نامه ای از یک دوست

 برف شبانه

 بی صدا شب تا سحر
یاران خود را خواند و گرد آورد
جا به جا
در راه ها
بر شاخه ها
بر بام گسترد
صبحگاهان
شهر سرتا پا سیاه از
تیرگی های گنهکاران
ناگهان چون نوعروسی در پرندین پوشش پاک سپید تازه
سر بر کرد
شهر اینک دست نیروهای نورانی است
در پس این چهره تابنده
اما
باطنی تاریک دودآلود ظلمانی است
گر بخواهد خویشتن را زین پلیدی هم بپیراید
همتی بی حرف همچون برف می باید

      بعضی وقت ها که با دوستان همکار دور هم جمع ایم یک نفر بحث را باز می کند که نویسنده "راه ایریسا" کیست و هر کس حدس خود را بیان می کند. و برای خودش هم دلایلی دارد و من هم سعی می کنم راه را گم کنم که به من منتهی نشود. تا کنون چندین بار شنیده ام که آقای فلانی نویسنده وبلاگ است. و امروز من یادداشتی از آقای فلانی را برایتان درج می کنم. چند روز پیش بود که نامه ای به او نوشتم و خواستم که برایم مطلبی بنویسد و بگوید مشکلات ایریسا در چیست؟ او هم لطف کرد و برایم نوشت. من او را باور دارم. دوستش هم دارم. کارش هم خوب و حتی عالی است. بی سر وصدا کار خود را می کند. از ابتدا در ایریسا بوده است. یعنی از فولاد مبارکه بازخرید و به ایریسا پیوسته است. امیدوارم از تعریف و تمجید من ناراحت نشود. چون برخی از دوستان دوست ندارند که نامشان در این وبلاگ برده شود. نه به بدی و نه به خوبی. احمد که دوست ندارد به بدی از کسی یاد کند ولی این سنت پسندیده تعریف و تمجید از آدم های شایسته را از این پس با محدودیت به جای خواهد آورد.

 

 شاید مشکلات ایریسا از دید شما در جای دیگری باشد. من هم میخواستم یکی از مشکلات را بنویسم ولی ابتدا شما بگوئید ببینم آیا مشکل اساسی را شما کشف کرده اید یا نه؟ من کشف کرده ام و در آینده خواهم نوشت. ممکن است همین روزها ایمیلی به شما برسد و احمد از شما هم بخواهد که مشکلات را بنویسید. اگر ایمیل به دست شما رسید بدانید که احمد دوستتان دارد و برایتان احترام قائل است. پس منتظر باشید.

اما  نامه دوست و همکار قدیمی را با هم مرور کنیم. نامه ای که من فعلا نظری نسبت به آن ندارم:

 

سلام

حسب فرمایش شما مواردی که به نظرم رسید برایتان می فرستم . امید که مفید باشد . اگرقرار شد استفاده گردد خواهشاً چند مورد را در نظر داشته باشید:

-          لطفا این نوشته و مباحث را با رمز در وبلاگ بگذارید.

-          لطفا مطلب بدون نام درج گردد.

اول : فریدمن و اقتصاد دولتی :

بگذارید با گفته ای از فریدمن شروع کنیم . فریدمن می گوید :

"می توانیم پول خودمان را برای خودمان خرج کنیم . در این حالت پول را با وسواس خرج می کنیم تا هزینه حداقل, و منفعت حداکثر شود.

می توانیم پول خودمان را برای دیگری خرج کنیم. مثلاً  یک هدیه تولد بخریم . در این صورت خیلی به محتوای هدیه کاری نداریم , اما به قیمتش توجه داریم.

می توانیم پول دیگران را خرج خودمان کنیم. در این صورت من خودم را به یک نهار خوب مهمان می کنم!

و در نهایت می توانیم پول دیگری را برای دیگری خرج کنیم. اگر چنین شود نه دل نگران پولی هستیم که خرج می شود و نه نگران چیزی که کسب می شود.این حالت آخر اقتصاد دولتی است."

 

ما در ایریسا یک مشکل عمده و اصلی (که به نظر من مادر تمام مشکلات است) داریم که همه به آن واقفیم و همه میگوئیم ولی نتوانسته ایم کاری بکنیم و آن ساختار هیئت مدیره است .

به نظر من حالت آخر گفته فریدمن؛  خصوصیت هیئت مدیره ایریساست. گروهی دور هم جمع میشوند و تصمیم میگیرند . نتیجه این تصمیم سرنوشت ساز برای  دیگران ( پرسنل شرکت ) و اگر سود یا زیانی دارد نیز از جیب دیگران(پرسنل شرکت) خواهد بود . آیا میتوان تصور کرد کسی که هزاران مشغله (خارج از حوزه آی تی و اتوماسیون) در فولاد مبارکه  دارد  و طبیعتاً هزاران مسئله شخصی ؛ آیا اصلا فرصت میکند و اصلا تخصص و دید و نگرش و علاقه و توان  مسائل ایریسا را دارد که بخواهد تصمیمات صحیح و اصولی بگیرد. به نظر من هیئت مدیره درست همان لحظه که جلسه ای تشکیل میشود برای ایریسا می اندیشد. (بسان دانش آموزی که سعی میکند بدون مطالعه و فقط درجلسه امتحان به او وحی نازل شود و او مسائل را حل کند)

دوم : ایریسا یک شرکت خصوصی نیست:

در یکی از سازمان های خصوصی یک روز شاهد بودم که پرسنل آرام و قرار ندارند ؛ جنب و جوش عجیبی همراه با نگرانی و اضطراب  در بین آنها حکم فرماست. همه می دوند . وقتی علت را جویا شدم گفتند مدیرعامل ( ودرواقع صاحب شرکت) در سازمان حضور دارد و با کوچکترین ایراد ؛ افراد را در اختیار کارگزینی قرار می دهد

(رسیدن به یک راه حل کامل و انجام آن برای دو مورد فوق شاید به نسل ما وصال ندهد .میتوانیم این دو مورد را مد نظر داشته و تلاش در حل آن داشته باشیم )

سوم : مدیریت دانش در شرکت :

-          چرا انتظار داریم یک نفر هر آنچه را دارد و میداند ؛ به نفرات دیگر منتقل کند؟ دلایل میتواند مثلا:

 • این کار ثواب است مثلا من ممکن است قران را و یا حدیث و یا مسائل اخلاقی را به کسان دیگر یاد دهم.
 • میخواهم  توان خودم را نشان دهم. مثلا موضوعی را کارکرده ام سمیناری میگذارم و دانش خود را ارائه میدهم.
 • با طرح موضوع و بحث در مورد دانسته ام در یک گروه آن را تکمیل میکنم و دانش خود را تکمیل میکنم.
 • پولی بابت این کار میگیرم و دانشم را می فروشم.
 • اگر من آموزش دهم نفر زیر دست من جانشین من می شود و من برای موقعیت شغلی بالاتر گمارده میشوم.
 • در تقویت شرکت ذینفعم . مثلا سود سهام بالا می رود و یا فرزند من  در شرکت مشغول به کار شده است.
 • و...

-          حال فردی که کم مانده بازنشست شود کدامیک از موارد بالا شامل حال اوست؟ و چرا باید جانشین پروری کند ؟ آیا اگر یک فرد جانشین داشته باشد بلافاصله  با حداقل پاداش پایان کار (یکماه برای هر سال) بازنشست نخواهد شد؟

چهارم : آموزش (هوش هیجانی):

-          فردی که در یک سازمان دولتی است روزانه یک سری کارهای تعریف شده را باید انجام دهد و از آنجا که مراجعین ولی نعمت او نیستند هر گونه برخوردی میتواند با آنان داشته باشد. اما فرد شاغل در بخش خصوصی چگونه است؟ بدیهی است از آنجا که حق با مشتری است و باید دانش برخورد با مشتری را داشت ؛ آموزش بسیار مهم است

-          عموما پیش می آید ما تیمی را برای شناخت و یا ارائه سیستم و تهیه پیشنهاد فنی به سازمان کارفرما می فرستیم. قدرت عملکرد تک تک افراد این تیم بسیار مهم و تاثیر گذار در قبول پیشنهاد و پذیرش ایریسا خواهد بود.

-          به نظر من محصول خوب بدون بازاریاب خوب ؛ نمیتواند در بازار موفق باشد. تک تک افراد شرکت باید توان و دانش بازاریابی و برخورد با مشتری را داشته باشند و در صورت نیاز این موارد را آموزش بینند.

-          تک تک افراد شرکت ما باید دانش  و توان :

 • برخورد با مشتری
 • ارئه محصول
 • ایجاد رابطه صمیمی با مشتری
 • سرعت در شناخت نیازها و علائق
 • و...

-          را باید داشته باشند. این موارد ذاتی نیست و بعنوان یک آموزش مستمر و همگانی باید ادامه داشته باشد

پنجم : آیا در سازمان بخش آموزش و تحقیق و توسعه وجود دارد؟ (مدیریت آموزش را نمیگویم که در واقع اجرای آموزش را برعهده دارد)

-          برخی از افراد بصورت خود جوش و هدایت نشده جنب و جوش و علائقی دارند . مباحثی را دنبال میکنند و در نهایت با توجه به وسعت و گستردگی دانش و نرم افزارها و راه حلها در زمینه کاری شرکت اما نهایتاً ؛ بعد از پریدن  از یک شاخه به یک شاخه نتیجه ای نمیگیرند و پیشرفتی حاصل نمیشود.

-          برخی نیز دانشی کسب میکنند اما چون توان فروش و ارائه  آن را پیدا نمیکنند مایوس شده و باز می مانند.

-          برخی نیز بدون حرکت باقیمانده و اصلا سراغ مباحث جدید نمیروند. آشنایی آنها با کامپیوتر و مباحث آی تی از سطح سواد دانش آموز دبیرستان هم کمتر است

-          اینکه واحدی باشد که تکنولوژیهای جدید جهان را بشناسد و نیازهای سازمانها را نیز شناخته و بتواند برای شرکت خط مشی و جهت گیری و برنامه آموزشی و تحقیقاتی داده و سازمان و کارشناسان را در آن جهت هدایت نماید.

-          بدیهی است واحد تحقیق و توسعه و آموزش ؛ میتواند از خدمات افراد بهره گیرد و یک واحد با نفرات ثابت نباشد

موارد دیگری نیز در نظرم هست. اگر به نظرتان مواردی که در بالا ذکر شد و دیگر مواردی که میتوان ذکر کرد میتواند مفید باشد بفرمائید تا ادامه دهم.

/ 3 نظر / 6 بازدید
آزرمگین

سلام، عالی بود. مدت ها است که به این باور رسیده ام که در این شرکت و نزد همکاران، دانش موج می زند. قدرت تحلیل اکثر همکاران بسیار بالاست. این نوشته هم یکی از نمونه های بسیار خوب آن است. از نگارنده نامه و از شما که آن را نشر دادید تشکر می نمایم. اگر سوال شما این باشد که پس چرا این تحلیل ها به استفاده و راهکار ختم نمی شود، باید بگویم که این مشکل در اکثر سازمان ها پیش می آید. به آن "سکوت سازمانی" یا Organizational Silence می گویند. دلایل مختلفی دارد. مثلا زمانی که هزاران وعده داده می شود و عمل نمی شود. وقتی درد عیان است و درمان نمی شود. وقتی نتیجه خوب گرفته می شود ولی از آن استفاده نمی شود. وقتی بدون دلیل و توجیه تصمیم گرفته می شود. وقتی مشورت گرفته می شود و نه استفاده می شود و نه دلیل عدم استفاده از آن توضیح داده می شود. و دلایل بسیاری که اعتماد کارکنان را در مشارکت کاهش داده و اهمیت توجه به مسائل شرکت ها را در پیش کارکنان کاهش می دهد. این موارد که گفتم تنها مسئله ایریسا نیست. اگر تنها عنوان organizational silence را جستجو کنید، همه این موارد را در مقاله های پژوهش شده در دنیا خواهید دید. با تشکر

نویسنده نامه

سپاس از نظر لطف شما و انتشار مطلب و تشکر از اظهار لطف اقای آزرمگین

هادی

با سلام و تشکر از نویسنده محترم ، بسیار جای قدر دانی دارد که ایشان مباحثی چین پخته و زیبا را بدون فاش کردن نامشان ارائه کرده اند و میتوان گفت که افراد ناشناس که چنین نظراتی دارند همیشه به فکر مصالح مجموعه ایریسا هستند نه مانند کسانی که همواره با نام نظر می دهند و بیشر از اینکه به فکر شرکت باشند ، قصد مطرح کردن خودشان را دارند