راه ایریسا نه این است.

ایمیلی دریافت کردم از فردی که او را نمیشناسم. او از طرف جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران برایم نامه نوشته بود و مشخصات مقاله فوق را خواسته بود. خصوصاً متن انگلیسی اش را برای یک تحقیق دانشگاهی میخواست که راهنمائی های لازم را نمودم. برایم مسلم شد که مطالب این وبلاگ خوانده میشود و برای جمعی مفید است و برای همین هم هست که روزانه بطور متوسط 64 بازدید از این وبلاگ به عمل می آید.

قبلاً نوشته ام و حالا هم یاد آور میشوم که روزی و روزگاری در آینده خط به خط این وبلاگ مورد تحلیل محققی برجسته قرار خواهد گرفت. چون هر سطر آن با حوصله و صرف وقت و عشق به ایریسا و سربلندی آن و کارکنانش نوشته شده است. اگر اکثریت ایریسا در زمان حال به آن توجه ندارند علت را در جائی دیگر باید جستجو کرد. در بی تفاوتی و فرهنگ سازمانی ضعیف.  و  این بی تفاوتی را آنانی ایجاد کردند که ندانستند کار را به آدم دلسوز و متعهد و صادق و کاردان بسپارند. و آدمیان دلسوز را در حاشیه قرار دادند.

موضوع این پست چیز دیگری است. آن چه آمد درد دلی بود که فوران کرد.

در این پست میخواهم بگویم ایریسا تا کنون خدمات بزرگی انجام داده است اما ( یک امای بسیار بزرگ). اما راه ایریسا نه این است و باید در راه خود تجدید نظر کند و راهی دیگر انتخاب کند. حالا برایتان شرح میدهم.

ایریسا تا کنون پروژه محور و به قول احمد خدمات محور و یا عمله محور بوده است. عمله دیگران. 22 سال کار کرده و مزدی گرفته است و خورده است و حالا چه در دست دارد؟ هیچ. همچون مرد زحمت کشی که عمری را برای ارباب در مزرعه کار کرده و آخر پیری با قدی خمیده و صدها درد به جان باید خجالت زن و بچه را بکشد.  باز هم برایتان مثال بزنم. بالاترین فرد حقوق بگیر ایریسا را در نظر بگیرید که همیشه بیشترین حقوق را دریافت کرده است و سی سال هم زحمت کشیده است. حالا چه دارد؟ آیا غیر از یک ماشین ایران خودرو و یا سایپا. آیا غیر از یک آپارتمان 150 متری؟  یا بالاتر از این, خود ایریسا را در نظر بگیرید چه دارد؟ آیا یک ساختمان در حد استاندارد دارد؟ آیا یک بنگاه اقتصادی بسیار بزرگ است؟ نه. حتی حقوق ماهیانه کارکنانش را با التماس و در دقیقه نود باید جور کند. برای خرید یک ساختمان چندین ساله در خیابان شریعتی کوچه ورپشتی , ببینید به چه نکبتی افتاده ایم و به چه دردسری؟ نتوانسته ایم همچون یک آقا به بازار برویم و با جیب پر پول, خرید کنیم و از آن لذت ببریم. ارباب بزرگ ایریسا , وامی به او داده است و چه منت ها که گذاشته است و چه فشاری که زودتر پولش را پس بگیرد. پس 22 سال راه را آمده است و حالا هنوز عقب است. که باز هم شرح میدهم.

مدیران ایریسا و کارشناسان آن را از نظر سطح زندگی با همتایان خود, در دیگر شرکتهای تهرانی مقایسه کنید. مقایسه با شرکتهای خارجی پیشکش. کدام از سطح زندگی و رفاه و تنعمات مادی بیشتری برخوردارند؟ با اطلاع دقیق میگویم مدیران دیگر شرکتها از سطح رفاه بهتر و بالاتری برخوردارند. اگر با مدیران و کارشناسان فولاد مبارکه و دیگر مشتریان و پیمانکاران مقایسه کنید به نتیجه بهتری نخواهد رسید. یعنی آمدیم و در یک شرکت تکنولوژی و فنآور و طراز بالای کشور مشغول شدیم تا خدمات ارزنده ای به کارخانه ها داشته باشیم و زندگی بهتر. حداقل این قولی بود که به ما داده بودند.

22 سال راه آمده ایم و کار کرده و خدمات داده ایم. اما ثمر ما کو؟ محصول ما چیست؟ هیچ. و این بزرگترین خطای ایریسا از آغاز تا کنون بوده است. خطای نداشتن محصول. این خطا مربوط به همه است. هیئت مدیره های قبلی و کنونی. مدیران عامل قبلی و فعلی. مدیران و کارشناسان و متخصصین قبلی و فعلی. آنان که رفته اند و آنان که مانده اند.

وقتی میگویم محصول. محصولی است که در ذهن دارم. محصولی است که استاندارد است. محصولی است که تمام جنبه های فنی و روانشناسانه در آن رعایت شده باشد. محصولی است که پارامتریک و یوزر فرندلی  و کاربر پسند باشد نه محصولی کاربر فلج کن. محصولی که همه به آن افتخار کنند و مشتری از آن به راحتی بهره مند باشد و راضی. محصولی که آنقدر چکش خورده باشد که طراح و مسئولش را نیمه شب از خواب بیدار نکنند تا رفع عیب کند.

میکروسافت محصول دارد. اوراکل محصول دارد. sap محصول دارد. محصول ما چیست؟ این ها که ما داریم محصول نیست. محصولی میخواهیم که با یک “جزوه راهنمای کاربر” نصب شود و با چند تنظیم محدود به راحتی به کار گرفته شود نه آنکه لشکری بدنبال آن روان شود برای راه اندازی و آنگاه نگهداری.

کارشناسان ایریسا 22 سال کار کرده و خدمت کرده و برای کارخانه های مختلف از جمله فولاد مبارکه سیستم نوشته اند و چرخ تولید را به راه انداخته اند و سیستم هایشان را ارتقاء داده اند اما به من بگوئید این نرم افزار متعلق به کیست و افتخار آن از چه کسی؟ چه کسی به آن افتخار می کند و آن را از خود میداند؟ جواب مشخص است: دستگاه نظارت. مگر دستگاه نظارت و کارشناسان کارفرما اذعان می کنند که این محصول متعلق به ایریسا است؟ نه, اقرار نمی کنند. آن را محصول آینده نگری , برنامه ریزی و درایت خود میدانند و همه افتخارات را از آن خود می دانند.

پس دقت کنید که چیزی در دست ما نیست. ما سالیانی زحمت کشیدیم و برای داروسازی امین تولید سیستم کردیم ولی آیا محصولی داشتیم که آن را به یک کارخانه داروسازی دیگر بفروشیم.  ده ها کارخانه دارو سازی در ایران وجود دارد و ما نتوانسته ایم محصولی برای آنان داشته باشیم. و اگر بخواهیم برای کارخانه ای دیگر سیستم بدهیم دوباره از صفر شروع می کنیم.

 به راستی حق مالکیت آنچه ما برای کارفرمایان تولید کردیم از آن کیست؟ و در آنچه تولید کردیم آیا حق مالکیت ما پرداخت شد و یا فقط به ما کارمزد دادند. در طول این سالیان, تمام کارفرمایان فقط ساعات کارکرد ما را پرداخت کرده اند و حق تخصص و کارشناسی و حق مالکیت و حق دانش و حق ارزش افزوده ما را نداده اند. و هیچکس متوجه این نکته, از بس مهم و بزرگ بوده است, نشده است.

اگر ما محصولی آماده داشتیم و آن را می فروختیم آنگاه تمام حقوق مذکور در فوق را در قیمت آن لحاظ میکردیم و آنوقت شاهد رشد مادی و رفاه معنوی و تمام افتخارات آن بودیم.

ما باید سیستم های مختلف مانند سیستم خرید , سیستم فروش , سیستم حسابداری , سیستم پرسنلی , سیستم حقوق و دستمزد و ده ها سیستم دیگر را داشته باشیم که هر کدام به تنهائی کار کنند. تمام آنها پارامتریک باشند. حتی رنگ و لعاب و زیبائی آن بر عهده کاربر باشد. حتی تمام فیلدها را کاربر بتواند تعریف کند. تمام گزارشات را خود کاربر بتواند تعریف و ذخیره کند. و تمام این سیستمها را بتوان با یک سری تنظیمات به همدیگر متصل کرد و سیستمهای یکپارچه را ایجاد نمود. هر کدام از این محصولات بتواند به طور تک کاربره و چند کاربره اجرا شود. اگر ایریسا و کارشناسان آن بتوانند چنین کاری کنند آنگاه کار ارزشمند و ماندگاری برای خود و آیندگان به جا گذاشته اند که همه از آن بهره مند خواهند بود.

نگوئید: نمی توان چنین سیستم هائی ایجاد کرد.

 نگوئید: نمیشود.

دیگران کرده اند و شده است.

نگوئید: این ها در خارج بوده است.

 در همین ایران خودمان الان این سیستم ها وجود دارد. کافی است سری به شرکت های نرم افزاری بزنید که با تعداد محدودی کارشناس , چندین سیستم از اینگونه نوشته اند و چندین هزار مشتری کوچک و بزرگ در سراسر کشور دارند.

در همین ایران خودمان شرکتی وجود دارد که سیستم پرسنلی و حقوق و دستمزد خام را به دست شما میدهد که حتی نام فیلدها را هم کاربر تعریف میکند. آیا در ایریسا هیچ کارشناسی تا کنون این کار را کرده است. بد نیست برای امتحان و تمرین فکری هر کارشناس متخصصی قدری در این باره فکر کند و خودش یک سیستم کوچک با این مشخصات بنویسد.

اگر چنین محصولاتی تعریف و ایجاد کردیم آنگاه هر سیستم فقط سه یا حداکثر 5 کارشناس نیاز دارد و از استخدام دریائی از کارمند بی نیاز می شویم.

میتوانم چندین مورد دیگر در باره محصول داینامیک و پارامتریک برایتان بنویسم. ولی به همین بسنده می کنم.

مدیریت فعلی شرکت ایریسا بر تولید محصول در چندین جلسه تأکید کرده است که تصمیم مبارکی است. اما بدون برنامه , بدون تعیین گروه های تحقیق و توسعه و بدون سرمایه گذاری کلان و دراز مدت اینگونه تصمیمات بجائی نمی رسد.

این پست در پی نادیده انگاشتن زحمات چندین ساله کارکنان و مدیران و متخصصان نیست بلکه میخواهد بگوید باید رویکرد کاری خود را عوض کنیم. راه ایریسا نه این است که تاکنون آمده است باید راه دیگری برگزیند. تولید محصول. تولید محصول. تولد محصول.

اگر از این پست رنجیده شدید نگران نباشید که رمزدار است و فقط یک بحث خانوادگی است. منتظر انتقادات تند شما هستم.

/ 2 نظر / 3 بازدید
کارمند

من ده سال است که به هر مدیرعاملی بر سر کار بوده این مورد را اعلام کرده ام .تنها جوابی که بوی خواستن و عمل کردن می داد را زمان آقای شهریاری گرفتم .امیدوارم آقای طاهری که برای ایشان هم احترام زیادی قائلم نیز به طور جدی تری این موضوع را پيگيری کنند .نه فقط در حد حرف و شعار .امید آن که ایریسا هم روزی محصولات واقعی داشته باشد

احمد آقا کلام شما کاملا متین ؛ ولی آیا ابتدایی ترین ابزار در ایریسا وجود دارد : ایریسا چند سیستم آنالیست واقعی دارد ؟ تخصصی شدن کارها را قبول دارم ولی آیا اگر امروز به یک نفر که در سیستم فروش کار کرده بگویند برو سیستم خرید طراحی کن قبول می کند ؟ آیا چنین توانایی در افراد وجود دارد ؟