بعد از مجمع عمومی شرکت ایریسا در سال 90

1-       در جلسه مجمع فقط 60 نفر از سهامداران شرکت کرده بودند و بقیه کجا بودند و چرا نیامدند را نمیدانم. خودشان بگویند.

2-       فقط 28.5% از سود سال مالی 89 تقسیم شد و به هر سهم 3000 ریال سود تعلق گرفت. و این بر خلاف خواسته سهامدارن حقیقی بود که انتظار حداقل 10000 ریال سود داشتند یعنی 20% مبلغ اسمی هر سهم 50000 ریالی را.

3-       شرکت از سالهای قبل هم سود انباشته قابل توجهی داشت که هیئت مدیره محترم میتوانست سهامداران را راضی کند.

4-       ریاست جلسه مجمع را آقای امیرحسین نادری مدیریت محترم امور مالی فولاد مبارکه بر عهده داشت. که انصافآ هم جلسه را خوب اداره کرد. و هر جا هم که لازم شد به حرف شرکت کنندگان گوش نکرد و کار مجمع را جلو برد.

5-       جلسه افزایش سرمایه برای 2 هفته اعلام تنفس دادند. و دلیلش هم این بود که میخواهند سهام سهامداران حقیقی را خریداری کنند. و پس از آن شاید نیازی به افزایش سرمایه نباشد. پس دوستان از حالا خوب فکرهایشان را بکنند و نسبت به فروش و قیمت مورد نظر تصمیم بگیرند.

6-       توصیه من به فولاد مبارکه و خواهشم این است که: کارکنان خیلی بابت این شرکت زحمت کشیده اند و سهام آن را ارزشمند کرده اند و شرکت هم سود سنواتی و دارائی فراوان دارد که من آن را بیان نمیکنم. شما قیمتی برای این سهام بگذارید که جبران زحمات آنان بشود. سهام اینان قابل قیاس با سهام ایریتک نیست که به قیمت حدود 6000 تومان بخرید. در این جلسه آقای نادری عنوان کردند که سهامداران دوستان ما هستند و ما طوری حرکت نمیکنیم که دوستان ضرر کنند و امیدوارم که به قول خود عمل کنند.

7-       آقای نادری در این جلسه گفتند میخواهیم ایریسا را وارد فرابورس کنیم. و ایریسا آینده درخشانی دارد و افتخارات آن متعلق به کارکنان است.

8-       در جلسه متوجه شدیم که بابت پروژه نوردگرم, فولاد مبارکه مبلغ تقریبآ 2 میلیارد تومان ایریسا را جریمه کرده است که در حسابهای سال مالی 89 عمل شده است. این هم همان داستان پیمانکارمداری است که بارها گفته ام مبارکه بدترین رفتار را با ایریسا داشته است. پروژه ای که به بهترین وجه برای آنان پیاده شده است. و یک کار ملی است و حتی زیمنس آلمان باور نمیکرده ایریسا بتواند آن را انجام دهد. ما انجام دادیم و فولاد مبارکه از آن منتفع شد و مدتهاست از آن استفاده میکند و هیچ مشکلی هم در خط نورد گرم ندارد. اما بجای تشویق جریمه شدیم. جریمه شدیم تا استاد کار شویم اگر حواسمان جمع باشد.

9-       آقای مهندس ارباب شیرانی در مورد نورد گرم در مجمع توضیح و صحبت کردند که تمام شرکت کنندگان با دست زدن ایشان را تشویق کردند. ایشان گفتند این پروژه یکی از مهمترین و پر افتخارترین پروژه های ایریسا بوده که در زمان مناسب و بهترین کیفیت و قیمت انجام شده است و ظلم است به ایریسا که او را جریمه کنند و ما را باید تشویق میکردند که با جریمه کردن, خستگی ما را تثبیت کردند.

10-   خوشبختانه آقای مهندس طلائی هم در جلسه حضور داشتند. ایشان که ریاست هیئت مدیره هستند, مدیر بخش تکنولوژی اطلاعات و ناظر بر قرارداد نیز هستند که پست اخیرشان جدید است. در رابطه با جریمه شدن فرمودند: صحبتهای آقای ارباب شیرانی را قبول دارند ولی متآسفانه از قرارداد خوب دفاع نشده است. و قرارداد از نظر شکلی مشکل داشته است که دستگاه نظارت نتوانست خوب دفاع کند و منجر به جریمه شده است و از طرفی آقای مهندس زندیه هم بازنشسته شدند و گرنه نباید جریمه می شدیم. در همین جا من احمد یادآوری کنم که همیشه میشنیدم که آقای زندیه یکی از مخالفین سرسخت ایریسا بوده و سنگ اندازی میکرده است و شاید نظرات ایشان قبل از بازنشستگی در این جریمه بی تآثیر نبوده است.

11-   و تا آنجا که من میدانم استانداردهای  Performance Test بسیار بالا تعریف شده اند. استانداردهائی که خود زیمنس هم شاید نتواند به آن دست یابد و همین موجب شده است که مسئولین در فولاد مبارکه اشکال تراشی کنند وگرنه خط نورد گرم و سیستمهای سخت افزاری و نرم افزاری ایریسا به خوبی در حال کار هستند.

12-   در اینجا آقای نادری که متوجه مشکل شده بودند گفتند ما این موضوع را در هیئت مدیره فولاد هم مطرح خواهیم کرد و ایریسا کار بزرگی کرده که مغز را شکافته و عمل کرده است و شاید نباید جریمه میشده است.

13-   آقای مهندس شهریاری نیز اظهار داشتند ما به فولاد مبارکه اعلام کرده ایم که "جریمه کردن ایریسا خودش جریمه دارد" و آقای دکتر سمیعی نژاد هم جریمه را با اکراه پذیرفته اند.

14-   در نهایت همه کسانی که در رابطه با جریمه صحبت کردند از اکراه آقای سمیعی نژاد برای جریمه سخن به میان آوردند. خودمانیم آقای سمیعی نژاد ایریسا را دوست دارد ولی هم جریمه اش میکند و هم نیروهایش را به اجبار قانون و فشار کارکنان میگیرد و قرارداد مستقیم میکند!

15-   در همین جلسه بود که من متوجه شدم فولادمبارکه, قرارداد نگهداری را دیگر به ما نخواهد داد. میبخشید به قول اصفهانی ها دوریالی من دیر میافتد! البته آقای نادری فرمودند قراردادهای توسعه را خواهند داد , پروژه ها تعریف شده و دیگران سهم خود را گرفته و حتی به آنان پیش پرداخت هم داشته ایم. ایریسا هم برود و سهم خود را از پروژه های توسعه بگیرد.

16-   اما ترکیب هیئت مدیره جدید. به شرح ذیل معرفی میشود. نام کسی مشخص نشد. بلکه فولاد مبارکه 5 شرکت را به عنوان نمایندگان حقوقی ایریسا تعیین کرد. اول: خود شرکت فولاد مبارکه, که از این پس پدر خوانده ماست. دوم : شرکت فولاد سنگ که همان حوض ماهی قدیم باشد. سوم: شرکت فنی مهندسی فولاد مبارکه که همان شرکت مهرجی باشد. چهارم: شرکت توکا فولاد که همان توکای مادر باشد. و پنجم : شرکت صنیع کاوه که آن را نشناسم. و تمام این شرکتها زیر مجموعه فولاد مبارکه باشند. و این خود فولاد مبارکه است که از هرکدام از این شرکت ها یک نفر را معرفی خواهد کرد. و باید منتظر بنشینیم تا افراد معرفی شوند و ببینیم اینها چه طرحی برای ایریسا خواهند ریخت. و به احتمال قوی آقای شهریاری مدیرعامل ایریسا باقی خواهند ماند, هرچند زیاد نمیتوان به حرف من اعتماد کرد. و اصولا این لنگ مدیریت روزی از دور پای همه باز خواهد شد. کما اینکه از دور پای آقای ارباب شیرانی هم باز شد.

17-   میخواهم این پست را در اینجا به پایان برم. و یادآوری کنم که هنوز موارد بسیار زیادی هست که از مجمع بنویسم. که به مرور در ادامه همین آیتمها در روزهای آتی خواهم نوشت. و شاید یک پست جدید بنویسم. پس هر روز همین پست را بخوانید. شاید 17 مورد 25 مورد شده باشد.

18-   این روزها دوستان, زیاد در رابطه با هدیه روز زن کامنت میگذارند که چرا شرکت سکه روز زن را نمیدهد. این خودش یک مقاله جداگانه میخواهد. ولی روی سخن من با مدیریت اداری است که حالا دو نفر شده اند و آشپز که دو شد آش شور میشود یا بی نمک. و معلوم نیست چه کسی باید این مورد را پاسخ دهد. مدیران محترم, اداره یک شرکت, قاطعیت میخواهد. با صراحت و قاطعیت به همکاران بگوئید که سکه روز زن را فراموش کنند. یا با صراحت بگوئید که سکه نمیدهید و هدیه ای دیگر میدهید و یا با صراحت بگوئید که در فلان تاریخ خواهید داد و علت مشکل را هم برای کارکنان بگویید و یا اینکه در امور مالی بلوکه شده است. این خود ما هستیم که با بی عملی و بی تصمیمی به شایعات دامن میزنیم. تصمیم غلط گرفتن بهتر از بی تصمیمی است. و من میدانم که تصمیم گیری در ایریسا بسیار سخت است و اداره کردن کارکنان مشکل. ولی میتوانیم بهتر از این عمل کنیم. حداقل میتوانیم اطلاع رسانی کنیم.

/ 18 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نامدار آریا

احمد آقا جان شکست خورده . قبول نداری برو از سازمان پشتیبانی پروژه ها بپرس . اینا حرف اونا بوده

كارشناس پشتيباني پروژه ها

احمد آقا بهتره هر دفعه كه مي خواي اين كامنتها رو بذاري به اون نوار زرد رنگ كه از بالاي وب سايتت رد مي شه هم توجه كني تا وب لاگت تبديل به وب شايعه پراكني و ايجاد مشكل نشه. اون فردي كه اين كامنتها رو نوشته مطمئنا اطلاعات كمي نسبت به پروژه هاي IS دارد. ولي شما كه اسم افراد رو الف و ب مي كني (كه البته آقاي ح از اداري گفتنت هم بسيار جالبه چون با فاميل طرف رو گفتن هيچ تفاوتي نداره) به نظرم در مورد پروژه ها كه يك تيم كارشناسي و مديريتي دارن روي آن زحمت مي كشن اينطوري اسم بردن توي اين وب لاگ به مراتب بدتره از اينه كه اسم يك شخص خاص رو بگي و اين روش نه تنها فايده اي نداره بلكه باعث به وجود آوردن شايعه و هرج و مرج در سازمان هم ميشه. به هر حال توي همه پروژه ها خصوصا پروژه هاي IT/IS در همه جاي دنيا چالشهايي وجود داره كه مسلما اين دو پروژه هم از آن مستثني نمي باشند.

يك عضو پروژه سايپا

پروژه سايپا يكي از پروژه هايي كه با همكاري تمام تيم پروژه در حال انجام است و شايد بهتر بگوييم يكي از پروژه هايي كه با وجود فشارهاي زياد كارفرما در بهترين وضعيت قرار دارد. چه از لحاظ زمان پروژه و از لحاظ هزينه چه درآمد براي شركت .

سوال

می شود بفرمائید درآمد کل قرارداد پروژه سایپا چند میلیارد تومان است؟

یکی

یادتون رفته که روز 5 مرداد سالروز تشکیل ایریسا بوده انتظار داشتم اینجا بیاریدش و از اون انگیزه ابتدایی بگید

غريب آشنا

با سلام در رابطه با پروژه نوردگرم ضمن تشکر از تمامي پرسنل ايريسا که بنحوي در اين پروژه درگير بودند، بنظر من اشکال در متن قراداد بوده که کارشناسي و مديريت مناسبي از طرف ايريسا انجام نشده بوده و نبايد گناه آن را به گردن فولاد مبارکه و... انداخت. يادآور مي گردد که چه بسيار جريمه هاي سنگيني که توسط همين مجتمع فولاد خبيس در گذشته بخشوده شده است. اما خبر خوب اينکه به احتمال زياد 10 درصد حسن انجام کار همين پروژه براي ايريسا در راه است.

سلام بارها در مورد روز زن کامنت گذاشته شد، اما آخر ما نفهميديم تکليف آن چي شد؟! کسي در اين مورد چيزي مي دونه؟؟؟؟؟؟؟

طالبی

اصلاح مطلب : جناب احمد آقا مبلغ جریمه تصویب شده پروژه نورد گرم حدود یک میلیارد تومان است که قرارشده بصورت کار اضافی به ایریسا محول گردد. البته همانطور که آقای ارباب شیرانی گفتند این جریمه آنقدر دور از انصاف بود که صدای خیلی ها از فولاد مبارکه را هم در آورد. چراکه همانطور که گفته بودید در قراردا متاسفانه ارقامی برای تست کارایی خط نوشته شده بود که در هیچ کجای دنیا قابل دسترسی نبود و تنها گناه ما امضا کردن آن بود. و به اطلاع می رسانم که پس از اجرای این پروژه در آیتم هایی که جریمه شدیم از 3 تا 10 برابر ارتقای کیفیت نسبت به قبل از اجرا داشتیم. در ضمن آقای سمیعی نژاد به عنوان همکاری با ایریسا در آخرین لحظه که همه چیز تمام شده و فقط امضای ایشان باقی مانده بود جریمه را دو برابر کردند!!! این مطلب آخر را جهت اطلاع کسانی که دل به حمایت های فولاد مبارکه بسته اند عرض کردم که بدانند " کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من " و اینکه توکل مان باید اول به خدا و دوم به همت خودمان باشد تا با درس هایی که از عملکرد گذشته مان گرفته ایم بتوانیم چالش های پیش آمده را با سرافرازی پشت سر بگذاریم. از اطلاع رسانی جنابعالی س

مبلغ ماه رمضان در فولاد مبارکه 150 هزار تومان داده شده ولی ایریسا 60 هزار تومان شارژ کرده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ایریسلیی اصیل

طبق ابلاغ امور قرارداد ها شرکتهای پیمانکاری بایستی به افرادی که در 12 ماه منتهی به رمضان امسال در فنس فولاد مبارکه حضور داشته اند(در قالب هر قراردادی) مبلغ 150000 تومان بن ماه رمضان بدهد که 75000 تومان آن به عهده شرکت پیمانکاری و 75000 تومان به عهده فولاد مبارکه می باشد اگر افراد کمتر از 12 ماه بوده اند به ازاء هر ماه 10000 تومان باید پرداخت شود ، کسانی که در دفتر شرکت و یا جایی غیر از فولاد مبارکه بوده اند با توجه به آیین نامه شرکت در یافت خواهند کرد ، حال چرا با کللی علامت تعجب می نویسیم مبارکه 150000 تومان داده است من نمی فهمم ، بابا ول کنید این فولاد مبارکه رو !! اون به چاه نفت وصله و رانت دولتی داره ، ما ایریسایی بیچاره رو سنننه !!من نمیدونم آیا تو شرکت های رقیب ما هم چنین بساتی هست !! دایم مقایسه به فولاد مبارکه !! بابا اون 70 درصد فقط واسه استثماره که هر وقت هر کاری خواستن باید بگیم چشم وگرنه حمایت هاشون رو هم دیدیم !! وقتی هم از حمایت صحبت می کنیم متهم میشیم که شما دنبال رانت هستید !!