سرگذشت تشکیل شرکت ایریسا – قسمت دوم

سال های 1368 و 1369 اوج استخدام نیرو در مجتمع فولاد مبارکه است. مجتمع هنوز به بهره برداری نرسیده و مشغول ساخت و تکمیل آن هستند. هر روز نیروهای جدیدی استخدام میشوند. تعداد زیادی از آنها نیاز به آموزش داخلی دارند. اما تعداد زیادی هم باید در خارج از کشور آموزش ببینند. در این هنگام  آقای سعید سرابی مدیر نیروی انسانی و آموزش است.  و هرکس را که در نهایت تآیید کند به خارج از کشور اعزام میشود. بازار گرم گرم است.

آقای سرابی کجاست؟ او هم اکنون در کنار آقای محمد حسن عرفانیان مشغول کمک به ساخت کارخانه "فولاد غرب آسیا"ست. مردی بود پرکار. اخلاق او را چندان نمیدانم. اما خیلی سر زبان ها بود. و کارکنان از دست او عاصی بودند. کارکنان زیادی استخدام شده بودند که جای نشستن نداشتند لذا گوشه ای دنج یا سایه درختی گیر می آوردند و میخوابیدند. و سرابی اگر آنها را پیدا میکرد، سخت به آنها گیر میداد.  بعضی ها می گفتند بابا تقصیر نیروها نیست. تقصیر ماست که نه جا برای آنها داریم و نه کار.

در این دوران من هنوز لپ تاپ ندیده بودم. ولی آقای سرابی یک لپ تاپ داشت که تمام اطلاعات کارکنان و اطلاعات شغلی و آموزشی آنان را روی آن داشت. و گویا از نرم افزار DB2هم برای مدیریت اطلاعاتش استفاده می کرد. و خلاصه همچون جانش از لپ تاپ محافظت میکرد.

بعدآ باز هم داستان آقای سرابی را پی خواهم گرفت . اما یک نفر هم بود که خیلی به کامپیوتر شخصی وارد بود و مخصوصا به برنامه نویسی و فارسی کردن نرم افزار. نامش علی داوری بود. که خیلی معروف بود و دوست سرابی بود و همه از سبیلش او را می شناختند. خیلی با سواد بود تنها کسی بود که نرم افزار فارسی را پیاده سازی کرده بود و یک قفل نرم افزاری هم برای آن درست کرده بود. البته زیر بار احدی هم نمیرفت. اعتقادات خودش را داشت. ظاهرآ حالا در شهرداری اصفهان کار میکند. جمله ای داشت که هر کس که میخواهد رئیس من یشود باید با سوادتر از خودم باشه و گرنه باید جایش را به من بدهد. برای همین تو مجتمع فولاد نماند و رفت.

در این سالها مجتمع فولاد دارای یک بخش اتوماسیون بود و یک بخش سیستم ها و روش ها. و البته بخش های فراوان دیگر. موضوع صحبت من برمیگردد به همین دو بخشی که نام بردم.

این دو بخش زیر نظر بخش بزرگتری به نام امور تکنولوژی قرار داشتند. مدیر بخش تکنولوژی آقای مهندس  فرهاد فرمانی بودند. هرکدام از بخش ها نیروهائی را که به آموزش خارجی نیاز داشتند به امور تکنولوژی معرفی میکردند و امور تکنولوژی به آقای سرابی معرفی میکرد تا ترتیب اعزام به خارج آنها داده شود. البته کسانی هم بودند که مدیر نیروی انسانی و آموزش از بالا معرفی میکرد. در هر صورت واحدها مجبور به همکاری بودند تا نیرو به بخش تخصیص داده شده و برای آموزش خاص به خارج اعزام گردد. با اخلاق آقای فرمانی هم زیاد آشنا نیستم. اما آدم خوبی بود. همیشه در اطاقش همه را می پذیرفت. با سواد هم بود و بعدآ مدیر عامل شرکت ایریتک شد که هنوز فولاد مبارکه به بهره برداری نرسیده بود.   و اخیرآ هم فرد دیگری جایگزین ایشان شد.  بسش بود هر چند خوب بود. اگر طی قریب به پانزده سالی که مسئول ایریتک بود سکه هم زده باشد. از این پس سکه ها تکراری بودند و فردی دیگر باید که طرحی نو در اندازد.

کارکنان بخش اتوماسیون صنعتی در دوران ساخت کار زیادی نداشتند . فقط باید آموزش میدیدند. و معمولآ برای دوره های طولانی به خارج از کشور اعزام میشدند.  کدام کشور؟ کشور آلمان. و معمولا در شرکت زیمنس آلمان دوره های خود را طی میکردند.

 

اما کارکنان بخش سیستم ها و روشها به دو دسته تقسیم میشدند:

دسته اول آنان که باید سیستم های دوران ساخت را نگهداری و اجرا نمایند و دسته دوم که تجربه ای نداشتند و تازه فارغ التحصیل شده بودند و استخدام شده بودند تا آموزشهای مقدماتی را ببینند و سپس به خارج اعزام شوند.

دوستان اتوماسیونی باید زبان آلمانی می آموختند. و بقیه دوستان باید زبان ایتالیائی بیاموزند. بازار کلاس های آلمانی و ایتالیائی داغ داغ بود. همه سر کلاس می رفتند. یکی از استادهای ایتالیائی آقای برومند نام داشت که خیلی شوخ و شلوغ بود. مدتی قبل او را دیدم، دیگر زمانه او را از شلوغی انداخته بود. فکر کنم اگر بازنشسته نشده باشد هنوز در مجتمع فولاد باشد.

البته کلاسهای زبان انگلیسی هم برای همه بود. و استاد های خوبی هم تدریس میکردند از جمله آقای رحیم زاده که هنوز هم برای امور قراردادهای فولاد مبارکه مدارک را ترجمه میکند. صفت بارز ایشان هم خوش صحبتی فراوان است که دیر بجنبی آنقدر حرف میزند که گیج و ویجت میکند. حتی در زمان پیری. اما مرد خوبی است.

از جمله دوستان خوبی که سیستم های دوران ساخت را اجرا میکردند و به خارج اعزام نشدند و هنوز هم پس از بیست سال پایشان به خارج نرسیده اینها بودند:

آقای مجید نقش نیلچی که مسئول سیستم حقوق و دستمزد بود و حالا برای خودش یلی است و شده مدیر پروژه فولاد خوزستان. حالا دیگر روزگار تمام موهای سر او را ریخته است اگر چه سن زیادی ندارد.

آقای بهنام فرهمند که مسئول سیستم حقوق و دستمزد بود و یلی دیگر است و هرچه سیستم پرسنلی و حقوق دستمزد در ایریسا بعدآ تهیه شد ایشان یکی از ارکان اصیل آن است.

رضا خسروی که مسئول نگهداری سیستم مکانیزم ها بود و بعدها خیلی پست های اجرائی و مدیریتی گرفت و هنوز هم مدیر است و تقریبا زمینه ای نیست که ایشان تجربه نکرده باشد. و ایشان هم گرد پیری بر سر و روی دارد.

و حیف است که نام نبرم  از مرحوم خواجه زاده که در سال 84 کوله بار سفر آخرت بست و برای همیشه از رنج مسئولیت رها شد. او هم مسئول سیستم  انبارها بود.

و دیگران که بعدآ شاید ذکری از آنها به میان آید.

 

چرا به خارج اعزام نشدند؟ برای اینکه باید میماندند و سیستم های دوره ساخت را اجرا میکردند. و هر وقت هم که صحبتی و اعتراضی کردند همین را جواب شنیدند. که فعلآ به وجود نازنین شما در اینجا نیاز هست.  آری

 " دشمن طاووس آمد پر او    ای بسا شه را بکشته فر او".

در این دوران آقایان غلامرضا داودزاده و مرتضی روناسی و غلامحسین یزدانی هم به تناوب و بسته به شرایط مدیر آقایان فوق الذکر بودند که بعدآ از آنها هم یاد خواهم کرد.

و یاد آوری نمایم که در این زمان مورد بحث ، مجتمع فولاد دارای دو کامپیوتر آی بی ام 4341 بود که ظاهرآ دست دوم توسط شرکت DPFE از انگلستان خریداری شده بود و چه ابهتی داشتند این کامپیوترها. بیا و ببین. هر روز مقامات مملکت از وزیر و وکیل که به مجتمع می آمدند از آن بازدید می کردند. آری ترمینال ها داشت. که بچه ها پشت آن می نشستند و برنامه می نوشتند و چه کیفی میکردند. علیرغم آنکه مانیتورها تک رنگ و سبز بودند. چه برنامه ها و سیستم ها که با کوبول ننوشتند. و چه لذتی داشت ISPF که برنامه های اینتراکتیو می نوشتند و از پایگاه داده خبری نبود. و دوستان عشق میکردند که از دست کارتهای پانچ شده که به یک دسته آن دک میگفتند راحت شده اند. و آقای مرتضی روناسی مدیر این مرکز کامپیوتر بود.

خوب بس است دو صفحه نوشته شد. قصه ما هنوز به سر نرسیده و کلاغه هم به خونش نرسیده. حالا حالاها باید غار و غار کنه.  دلتون شاد و لبتون خندان.

/ 15 نظر / 40 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الف ب

راستی اشتغال به کار تعداد کثیری از دوستان جدید الاستخدام که با سفارش پدر و یا مادر و یا یکی از اطرافیانشان که در مجتمع و یا در خود شرکت مشغول به کار هستند و این که برخی از آنها از سطح علمی پایینی برخوردارند و حتی در مسائلی که امروزه بسیار پیش پا افتاده است مثل نصب نرم افزار و یا استفاده از نرم افزارهای آفیس و ... مشکل دارند خود دلیلی بر اثبات پارتی بازی و ... است

سین هستم

سلام علیکم مجددا آقا بنده دقیقا با نظر جناب الف ب موافقم . البته نمیدانم ایشان چند سال است که همکار ما در ایریسا شده اند اما باید خاط نشان کنم که این داستان پارتی بازی سر دراز دارد. آقا یکی از همکاران ما که اسمشو بعدا خواهم گفت اینقدر توسر خودش زد تا دختر عمشو وارد ایریسا کنه . کفرمو در آورده بود تا اینکه یه روز هرچی از دهنم در اومد به هش گفتم یارو خیلی ناراحت شد ولی چند روز ژیش اومده بود پیشم می گفت کاشکی به حرفت گوش کرده بودم. آخه بیچاره شدم از بسکی تو این شرکت اذیتش می کنن بابا و ننش خر منو گرفتن که تو باعث شدی بیاد ایریسا . این جریان واسه این گفتم که اگر هم می خوای پارتی بازی کنی باید یه قدرتی داشته باشی که هم کار خوب به سفارش شونده بدهند و هم حقوق خوب.

سین هستم

من دقیقا کسانی رو می شناسم که در شرکت ایریسا فایل RAR رو نمی شناختن. البته بعدها متوجه شدند که یه جور فایل فشرده است. به نظر من تنها کسی که تو ایریسا خیلی بیش از همه سواد داره حاج هاشمیه همین و بس.

س پ ه ر

سلام الان مي خوام سرگذشت شرکت ايريسا را در ده سال ديگه بگم: در سال 1387 و 1388 که دنيا دچار بحران اقتصادي شديد بود، شرکتهاي بزرگي چون کرايسلر، جي ام آمريکا يکي پس از ديگري ورشکسته شدند. اين در حالي بود که اکثر شرکتهاي خدماتي بخاطر آنکه سرمايه آنها نيروي انساني بود کمترين ضرر را متحمل شدند. در اين ميان ايريسا که يکي از شرکتهاي اقماري مجتمع فولاد مبارکه به حساب مي آمد نيز دچار مشکلاتي شد ولي مشکلات ايريسا ارتباط چنداني با وضعيت فولاد نداشت چون پرو‍‍زه هاي ايريسا کم و بيش بر جاي خود باقي بود. مشکل بوجود آمده از آنجا شروع مي شد که با تورم 25 درصدي در کشور ، اين شرکت به جاي افزايش حقوق ، تصميم به کاهش آن گرفت به طوري که به صورت کاملا گول مالي و با توجيه هاي صد من يه قاض حقوق کارمندان خود را کاهش داد . اين در حالي بود که در زمان اوج قيمت فولاد روند برعکسي ديده نشده بود و هميشه عنوان مي شد که :"فولاد به ما چه ربطي داره؟ هان؟" در همين زمان بود که کارمندان شاغل در مجتمع فولاد حداقل دو برابر کارمندان با شخصيت و خوش تيپ و با سواد ايريسا حقوق مي گرفتند. پس روند ترک شرکت شروع شد. نيروهاي با تجربه و با سواد

چرا شما خود سانسوري مي کنيد؟ تاييد نظرات را برداريد بگذاريد مطالب آزاد باشه ، مگه از چيزي يا کسي ترسي داريد؟ نهايتش اگه از چيزي خوشتون نيمد بعد از يه هفته پاکش مي کنيد

س پ ه ر

جان کلام درج شده، نیاز به تکمیل نداره دیگه. همینو جواب بدید لطفا آخرش به اونجا میرسه که همکاران با سواد و دلسوز شرکت که علاقه زیادی به شرکت دارن بخاطر تامین زندگی شرکت را ترک می کنند و همون تعداد قلیل توصیه شدگان و.. که عموما پاداشهای کلان هم می گیرند باقی می مونن که عملا کار بلد نیستن و نهایتا اسمی از ایریسا نخواهد ماند و یا دیگر زبان زد و یکه تاز نخواهد بود

سین هستم

آقا حتما احمد خوان جزو رجالن وگرنه حقوق ما که مالیده شده رفته چیچیش اضافه شده. آقا امور اداری که حلوای عزا نداره چه برسه به برنامه ریزی واسه اطلاع رسانی. خوبه باز این روابط عمومی یه چیزائی تو این تابلو اعلانات دمه در میزنه البته واقا اطلاعات درج شده مضحکه ولی خوب دیگه کاچی بعضی هیچی. در ضمن یادم باشه جریان سوتی فولادی جلوی ارباب شیرانی رو بعدا براتون بگم . از خنده روده بر می شین.

سین هستم

از مسئولین گرامی تقاضا دارم جهت اجرای دستور مقام معظم رهبری مبنی بر اصلاح الگوی مصرف هرچه سریعتر اقدام به استعفا از ایریسا بنمایند.

یونگ فو

من پیش بینی میکنم که این احمد آقا همچون جومونگ است. مشغول خام کردن تسو. به موقع کار خودش را میکنه و امپراطور میشه.

س پ ه ر

جالبه ، خیلی جالبه آخه مساله همینه ! من معمولا مبلغ آخر برام مهمه تو پرفراژ! برا همین متوجه اضافه حقوق نشدم در ضمن اگه مطالبی که نوشته بودم را با دقت بیشتری می خوندید بد نبود. اولا شرکت ایریسا را با جایی اگه قراره مقایسه کنید با شرکتهایی مقایسه کنید که شرایط مشابه داشته اند بعدشم افزایش حقوقی که اعمال شده با کاهش های اعمالی برابری می کنه. معلوم میشه شما متوجه نشدید که چه تغییراتی اعمال شده. نه بنده. بد نیست اطلاعاتتون را از کسانی که جدید تر هستند بیشتر کنید تا وخامت اوضاع را درک کنید. شما هم ظاهرا مثل بقیه رجال ایریسا به قضیه نگاه می کنید و چندان قصدی برای واقع بینی ندارید. من فکر می کنم شما اون طوری که ادعا می کنید طرفدار ایریسا نیستید. من واقعا حرفایی که زدم از سر دلسوزی بوده. شما خبر دارید که چند نفر از همکاران ما در حال ترک شرکت هستند و چند نفر تا حالا رفته اند؟ شرکتی که مهمترین سرمایه اش نیروی متخصصه؟! آمار می تونم بهتون ارایه کنم