با نظریات چه باید کرد؟

"با سلام حضور مدیریت محترم سایت راه ایریسا

امیدوارم که در پرتو الطاف حق سلامت و شادمان باشید.

همانگونه که احتمالا مستحضرید  من مدت چهار سال است که در شرکت ایریسا مشغول بکارهستم در این مدت از شفاف نبودن قوانین، آیین نامه ها و خط کشی های نا نوشته و ناگفته شرکت ناراضی بوده ام  و البته هر جا در حوزه هر مسئولیتی که بوده ام کوشیده ام که در حد امکان شفاف سازی نمایم و البته در این راه با موانع زیادی  روبرو شده ام. اینرسی سکون شرکت زیاد است یا منافع برخی؟هنوز نمی توانم قضاوت کنم.

در ابتدا از تاسیس این سایت شادمان شدم  که بنظرم فضای کاری شفاف به شادابی و رضایت کاری خواهد افزود. امیدوار بودم که با بیان برخی واقعیت ها و یافتن راه حل ها با استفاده از خرد جمعی میتوان حس مفید بودن را تجربه کرد حقیقتا به نظرم این سایت تا حدودی توانست این رسالت را به عهده بگیرد.

 لیکن مدتی است که به نظر می رسد کامنت های این سایت محل بروز حب و بغض های تعدادی از پرسنل شده است، به قول آقای آقازاده کامنت ها تناسبی با موضوعات مطرح شده ندارند. البته نمی دانم مسیر فعلی آیا  استراتژی  و هدف شماست یا خیر؟ ولی بنظر من سایت در حال فاصله گرفتن از هدف متعالی اش است.

دو پیشنهاد دارم، برای حفظ مسیر تعالی سایت:

نخست آنکه کلا کامنت های بی ارتباط با موضوع منتشر نشوند ، که ممکن است برخی گلایه کنند که  این محدود کردن آزادی افراد است که به نظر من نیست چون قرار است پرسنل نظرشان را درباره موضوعی که شما  مطرح کرده اید بدهند در صورت تمایل! و اگر نظری ندادند حقی از کسی ضایع نشده چون خود فرد این عدم اظهار نظر را انتخاب کرده است اما هنگامی که در کامنتها اتهامی به وضوح  و یا در ابهام به کسی زده می شود چنانچه او  در این فضا و در زمان مناسب حضور نداشته باشد مسلما با جو ایجاد شده و تبلیغاتی نفر قبل  روبرو خواهد شد و به نظر من این اصل گفتگوی برابر را زیر سوال خواهد برد.پرسنل حق اظهار نظر دارند و متاسفانه از طرفی  این فضا در شرکت چندان موجود نیست و از طرفی دیگر بسیاری از ما صادقانه و بی غرض صحبت کردن را فراموش کرده ایم.این  انگاره ذهنی  ما شده است که اگر کسی شرایط بهتری دارد حتما حق ما را به یغما برده است(شاید این نتیجه تجربه سالها دیکتاتوری در این کشور است).

به هر حال شاید بهتر باشد پرسنل فقط  عنوان title مشکلشان را مطرح کنند و شما با درج سوالی بصورت  نظرخواهی  به این مسایل بپردازید و اجازه ندهید در شرایطی که نمی دانیم کامنت گذار کیست و یا فردی که موضوعی به او نسبت داده می شود  واقعا همان فرد اصلی است، به ابهامات فضای کاری شرکت اضافه کنیم.

در پایان در صورتی که صلاح دیدید که این نامه را منتشر کنید خواهشمند است  که خودتان نام مستعاری برگزینید."

 

باید تشگر کنم از این همکار محترم که وقت گذاشته و احساس مسئولیت کرده اند در قبال این وبلاگ و راه ایریسا. به احتمال قریب به یقین تعداد کارکنان بیشتری نیز در قبال مسائل مطرح شده در این وبلاگ احساس مسئولیت میکنند و همین دغدغه هائی که همکار محترمان دارد را دارند.

من نیز دغدغه های خودم را دارم و اشاراتی کوتاه میکنم و انتظار دارم که خوانندگان عزیز مرا راهنمائی کنند تا مسیر درست پیدا شود.

1-      من هم دلم میخواهد که همکاران فقط در رابطه با موضوع مطرح شده در هر پست نظر بدهند. و اگر برای سؤالات مطرح شده در هر پست جوابی دارند، همان ها را پاسخ دهند. ولی همکاران مسائل و مشکلاتی را میبینند و دوست دارند که آنها را در جائی مطرح کنند و شاید فضای وبلاگ را برای مطرح کردن آنها و یا در دل کردن مناسب یافته اند.

2-      من هم از همه نظریات و حرف ها استقبال میکنم. و تاکنون سعی کرده ام که کمتر آنها را فیلتر کنم ولی در بعضی از جاها ناگزیرم. و نمیتوانم تهمت ها بر بعض افراد را درج کنم و همین باعث شده و میشود که مرا سانسورچی نیز خطاب کنند و یا حتی مرا هم شریک و رفیق و طرفدار فرد مورد تهمت قرار گرفته قرار دهند.

3-      به راستی مانده ام که چه باید کرد با نظریات گوناگون که اگر سعه صدر داشته باشیم خیلی از آنها پذیرفتنی است ولی همه ما در یک سطح از تحمل نیستیم و آستانه انتقاد پذیری بعضی ها کمتر است. و وقتی من نظری را تایید و درج میکنم هر کس با توجه به آستانه تحمل پذیری خودش قضاوت میکند. یکی آن را قبول دارد و دیگری آن را نمی پسندد.

4-      ولی میدانم که باید فکری کرد و سیاست گذاری کرد. بنابراین از این پس اگر در کامنتی از کسی به بدی نام برده میشود باید نویسنده آن کامنت خودش را معرفی کند.

5-      و کسی که خود را معرفی میکند باید کلمه ای را در محل آدرس ایمیل و یا آدرس وبسایت نظریه اش تایپ کند و همیشه از آن استفاده کند تا برای من احراز هویت شود. کاری که آقای آقازاده کرده  است و اگر کسی بخواهد به نام ایشان کامنتی بگذارد من تشخیص خواهم داد که آیا محمد رضا آقازاده است و یا فردی دیگر. و در اینجا از ایشان و دیگر دوستانی که با نام کامنت میگذارند تشکر میکنم و صراحت آنها را میستایم.

6-      اگر میخواهید کامنت شما خصوصی باشد و به اطلاع دیگران نرسد و فقط برای اطلاع من باشد در هنگام نظر دادن جعبه "نظر خصوصی" را علامت بزنید.

7-      و من خدمت شما بگویم که در بعضی از کامنتها انتقاداتی به افرادی شده است و من این نوع کامنتها را در بعض مواقع برای انتقاد شونده ایمیل میکنم تا در بر طرف کردن مشکل و یا پاسخگوئی برآید.

این پست را به موضوعی دیگر اختصاص نمیدهم و منتظر راهنمائی شما هستم. و در پایان نامه ای را که مدت ها قبل دوستی فرزانه برایم ایمیل کرده است و واقعآ متناسب با حال ماست برایتان درج میکنم:

 

نامه زیبای نادر ابراهیمی به همسرش

   این مطلب بخشی از یکی از نامه‌های نادر ابراهیمی به همسرش است  توصیه می شود که همه زوج‌ها این نامه را چندین بار و نه به‌تنهایی که با هم و در کنار یکدیگر ‌ بخوانند.

نادر ابراهیمیداستان‌نویس معاصر ایرانی است

او علاوه بر نوشتن رمان و داستان کوتاه، در زمینه‌های فیلم‌سازی، ترانه‌سرایی، ترجمه، و روزنامه‌نگاری نیز فعالیت کرده‌است.

همسفر!

در این راه طولانی که ما بی‌خبریم

و چون باد می‌گذرد

بگذار خرده اختلاف‌هایمان با هم باقی بماند

خواهش می‌کنم! مخواه که یکی شویم، مطلقا

مخواه که هر چه تو دوست داری، من همان را، به همان شدت دوست داشته باشم

و هر چه من دوست دارم، به همان گونه مورد دوست داشتن تو نیز باشد

مخواه که هر دو یک آواز را بپسندیم

یک ساز را، یک کتاب را، یک طعم را، یک رنگ را

و یک شیوه نگاه کردن را

مخواه که انتخابمان یکی باشد، سلیقه‌مان یکی و رویاهامان یکی.

هم‌سفر بودن و هم‌هدف بودن، ابدا به معنی شبیه بودن و شبیه شدن نیست.

و شبیه شدن دال بر کمال نیست، بلکه دلیل توقف است

عزیز من!

دو نفر که عاشق‌اند و عشق آنها را به وحدتی عاطفی رسانده است، واجب نیست که هر دو صدای کبک، درخت نارون، حجاب برفی قله علم کوه، رنگ سرخ و بشقاب سفالی را دوست داشته باشند.

اگر چنین حالتی پیش بیاید، باید گفت که یا عاشق زائد است یا معشوق و یکی کافی است.

عشق، از خودخواهی‌ها و خودپرستی‌ها گذشتن است اما، این سخن به معنای تبدیل شدن به دیگری نیست .

من از عشق زمینی حرف می‌زنم که ارزش آن در «حضور» است نه در محو و نابود شدن یکی در دیگری.

عزیز من!

اگر زاویه دیدمان نسبت به چیزی یکی نیست، بگذار یکی نباشد .

بگذار در عین وحدت مستقل باشیم.

بخواه که در عین یکی بودن، یکی نباشیم..

/ 9 نظر / 3 بازدید
مثل هميشه

دوست عزیز فیلتر کردن نظریات کار ادمهایی است که فقط و فقط نظر خودشان مهم است . اگر اینجا محلی برای ازاد سخن گفتن است پس فیلتر نکن

پوران حسینی

با سلام خدمت احمد آقا من نمی دانم شما چه کسی هسید ولی هر که هستید فکر کنم همه ما می دانیم که چرا شما قادر به معرفی خود نیستید ؟؟ ولی این وبلاگ محلی شده برای آن که بعضی از همکاران انتقادات و پیشنهادات خود را به طریقی به گوش سرپرستان و مسئولان و مدیران خود برسانند و چقدر خوب بود که خود مدیریت به روش کاملا شفافی این کار را می کردند !! خواستم در مورد پاداش ها صحبت کنم : پاداش باید ایجاد انگیزه مثبت کند نه ایجاد بی انگیزه گی نه مخرب انگیزه !!! بی انگیزه گی کارکنان برای یک سازمان بزرگترین آسیب را می تواند به دنبال داشته باشد .به نظر من هر یک از کارکنان شرکت ما مروارید گرانبهایی هستند که باید شناخته شوند و اهمیت آن ها بیشتر شود نه کمتر !! به نظر من تقسیم کنندگان پاداش باید بیش از این به اهمیت کاری که می کنند آگاه باشند . با تشکر

مثل هميشه

فیلتر کرده ایی عزیز من قبول کن شما تمامی کامنتهایی که برای شما گذاشته ام را سانسور کردی

مثل هميشه

اقای احمد خان ای کاش اسم حقیقی خودم رو میتونستم براتون بگم اما اونوقت بعلت تعریف از کارهای انجام شده بعضی مدیران به پاچه خواری متهم می شدم و ... اما هیچگاه بنده کسی رو به بدی نام نبردم نکنه نام بردن از کارهای خوب و درست اقای کفاش به بدی نام بردن است . نکنه شما هم به فعل معکوس دچار شده اید و هرچه خوب مینویسند همه رو به بدی و ناشایستی میگیری میگویند در شهری دور پادشاه ان شهر هر که را دروغ میگفت مال و منال میبخشید و هرکه راست میگفت به غل و زنجیر .

آلبالو

لطفا در مورد پروژه مخابرات و حواشی آن نیز پستی بگدارید

مشبکی

منم با سانسور موافق نیستم اما تا جایی که به کسی توهین نشود اگر کسی در مورد فلان مدیر انتقاد دارد اینجا بنویسد و همه نقد کنند و آن آقا یا خانم مدیر هم پاسخگو باد و جوابیه ای را به شما ایمیل کند تا برایش چاپ کنید تا وقتی یاد نگیریم به هم احترام بگذاریم این شرکت که هیچ این مملکت راه به جایی نمیبرد

من با هر نوع انتقادی هم در یک مکان عمومی موافق نیستم. گاهی اوقات بعضی از انتقادها اگر مستقیم با خود مدیر مطرح شود بهتر جواب می دهد. اگر کسی را جلوی بقیه بکوبیم به جای اصلاح سعی در توجیه می کند و اعتبار منتقد را زیر سوال می برد.

رضا خسروي

پيرو نظر آقاي نويسنده اي كه نام خود را ننوشته اند و چه به جا تذكر داده اند من هم اشاراتي دارم كه انشاالله براي همه از جمله وبلاگ نويس محترم مفيد باشد. انتقاد انواع و اقسامي دارد كه دانستن آنها به ما كمك خواهد كرد. در ضمن انتقاد كردن هم روش هائي دارد كه آنها را نيز بايد آموخت. در اينجا سه آدرس را براي علاقمندان معرفي ميكنم كه ارزش مطالعه را دارند: http://www.mgtsolution.com/olib/982770193.aspx http://www.bashgah.net/pages-49159.html http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%d8%b1%d9%88%d8%b4%d9%87%d8%a7%db%8c+%d9%85%d9%88%d8%ab%d8%b1+%d8%a7%d9%86%d8%aa%d9%82%d8%a7%d8%af+%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d9%86%d8%af%d9%87&SSOReturnPage=Check&Rand=0

عباس

اجمد جان آمار بیش از این انتظار داشتم لطفا" بگو آقای آقا زاده بیشتر سر بزنه , میخواهم رکورد بزنی و شاد بشوی