وفاداری . فداکاری .

درختی را دو سال آبیاری کرده ام و به بوستانی تبدیل شده که هر روز کسانی به تفرج در آن دل خوش اند و درختانش سر سبز و سایه گستر شده اند و این بوستان باید هر روز آبیاری شود. آیا میشود آب را بر آن بست؟ بستن آب همان و خشک شدن همان. و آنگاه دل سوختن بر درختان خشک و حسرت خوردن در انتظار.

و چه کنم با آنان که دلخوش اند به این سایه سار درختان و نسیم چمن دلنوازش. و آیا رواست که دوستان همیشگی و بلبلان خوش الحان بر روی درختان سرسبز را نا امید کنم؟ نه من بی وفا نیستم.

همیشه وقتی مطلبی را می نوشتم و آن را پست میکردم شور و شعف و شادی تمام وجودم را فرا میگرفت. ولی آخرین پستم را که با خداحافظی نوشتم. لشکر غم بر من حمله کرد و سر درد شدیدی گرفتم و تا 2 ساعت در رختخواب دراز کشیده و خواب در چشمانم نرفت.

طی این چند روز حرفها شنیدم. و نصیحت ها شدم که مسلمان بس است. تعطیلش کن. تفرقه نیانداز. و هر کس هم هر حرفی که دلش خواست نوشت. کسی گفت تهدیدم کرده اند. افرادی هم نوشتند که تعطیلش نکن.

امروز انصاف میدهم و اعتراف میکنم که هیچکس مرا تهدید نکرده است. مدیریت ایریسا هم جوانمردی کرده و مرا تحمل کرده است و تا کنون از من نخواسته که تعطیلش کنم. مدیریت شاهد بوده است که من دردهائی را انگشت گذاشته ام که خود آنها هر روز آن را لمس کرده و با آن سر وکار دارند. می دیدند که من اگر بر مدیریت انتقاد دارم, بر کارکنان هم می تازم. من در گرفتاری ها و مشکلات فقط مدیریت یا فقط کارکنان را مقصر نمیدانستم و نمیدانم. ما یک مجموعه و خانواده ایم که مشکل متوجه همه ماست.  می دیدند که من در غم و شادی در کنار آنان هستم. خوبی شان را فریاد کرده و هورا کشیده ام و بدی هایشان را در برابر رویشان قرار داده ام.

من خود را بی اشتباه و مبرا از خطا نمیدانم. از انتقاد بر خود نمی هراسم. در این وبلاگ هر چه علیه من بنویسند ابائی نیست اما اگر حرف ناحقی زده شود بر می آشوبم. و از دیگران انتظار دارم همدیگر را تحمل کنیم. با منطق از هم انتقاد کنیم و انصاف را رعایت کنیم. همه ما مشکل داریم.

.... بگذریم....

طی این چند روز بسیار کوشیدم که نها آقطعات پازل را کنار هم بگذارم و معما را حل کنم ولی ره به جائی نبردم.

قطعات پازل: کارکنان – مدیریت ایریسا – مدیریت فولاد – پروژه نگهداری – توسعه – رفتگان راه مستقیم – ماندگان مفتخر – ماندگان به اجبار -  سود ایریسا – سود فولاد مبارکه – سود کارکنان – سود سهامداران – مالکیت فولاد بر ایریسا و ....

میخواستم تحلیلی کنم و نقشه ای ترسیم , که منافع همه حاصل شود ولی ره به جائی نبردم. این است که فعلا در این رابطه سکوت میکنم و در انتظار می نشینم. شاید عقلای قوم راهی نشان دهند. کلید حل مشکل و بحران موجود به دست یک نفر نیست.

البته اگر یک شرکت کاملآ خصوصی بودیم راه حل بسیار آسان بدست میآمد. اما چه میشود کرد که تعداد معادلات کمتر از تعداد مجهولات است و پارامترهای ما فراوان.

امروز فقط به عقلم میرسد که آنان که ماندند و حقوق مسلم دولتی شدن را رها کردند و ایریسا را ترجیح دادند وفای خود را و تعهد به پیمان با ایریسا را اثبات کردند و فداکاری کردند که ماندند. به پاس وفاداری و فداکاری شان به آنها هدیه ای بدهیم.

هدیه ای که در خور فداکاری آنها نیست بلکه در حد وسع ماست. یک سفر مشهد یا کیش یا دوبی به اتفاق خانواده به هزینه ایریسا.

این پستم را کوتاه میکنم. فقط برایتان بگویم که این 2 ماه اخیر انرژی زیادی از مدیریت و کارکنان و شرکت گرفت و تقریبا همه را خسته کرده و دوستان ایریسا نگران بودند. باید فرصت داد تا دوستان رفع خستگی کنند و مشکل بوجود آمده را حل کنند.

دوستان همکار صبر کنند به مرور مشکلات حل شده و مزایا و رفاهیات برقرار خواهد شد. در این ماه افزایش حقوق سالیانه اعمال خواهد شد و آب که از آسیاب بیفتد مزایای بیشتری در راه خواهد بود.

در همینجا ییشنهاد میکنم که در بخش اداری و یا روابط عمومی و یا امور عمومی, مرکزی راه اندازی شود برای پیگیری امور رفاهی و خدماتی کارکنان. مرکزی که ورزش و جشن ها و مناسبتها و برقراری ارتباط تنگاتنگ کارکنان را فراهم کند. گسستی در بین کارکنان وجود دارد و کسی پیگیر آن نیست که باید برایش فکری کرد.

 پست بعدی من اختصاص دارد به درسی که شرکتهای خصوصی باید از مورد کاوی مسائل اخیر بیاموزند. لذا از تمام آنها که درسی گرفته اند خواهش دارم که برایم ایمیل کنند تا من آن را جمع بندی و انتشار دهم. مسلمآ به کار شرکتهای خصوصی و دانش مدار خواهد آمد.

/ 66 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صدای سکوت باران

روزگار است این که گه عزت دهد گه خوار دارد چرخ بازیگر از این بازیچه ها بسیار دارد واقعیت اینکه مشکلات ایریسا تازه داره شروع میشه و همه باید با اون دسته و پنجه نرم کنند ، مدیریت بیشتر از اینکه علمی باشه یک هنر که با علم ترکیب میشه متاسفانه مدیریت ایریسا هنر مدیریت بحران را نداشته و اگر همین مدیریت باقی بماند بازم نخواهد داشت بچه هائی که قرارداد مستقیم شدند حقشون بود ، اونا زحمت می کشیدن ولی منافع و مزایای ایریسا متعلق به عده خاصی بود ، با این واقعیت انتظار حرکتی غیر از این رو نمیشد از بچه ها داشت ، لازم به ذکره که اگر مدیریت موفق بود اکثر قریب به اتفاق پرسنل مشمول قرارداد مستقیم استعفا نمی دادند و به فولاد نمی رفتند حتی پرسنل قدیمی ایریسا هم دنبال این هستند که به شکل معقول و با در نظر گرفته شدن سوابقشون وارد بدنه فولاد بشوند ، پس واقعاً یک جای کار مدیریت در ایریسا می لنگه ، به جای توهین به سمیعی نزاد ، فولاد و پرسنل قرارداد مستقیم شده ، بهتره که در مورد لایه مدیریت و تغییر و تحولات آن بچه های ایریسا جلسه ای داشته باشند و بتونن در مدیریت ایریسا اعمال نظر کنن ، می دونم که کار سختیه ولی باید اینکارو بکنیم

هيچکس

مطابق پاسخ ها و کامنت هاي تاييد شده توسط شما دوست عزيز که من نمي دانم چرا اينقدر عصبي هستيد : lاينان که رفتند کور بودند ، عقده اي بودند ، خاک بر سرشان بود ، بي سواد بودند ، تن پرور بودند ، پول پرست بودند و ...... اين براي اينکه پرسيديد کجا توهين شده وبراي اينکه فرموديد دست جلو را گرفتم که عقب نيافتم فقط مي گويم : موفق باشيد و خدا نگهدار شما حالا بازم تاييد نکنيد ......!!!!!

جواب به همسر اسيري

دوست گرامي حال كه اسير خود را از بند آزاد نموديد تبريك بنده را پذيرا باشيد . اگر همسر شما در اين مدت بنا به اسارتش توان صحبت نداشتند از شما تشكر خواهند نمود كه به جاي ايشان صحبت فرموديد و متون زيبايي ارسال كرديد . حال ديگر از شما بزرگوار خواهش مندم دغدغه هاي ايريسا را رها فرموده و به امورات زندگي خود و همسر محترمتان برسيد . آنان كه از ايريسا رفتند مختار بودند و براي ما محترم و آنان كه ماندند هم خود ميدانند چه كنند . پس خواهشا شمارا به سلامت و بدرود

ج ف

طاقتم نيست زهر بي خبري سنگ ملامت

ناظر

آقاي فرزانه عزيز؛ بي‌يار نماند آنکه با يار بساخت مفلس نشد آنکه با خريدار بساخت مه نور از آن گرفت کز شب نرميد گل بوي از آن يافت که با خار بساخت

اهوازی

احمد آقا سلام عملکرد شما را که دنبال می کنم، قبلا خویشتنداری بیشتری داشتی و بی طرف بودی و من از اینکه وبلاگت جایی بود که نظرات موافق و مخالف را می شنیدم خوشحال بودم. نمی دانم چه شده که تغییر رویه داده ای! یا کاسه صبرت سر آمده یا خبر و آگاهی داری که ما از آن بی خبریم. امیدوارم این مکان بی طرفی را حفظ کند و به قول فردوسی پور مردم خودشان قضاوت کنند. با تشکر و احترام [گل]

جهت اصلاح شرکت

ایریسا ای شرکت تیر توی دل ای که بودی همش به فکر پرسنل ما نکردیم با تو جفا ای بی وفا ما ندیدیم جواب زحمت و کار و ادا حال این وضع راخود گردن بگیر شکوه از رفتار مظلومان مگیر در ولد ،هر سال کاهش داشتي در ابد ، هر لحظه زايش داشتي در ديار عاشقان ، خود کرده را تدبير نيست کندن از اين مهلک و جستن به فولاد عيب نيست با تشکر از احمد آقاي گل (يک قديمي ايريسا)

یکی

آن زمانی که مدیران نالایق برای خندیدن کارشناسان شرکت و یا صحبتشان با یکدیگر بیش از 5 دقیقه همانند مهدکودک به آنها تذکر می دادند و یا زمانی که شخص با سابقه ای را در لول 8 نگاه می داشتند در حالی که کسی را که 3 سال است وارد ایریسا شده ولی خوب یه جورایی نور چشمی بوده را لول 10 می دهند , زمانیکه سمت های بالا را مابین خودشان پاس می دهند امروز آقای X می شود فردا Y پس فردا مجددا آقای X , زمانیکه با توهین به نیروهای شرکت بحت Timesheet را به راه می اندازند و می گویند اگر کسی مخالفت کرد ریگی در کفش اوست, وقتی که پاداش کسی بابت خوب Solitaire بازی کردن به 700 می رسد در حالی که دیگری در خطوط تولید زیر فشار کارفرما در حال کلنجار رفتن با PLC است 40 تومان پاداش ویژه دریافت می کند , زمانیکه ... (بگم؟!) ایریسا با نیروهایش معنا دارد همان هایی که مدام توی سرشان زدید و در عوض حقوق و مزایا به آن ها گفتید میدانید کجا هستید؟! شما در ایریسا هستید افتخار کنید!! اینجا ایریسا است. چگونه انتظار دارید با قلقلک حس وفاداری و همان صحبت های اینجا ایریسا است برده های Tyranny ایریسا را منصرف یا تخریب کنید. احمد خان بشین به این ها فکر کن.

آقا و يا خانم يکي،

آيا به دنبال راهي براي توجيه عمل خود مي گرديد؟ آيا عذاب وجدان شروع شده است؟!

خوش بین1

در جواب "یکی" : ان شاله با تقویتی که مدیریت منابع انسانی شده و خواهد شد به این مسائل رسیدگی کنند