کمی برای هم جا باز کنیم

به کنجی میخزم و به فکر فرو می روم که چه کنم. حضرت حافظ فرماید:

" ساقیا بر خیز و در ده جام را             خاک بر سر کن غم ایام را

صبر کن  حافظ به سختی روز و شب                 عاقبت روزی بیابی کام را"

معلوم است باید ایستادگی کرد. باید نوشت. باید گفت. روزی به کار خواهد آمد. حالا که به پشت سر نگاه میکنم, می بینم که خیلی حرف ها را گفته و نوشته ام. و در تاریخ ایریسا ثبت شده است. کافی است پستهای فراوانی را که نوشت ام بخوانید.

یعنی دوست عزیز, شما هیچ نظری راجع به این همه نوشته من نداری؟ یعنی شما نمی خواهی که در بهبود محیط و جامعه کاری خود اقدامی کنی؟ یعنی واقعآ هیچ مشکلی وجود نداره و همه چی حله؟ یعنی شما دلخوری نداری و همه چی بر وفق مرادته؟ پس شما خیلی خوشبختی و من خیلی از مرحله پرت.

همین چند وقت پیش بود که در پستی نوشتم بهتر است مدیریت وقت را از دست ندهد و ساختمان دوم ایریسا را تخریب و یک ساختمان جدید بنا کند تا مشکل فضای کاری کارکنان را حل کند. ولی تصمیم مدیریت عوض شده است.

همانطور که شاید بدانید مدتی پیش 2 ساختمان اجاره ای و یک ساختمان دیگر ایریسا تخلیه شد و کارکنان بخش I.S به ساختمانی جدید در خیابان شریعتی منتقل شدند.

اصلا بهتر است بخشی از آن پست را که با عنوان "چه باید کرد؟ " در تاریخ 25 تیر 92 نوشته ام برایتان نقل کنم:

"موضوع دومی که مطرح میکنم اینکه تقریباً  اثاث کشی به منزل نو به اتمام رسید. از نیروهای خدمات و برنامه ریزان و دست اندرکاران آن باید تشکرکرد و گفت خسته نباشید. کارکنان, دو ساختمان در کوچه هدایت را تخلیه کردند و به ساختمان شریعتی رفتند.

ساختمان شریعتی واقع است در خیابان شریعتی. بین بانک آینده و شیرینی فروشی نیوشا. ساختمانی در سه طبقه و با درب قهوه ای رنگ. خوبی اش به این است که دوستان میتوانند به مناسبتهای گوناگون بروند و شیرینی تر وتازه و خوب نیوشا را بخرند و کام خود را شیرین کنند.

با این اثاث کشی و تجمع نیروها در ساختمان شریعتی و دفتر اصفهان در کوچه هدایتی مشکلاتی هست که با صبر و بردباری باید حلشان کرد. 1- اینکه فضای کاری محدود است و در هر اتاق و یا سالن چندین نفر نشسته اند که بیشتر از استاندارد است. و مدیریت باید در صدد باشد که فضای آرام و بهتری را در آینده فراهم کند. 2- دوستان باید در صحبت کردن دقت کنند و مزاحم دیگر کارشناسان نشوند. کار تخصصی کردن به محیط آرام نیاز دارد. 3- این ساختمان برای اداره طراحی نشده است پس همه چیزش مسئله است. کولرها کشش ندارند. برق ناکافی است. کنتورها و کابل کشی های برق برای این حجم برق و کامپیوتر طراحی نشده اند. لذا شرکت باید نسبت به تأمین برق با آمپر زیاد و سیمکشی مناسب اقدام بیشتری انجام دهد. 4- سرویسهای بهداشتی در حد این همه نیرو نیست.

"چه باید کرد؟" مهم است. کارکنان صبر و همکاری کنند تا مشکلات حل شود. مدیریت بدون از دست دادن وقت نسبت به تخریب ساختمان شماره 2 در کوچه شهید هدایت اقدام کرده و نسبت به ساخت بنائی در خور شرکت ایریسا اقدام کند. از حالا که اقدام کند حداقل تا 3 سال دیگر ساختمان خوبی خواهیم داشت. برای تأمین منابع مالی ایجاد ساختمان, گرفتن وام از شرکت فولاد مبارکه را فراموش نکند. 70درصد شرکت ایریسا متعلق به فولاد است و فولاد باید کمک کند.

دوستان علاقمند هم در رابطه با تمام موارد فوق نظر و پیشنهاد خود را مطرح کنند. مدیران خواهند خواند. حرف شما موُثر است."

 اما چه اتفاقی افتاده است؟ ایریسا مبلغ بالائی برای آماده سازی آن ساختمان هزینه کرد. هزینه برای بازسازی , رنگ آمیزی و کابل کشی و ایجاد شبکه که بتوانند با سرورهای دفتر مرکزی هم در ارتباط باشند. مبلغ دقیق هزینه را نمیدانم ولی اعداد بالائی را شنیده ام.

چشمتان روز بد نبیند هنوز یک ماهی نبود که در آن ساختمان مستقر شده و آرامشی یافته بودیم که سر و کله شهرداری پیدا شد. که این ساختمان مسئله دارد و باید تخلیه شود. پیگیری ها و جلسه با شهرداری نتیجه بخش نبود. مشکل هم مربوط به مالک آن ساختمان بود. آخرالامر شهرداری با گرفتن یک چک ضمانت نامه با مبلغ بالا موافقت کرده است که ایریسا 45 روز فرصت دارد تا ساختمان را تخلیه کند و راه فراری هم نیست. و این موضوع باعث مشکل اساسی برای ما شده است.

تا اینجا می فهمیم که در اجاره ساختمان دقت لازم را نکرده ایم. جوانب کار را خوب نسنجیده ایم. نمی خواهم کسی را مقصر اعلام کنم. حواسمان را خوب جمع نکرده ایم و ساده با مسئله برخورد کرده ایم.

حال مقرر شده تعدادی از کارکنان برگردند در ساختمان شماره 2 که تقریبا نیمی از کارکنان را میتوان جا داد و برای بقیه هم باید فکری کرد. باید ساختمانی دیگر اجاره کرد. فضا تنگ است و دوستان برای هم باید جا باز کنند. در هر اتاق کوچک حداقل سه نفر کار کنند. و باز داستان تحمل یکدیگر مطرح است.

دوستان خیلی ساده می گویم یکی از مسائل ما مسئله فضای کاری است. این مسئله باید بطور اصولی و برای میان مدت و بلند مدت حل شود. و حل این مسئله بر عهده من و یا کارکنان نیست. بر عهده شرکت است. و دقیقاً می گویم وظیفه مدیر عامل و هیئت مدیره و فولاد مبارکه به عنوان سهامدار اصلی ایریسا است.

مدیر عامل ایریسا باید طرح کوتاه و دراز مدت خود را پس از مشورت و بررسی کارشناسی با هیئت مدیره محترم مطرح کند و خیلی هم جدی باشد. بدون فضای لازم برای 500 نفر نیرو نمیشود کار کرد. ما سرمایه هائی داریم که راکد و بدون استفاده هستند و باید آنها را تبدیل به احسن کرد. سهامدار اصلی یعنی فولاد مبارکه باید کمک کند. افزایش سرمایه بدهد. وام بدهد تا ساختمانی در شأن کارکنان ایریسا تهیه گردد.

به نظر من برای دراز مدت ایریسا باید در اولین فرصت, زمینی در رینگ سوم ترافیکی اصفهان در راه فرودگاه اصفهان و قابل دسترسی به فولاد مبارکه خریداری کند و با یک طرح اصولی و کاربردی مختص شرکت ایریسا نسبت به ساخت آن اقدام کند.

ساختمان اجاره ای مشکلی از ایریسا حل نمی کند. ساختمان آماده هم که خریداری شود بر اساس نیازهای ایریسا ساخته نشده است. ایریسا باید بر اساس نیاز خود که یک شرکت بزرگ انفورماتیکی است ایجاد بنائی را سفارش دهد. ایریسا ساختمانی میخواهد با فضاهای بزرگ کاری برای کارشناسان. دفاتر کاری خوب برای مدیران. سالن بزرگ آموزش. چندین سالن مجهز برای جلسات. سالن برای جشن ها و بزرگداشتها. سالن سخنرانی. یک رستوران که کارکنان برای خوردن نهار مجبور نباشند یا به رستورانهای اطراف مراجعه کنند و یا اخیراً به رستوران اداره برق. و جمعی هم خود را با ساندویچ سرگرم کنند. و برخی ظهرها به خانه بروند و وقت خود و شرکت را تلف کنند. ایریسا یک مرکز کامپیوتر بزرگ میخواهد که حالا به آن Data Center میگویند. ساختمانی میخواهد که پارکینگ بزرگ برای ماشین کارکنان وجود داشته باشد که کارکنان نخواهند در کوچه ها مزاحم همسایه ها باشند. و بعضی مواقع چندین بار در روز به ماشین خود سرکشی کنند. اتاق رانندگان میخواهد. اتاق نگهبانی میخواهد. اتاق برای خدمات میخواهد. مهمانسرا برای مأمورین و مهمان ها میخواهد. سرویس بهداشتی مجزای زنانه و مردانه و به اندازه کافی میخواهد. و در ساختمان اجاره ای و قابل خرید این موارد به خوبی دیده نشده است. ایریسا باید با یک شرکت پیمانکاری یزرگ ساختمان ساز طرف قرارداد شود تا آنها برایش ساختمان ایده آل را طاحی و ایجاد کنند.

من از فکر انتقال کارکنان به فولاد مبارکه برای دراز مدت حمایت نمی کنم. زیرا فولاد مبارکه برای همیشه به ما سرویس ایاب و ذهاب و مکان کار نمیدهد. تجربه گذشته این را اثبات کرده است. اگر به یاد داشته باشید فولاد مبارکه باید مطابق کارکنان خودش به کارکنان انتقالی هم خدمات درمانی میداد اما در میانه راه از تعهدات خود سر باز زد. امیدوارم یادتان آمده باشد که این موضوع چقدر برای ما مشکل ساز شد. و من امید دارم که فولاد مبارکه در آینده سهامدار عمده ما نباشد و شرکتهای دیگری همچون فولاد خوزستان و هرمزگان و نیشابور هم سهامدار باشند تا آنگاه شاهد باشیم که ایریسا چه رشدی خواهد کرد. و در سطح منطقه واقعآً بین المللی خواهد شد.

نظر شما چیست؟ من که از کارکنان ایریسا در نظر دادن قطع امید کرده ام. آنها حتی دیگر راه ایریسا را هم کمتر میخوانند. مدیران هم مدتی است که اصلاً نمیخوانند. به چه دلیل این حرف را میزنم؟: زیرا کمتر کسی از من کلمه عبور خواسته است. و حیف که مدیرعامل و معاونان و مدیران ارشد و سرپرستان از من کلمه عبور نگرفته اند تا این حقایق را بدانند. حقایقی که کمتر کسی صادقانه برایشان مینویسد.

احمد انتقاد میکند ولی مطمئن باشید هر راهی به نظرش برسد از گفتن و کمک کرن دریغ نمیکند. خدا به احمد در کمک کردن به ایریسا اندیشه ای کارساز و توانی در کمک کردن عنایت فرماید.

دوست من شما هم وظیفه ای داری. سکوت و نا امیدی ره به جائی نمی برد. باید کمک کرد.  

و اصل غزل حافظ را برای ادب دوستان و حافظ دوستان درج می کنم:

 

/ 3 نظر / 2 بازدید
آزرمگین

با سلام به نظر من رمز دار شدن وبلاگ راه ایریسا فکر خوبی است. آنکه مطالب این وبلاگ برایش مهم است، رمز را به دست خواهد آورد. خواندن وبلاگ برای کسانی مناسب است که اطلاعات آن را استفاده می کنند. من هم اعتقاد دارم که چاپلوسی و دروغ قطعا در این وبلاگ کمتر از همه رسانه های دیگر اطلاع رسانی در شرکت می باشد. آن که به دنبال شنیدن حرفهای بی پرده و مستقیم می باشد اینجا خواهد آمد. برای کسی باید گفت و نوشت که آمادگی شنیدن داشته باشد. حافظ وظيفه تو دعا گفتن است و بس در بند آن مباش كه نشنيد يا شنيد موفق و پیروز باشید.

علی ع

یه سوالی برا من پیش اومده مدیر عاملی که حقوقش از فولاده و خودش فکر می کنه که چند وقت دیگه بیشتر ایریسا نیست و اصلا تویه حرفهاش هم میگه شما ایریسایها و .... خودش رو مامور فولاد می دونه چه دلیلی داره که کلا به فکر ایریسا باشه؟؟

علی ع

من هم امیدوارم که اینطور باشه که شما می گی به خاطر آبروش هم که شده تمام سعی و تلاشش رو بکنه و ما هم امیدواریم به همین دلیل بتونه وضعیت رو بهتر کنه ولی یه مشکلی هست امروز داشتم با یکی از دوستان حرف می زدم دیدم چیز جالبی می گه گفت قبلا ما از آقای ارباب شیرانی خیلی چیزا یاد گرفتیم از آقای شهریاریم خیلی چیزا یاد گرفتیم ولی مدیر عامل محترم فعلی رو باید 2 سال دیگه خدمتشون برسیم تا حداقل یه زبان مشترکی داشته باشیم متاسفانه باید بگم فعلا نمی تونیم از ایشون خیلی استفاده بکنیم و دقیقا مشکل همین جاست عدم تجربه کافی ایشون در زمینه مدیریت خوب حالا تکلیف چیه؟؟؟