آدمی و ذغال

البته درست کردن کباب و جوجه کباب را همه تجربه کرده اند ولی زدن آن بست را همه تجربه نکرده اند. حقیر نیز هرگز فرصت آن دست نداده است تا آن را بیازمایم و لذت آن را نمیدانم. ولی لذت کباب و جوجه را بسیار آزموده ام.

همین ذغال را اگر کوتاه مدتی باد نزنید به سردی می گراید. خاکستر روی آن می نشیند و خاموش میشود. پس ذغال را تا وقتی باد می زنیم گرم و سرخ و اثر بخش است. و همین ذغال را اگر باد نزنیم به سردی و سیاهی میگراید و دیگر اثر بخش نیست.

این همه را گفتم تا بگویم که آدمی هم مثل ذغال است. تا وقتی با او حرف میزنی و او را شاداب میداری او گرم است و پوینده. به محض این که حرف زدن وارتباط با او را قطع کردی دیگر آن گرمی و شادابی و نشاط را ندارد و رو به سردی و بی تفاوتی می گذارد.

کارکنان هر شرکتی نیز آدمی هستند و داستان ذغال برایشان کاربرد دارد. باید آنان را گرم نگهداشت. باید آنان را شاد و با نشاط خواست. حال باید مصداق این گرما را بیابیم. اینجاست که میگویم مدیران و سرپرستان باید بطور مداوم و برنامه ریزی شده با کارکنان تحت سرپرستی در ارتباط باشند. بنشینند و در یک جلسه جمعی با تیم خود حرف بزنند. آنان را تشویق و دلگرم دارند. از کار و پیشرفت کار و برنامه کاری خود بگویند. از موفقیت ها بگویند. از پروژه های جدید بگویند. از آموزش های جدید سخن برانند. مشکلات همکاران را در جمع بررسی کنند. موضوعات مهم را به بحث جمعی بگذارند. طوفان فکری ایجاد کنند.

چرا شخص شما به عنوان یک مدیر یا سرپرست هر هفته با کارکنان خود جلسه ندارید؟ چرا کوتاهی می کنید؟ امید که بزودی شاهد فراوانی جلسات درون گروهی باشیم.

موضوعات مختلفی دارم که از آن بنویسم.

-   مسئله خرید یا اجاره بخشی از ساختمان تعاونی فولاد مبارکه در سپاهان شهر. که بالاخره تأمین فضای خوب و مناسب برای کارکنان ایریسا یک امر ضروری است که بارها در رابطه با آن نوشته ام. ولی این بار دوستان در پست قبلی نظر دادند و مسئله را به مسئله و دغدغه روز تبدیل کردند. امید که با کار کارشناسی و مطالعه همه جانبه آنچه به صلاح شرکت و کارکنان است , مورد تصویب و اقدام مدیریت و هیئت مدیره شرکت قرار گیرد. احمد باز هم بر مطالعه همه جانبه تأکید دارد. و نه موافق سپاهان شهر است و نه مخالف. بلکه اگر کارشناسان آن را تأیید کنند استقبال میکند. از دوستان و علاقمندان میخواهم قلم بردارند و یک گزارش یک صفحه ای بنویسند که :

  • مزایا و معایب محل شرکت در سپاهان شهر چیست؟
  • آیا آن ساختمان برای شرکت مناسب است؟
  • اصولاً محل اسکان شرکت ایریسا چه مشخصاتی باید داشته باشد؟
  • و ده ها مورد دیگر به عقل شما میرسد و به عقل احمد نمی رسد.

البته من نمیدانم اصلا مجتمع راضی میشود که آن ساختمان را به ایریسا بدهد یا باید التماسشان کنیم.

-   موضوع بعد, جلسه مجمع عمومی سهامداران در روز 5 شنبه 25 اردیبهشت 93 در دفتر اصفهان است که بین التعطیلین است و امید است که اکثر سهامداران بتوانند حاضر شوند و از حق خود دفاع کنند.

دوستان هر نظری دارند در رابطه با دو موضوع فوق بدون حب و بغض و در جهت صلاح شرکت بنویسند حتماً مورد توجه مدیران محترم قرار خواهد گرفت.

/ 14 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی

10- واقعيت اين است که من مزيتي براي اين ساختمان نديدم به نظرم تنها مزيت اين است که براي خريد آن پرداخت حق بنگاه لازم نيست. ساختمان سپاهانشهر مزيت چنداني نسبت به سوله هاي شهرصنعتي مبارکه ندارد. اگر قرار است نقل مکان کنيم؛ انتقال به شهر صنعتي مبارکه حداقل امکان حفظ ساختمان اصلي ايريسا را درپي خواهد داشت 11- يکي از کارکنان فولاد ميگفت اکثر پرسنل بازنشسته بلافاصله بعد بازنشستگي درچاربيماريهايي مثل سکته قلبي و ... ميشوند. به نظر من ساختمان سپاهان شهر مناسب ترين ساختمان براي ساخت باشگاه بازنشستگان است تا با فراهم آوردن امکانات تفريحي و اجتماعي مشکلات اين قشر را حل کنند . 12- شخصا اعتقاد دارم انتقال تعدادی از پرسنل شرکت (که سرمایه های شرکت بود) در زمان آقای دکتر سمیعی نژاد ضربه مهلکی بر بدنه ایریسا وارد آورد و از این بابت ما دعا!؟ گوی اقای دکتر هستیم. اجبار شرکت برای انتقال به سپاهانشهر ضربه مهلک دوم بر بدنه ایریسا خواهد بود امیدوارم هیچ تیم مدیریتی دعای؟! پرسنل شرکت را از این بابت برای خود نخواهند

اتوماسیونی

با تشکر از جنابعالی و نویسنده متن پیوست اکثر همکاران در بخش اتوماسیون نیز از این متن دفاع نمودند لیکن پیشنهاد می گردد با حذف بند 11و12 که شاید مناسب برای طرح نباشد و تاکید بر تجربه ناموفق انتقال پرسنل به خارج از شهر در مورد بند 10 که قبلا بخش اتوماسیون تجربه کرده و خلاصه نمودن بخشهای ابتدائی مناسب است تا قبل از برگزاری مجمع برای مدیر عامل مجتمع و هیئت مدیره محترم ارسال و با حضور پر رنگ پرسنل در مجمع مخالفت خویش را ابراز داریم وگرنه با سابقه قبلی که از آقایان خاصی داریم بدون اعتنا به مسائل پرسنل اقدام به تصویب آن در مجمع نموده و هیئت مدیره را تحت عمل انجام شده قرار خواهند داد.

همکار از اتوماسیون صنعتی

به نظر اینجانب : 1. با توجه به بحث آلودگی هوا همه ما باید به سمت استفاده از وسایل نقلیه عمومی حرکت نماییم و وجود دفتر اصفهان در چهارباغ بالا و نزدیکی آن به دروازه شیراز که بیشترین تردد وسایل نقلیه عمومی به آن قسمت میباشد این مسئله را محقق خواهد کرد در حالی که جابجایی محل به سپاهان شهر، باعث استفاده اجباری و بیشتر همکاران از وسیله نقلیه شخصی خواهد شد. 2. تجربه قبلي تردد به خارج از اصفهان ، يكبار ، قبلا در اتوماسيون صنعتي اجرا و كسب شده است كه نتيجه آن تصميم به برگشت پرسنل به اصفهان بوده ، بهتر است كه بار ديگر اين تجربه ناموفق و اشتباه تكرار نگردد. 3. تجربه قبلي كار كردن در محيط اداري باز ، يكبار ، قبلا در اتوماسيون صنعتي ، محل شهرك صنعتي سه راه مباركه ، اجرا و كسب شده است كه نتيجه آن نارضايتي پرسنل و تصميم به برگشت نفرات به اصفهان بوده ، بهتر است كه بار ديگر اين تجربه ناموفق و نادرست تكرار نگردد. حتي دوستان قديمي از فولاد مباركه حتما شرايط ساختمان مركزي در 20 سال پيش را به به خاطر دارند كه بصورت محيط اداري باز بود و در حال حاظر اثري از آن وجود ندارد.

همکار از اتوماسیون صنعتی

4. با توجه به راه اندازي سيستم مترو در آينده نه چندان دور ، جابجايي از محل فعلي اصلا به صلاح نميباشد. در پايان سئوال اين است : 1. مزايا انتقال از محل فعلي به محل جديد و معايب استقرار در محل فعلي ، از ديد هيئت مديره محترم چيست كه اين تصميم گرفته شده است ؟ 2. آيا اين انتقال باعث رضايت شغلي پرسنل ، به عنوان سرمايه اصلي شركت خواهد شد؟ 3. آيا اين انتقال باعث افزايش ارزش اسمي سهام ايريسا ، كه بخشي از آن متعلق به پرسنل است خواهد شد يا باعث افت قيمت آن؟

من از يک چيز متعجبم و آن ساکت بودن و تبعيت بي چون و چراي پرسنل از تصميمات جبارانه هيئت مديره است . درحاليکه اکثريت پرسنل از اين تصميم ظالمانه افسرده و غمگين هستند بعد از خريد ساختمان سپاهانشهر مطمئن باشيد بعد از مدتي ساختمانهاي فعلي ايريسا در اصفهان به شرکتهاي نورچشمي خواهد رسيد

زمانیکه یک تصمیم غیر منطقی از طرف یک فرد معمولی اعلام میشود نا خود آگاه بحث حق و حساب به ذهن می آید. به نظر من اجبار ایریسا برای انتقال به سپاهانشهر یک تصمیم غیر منطقی است که از طرف هیئت مدیره مطرح شده است. من امیدوارم این اجبار صحت نداشته باشد و گرنه حق و حقوق و دین چند صد نفر از پرسنل ایریسا و خانواده آنان بر عهده این مدیران خواهد بود که مطمئنم بعد از بازنشستگی عذاب وجدان برایشان بسیار سنگین خواهد بود و مطمئنا برای آخرت خواهد ماند

امید

با سلام مسئله این نیست که تصمیم هیئت مدیره است یا نه ، یا اینکه مزایا و معایب سپاهانشهر رو بشماریم !!مسئله این است که فولاد مبارکه ( بخوانید ابراهیمی و نادری) میخواهند به بهانه حل مشکل محل کار ایریسا !!!مشکل تعاونی فولاد رو حل کنن!!کلی هزینه کردن و حالا یه ساختمون رو دستشون باد کرده !!بهمین خاطر به تمام شرکت های هولدینگ گفتن باید برین سپاهانشهر !! فنی مهندسی که گفته نمیرم !!حالا به ایریسا هم میگن باید بری اونجا ، یکسال اجاره و سال دیگه یه دنگ از اون ساختمون رو میزنیم به نامتون ( لطف میکنن) اون دو تا ساختمان بدرد نخور !!تو چهار باغ رو هم ازتون بر میداریم ( ناچارا و از سر دلسوزی ) تا سال دیگه به پول نزدیکش کنیم !!ساختمان سپاهانشهر رو هم به هر قیمتی که خودمون دلمون خواست بهتون میفروشیم !!میبینید شرکت چه مالکی خبی دارد آ چنقزه دلسوزست!! معاونین و مدیر عامل شرکت هم مخالفت کردند !آقای ابراهیمی هم میگد ما به اصول دموکراسی معتقدیم !!تو مجمع رای گیری میکنیم ما هم به عنوان نماینده مالک 70 درصد سهام رای به رفتن به سپاهانشهر میدیم شما هم ( ایریسایی ها ) برید جلو بوق بزنید

علی زنبیلی

ساختمان سپاهان شهر فروخته شد , اینقدر نگران نباشید و به فکر جورابی باشید که فردا برا روز مرد هدیه میگیرید

داستان ساختمان ايريسا مرا ياد بعضي قهرمانيهاي فوتبال انداخت که دعا ميکنيم فلان حريفمان به حريف ديگرمان ببازد تا ما به مرحله بعد مسابقات برويم. اقاي ابراهيمي از فولاد مبارکه تيغ را زير گلوي ايريسا گذاشته بود خوشبختانه ظاهرا يکي پيدا شد و ساختمان راخريد و تيغ از گلوي ما برداشته شد. مظلوميت مارا نگاه کنيد؟!

منصوری

با سلام و احترام برای گرفتن کلمه عبور راهنمائی کنید