یک دفترچه یادداشت

با یک خاطره شروع کنم. بیش از بیست سال پیش همکاری که دوست خوبم بود و هیچگاه او را فراموش نمیکنم یک دفترچه یادداشت کوچک جیبی به من هدیه کرد و گفت یادداشتهای روزانه خود را در آن بنویس. هنوز آن دفتر را دارم که پر است از یادداشتهای روزانه.

بهترین و با ارزش ترین هدیه ای بود که در عمرم گرفته بودم. از آن زمان هر ازگاهی یادداشت های روزانه ام را مینویسم.

زمانی را در جبهه های جنگ تحمیلی بودم. و بهترین خاطرات دوران جوانی ام را در آن دوران فراموش نشدنی ثبت کرده ام.

زمانی که مآموریت خارج از کشور رفته ام برداشت های روزانه ام را یادداشت کرده ام. و خیلی از چیزهای دیگر را ثبت کرده ام که بماند تا بعد.

آن دوست خوب که الگوی نظم ، دقت ، تعهد و سواد علمی و فنی بود، حالا در آمریکاست و یکی از بهترین متخصصین. به قول حافظ :

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست       هر کجا هست خدایا به سلامت دارش

آن دوست، بزرگترین خدمت را به من کرد و مرا با عشق نوشتن آشنا کرد. دکتر عباسپور میگفت : اگر میخواهید خدمتی به فرزند خود کنید قلم را به دست او بدهید. و دوست من دفتری به دستم داد که هر چه میخواهم در آن بنویسم.

من سالیان درازی است که در ایریسا هستم و ندیدم که همکاری یک دفتر یادداشت کوچک داشته باشد و خاطراتش را بنویسد. من ندیده ام و احتمالا چنین افرادی وجود دارند.

دلم میخواهد یک توصیه به همکاران عزیز داشته باشم و آن اینکه ایام عید باستانی و ملی نوروز در پیش است. بهترین عیدی که میتوانید به دوستان همکار و دیگران بدهید همین دفترچه یادداشت است.

ما باید یاد بگیریم که بنویسیم. یک روز بکار آید.

شما خاطرات دوران نوجوانی خود را نوشته اید؟

خاطرات دوره دبیرستان؟

خاطرات دوران سربازی؟

خاطرات دوران نامزدی؟

خاطرات دوران کاری خود را؟ چه دوستانی داشته اید؟ چه خصوصیاتی داشتند؟ چه رفتارهای زشت و زیبائی داشته اند؟

اخلاق پسندیده یا ناپسند؟

اگر خاطرات خود را بنویسیم پس از گذشت چند سال وقتی آنها را مرور کنیم می بینیم که چه کارهای مضحکی کرده ایم. چه اشتباهاتی داشته ایم. چقدر دیگران را رنجانده ایم یا رنجیده ایم. به رفتاری که در ابتدای زندگی داشته ایم میخندیم و میبینیم که چقدر پخته شده ایم و یا هنوز خامیم.

نوشتن خاطره موجب افزایش قدرت دیدن و شنیدن میشود و این مزیت کمی نیست. تولستوی و دیگر نویسندگان هم همان را میدیدند که ما میبینیم اما آنان قدرتی دیگر در دیدن و شنیدن داشتند. و لذا آثار بزرگی خلق کرده و از خود بجای گذاشتند.

خوب . این حرف ها چه ربطی به راه ایریسا دارد؟

دوست دارم همکاران ایریسائی قدرت دیدن و شنیدن خود را تقویت کنند. حساسیتشان نسبت به مسائل روزمره زیاد شود. به حرف های دیگران خوب گوش بدهند. در روز ده ها نفر از دوستان و همکاران به اتاق ما میآیند آیا آنها را خوب درک میکنیم؟ به خود میگویم خیلی ها که میآیند دلشان گرفته است. حرفی دارند و دردی و یا کاری. ولی ما به سادگی از آن میگذریم. امروز اگر کسی به اتاقتان آمد با او به مهربانی رفتار و به حرف او گوش و دل بسپارید.

دوست دارم ایریسائی ها به راه نوشتن بروند. و از آنجا به مستند سازی علمی برسند. آیا مستندات ایریسا را خوانده اید. آیا مدارک تحویلی به کارفرما را دیده اید؟ اشکالاتی در این مدارک هست که باید یک متولی برای آن پیدا کرد تا پس از تآیید نهائی آنها را به دست کارفرما بسپاریم.

به من نگوئید که ایزو داریم. که میگویم ایزو کافی نیست. ایزو یک مدرک است. عمل به آن مهم است.

به یاد دارم که در ابتدای تشکیل شرکت ایریسا فردی بود به نام آقای سلامی که کارمند ایریتک بود و کار او ویرایش مدارک بود. و پس از او  آقای حیدر اصلانی به راستی سختگیر بود در ویرایش و کنترل مدارک. و امروز همکار خوب و مهربان  آقای حسین نوریان به تنهائی مدارک را کنترل میکند. منکر زحمات ایشان نیستم. لکن کافی نیست. ایشان به امر آموزش برسد یا به امر کارآموزی یا به امر مهم گواهینامه Tickit و ممیزی های ادواری و یا خواندن مدارک و مستندات؟

مدرکی که به کارفرما یا مشتری میدهیم خیلی مهم است. هم محتوای آن مهم است و هم ظاهرش. و ما به ظاهر کمتر بها داده ایم و از این پس لازم است به ویرایش مدارک اهمیت دهیم. و در اینجا می ستایم همکارمان آقای علی اکبر براهیمی را در بخش قراردادهای سیستمهای اطلاعاتی که واقعآ مدارک زیبا و خوش رنگ و با دقتی برای مشتری تهیه میکند. و این نشانگر اهمیت مشتری است برای ایشان و علاقه به خوب انجام دادن کار. و جالب است که این مدارک فرایند ایزو را هم طی نمیکند چون هنوز منجر به قرارداد و پروژه نشده است.

پر گوئی بس است. یادتان نرود یک دفترچه یادداشت.

/ 6 نظر / 3 بازدید
همکار

من هم از همكاران آقاي براهيمي هستم. و از نزديك شاهدم كه ايشان چقدر به چگونگي تهيه مستندات و تهيه گزارش هاي شناخت و كلا هر مدركي كه دست مشتري و كارفرما مي دهند حساس هستند و واقعا زيبا و با دقت كار مي كنند.حتي كوچكتر ين خط و يا اصطلاح اشتباه را نمي پذيرند. و در صدد اصلاح آن هستند. ايشان و همكار خوبشان آقاي فريدني در اين بخش هميشه خوش برخورد و پيش سلام بودند و من خيلي خوشحال هستم كه در اين بخش كار مي كنم.

ح ن

با سلام و تشكر از اينكه به اين مورد مهم توجه داديد چك ليست كنترل مستندات شركت ايريسا 5 مرحله دارد اول خود تهيه كننده مدرك ، مرحله بعد مدير گروه تخصصي مربوطه ، مسئول IT مرتبط ، مدير پروژه و نهايتا تضمين كيفيت اگر افراد فوق الذكر مدارك را با دقت كافي كنترل نمايند مدارك خوبي توليد خواهد شد. كنترل تضمين كيفيت بر روي مدارك هم عمدتا مربوط به كد گذاري، صفحه بندي و شكل و شمايل، فهرست ، تاريخ تهيه ، شماره ويرايش و كنترل اين مورد است كه حتما كنترل هاي قبلي انجام شده باشد.

یک ایریسایی که حقش خورده شده

ملطلب دیگه ای نداشتی این اراجیف رو نوشتی . ولی خوب از خودت تعریف میکنی هااا

یک ایریسایی که حقش خورده شده

اقايان و خانم ها منتظر سقوط 89 باشي، بزودي انتظار به پايان ميرسد سقوط از طبقه سوم خواهد بود

خوش‌بین هستم

همکار گرامی - کسی که خود را "یک ایریسایی که حق خورده شده" مینامد. بدون تردید گفتار هر انسانی مبین تفکرات و شخصیت آن فرد است. حیف است که یک فرد تحصیل کرده با بغض و کینه زندگی کند. ما پیرو دینی هستیم که میگوید: در بدترین شرایط هم بد کسی را نباید خواهان باشیم و حتی دشمنان خود را نیز باید جهت اصلاح دعا کنیم نه ... . امیدوارم با خوش بینی و اصلاح تفکراتت بتوانی راحت تر زندگی کنی. به قول مرحوم سهراب سپهری: چشمها را باید شست جور دیگر باید دید .....

یک ایریسایی که حقش خورده شده

حق معلومه دادا - یه دهه برا ایریسا کار کنی بعد یه جغله بچه از یه شهر دیگه بیاد مدیرت بشه . اینه که میگه پارتی بازی تو ایریسا حرف اوله . نمونه اش هم همین طبقه سومیه . که خوب سقوط داره سقوط میکنه خانم قانع حق داشت بگه هرکی برنامه نویسه تو ایریسا لگد خور همه میشه .