راه دور رسیده انتشار میدهم و به همگی خسته نباشید میگویم و امید دارم که در همه صحنه ها همچون دکتر عمل کنند.

اما آن نامه که با رنگ دیگری مینویسم و کسی آن را به خاطر ندارد و میشود گفت که فراموش شده ، چنین است:

 

30 شهریور 1380

ریاست محترم هیئت مدیره شرکت ایریسا

جناب آقای مهندس حسینیان

با عرض سلام و ارادت و آرزوی شادکامی برای خود و خانواده محترمتان

همانطور که استحضار دارید مدیریت خرید شرکت فولاد مبارکه موضوع قرارداد آن شرکت با ایریسا را در سال جاری به مناقصه گزارده است.

از آنجائی که اینجانب متاسفانه در حال حاضر قادر نیستم در جلسات هیئت مدیره شرکت نمایم، بدینوسیله نظر خود را در این مورد حضور حضرتعالی و سایر اعضای هیئت مدیره اعلام مینمایم تا در مبحث مربوط به قرارداد فولاد مبارکه به همراه نظریات سایر اعضای محترم، مطرح و تصمیم مقتضی اتخاذ گردد.

1-     همانطور که مطمئنآ مستحضر هستید، این عملکرد مدیریت خرید فولاد مبارکه به مصلحت هیچ یک از طرفین (فولاد مبارکه و ایریسا) نمیباشد، ضمن اینکه بر خلاف روح توافق ها و قرارداد موجود بین 2 شرکت میباشد و لذا هیئت مدیره بایستی حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از آن به عمل آورد.   مدیریت عالی فولاد مبارکه در زمان تشکیل شرکت ایریسا توافق نمود حداقل به مدت 10 سال با شرایط پیش بینی شده در قرارداد (از جمله حسن عملکرد شرکت ایریسا) امور مربوط به EDP را به این شرکت واگذار نماید. این توافق روح قرارداد موجود را تشکیل میدهد و بر همین اساس و به پشتیبانی این قرارداد ده ساله بیش از 70 نفر از کارکنان فولاد مبارکه حاضر به ترک سنگر بتن آرمه خود در آن شرکت و ورود به قایق موج زده ایریسا شدند ، و متآسفانه اکنون از همان سنگر است که کسانی که دو دسته آن را چسبیده و از کلیه مزایای آن به خوبی استفاده مینمایند ، مشغول سنگ پراکنی به قایق موج زده ساده اندیشان ترک سنگر نموده ای همچون اینجانب و بسیاری دیگر میباشند.   لذا چنانکه مدیریت فولاد مبارکه قصد دارد توافق مزبور را نقض نماید، بایستی بپذیرد که کارکنان انتقالی داوطلب بازگشت به فولاد مبارکه را مجددآ به کار دعوت نماید. 

2-     به نظر اینجانب مدیریت خرید فولاد مبارکه فقط در صورتی میتواند قرارداد و توافق موجود را نقض نماید که شرایط پیش بینی شده در فسخ قرارداد به وجود آمده باشد و در غیر اینصورت چنان حقی را دارا نمیباشد.  به مناقصه گذاردن قرارداد، به آن منجر میشود که شرکت هائی بدون شناخت و توانائی لازم اعلام آمادگی نموده با پیشنهاد های 300-400 میلیون تومانی برنده مناقصه شوند و جنابعالی به خوبی میدانید که کار بدین صورت قابل اجرا نیست و منجر به افت کیفیت ، سرگردانی پرسنل مجرب ایریسا و خسارت فولاد مبارکه خواهد شد و سرانجام کار نیز پس از چند سال مشکلات و زیان ، به نظر اینجانب تشکیل مجدد EDP به شکل مشابه برخی مدیریت های دیگر و از جمله مدیریت خرید است که ظاهرآ پرسنل سازمانی آن مطابق چارت است ولی برای اکثر امور خود ده ها پیمانکار ریز و درشت را به کار میگیرند، ضمن اینکه کیفیت کار نیز نامشخص خواهد بود.

3-     در هر صورت، اگر این نحوه عملکرد نظریات شخصی یکی دو نفر از مدیران رده های پایین فولاد مبارکه نمیباشد و واقعآ مدیریت عالی فولاد مبارکه به آن معتقد میباشد، چرا لقمه را دور سر میچرخانند و مشکلی که موجود نیست را خلق مینمایند. شرکت ایریسا چیزی به جز هیئت مدیره و کارکنان نمیباشد و هر کس با ذره ای درک عمومی از سیستم های مبارکه و مسائل آن میداند که به جز کارکنان فعلی ایریسا که این سیستم ها را به خوبی میشناسند، کسی بدون آمادگی دراز مدت قبلی قادر به اداره و نگهداری آنها نمی باشد. لذا در هر صورت کارشناسان نگهداری بایستی همین افراد باشند و حداقل در کوتاه مدت قابل تعویض نمیباشند و تنها بخش دیگر ایریسا یعنی هیئت مدیره است که در صورت لزوم بایستی تعویض شود و خوشبختانه این امر به طور کامل در اختیار شرکت فولاد مبارکه میباشد و در صورتی که مدیریت عالی فولاد مبارکه معتقد است هیئت مدیره شرکت ایریسا خوب عمل نمینماید به سادگی و فوری میتواند مدیریت مناسب به جای آن منصوب نماید و لذا اینگونه عملکرد مفهومی ندارد. به اعتقاد اینجانب این نحوه عملکرد نظر مدیریت عالی فولاد مبارکه نمیباشد و خود جنابعالی نیز که خوشبختانه عضو آن هستید احتمالآ این مطلب را تآیید میفرمائید و بنابر این، این تنها نظر برخی افراد اجرائی رده های پایین تر است که مسئله کلی فولاد مبارکه را یا درک نمی نمایند و یا برایشان اهمیتی ندارد. با توجه به مطلب فوق ، اینجانب مؤکدآ به هیئت محترم مدیره پیشنهاد مینمایم که مسئله را عمیقآ و مجددآ مورد بررسی قرارداده حتمآ راه هائی برای جلوگیری از این عملکرد که موجب خسارت عمده فولاد مبارکه و ایریسا خواهد شد بیابند.

4-     اقدامات لازم به نظر اینجانب به عنوان یک عضو هیئت مدیره به قرار ذیل است:

a.      طی نامه ای با امضای هیئت مدیره به مدیریت خرید و رونوشت به مدیر عامل فولاد مبارکه اعلام شود ، به مناقصه گزاردن موضوع قرارداد موجود، قبل از اتمام 10 سال ، نقض روح قرارداد و توافق های موجود و همچنین فلسفه و نحوه انتقال بیش از 70 نفر از کارکنان فولاد مبارکه به ایریسا میباشد و هیئت مدیره شرکت ایریسا مخالفت خود با این عملکرد را صریحآ اعلام مینماید. (ضمن اینکه لازم است طی جلسه ای با مدیر عامل فولاد مبارکه ، هیئت مدیره شفاهآ مسائل مربوطه را برای ایشان توضیح دهد. به نظر من هیئت مدیره ایریسا نبایستی در این مورد حالت انفعالی و بی تفاوتی به خود بگیرد.) همچنین در نامه مزبور به خرید فولاد مبارکه اعلام شود که شرکت ایریسا تا پایان 10 سال پروژه را بر طبق شرایط قرارداد از آن خود میداند و لذا لزومی به شرکت در مناقصه نمی بیند. اگر مدیریت خرید فولاد مبارکه این قرارداد را به مصلحت نمیداند و قصد نسخ آن را دارد بایستی این امکان را فراهم نماید که  کارکنان انتقالی از فولاد مبارکه (از جمله خود اینجانب) که متقاضی بازگشت به فولاد مبارکه میباشند بتوانند همزمان با فسخ قرارداد ، مجددآ توسط فولاد مبارکه بازگشت به کار داده شوند.

b.     در صورتی که مدیریت خرید فولاد مبارکه طبق روال جاری به این بحث ها توجه ننماید و همچنان مطابق نظر خود به اجرای مراحل مناقصه ادامه دهد ، مدیریت اجرائی شرکت ایریسا بایستی اعلام نماید ، از آنجا که مدیریت خرید فولاد مبارکه بطور یکجانبه بر خلاف توافق و قرارداد عمل نموده است ، شرکت ایریسا با هر شرکت جایگزین ، در تحویل و تحول کار همکاری نخواهد نمود، مگر آنکه فولاد مبارکه شرایط بازگشت کارکنان انتقالی متقاضی بازگشت به فولاد مبارکه را فراهم نماید. در هر صورت اینجانب به هیچوجه و تحت هیچ شرایط شرکت در مناقصه را به صلاح ایریسا و فولاد مبارکه نمیدانم و شرکت نکردن در آن را اکیدآ توصیه مینمایم.

در خاتمه نظر هیئت محترم مدیره را به این نکته معطوف مینماید که ما به عنوان هیئت مدیره نه تنها در مقابل ایریسا ، بلکه در قبال کارکنان انتقالی از فولاد مبارکه که برخی از آنها تنها با فشار و تهدید و وعده های مدیریت ایریسا و فولاد مبارکه حاضر به انتقال شدند مسئولیت اخلاقی داریم و نمیتوانیم بی تفاوتی و خوش نشینی اختیار نموده نظاره گر سرگردانی و بلاتکلیفی و تضییع حق حتی یک نفر از آنان باشیم ، ضمن اینکه مدیریت عالی فولاد مبارکه نیز همین مسئولیت را در قبال آنان دارا میباشد.

در نظر داشته باشیم که ایجاد یک سازمان مؤثر ، مستلزم  فکر، زمان و تلاش زیاد است ولی متلاشی نمودن آن بسیار آسان، و در قبال این امر احساس مسئولیت جدی نمائیم.

 

ابوالحسن بقائی

عضو هیئت مدیره

 

-          رونوشت مدیر عامل محترم شرکت ایریسا جناب آقای مهندس ارباب شیرانی جهت اطلاع

به این میگویند یک مدیر عامل جدی و متعهد و مسئولیت شناس و شجاع و اهل ریسک.  من احمد دیگر حرفی ندارم.

/ 13 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دادا

در شجاعت و غيرت دكتر بقائي شكي نيست و يادشان هميشه گرامي باد اما چند نكته در مورد نامه ايشان وجود دارد. 1-چرا ايشان در نامه خود به حقوق همكاران جديد شركت اشاره نكرده اند و آنگونه كه از نامه ايشان بر مي آيد ايشان ايريسا را دقيقا معادل همكاران آمده از مجتمع فولاد مي دانند. 2-آيا واقعا آن 70 نفر ساده انديش بودند؟ آيا هنگامي كه به ايريسا مهاجرت مي كردند دستيابي به منافع مادي زياد به آنها پيشنهاد نشده بود ؟و اصولا رايزني هاي آقاي يزداني و شخص آقاي دكتر بقائي براي ترك فولاد مباركه موثر نبود؟ 3-آقاي دكتر در اين نامه زيادتر از حد لازم به برگشت پرسنل ايريسا به فولاد مباركه اشاره كرده اند به گونه اي كه از نامه ايشان بر مي آيد كه در صورتي كه فولاد مباركه با بازگشت آنها موافقت كند ديگر مشكلي وجود ندارد! 4-برخلاف آقاي دكتر و بر اساس متون مديريتي بنده اعتقاد داردم يك شركت في نفسه شخصيت مستقل دارد و متناظر با جمع كل افراد آن نيست مانند يك انسان.هيچ كس از انسان تعريفي مانند اينكه مجموعه اي است از رگ و پي و استخوان و دل و روده ، ندارد. دكتر خوب بود به زيان بار بودن منحل شدن شركتي كه تامين كننده معاش دها جوان تحصيل كرده مت

سوزنبان

کاش میدانستیم نظر آقای ارباب شیرانی و مجموعه مدیریتی شرکت ، و نیز عوامل هیات مدیره در خصوص فولاد مبارکه و تعامل با آن و سیاستهای پیش رو در تعامل با فولاد مبارکه در حال حاضر و شرایط فعلی چیست؟ آیا همچنان ایریسا عزیر دردانه فولاد هست یا شرایط جور دیگری شده است؟

سوزنبان

از همه دوستان میخواهم درصورتی که هرگونه اطلاع موثقی از سیاستهای جدید فولاد مبارکه در تعامل با ایریسا دارند بیان نمایند. هرگونه اطلاع موثقی از قراردادها و ....

براهیمی

با سلام و ادب خدمت کلیه همکاران محترم بعد از برگشت از مرخصی (هفته اول مردادماه در مرخصی بودم) دوستی از نظر بنده در بخش نظرات قسمت چهارم و پایانی گزارش مجمع خبر داد که کاملا" تعجب کردم. امروز به وب لاگ مراجعه کردم و متنی که با نام بنده نوشته شده بود را خواندم. بدون تردید در توانمندی همکار محترمم آقای فریدنی تردیدی ندارم ولی خیلی متاسف شدم که فردی در ایریسا کار میکند که جرات اظهار نظر با نام خودش را ندارد و با نام دیگران پیام مینویسد. این موضوع نوعی تجاوز به حریم خصوصی دیگران و عملی زشت محسوب میشود. امیدوارم همه ماها به این بلوغ رسیده باشیم که فقط در حریم خصوصی خودمان سیر کنیم و راه ثواب را بجای راه خطا طی نماییم. برای همه شما آرزوی موفقیت دارم.

مارگاریتا

آقا اجازه ! ببشخید راسته که میگن آقای ارباب برا همیشه رفتن و قراره آقای نجف آباذی یا آقای ْلالایی (ببخشید آقای ْطلایی ) جاشون بیان اگه بله آنوقت من فریجولیتو رو چه کار کنم

مارگاریتا

آقا اجازه ! ببشخید راسته که میگن آقای ارباب برا همیشه رفتن و قراره آقای نجف آباذی یا آقای طلایی جاشون بیان اگه بله آنوقت من فریجولیتو رو چه کار کنم

یک پیشنهاد

یک پیشنهاد دارم که اگه خودم وقت داشتم اجرایی اش میکردم احمد آقا پیشنهاد میدهم یک Forum راه اندازی کنید که دوستان در اون بدون واسطه و اعمال نظر استصوابی که جنابعالی اعمال میفرمایید ، با هم گفتگو و تبادل نظر کنند

دوست

بر خلاف میل باطنی ام . فکر می کنم نظارت استصوابی برای ماها که ظریفت و تحمل و آستانه تحملمان کم است لازم و ضروری است. تا وقتی که فرهنگ تحمل پذیری و به کار بردن خردمان را و تسلط بر احساساتمان را بر خردمان بالا ببریم این مهم ضروری است.

دوست

در مورد نامه دکتر .. لازم است اعتراف کنم . ما تا وقتی افرادی همچون دکتر را داشتیم قدرشان را ندانستیم. در مورد آقای ارباب شیرانی هم همینطور . همچنین ما ایریسایی ها محکومیم که صنعت فولاد را برای خودمان به هرقیمتی که شده حفظ کنیم و از طرف دیگر باید وابستگی مان را هم از این صنعت به تدریج کمتر کنیم و به فکر بازارهای دیگر صنایع نیز باشیم.

فولاد مبارکه برای ایریسا ماننند نفت است برای کشور ایران تا وابستگی به نفت باشد کشور پیشرفت نمی کند .... ایریسا نیز از این قاعده مستثنی نیست ......