همکار یا همراه

پست قبلی من یکی از آن موضوعات بود. آن پست را بخوانید.

در ابتدا برایتان بنویسم که شرکت ایریسا یکی از منظم ترین شرکت ها در پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان است. در طی این بیست و چند سال اخیر حتی یک مرتبه هم حقوق کارکنان دیرتر از پانزدهم ماه بعد پرداخت نشده است. یعنی هنوز به نیمه ماه نرسیده حقوق ماه قبلی کارکنان پرداخت وبه حساب آنان واریزشده است.

 اصولاً شرکت ایریسا در پرداخت آنچه حق قانونی کارکنان است هیچ کوتاهی نمی کند. از همان روز اول که فردی را استخدام می کند اگر قرار باشد سفته ای هم از از فرد تازه استخدام بگیرند, خود شرکت سفته را خریداری و در اختیار کارمند قرار میدهد. اگر شما جای دیگری را سراغ دارید که برای تازه استخدام سفته می خرد ,برای من بنویسید.

حق بیمه کارکنان دقیقا هر ماه به تأمین اجتماعی پرداخت میشود. مالیات حقوق کارکنان دقیقا هر ماه به اداره دارائی پرداخت میشود. حقوق ماهیانه کارکنان سر وقت پرداخت میشود. عیدی کارکنان در پایان سال محاسبه و به آنان پرداخت میشود. وقتی فرد شرکت را ترک میکند تمام حق و حقوق و مطالباتش مطابق قانون کار پرداخت می شود.

عیدی پایان سال کارکنان, تا کنون در بهمن ماه پرداخت شده است. اما امسال تا امروز که 15 اسفند است پرداخت نشده است. و این موضوع دستمایه ای شده است برای تعدادی از کارکنان که اعتراض کنند: چرا عیدی آنان پرداخت نشده است. کارکنان حق دارند که سوال کنند و مطالبه کنند که چرا زودتر پرداخت نشده است. ولی میتوانند بطور منطقی و با رعایت انصاف حرف خود را بزنند و نباید با اعتراض و نارضایتی و تجمع چنین کاری کنند. ظاهراً در این تجمع یکی دو نفر از خانمهای کارمند بیشتر نقش داشته اند و مدیریت را به چالش کشیده اند.

احمد به کارکنان و همکاران میگوید: عزیزان بدانید در کجا کار می کنید و اوضاع کار و دیگر شرکت ها را در نظر بگیرید. همه چیز نسبی است. بعضی از شرکت های  کامپیوتری هنوز حقوق چندین ماه قبل کارکنان خود را پرداخت نکرده اند. و حتی تعدادی از شرکتهای مطرح در سطح اصفهان به تعدیل نیرو روی آورده اند.

هم اکنون تعدادی از کارکنان شرکتهای رقیب برای استخدام و جذب در ایریسا صف کشیده اند. و آرزوی استخدام در ایریسا را دارند کما اینکه فرزند خود من هم چنین آرزوئی داشت. و شاید خود شما هم روزی که در ایریسا استخدام شدید در پوست خود نمی گنجیدید. پس روز استخدام خود را فراموش نکنیم. و می بینم که شرکت به مناسبت روز تولد کارکنان یک عدد آلبوم موسیقی هدیه می کند. اگر من به جای مسئولین تصمیم گیر بودم. به مناسبت روز ورود آنان به ایریسا هدیه میدادم و همه چیز را به بدو ورود و حضور در ایریسا منوط میکردم. راستی روز تولد آدم ها برای من هیچ مهم نیست. مهم تولد آنهاست و عملکرد آنها در زندگی دو روزه.

دوستان عزیز آیا از خود پرسیده اید چرا عیدی شما دیر شد؟ برای اینکه نقدینگی وجود ندارد. برای اینکه ایریسا جهت ایجاد یک فضای کاری برای شما مجبور شد در سال جاری مبلغ زیادی هزینه و ساختمان شریعتی را برای شما خریداری کند. و مهمتر اینکه ایریسا مقدار زیادی طلب از کارفرمایان و مشتریان خود دارد که آنها بدهی خود را به موقع پرداخت نکرده اند.

آیا میدانید شرکت های فولادی با مشکل نقدینگی مواجه هستند. فولاد هرمزگان , فولاد خراسان , فولاد نطنز , فولاد اهواز , کاوه کیش و .... همه به ایریسا بدهکارند و به محض اینکه ایریسا طلب خود را وصول کند , حتماً طبق سنوات قبل عیدی شما را و حتی پاداش های شما را پرداخت خواهد کرد.

در این پست من وکیل مدافع شرکت شدم. برای اینکه مشکلات شرکت را میدانم. و ماندگاری و پایداری ایریسا برای من یک اصل است. لذا کمی اوضاع را برای شما شرح دادم. و اما باورهای خود را نیز بگویم که ایریسا به چه کارمندی نیاز دارد. من خود چنین بودم و انتظارم از دیگران نیزچنین است:

ایریسا به کارمندی نیاز دارد که عاشق کار در ایریسا باشد. اگر در خوشی ها در کنار ایریسا هستیم و از خوشی ها بهره مندیم باید در ناخوشی ها هم در کنار ایریسا بایستیم. یکبار نوشتم و حالا هم مینویسم ما باید بتوانیم تا سه ماه هم بدون حقوق کار کنیم و با شرکت همکاری کنیم. باید بتوانیم تا سه ماه از پس انداز خود بخوریم. و به شما برادرانه عرض کنم که ما باید پس انداز هم داشته باشیم. و کسی که از حقوق ماهیانه اش پس انداز نمی کند آدم دوراندیشی نیست.

ایریسا به کارکنانی همچون آقای علی عطاری نیاز دارد که علیرغم اینکه چند سالی است بازنشسته شده است. به محض اینکه کامپیوترهای زیمنس مشکل پیدا می کند و از او کمک می طلبند , او بدون هیچ چشمداشتی تا کنون رفع مشکل کرده است. و شایسته است که شرکت بطور مادی و معنوی از او تقدیر به عمل آورد.

آری ایریسا بیش از کارمند و همکار به همراه همدل نیاز دارد. آنها را بیابیم و به کار گیریم و قدرشان را بدانیم.

یکبار دیگر به تابلوی فوق که پیرامون فرهنگ سازمانی قوی و ضعیف است نظر بیاندازید.

/ 18 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

چهارماً متاسفانه رفتار بعضی! (یا به عبارتی اکثر) قدیمی های ایریسا با ایریسایی که امروز از اسب به زمین افتاده و نه از اصل به گونه ای است که به جای اینکه دستش را بگیرند ، برعکس در حال خالی کردن جیب آن میباشند و برایشان آینده ایریسا که آینده خیلی از جوانانی است که این شرکت برایشان همه چیز است مهم نیست و فقط به منافع شخصی خود می اندیشند. به امید فردایی بهتر

نارضایتی برخی از کارفرمایان ، یکی از دلایل تعلل آنها در پرداخت وجوه شرکت بوده که موجب کم شدن نقدینگی گردیده است. برخی از همکاران ( مانند خانم ن ا ) حق دارند نسبت به برخی مسایل ناراضی باشند و دیگران را هم برای اعتراض ساماندهی کنند اما خوب است گاهی نگاهی هم به رفتار خود داشته باشند و مثلا نقش خود را در ایجاد نارضایتی کارفرما در پروژه هائی مانند( فولاد ه )از یاد نبرند.

حسن ه

اون آقایون قدیمی که دختر و پسر خودشون را اوردن داخل ایریسا و حقوق خودشون هم ماهیانه چند برابر دیگران است در ظاهر سنگ ایریسا را به سینه میزنند . نارضایتی تا عمق قلب اکثریت کارکنان ریشه دوانده و کاری به جدیدی و قدیمی هم نداره ، هر کسی میشه مدیر تمام دوستان و اطرافیان خودش را به عنوان مدیر رده های پایین تر انتخاب میکنه .

نرگس اسلاميان

اينجانب خانوم ن.ا بيشتر از يك سال است كه فعاليت زيادي در پروزه فولاد .ه ا همان هرمزگان نداشته ام و اگر وظيفه اي هم بر عهده اينجانب بوده به نحو احسن انجام شده است .دوستان اگر صداقت دارند حداقل هنگام درج نظر اسم خود را ذكر كنند. سازمان دهي براي اعتراض !!!!!! ؟اين به قول دوستان سازمان دهي جهت اعتراض نيست اين حركت يك بسيج عمومي در جهت كمك به حل ومشكلات ايريسا مي باشد كه نه تنها وظيفه اين جانت بلكه وظيفه شما دوست عزيز نيز مي باشد .پس به جاي توجه و دامن زدن به شايعات بي اساس و تخريب اين حركت مثبت بهتر نيست همه گامي جهت بهبود شركت بردارند؟ با تشكر و احترام

عبدا...

من نمیدونم چرا این ایریسایی که اینقدر بد است و عیدیش رو بموقع پرداخت نمیکنه رو ول نمیکنین برین یه شرکت خوب که ارزش شما رو میدونه و حقوق مکفی و سر موقع و پاداش بالا پرداخت میکنه ، نیاز به جلسه تشکیل دادن و تحصن و کامپیوتر خاموش کردن نیست عزیز !اگه یه همچین گزینه ای داشته باشی و نری به خودت و خانوادت خیانت کردی ! این به معنی اعتراض نکردن نیست اما اعتراض باید همراه با انصاف باشد و قبل از آن اطلاعات شما کامل باشد تا پس از کشف حقیقت حد اقل شرمنده خودت نشی دادا یا آجی !این باید به اون تازه وارد هایی که میخوان یه شبه ره صد ساله برن باید گفت که بابا در ایریسا همه حقوق بگیرن ، از آقای طاهری مدیر عامل تا طالبی و تقی پور و گراکویی . .پس هیچ کس از پول بدش نمیاد ! اگه عیدی و پاداش بدن همه منتفع میشن !شرکت نمیدونه به چه ساز بعضی افراد غیر منطقی بسازه !از طرفی میخوان مثل یه شرکت کاملا خصوصی پاداش بگیرن اما مثل یه شرکت دولتی با پرفرمنس پایین، حقوق بگیرن !گه به خصوصی سازی معتقدید ، چرا ایریسا باید به یه نفر صفر گروه 6 بد و ..باید بگه حقوق اداره کاری تا ببینم چند مرده حلاجی مثل شرکت های خصوص واقعی ، بر اساس عرضه و تقاضا

عبدا...

ما هم ساختمان خوب میخوایم ، هم حقوق سر موقع که خداروشکر تاحالا اینگونه بوده ، همه چیز رو با هم میخوایم . فکر میکنیم مدیر عامل و مدیران دیگه و هیئت مدیره و ... این حساب دو دو تا چهار تایی که ما بلدیم رو بلد نیستند و اشتباه کردند ، نباید ساختمان میخریدن و قس علیهذا ! بابا اونا هم در حد خودشون دارن تلاش میکنن که چرخ ایریسا بچرخه و با یستی کلان شرکت رو ببینند که میبینند و اطلاعاتشون از شرایط شرکت و مسایل دیگر خیلی بیشتره و اولویت ها رو بهتر میدونن ، آیا شما کارمند محترم وقتی که از مسافرت و تعطیلات عید برگشتی منتظر حقوق اسفندت نمیشی اونم تو مدتی که شرکت هیچ ورودی نداره ؟!!و هیچ کارفرمایی پول نمیده ، نباید از الان فکر اون رو هم بکنن که این مسئله هر ساله و ربطی به مشکل کارفرماها و خرید ساختمون هم نداره ، نبایستی مدیریت منابع بکنن ، نمیگم کسی اشتباه نمیکنه ،اشتباه کردن طبیعیه اما اشتباه مدیران رو همه میبینن و تو بوق و کرنا میکنن ، اشتباهات من و شما رو کسی نمیفهمه ، املای ننوشته غلط نداره ، مدیر بایستی تصمیم گیر باشه حالا اشتباه هم میکنه ، مهم اینه که عمدی نیست ، بر اساس تحلیلش تصمیم میگیره ، اما درست در نمیاد

همکار

سلام احمد آقا دقت کردین همکاران ایریسا یه متن پستهای شما چندان کاری ندارند و درواقع پستهای شما محلی برای داد و ستد افکار و موضوعات روزانه شرکت است. به نظر من یه علتش اینه که نظام ارزیابی منظم و قابل اعتمادی در شرکت نیس تا موافقتهای و مخالفتها تاثیری در تصمیم گیری های مدیریتی و گزینشی و مالی داشته باشه خودمونیش کسی چندان احساس پاسخ گویی به افکار عمومی شرکت را نداره. نمونه اش اینکه نظر سنجی های شفلی یا مثلا نرخ ورود و خروج نیرو از شرکت و معیارهای مشابه که یک موضوع جا افتاده و جاری در بسیاری از شرکتهای متوسط و بزرگه در ایریسا جایی نداره. پیشنهادی خدمتتون دارم . این که در کنار بحثهایی که زحمت می کشید آماده می کنید برخی موضوعات و نظر سنحی هایی هم بگدارید و لینکشو در پست قرار دهید. می توانید از امکانات نظر سنجی سایتهای فیسبوک و یا easypolls , micropoll, surveymonkey استفاده کنین. ارادت

حسن ه

سلام احمد آقا دقت کردی وقتی موضوعی توسط همکاران بیان میشه و ممکنه یک ذره موافق خواسته های خود شما نباشه اون پست ها را منتشر نمیکنی؟ آره داداشی تو هم به فکر منافع ریالی خودت هستی و اینکه سنگ ایریسا را در ظاهر به سینه میزنی به خاطر منافعی است که برای خود شما داشته است . اگر اینچنین نبود و ایریسا قرار بود نیروی خبره استخدام کنه خیلی ها استخدام نمیشدن !!

حاج حسن

سلام احمد آقا مثل اینکه جنابعالی هم پررویی را با شجاعت اشتباه میکنی . بی خود آفرین های خودت را خرج نکن

?1

Customers will never love a company until the employees love it first. Simon Sinek